Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν ειναι ελάχιστα κατώτερη, υπάρχει εμφανέστατη διαφορά στην συνολική ποιότητα της εικόνας μεταξύ ultra/60fps και medium/high με οχι σταθερο 60αρι. Ειναι ψέμα και υπερβολή πως δεν υπάρχουν τέτοιες διαφορές στο Witcher 3. Προσωπικά με την μετάβαση απο GTX 770 σε 1070 αμέσως ειδα διαφορά σε παιχνιδια σαν το Witcher 3.

Διαφορά προφανώς υπάρχει αλλά όχι ότι δεν παίζεις άνετα στα 40fps με med high settings. Με μια ταπεινή 270x και 2500k το έπαιξα πριν 2 βδομάδες πρώτη φορά σε ξάδερφο και το χάζευα κάνα μισάωρο. Περιμένω 1070ti να το παίξω με mods αλλά σίγουρα δεν είναι όπως παλιότερα που μετα από 2 3 χρόνια η κάρτα πήγαινε για πέταμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι δεν βλέπεται πολλές διαφορές μεταξύ medium high ultra είναι και καλό για μενα. Κάποτε κάθε χρόνο ήθελες νέα κάρτα αν έπαιζες σε μεγάλες αναλύσεις και τότε όντως τα ultra είχαν πολύ μεγάλες διαφορές από τα medium. Τώρα με μια 770 του 2013 παίζεις άνετα το Witcher 3 με medium high γραφικά και η εμπειρία είναι ελάχιστα κατώτερη των ultra.

 

Κάποτε όπως έγραψε ο d4ydr33m3r, υπήρχε μεγάλο άλμα από API σε API. Γι' αυτό ήθελες νέα GPU κάθε δύο χρόνια(Αν είχες τουλάχιστον μια καλή performance) και όχι κάθε ένα. Έχω φέρει και παράδειγμα σε άλλο thread. GeForce 6800GT, τούμπανο κάρτα η οποία έτρεχε το Doom 3 σε max settings πολύ καλά. Μετά από δύο χρόνια βγήκε το πρώτο Crysis και η συγκεκριμένη κάρτα έφτανε ίσα ίσα να το τρέξει σε Low που το παιχνίδι δεν βλεπόταν. Έγινε άλμα όμως στον οπτικό τομέα μεγάλο και δεν ήταν corridor shooter το Crysis αλλά ένα κλικ πριν το open-world. Τώρα δεν συμβαίνει αυτό, παρ' όλα αυτά και τώρα θα μπορούσαμε να έχουμε ανάλογα άλματα στα visuals, απλά καμία εταιρεία δεν θα κάτσει να φτιάξει παιχνίδι για το 1% που έχουν high-end συστήματα. Οπότε ανεβαίνουμε οπτικά με βάση τις κονσόλες. Άλμα δηλαδή τώρα θα ξαναδούμε όταν θα πάψει το development να γίνεται με βάση το Xbox One OG.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε όπως έγραψε ο d4ydr33m3r, υπήρχε μεγάλο άλμα από API σε API. Γι' αυτό ήθελες νέα GPU κάθε δύο χρόνια(Αν είχες τουλάχιστον μια καλή performance) και όχι κάθε ένα. Έχω φέρει και παράδειγμα σε άλλο thread. GeForce 6800GT, τούμπανο κάρτα η οποία έτρεχε το Doom 3 σε max settings πολύ καλά. Μετά από δύο χρόνια βγήκε το πρώτο Crysis και η συγκεκριμένη κάρτα έφτανε ίσα ίσα να το τρέξει σε Low που το παιχνίδι δεν βλεπόταν. Έγινε άλμα όμως στον οπτικό τομέα μεγάλο και δεν ήταν corridor shooter το Crysis αλλά ένα κλικ πριν το open-world. Τώρα δεν συμβαίνει αυτό, παρ' όλα αυτά και τώρα θα μπορούσαμε να έχουμε ανάλογα άλματα στα visuals, απλά καμία εταιρεία δεν θα κάτσει να φτιάξει παιχνίδι για το 1% που έχουν high-end συστήματα. Οπότε ανεβαίνουμε οπτικά με βάση τις κονσόλες. Άλμα δηλαδή τώρα θα ξαναδούμε όταν θα πάψει το development να γίνεται με βάση το Xbox One OG.

