Προς το περιεχόμενο

Το πρώτο ελληνικό κινητό τηλέφωνο


tsipouro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως έχεις συμπεράνει πως sony σημαίνει ποιότητα και υποστήριξη;Έχεις κάποιες πληροφορίες;

 

Η μία είναι μια πολυεθνική η άλλη ελληνική/κινέζικη: -

Όσο για την ποιότητα τους,είχα στο παρελθόν 2 κινητά sony (Ericsson) και δεν έχουν πάθει τίποτα. (X10,W810) (Επίσης,πρόσφατα βγήκαν ελαττωματικά xperia s.Με την μία αντικαταστάθηκαν με άλλα)

Υποστήριξη: Το X10 2 χρονών κινητό,ακόμα στο XDA έχει πολύ κίνηση.Και σε ένα smartphone αυτό μετράει πάρα πολύ.

 

Αλήθεια,υπάρχει περίπτωση να κοντράρει μια πολυεθνική δισεκατομμυρίων;Μην λέμε ότι θέλουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αλήθεια,υπάρχει περίπτωση να κοντράρει μια πολυεθνική δισεκατομμυρίων;Μην λέμε ότι θέλουμε.

 

 

Ακριβως αυτο που ειπες, μην λεμε οτι θελουμε. Ακομη δεν ειδαμε τιποτα εχεις αποφασισει και εχεις καταδικασει την οποια προσπαθεια, καλη η κακη προσπαθεια δεν ξερω, θα δουμε συντομα.

Και εγω εχω Sony κινητο το οποιο λειτουργει πολυ καλα για 2 χρονια αλλα δεν μου δωσαν με την αγορα του παρωπιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ και σε άλλο φόρουμ είδα την είδηση, και τα σχόλια από κάτω ήταν στο ίδιο στυλ (πολλά όχι όλα):

 

Ελληνοκινεζιά, χάλια ποιότητα, σιγά μην είναι καλό, μπλα μπλα μπλα.

 

Προφανώς είναι κοινώς αποδεκτό πως η Ελλάδα ως χώρα είναι ανίκανη να αναπτύξει οτιδήποτε της προκοπής. Και το μεγάλο ερώτημα είναι, αφού αυτό είναι τόσο ξεκάθαρο και το έχουμε ασπαστεί όλοι οι... ντόπιοι, γιατί να μην το ασπαστούν και οι ξένοι; Για ποιο λόγο όταν βγαίνουν δημοσιεύματα έξω και μας βρίζουν, θιγόμαστε;

 

Αντί να υποστηρίξουμε τις προσπάθειες κάποιων με όραμα, σπεύδουμε να προεξοφλήσουμε την αποτυχία αυτών. Με συγχωρείτε, αλλά ο ήλιος και η θάλασσα δε μπορούν από μόνα τους να μας θρέψουν. Οι δημόσιοι υπάλληλοι, οι εργαζόμενοι στους τομείς "παροχής υπηρεσιών και ψυχαγωγίας κλπ κλπ" μπορούν να κατακρίνουν εξαρχής τέτοιες προσπάθειες (συγκρίνοντας ίσως την ποιότητα του παραπάνω προϊόντος με αυτή των δικών τους), αλλά κάποιος πρέπει να πουλήσει και έξω ρε παιδιά, ή τουλάχιστον να καλύψει "ανάγκες" που μέχρι τώρα καλύπτονται από εισαγωγές.

 

Προσπαθούμε να επιβιώσουμε σε μια παγκοσμιοποιημένη οικονομία. Η Ελλάδα δε μπορεί να κοντράρει την Κίνα στην κατασκευή ηλεκτρονικών. ATI, NVidia, Qualcomm, Broadcom είναι όλες FABLESS εταιρείες! Που σημαίνει διαθέτουν μόνο μυαλά. Αυτή την εποχή όλα τα μυαλά φεύγουν από την Ελλάδα. Ποιος θα μείνει να δουλέψει, ο δάσκαλος που δεν έχει επιλογή; Αφήστε ένα περιθώριο ελπίδας μπας και καταφέρει κάποιος κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν με πειράζουν τα χρήματα ούτε εάν είναι τα εξαρτήματα από Κίνα, Ιαπωνία ή Κορέα.

