Προς το περιεχόμενο

Θύμα hacker το LinkedIn και υποκλοπή 6.5 εκατομμυρίων κωδικών πρόσβασης


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως εγώ στο linkedin blog δε βλέπω κάπου να υπάρχει αναφορά για leakedin.org...δεν το αποκλείω όσοι να έβαλαν το password τους στο άλλο site απλά να το έδωσαν μόνοι τους εκεί που δεν έπρεπε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώρες ώρες πραγματικά απορώ. Δεν κατηγορώ τον όποιο ανέβασε την είδηση, σαν insomnia όμως δεν μπορείτε να αξιολογήσετε οτι η εν λόγω είδηση και ειδικότερα το εν λόγω link εμπεριέχει information security risk? Κάποιοι έκλεψαν κωδικούς linkedin, αυτό μπορεί να ναι αλήθεια! Το να πάρει κάποιος το αρχείο όμως να το κάνει decrypt και να το ανεβάσει σε ένα site που ούτε καν το ξέρετε και να πηγαίνει κάποιος να βάζει username και pass για να δεί αν του έκλεψαν το account είναι το λιγότερο αστείο! Ποιός είναι αυτός, πού τον ξέρετε οτι είναι αξιόπιστος; Το σωστό εδώ είναι να μπούν όσοι έχουν linkedin στην επίσημη ιστοσελίδα, να αλλάξουν κωδικό, και αν είχαν τον ίδιο κωδικό και κάπου αλλού (πχ στο email τους) να το αλλάξουν και εκεί! Ή να ενημερωθούν επίσημα από την LinkedIn!

Τόσο απλά!

Τους παραπέμπετε σε μια σελίδα που μπορεί κάλλιστα να είναι phising!!!

 

Για περισσότερη ενημέρωση επίσημα μπορείτε να ενημερωθείτε εδώ

 

ΜΗΝ δοκιμάσετε τα στοιχεία σας στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα που δίνεται στο αρχικό post!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώρες ώρες πραγματικά απορώ. Δεν κατηγορώ τον όποιο ανέβασε την είδηση, σαν insomnia όμως δεν μπορείτε να αξιολογήσετε οτι η εν λόγω είδηση και ειδικότερα το εν λόγω link εμπεριέχει information security risk? Κάποιοι έκλεψαν κωδικούς linkedin, αυτό μπορεί να ναι αλήθεια! Το να πάρει κάποιος το αρχείο όμως να το κάνει decrypt και να το ανεβάσει σε ένα site που ούτε καν το ξέρετε και να πηγαίνει κάποιος να βάζει username και pass για να δεί αν του έκλεψαν το account είναι το λιγότερο αστείο! Ποιός είναι αυτός, πού τον ξέρετε οτι είναι αξιόπιστος; Το σωστό εδώ είναι να μπούν όσοι έχουν linkedin στην επίσημη ιστοσελίδα, να αλλάξουν κωδικό, και αν είχαν τον ίδιο κωδικό και κάπου αλλού (πχ στο email τους) να το αλλάξουν και εκεί! Ή να ενημερωθούν επίσημα από την LinkedIn!

Τόσο απλά!

Τους παραπέμπετε σε μια σελίδα που μπορεί κάλλιστα να είναι phising!!!

 

Για περισσότερη ενημέρωση επίσημα μπορείτε να ενημερωθείτε εδώ

 

ΜΗΝ δοκιμάσετε τα στοιχεία σας στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα που δίνεται στο αρχικό post!

 

Δεν πρέπει να έχεις δει το site ! Το συγκεκριμένο (γιατί έχουν βγει αρκετά), κανένα username δε σου ζητάει (αυτό έλειπε) και ο κωδικός που βάζεις είναι κωδικοποιημένος. Όσο για την επίσημη ενημέρωση από την LinkedIn σίγουρα δεν είναι απόλυτη αφού φίλος μου κανένα mail δεν έχει λάβει και ο λογαριασμός του είναι μια χαρά hacked/cracked.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει να έχεις δει το site ! Το συγκεκριμένο (γιατί έχουν βγει αρκετά), κανένα username δε σου ζητάει (αυτό έλειπε) και ο κωδικός που βάζεις είναι κωδικοποιημένος. Όσο για την επίσημη ενημέρωση από την LinkedIn σίγουρα δεν είναι απόλυτη αφού φίλος μου κανένα mail δεν έχει λάβει και ο λογαριασμός του είναι μια χαρά hacked/cracked.