Έτσι είναι. Αν έβγαζαν ένα crysis 4 που να τρέχει με 1080ti με το ζόρι στα medium 1080p θα μας άρεσε? Το καθένα έχει τα καλά του. Για αυτό πιστεύω είναι τόσο ακριβές οι κάρτες γραφικών γιατι ο κόσμος δεν χρειάζεται να αλλάξει κάθε χρόνο η 2 χρόνια για να παίξει άνετα τα τελευταία παιχνίδια όπως παλιότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι μην φάνε τα μούτρα τους τώρα που αλλάζουν gameplay, βασικά θα είναι το πρώτο τους fps shooter και δεν ξέρω κατά ποσο το κατέχουν, το combat στο W3 παρόλα τα faults του δουλεύει μια χαρά ειδικά άμα το συγκινείς με τα υπόλοιπα τραγικά combat systems σε rpg, στα fps το κακό shooting φαίνεται πολύ και σε βγάζει τελείως, σύγκριση για παράδειγμα F3 με 4, μέρα με την νύχτα το shooting. Επίσης προσωπικά το θεωρώ πρόβλημα που ο πήχης τους είναι τόσο ψηλά και πιστεύω θα τους δημιουργήσει προβλήματα, tbh δεν νομίζω να είναι καλύτερο από το W3 και επίσης το βρίσκω λάθος σε μια εποχή που το epic κυριαρχεί (τουλάχιστον TV) που το πήγαν sci-fi. Από την άλλη καιρός ήταν η Bethesda να κάτσει στο πάγκο γιατί μας κούρασαν με την πρωτιά τους έχοντας το TES/Fallout, το Deus Ex δεν το βάζω στην λίστα γιατί δεν είναι rpg imho.

 

p.s. btw υποθέτω θα είναι 1st/3rd person.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου φαίνεται πως η CD Projekt έχει αρχίσει και ενοχλεί.

 

Ενοχλεί που το επόμενο Elder Scrolls αγνοείται, η Bethesda αναλώνεται σε ανακύκλωση του Skyrim και το Fallout 4 ήταν μια μετριότητα (επιεικής χαρακτηρισμός για αρκετούς), με την αναπόφευκτη σύγκριση να είναι καταπέλτης.

 

Ενοχλεί επίσης που το Andromeda ήταν αυτό που ήταν και δέχτηκε την κριτική που δέχτηκε, δικαιολογημένα ή αδικαιολόγητα.

 

Ενοχλεί που ο πήχυς έχει ανέβει τόσο πολύ, δε φαίνεται τίποτα στον ορίζοντα που να ξεπεράσει ή έστω πλησιάσει το Witcher 3 πλην του...Cyberpunk, οι ανταγωνιστές στο είδος βρίσκονται στο περιθώριο και το κοινό δε δείχνει διατεθειμένο να ξεγελαστεί με χάντρες και καθρεφτάκια. Οπότε κάποιοι θα πρέπει να στρωθούν κάτω και να βγάλουν ουσιαστική δουλειά, για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια. Η δουλειά ενοχλεί, το κόστος επίσης, και το να σου λένει "μεχ" ακόμα περισσότερο.