Για παράδειγμα ούτε η Apple κατασκευάζει κινητά. Το iPhone κατασκευάζεται εξολοκλήρου στην Κίνα. (και Ν Κορέα)

Το λες Κινέζικο ή Αμερικάνικο ?

 

Εάν η MLS το σχεδίασε και παράγγειλε τα εξαρτήματα δεν με πειράζει.

Εάν όμως απλά το εισάγει και προσθέτει μια εφαρμογή αυτό είναι εμπόριο, και δεν δικαιολογεί το Ελληνικό που πουλάει.

Από την εικόνα δεν φαίνεται και πολύ Ελληνικό.

Εάν έχει τους Έλληνες ως πελάτες (που τους έχει αφού θα είναι στα Ελληνικά) Δεν Θα έπρεπε να έχει Έστω μια Ελληνική λέξη επάνω?

 

Στην Ελλάδα έχει Ζέστη, Ήλιο, Θάλασσα, αράζουμε σε παραλίες (γενικά αράζουμε). Θα ήθελα να δω ένα κινητό για την Ελλάδα (πχ Φωτεινή οθόνη ή e-link). Κάτι διαφορετικό που θα είναι σχεδιασμένο για Ελλάδα και όχι για Κορέα. Έστω σε άσπρο χρώμα (νησιά Αιγαίου).

Δεν ξέρω και δεν βιάζομαι, θα το δούμε και θα κρίνουμε ...

 

Υ.Γ. μπορεί η φωτό να είναι άκυρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι διπύρηνο κι εχει καλη οθόνη(πράγμα ψιλό απίθανο),τοτε το κινητακι,θα παει μια χαρά,ειδάλλως,απο τη στιγμή που κυκλοφορούν επώνυμα προϊόντα στην ιδια τιμή,θα πάει άπατο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως αυτο που ειπες, μην λεμε οτι θελουμε. Ακομη δεν ειδαμε τιποτα εχεις αποφασισει και εχεις καταδικασει την οποια προσπαθεια, καλη η κακη προσπαθεια δεν ξερω, θα δουμε συντομα.

Και εγω εχω Sony κινητο το οποιο λειτουργει πολυ καλα για 2 χρονια αλλα δεν μου δωσαν με την αγορα του παρωπιδες.

 

ε,όταν έχεις απαιτήσεις που πολλές φορές δεν ικανοποιούνται απο εταιρίες 600 δισ βελενηκούς πάντα έχεις μια αμφιβολία προς μικρότερες.Και όταν βλέπεις να μην έχουν ανακοινωθεί τα πιο σημαντικά πράγματα σε μια συσκευή(cpu,ram,android version,upgradeability) τότε καταλαβαίνεις πως είτε στοχεύει σε άλλους καταναλωτές,είτε πως δεν το έχει πάρει σοβαρά το ζήτημα.Μακάρι να τα πάει καλά,απλά εμένα προσωπικά δεν με καλύπτει διότι όπως είπα δεν θα χει την υποστήριξη του xda.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Η μία είναι μια πολυεθνική η άλλη ελληνική/κινέζικη: -

Όσο για την ποιότητα τους,είχα στο παρελθόν 2 κινητά sony (Ericsson) και δεν έχουν πάθει τίποτα. (X10,W810) (Επίσης,πρόσφατα βγήκαν ελαττωματικά xperia s.Με την μία αντικαταστάθηκαν με άλλα)

Υποστήριξη: Το X10 2 χρονών κινητό,ακόμα στο XDA έχει πολύ κίνηση.Και σε ένα smartphone αυτό μετράει πάρα πολύ.

 

Αλήθεια,υπάρχει περίπτωση να κοντράρει μια πολυεθνική δισεκατομμυρίων;Μην λέμε ότι θέλουμε.

