Προς το περιεχόμενο

Σχολη Πληροφορικης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

η μονη σχολη πληροφορικης από τις σαραντατόσες που δινει παιδαγωγικη επαρκεια ειναι το ψηφιακων συστημάτων πανεπιστημιου πειραιά.

 

σε όλες τις άλλες για να μην είσαι στο τέλος της λίστας χρειάζεσαι σελετε η μεταπτυχιακο που να δινει επαρκεια.

Εδώ και 1-2 χρόνια, ούτε αυτή η σχολή δίνει παιδαγωγική επάρκεια. Γι' αυτό από "Τμήμα διδακτικής και ψηφιακών συστημάτων" έχει μετονομαστεί σε σκέτο "Τμήμα ψηφιακών συστημάτων". Επίσης στην επίσημη ιστοσελίδα του τμήματος δεν αναφέρει τίποτα σχετικά με επάρκεια.

Για πρόσληψη ως καθηγητής σε πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια, από το 2014 και μετά θα είναι υποχρεωτική η πιστοποίηση παιδαγωγικής επάρκειας, η οποία για τον κλάδο την πληροφορικής αποκτιέται μόνο με σχετικό μεταπτυχιακό ή ΑΣΠΑΙΤΕ (πρωην ΣΕΛΕΤΕ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με ένα ναι ή ένα όχι. Θα έχω προοπτικές για δουλειά αν τελειώσω κάποιο ΤΕΙ ή ΑΕΙ πληροφορικής;

 

Στην Ελλάδα του σημερα δεν υπάρχει καμια προοπτικη :-) Δεν μπορω να μαντεψω τι θα γίνει στη χώρα αλλά αν βγει καποια στιγμή από το αδιέξοδο θα υπάρξουν θεσεις, αλλά να ξερεις ότι αν πας μονο με το πτυχιο δεν θα εχεις καμια προοπτικη, μονο αν ασχοληθεις αρκετα μονος σε καποιον τομέα θα ανοιξουν πορτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια αναζητω και εγω την βοηθεια σας καθως οι μερες πλησιαζουν και πρεπει να φτιαξω το μηχανογραφικο.

με αυτο που θελω να ασχοληθω ειναι οι υπολογιστες(προτοτυπο :P )

συγκεκριμενα μου αρεσει παααρα πολυ μια σχολη το ΗΜΜΥ στο πολυτεχνειο κρητης αλλα δεν παιζει να την πιανω με τιποτα. υπαρχει καποια αλλη σχολη με παρομοιο προγραμμα σπουδων?

γενικα αυτο που με ενδιαφερει εκτος τον προγραμματισμο ειναι το hardware ισως δικτυα μετα ειναι 3d animation(μαλλον σαν χομπι θα ηθελα να ασχοληθω οποτε δεν πρωτευει)

θα σκευτομουν καποια σχολη πληροφορικης αλλα φοβαμαι οτι θα πληξω μονο με προγραμματισμο και λιωνοντας πανω απο ενα compiler και επισεις δυσταζω γιατι ακουω οτι ειναι αρκετα δυσκολα και επειδη δεν εχω καποιο φιλο η γνωστο να με βοηθαει με τον προγραμματισμο αν κολλησω καπου η δεν εχω καταλαβει κατι καλα εχω αμφιβολιες.

με την επαγγελματικη αποκατασταση τι γινεται(εκτος ελλαδας προς το παρον)? θελω να αφησω τα τει ως τελευταια λυση για προφανεις λογους καθως δεν σου δινουν καποια αλλη δυνατοτητα στο μελλον οπως μεταπτυχιακα κλπ σε σχεση με τα αει αλλα και εχουν μια μεγαλυτερη αξια(στο μελλον παντα τωρα ξερω οτι ζητανε περισσοτερο αυτους που εχουν πτυχιο απο τει)

 

υπαρχει καποια σχολη να εχω υποψη μου?περα απο το ημμυ δεν ξερω καμια αλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα του σημερα δεν υπάρχει καμια προοπτικη :-) Δεν μπορω να μαντεψω τι θα γίνει στη χώρα αλλά αν βγει καποια στιγμή από το αδιέξοδο θα υπάρξουν θεσεις, αλλά να ξερεις ότι αν πας μονο με το πτυχιο δεν θα εχεις καμια προοπτικη, μονο αν ασχοληθεις αρκετα μονος σε καποιον τομέα θα ανοιξουν πορτες.