 

Οπότε όλες αυτές οι πρόσφατες φήμες έχει ένα ενδιαφέρον να δούμε από πού ξεκινάνε, ποιοί είναι οι youtubers ή πηγές που τις διακινούν κλπ. Δεν είναι όλες αδικαιολόγητες και δε σημαίνει πως όλα είναι ρόδινα, αλλά μήπως να αναρωτηθούμε (με δεδομένες και τις εμπορικές πρακτικές που αρχίζουν και τσαντίζουν πολύ τον κόσμο) αν υπάρχει πια και κάτι άλλο πίσω από το clickbaiting.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει,δεν νομιζω να υπαρχει καποιο οργανωμενο σχεδιο λασπης. Δυστυχως το clickbait απο μονο του κανει κουμαντο εν ετη 2017 σε βιντεο,σε τιτλους αρθρων,σε δηλωσεις, κλπ κλπ

 

Μου φανηκε ηλιθιο που αναγκαστηκαν να ξεκαθαρισουν ανυποστατες θεωριες που καποιοι βγαλαν απτο πουθενα,αλλα καλα καναν εντελη διοτι τα media μπορουν να σου κανουν μεγαλο κακο απτο πουθενα. Ουτως η αλλως το image παιζει μεγαλο ρολο στις μερες μας.

 

Οι συγκεκριμενοι developers παντως εχουν αποδειξει πως θυμιζουν το παραδοσιακο game developement,το W3 ηταν απτα πιο hyped παιχνιδια ακομα πριν βγει και το καναν delay 9 μηνες για bug fixing και playtesting. Για να μην θυμηθουμε το launch του Andromeda που προτιμησαν να ξεφτιλιστουν παγκοσμιως απτο να κανουν ενα 3μηνο delay για να πατσαρουν τουλαχιστον τις χοντραδες. 

 

Δηλαδη ενα πολωνικο στουντιο με 2 παιχνιδια στο ενεργητικο του να ξεφτιλιζει κολλοσους οπως Bethesda και Bioware που υποτιθεται εχουν και εμπειρια δεκαετιων και να σαρωνει τα βραβεια,ε ναι χτυπαει στο ματι η αληθεια ειναι.

 

Δυστυχως ζουμε στην εποχη του fast food gaming,φτιαξτε οσο πιο γρηγορα γινεται ενα καλουτσικο παιχνιδι,προωθηστε το και κερδιστε .Αντιθετως τα παιχνιδια της CD Project ειναι σαν ενα εξαιρετικο γευμα σε restaurant,μπορει να αργησει να φτιαχτει το γευμα,μπορει να πηγαινεις μια φορα το χρονο,αλλα αυτο θα θυμασαι και οχι τα πιτογυρα που τρως μερα παρα μερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου φαίνεται πως η CD Projekt έχει αρχίσει και ενοχλεί.

 

Τα έχουμε ξανά πει αυτά καλύτερα που είναι έτσι ώστε να σοβαρευτούν και να βγάλουν σωστά games, η Beth κρύβεται σε μια σπηλιά και κάνει brainstorming για το επόμενο TES :D Παρόλα αυτά θα κυκλοφορήσουν πολλά epic rpg απλά κανένα δεν φαίνεται ιδιαιτερα ενδιαφέρον imho. Επίσης δεν υπήρχαν ποτε σοβαροί ανταγωνιστές στο epic/sci-fi rpg και για αυτό στα τέτοια τους στην Beth, αλλα το καλο και ξεχωριστό έρχεται από εκεί που δεν το περιμένεις και ανατρέπει τα πάντα, δεν είναι τυχαίο που δεν έχει ακουστεί τίποτα για TES. Παρόλα αυτά εγώ έχω τις επιφυλάξεις μου για το Cyberpunk και κατά ποσο το έχουν, φαντάζομαι δεν είναι και πολύ εύκολη η αλλαγή από 3 epic games σε sci-fi, μπορεί στην τελική να είναι το fail της CDPR και το τέλος της επίσης, που εύχομαι να μην γίνει ποτε.

 

https://games.gamepressure.com/?KAT=6&CZA=3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν και με αυτά που ξέρουμε για το παιχνίδι (στην ουσία σχεδόν τίποτα), μπορούμε μόνο να κρίνουμε βάση του παρελθόντος και με βάση αυτό μόνο αισιόδοξοι πρέπει να ήμαστε. Άλλωστε ένα διάλειμμα από το epic στοιχείο δεν είναι κακό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...