 

Hello?? Τα usernames (emails) τα έχουν ήδη πακέτο με τον hashed κωδικό. Εσύ (μπορεί) τους βοηθάς πολύ απλά στο να μην ψάχνουν στα τυφλά. Εννοείτε δεν τους παρέχετε τους κωδικούς σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hal no offense αλλά και πάλι και να μη δίνεις κωδικό μπορεί να ψαρεύουν usernames! Στην εταιρία που δουλεύω χρησιμοποιούμε bluecoat proxies που ενημερώνονται από cloud service για επικύνδινες ιστοσελίδεςreal time. Ήδη από το πρωί η συγκεκριμένη ιστοσελίδα που αναφέρεις έχει μπλοκαριστεί από την bluecoat σαν ιστοσελίδα phising!

Δεν είναι τυχαίο...

Καλύτερα να ακολουθήσει κάποιος λοιπόν τις οδηγίες της LinkedIn οι οποίες είναι ξεκάθαρες και δεν εμπεριέχουν κύνδινο για phising.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Πώς ξέρουν χωρίς να ζητούν username αν έχει χακαριστεί ο λογαριασμός; Αποκλείεται να έχω ίδιο κωδικό με κάποιον άλλο χρήστη; Αν μου βγάλει κόκκινο, σημαίνει ότι και του υποτιθέμενου άλλου το ίδιο θα βγάλει;

 

2. Οι Ρώσοι τελικά είναι "μανούλες" στο hacking. Δεν επικροτώ την πράξη, απλά διαπιστώνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hal no offense αλλά και πάλι και να μη δίνεις κωδικό μπορεί να ψαρεύουν usernames! Στην εταιρία που δουλεύω χρησιμοποιούμε bluecoat proxies που ενημερώνονται από cloud service για επικύνδινες ιστοσελίδεςreal time. Ήδη από το πρωί η συγκεκριμένη ιστοσελίδα που αναφέρεις έχει μπλοκαριστεί από την bluecoat σαν ιστοσελίδα phising!

Δεν είναι τυχαίο...

Καλύτερα να ακολουθήσει κάποιος λοιπόν τις οδηγίες της LinkedIn οι οποίες είναι ξεκάθαρες και δεν εμπεριέχουν κύνδινο για phising.

 

Μα ναι, δεν αντιλέγω πάντα υπάρχει περίπτωση υποκλοπής κωδικού απλά στη συγκεκριμένη περίπτωση μόνο αν σταματούσαν να κωδικοποιούν την αποστολή κωδικού θα μπορούσαν να ταυτοποιήσουν και το username. Είναι αρκετά ευαίσθητο το θέμα της ασφάλειας και ο καθένας το αντιμετωπίζει με τα δικά του μέτρα και σταθμά. Εγώ έκρινα σωστό να βάλω τη συγκεκριμένη σελίδα πρώτον επειδή την κρίνω ασφαλή (αν υπήρχε πρόβλημα να είστε σίγουροι θα το είχαμε ήδη μάθει) αλλά κυρίως επειδή βλέπω και από προσωπική εμπειρία ότι το LinkedIn δεν έχει ενημερώσει όσους έχουν γίνει hacked άσχετα με ότι υποστηρίζει. Εγώ για παράδειγμα δεν θα άλλαζα τον κωδικό μου με τίποτα εκτός και αν ενημερωνόμουν από το LinkedIn ή μέσα από το site αυτό και έχω την εντύπωση ότι δεν είμαι μειοψηφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας διαγράψει κάποιος αυτό το link.

είναι ξεκάθαρο πως δεν προέρχεται από την επίσημη σελίδα του Linkedin και πρέπει να διαγραφεί.

 

Είναι εμφανές ότι κάποιο λάκο έχει η φάβα!

 

Ας επέμβει κάποιος administrator .... μπορείτε να αφήσετε την είδηση...αλλά διαγράψτε το λινκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια γιατι να μην γινει κατι τετοιο στο facebook να σπασουμε πλάκα με το κοκκινο και το πράσινο??

 

Sent from my GT-S5360 using Insomnia

έλα ντε να το ευχαριστηθούμε να δεις που άμα γινόταν θα βουκιζε ο κόσμος όλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμμη ρε παιδιά, είναι δυνατόν να μας ζητάει να βάλουμε κωδικό σε ΜΗ ΑΣΦΑΛΕΣ (https) site;

 

και να το βάζουμε αβίαστα;

 

και ποιος λέει ότι το σιτε δεν είναι phising;

αφού στην κεντρική σελίδα του linkedin δεν γράφει τίποτα για το γεγονός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...