 

Οκ. Είναι αυτονόητο ότι στη χώρα μας αν δεν είσαι τυχερός ή αν δεν το ψάξεις αρκετά δεν κάνεις δουλειά. Και πιστεύω ότι άνθρωπος με μεράκι και θέληση για δουλειά δε χάνετε. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μας ποσο εχει η κρητη, και ποσο υπολογιζεις να ποιασεις

κρητη εχει 15000

εγω τωρα εγραψα σκατα,γυρω στο 11500 στην χειρωτερη περιπτοπη,ποιο κατω δεν παιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα χωρις καμία παρεξήγηση, κάποιος που έχει βγάλει 11-12 χιλιάδες μόρια θεωρείτε οτι έχει τις βάσεις για να παρακολουθήσει το επίπεδο που απαιτεί μια σχολή μηχανικών; Για πολυτεχνεία ΗΜΜΥ μολις δειτε μαθηματικά και φυσικές θα παρατήσετε τη σχολή, και όσο για τα πληροφορικής ειναι 30% μαθηματικά, και χρειάζονται κατανόηση περίπλοκων δομών και ακολουθιών.

 

Απο περιέργεια δηλαδή,

κατεύθυνση Μαθ/Φυσ/Πλη πόσο γράψατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα χωρις καμία παρεξήγηση, κάποιος που έχει βγάλει 11-12 χιλιάδες μόρια θεωρείτε οτι έχει τις βάσεις για να παρακολουθήσει το επίπεδο που απαιτεί μια σχολή μηχανικών; Για πολυτεχνεία ΗΜΜΥ μολις δειτε μαθηματικά και φυσικές θα παρατήσετε τη σχολή, και όσο για τα πληροφορικής ειναι 30% μαθηματικά, και χρειάζονται κατανόηση περίπλοκων δομών και ακολουθιών.

 

Απο περιέργεια δηλαδή,

κατεύθυνση Μαθ/Φυσ/Πλη πόσο γράψατε?

 

 

Δεν παίζει ρόλο το πόσο καταφέραμε να γράψουμε. Αλλά το αν στροφάρει το μυαλό. Εγώ ξέρω αρκετά παιδιά που δεν τα πήγαν αρκετά καλά από απροσεξίες, ενώ φαινόντουσαν ότι έχουν μυαλό. Και εγώ μέσα, παρόλο που καταλάβαινα τα πάντα φέτος, μαθηματικά και προγραμματισμό, ειδικά στο δεύτερο, παρόλο που είχα προετοιμαστεί τέλεια, δεν κατάφερα να τα περάσω όλα αυτά στο χαρτί αυτό το αναθεματισμένο δίωρο... Δεν έγραψα όσο περίμενα και όσο άξιζα. Και αυτό για διαφόρους παράγοντες όπως το ότι τα θέματα ήταν δυσνόητα (όχι δύσκολα). Και ο χρόνος δεν ήταν αρκετός. Παρόλα αυτά πιστεύω ότι τα 13000 (τουλάχιστον) είναι ένα αξιοπρεπές σύνολο για μόρια και για τις ικανότητες μου. Απλά θα μπορούσα να πάω και καλύτερα! Μαγκιά του αν κάποιος περάσει σε κάποια δύσκολη σχολή οριακά και καταφέρει να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις της. Γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα χωρις καμία παρεξήγηση, κάποιος που έχει βγάλει 11-12 χιλιάδες μόρια θεωρείτε οτι έχει τις βάσεις για να παρακολουθήσει το επίπεδο που απαιτεί μια σχολή μηχανικών; Για πολυτεχνεία ΗΜΜΥ μολις δειτε μαθηματικά και φυσικές θα παρατήσετε τη σχολή, και όσο για τα πληροφορικής ειναι 30% μαθηματικά, και χρειάζονται κατανόηση περίπλοκων δομών και ακολουθιών.

 

Απο περιέργεια δηλαδή,

κατεύθυνση Μαθ/Φυσ/Πλη πόσο γράψατε?