Το ξέρεις πως η πολυεθνική που αναφέρεις στην Ελλάδα δεν έχει επίσημο service;Το ξέρεις ότι αν πάθει κάτι το smartphone σου δεν έχει κεντρικά εργαστήρια παρά μόνο εξωτερικούς συνεργάτες;Και εγώ σε ρωτάω:Υποστήριξη σε ένα προιόν τι σημαίνει;Μόνο αν υποστηρίζεται το χ,ψ πρόγραμμα ή η χ,ψ εφαρμογή;Για βγάλε την μπαταρία και πες τι γράφει.Μήπως γράφει made in china;

Όσον αφορά την ποιότητα.....8 χρόνια έπαιρνα κινητά sonyericsson(τελευταία αγορά το C905).Εσύ είχες 2.Εγώ 8-9.Τι ποιότητα κατασκευής είχε το Κ700 και τι το C905;Η μέρα με τη νύχτα!Μακράν καλύτερη το Κ700.Ασ'το σου λέω.Να μου έλεγες για την Samsung να συμφωνήσω πως έχει κάνει βήματα προς τα εμπρός.Ε όχι και η Sony!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρεις πως η πολυεθνική που αναφέρεις στην Ελλάδα δεν έχει επίσημο service;Το ξέρεις ότι αν πάθει κάτι το smartphone σου δεν έχει κεντρικά εργαστήρια παρά μόνο εξωτερικούς συνεργάτες;Και εγώ σε ρωτάω:Υποστήριξη σε ένα προιόν τι σημαίνει;Μόνο αν υποστηρίζεται το χ,ψ πρόγραμμα ή η χ,ψ εφαρμογή;Για βγάλε την μπαταρία και πες τι γράφει.Μήπως γράφει made in china;

Όσον αφορά την ποιότητα.....8 χρόνια έπαιρνα κινητά sonyericsson(τελευταία αγορά το C905).Εσύ είχες 2.Εγώ 8-9.Τι ποιότητα κατασκευής είχε το Κ700 και τι το C905;Η μέρα με τη νύχτα!Μακράν καλύτερη το Κ700.Ασ'το σου λέω.Να μου έλεγες για την Samsung να συμφωνήσω πως έχει κάνει βήματα προς τα εμπρός.Ε όχι και η Sony!

 

έχεις δίκιο με αυτό που λες,σχετικά με την υποστήριξη.Ε,καλά εσύ συγκρίνεις slide-up με compact(έτσι δεν λέγεται?) κινητό.Μια πτώση είναι αρκετή ώστε να χαλάσει ο μηχανισμός slide.

Πάντως με το X10,δεν είχα κάποιο παράπονο απο την κατασκευή του.Αν εξαιρέσεις την οθόνη,όλο το κινητό ήταν στοιβαρό.Περιστατικό απο xda:

 

Το πάτησε λεωφορείο και λειτουργεί ακόμα.

IMG_2083.jpg

youtube

xda thread

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν ακούει κανείς ελληνικό κινητό και πιστεύεις ότι φτιάχτηκε εξ ολοκλήρου στην ελλάδα;

 

ακόμα και αν κατάφερε κανείς να κάνει κάτι τέτοιο τότε τα 250€ που ακούστηκαν θα ναι πολύ λίγα γιατί το κόστος (που είναι ένα ποσοστό της τελικής τιμής) θα είναι υψηλό

 

εγώ όντας θετικός και καλοπροαίρετος θεωρώ ότι έχει σχεδιασθεί εξ ολοκλήρου στην Ελλάδα, τα εξαρτήματα είναι εξ ολοκλήρου κατασκευασμένα στην Κίνα και στην καλύτερη να μονταρίστηκε στην Ελλάδα

 

πάντως νομίζω ότι με τέτοια χαρακτηριστηκά (που πλέον έχει και το πιο φθηνό huawei/zte) πρέπει να πέσει κάτω από 200€ για να πουλήσει (μην ξεχνάτε ότι η εταιρία είναι από Θεσσαλονίκη και εκεί ίσως πέσει τρελό promotion καθώς γι' αυτούς θα 'ναι και ελληνικό και τοπικό)

 

η "φωτογραφία" πάλι μου φάνηκε ένα πολύ ωραίο σχέδιο σε υπολογιστή και όχι φωτογραφία

 

 

 

α και κάτι άλλο:

 

οι αντιγραφές, οι απομιμήσεις και τα καέκτυπα δεν είναι κακή μεθοδολογία,

έτσι ξεκίνησαν οι Ιάπωνες (πριν 40 χρόνια το γιαπωνέζικο ακουγόταν όπως τώρα το κινέζικο - ούτε καν κορεάτικο),

έτσι συνέχισαν οι Κορεάτες,

και έτσι κάνουν τώρα οι Κινέζοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...