Δεν έχει νόημα αυτό. Νόημα έχει το πόσο έγραψαν οι άλλοι της ίδιας χρονιάς. Κάποιοι από αυτούς που έγραψαν 20 φυσική το 2009, πέρυσι θα έγραφαν 15 και φέτος ίσως κάτω από βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει νόημα αυτό. Νόημα έχει το πόσο έγραψαν οι άλλοι της ίδιας χρονιάς. Κάποιοι από αυτούς που έγραψαν 20 φυσική το 2009, πέρυσι θα έγραφαν 15 και φέτος ίσως κάτω από βάση.

αν ηταν έτσι φίλος η βάση θα πήγαινε απο το 18 στο 15 και φέτος στο 12, οι βάσεις βγαίνουν από τους Μ.Ο. και εφόσον παίζουν +-1000 σημαίνει οτι υπάρχει σχετική συνάφεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα μαθηματικά και οι φυσικές που θα συνατήσετε σε σχολές ΗΜΜΥ(και είναι αρκετά σε αριθμό) είναι δύσκολα και χρειάζεστε γερές βάσεις. Αν θεωρείτε ότι τις έχετε δοκιμάστε το. Πιστεύω ότι θα δούμε και πάλι μεγάλη πτώση στην περιφέρεια σε βάσεις σχολών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ηταν έτσι φίλος η βάση θα πήγαινε απο το 18 στο 15 και φέτος στο 12, οι βάσεις βγαίνουν από τους Μ.Ο. και εφόσον παίζουν +-1000 σημαίνει οτι υπάρχει σχετική συνάφεια.

 

 

Αυτό που έγραψα ισχύει. Αλλά δεν είναι και το μόνο μάθημα η φυσική.

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι το πόσο έγραψες πανελλήνιες δεν σημαίνει και τι ξέρεις. Το ότι το 2009 έγραψε 20 ο άλλος δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ξέρει, όσα ξέρει αυτός που έγραψε 15 φέτος.

 

Εδιτ: Το 2009 ΗΜΜΥ ξάνθης είχε 18238 και πέρυσι είχε 16093

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχεις δικιο εν μερει διοτι αν στροφαρεις τοτε ισως να εισαι σε λιγο καλυτερη θεση απο αλλους σε δυσκολα θεματα. Ενω σε ευκολα τα παπαγαλακια ξεφυτρωνουν. Αν σου πω τι εχω ακουσει απο ατομα που βγαλαν 19.000+ θα χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο. Μιλαμε για φαση του οταν ο θεος εβρχε μυαλα αυτοι κραταγαν ομπρελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχεις δικιο εν μερει διοτι αν στροφαρεις τοτε ισως να εισαι σε λιγο καλυτερη θεση απο αλλους σε δυσκολα θεματα. Ενω σε ευκολα τα παπαγαλακια ξεφυτρωνουν. Αν σου πω τι εχω ακουσει απο ατομα που βγαλαν 19.000+ θα χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο. Μιλαμε για φαση του οταν ο θεος εβρχε μυαλα αυτοι κραταγαν ομπρελα.

Ακριβώς.

 

Το ότι οι βάσεις δεν πέφτουν τόσο(κυρίως στις Αθηνες και Θεσ/νικες) γίνεται επειδή υπάρχουν και μαθήματα ΑΟΔΕ, ΑΟΘ, Μαθηματικά Γεν Παιδείας(αν και δυσκόλεψαν σε σχέση με παλιότερα-για αυτούς της τεχνολογικής/θετικής είναι μικρή η διαφορά) κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια αναζητω και εγω την βοηθεια σας καθως οι μερες πλησιαζουν και πρεπει να φτιαξω το μηχανογραφικο.

με αυτο που θελω να ασχοληθω ειναι οι υπολογιστες(προτοτυπο :P )

συγκεκριμενα μου αρεσει παααρα πολυ μια σχολη το ΗΜΜΥ στο πολυτεχνειο κρητης αλλα δεν παιζει να την πιανω με τιποτα. υπαρχει καποια αλλη σχολη με παρομοιο προγραμμα σπουδων?

γενικα αυτο που με ενδιαφερει εκτος τον προγραμματισμο ειναι το hardware ισως δικτυα μετα ειναι 3d animation(μαλλον σαν χομπι θα ηθελα να ασχοληθω οποτε δεν πρωτευει)

θα σκευτομουν καποια σχολη πληροφορικης αλλα φοβαμαι οτι θα πληξω μονο με προγραμματισμο και λιωνοντας πανω απο ενα compiler και επισεις δυσταζω γιατι ακουω οτι ειναι αρκετα δυσκολα και επειδη δεν εχω καποιο φιλο η γνωστο να με βοηθαει με τον προγραμματισμο αν κολλησω καπου η δεν εχω καταλαβει κατι καλα εχω αμφιβολιες.

με την επαγγελματικη αποκατασταση τι γινεται(εκτος ελλαδας προς το παρον)? θελω να αφησω τα τει ως τελευταια λυση για προφανεις λογους καθως δεν σου δινουν καποια αλλη δυνατοτητα στο μελλον οπως μεταπτυχιακα κλπ σε σχεση με τα αει αλλα και εχουν μια μεγαλυτερη αξια(στο μελλον παντα τωρα ξερω οτι ζητανε περισσοτερο αυτους που εχουν πτυχιο απο τει)

 

υπαρχει καποια σχολη να εχω υποψη μου?περα απο το ημμυ δεν ξερω καμια αλλη.

Παρόμοια με το ΗΜΜΥ της Κρήτης έχει η Αθήνα, η Θεσσαλονίκη, η Πάτρα και η Ξάνθη.

3D animation στην Ελλάδα ξέχνα το. Από εκεί και πέρα, πάνω από έναν compiler δεν πρόκειται να λιώσεις σε καμία σχολή, καθώς καμία δεν ασχολείται μόνο με προγραμματισμό. Όπως είπαν και οι από πάνω, σε μια σχολή πληροφορικής κάνεις λίγο απ' όλα. Λίγο προγραμματισμό, λίγο βάσεις δεδομένων, λίγο δίκτυα, λίγο ψηφιακά συστήματα, λίγο πληροφοριακά συστήματα, λίγο multimedia κλπ κλπ. Η αλήθεια είναι ότι η πληροφορική είναι δύσκολος κλάδος και θα πρέπει να την έχεις μέσα σου για να πεις ότι θα την ακολουθήσεις για μια ζωή. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι ακατόρθωτο το να πάρεις το πτυχίο σου και να μάθεις πέντε πράγματα. Και εγώ όταν μπηκα στη σχολή δεν ήξερα ούτε προγραμματισμό, ούτε βάσεις δεδομένων, ούτε δίκτυα και μια χαρά τα κατάφερα. Βεβαια, μου έγινε ο κ@λος κινέζικο τάληρο, αλλά χαλάλι. Επίσης να ξέρεις, ότι το να παρακολουθείς τις διαλέξεις, είτε είναι υποχρεωτικές είτε όχι, θα σε βοηθήσει να μάθεις πολλά πράγματα και στο τέλος του εξαμήνου θα χρειάζεσαι λιγότερο διάβασμα για να περάσεις το μάθημα.

Οι προφανείς λόγοι που λες για τα ΤΕΙ είναι προφανείς μόνο στο μυαλό σου. ΤΕΙ πληροφορικής τελείωσα και έχω ΚΑΙ μεταπτυχιακό ΚΑΙ δουλειά, σε αντίθεση με πολλούς απόφοιτους ΑΕΙ. Τώρα, αν ντε και καλά θες ΑΕΙ, κοίτα πληροφορική Θεσσαλονίκης(ΑΠΘ), Ιωαννίνων και Κέρκυρας (έχει χαμηλή βάση). Θα σε συμβούλευα να αποκλείσεις το ΠΑΜΑΚ, γιατί έχει πολλά μαθηματικά και πολλά οικονομικά.

 

Την περίοδο που έκανα το μηχανογραφικό μου, άκουσα σε μία εκπομπή (άσχετη με πληροφορική), ότι όταν κάνεις το χόμπι σου επάγγελμα, δεν δουλεύεις ούτε μια μέρα. Αυτή η φράση ήταν που με έκανε να αποφασίσω να σπουδάσω πληροφορική, και πραγματικά έχει απόλυτο δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...