Προς το περιεχόμενο

Το πρώτο ελληνικό κινητό τηλέφωνο


tsipouro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημασία έχει η προσπάθεια και ο σχεδιασμός και γιατί όχι κάποια στιγμή να ανοίξει εργοστάσιο να ανέβουν να αλλάξουν οι δουλειές...

 

 

στην ελλαδα; ενταξει,περιμενε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι τσαμπα επρεπε να το δινει, ακου εκει να πληρωνουμε κιολας, χαχαχαχαχαχα

περα απο την πλακα η mls ειναι απο τις πιο σοβαρες Ελληνικες εταιρειες software κ οχι μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που εχω επιδοτηση απο Cosmote, κι θα πληρωσω πολυ μικρη διαφορα να την κανω την προσπαθεια?

Δυστυχως μπορω να την παρω μονο απο αποκλειστικο καταστημα cosmote, συνεπως οι επιλογες μου ειναι λιγες κι ακριβες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε ο πωλητής της ΜLS κ μας το έδειξε, είναι ακριβώς σαν το videaki στο youtube, ήταν κάθετος ότι είναι 100% ελληνικό, το κουτί γράφει πάνω κατασκευάζεται στην ελλάδα, κ όταν λίγο τον ζόρισα μα έχουμε εργοστάσιο? κ μου είπε ότι τα φτιάχνουν στην ΑΘήνα.

 

Φαίνεται ωραίο (δεν έχω ακόμα πειστεί για το 100%ελληνικό) και θα έχει δωράκι μαζί κ βάση στήριξης για το αυτοκίνητο. Δουλευει καλα κ το touch και οι εφαρμογές.

 

Είδομεν, σχετικά θετική άποψη μου άφησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά διάβασα όλα τα post και ελεγξα ολα τα link Που επισημάνατε και όπως αποδεικνυεται το κινητο μόνο ελληνικό δεν είναι.Και από οτι καταλαβαίνω είναι και μεγάλη μουφιά κινεζικη.Ακόμα κ ετσι παντως σε μια λογικη τιμουλα εγω θα στηριζα τη προσπάθεια αφου τυλάχιστον προέρχεται απο μια σοβαρή Ελληνικη εταιρεία η οποία στη συνέχεια ίσως κάνει το βήμα παραπάνω.Καταλαβαίνω ότι όλοι σνομπάρουμε την Έλλαδα σε τέτοια θεματα τεχνολογίας και με το δίκιο μας μάλιστα.Θα ήθελα μόνο να θυμήσω ότι αυτό που εξάγει η Ελλάδα στο εξωτερικό είναι μυαλά και μάλιστα τσαμπα και πως θα ημασταν ικανοι για μεγάλη τεχνολογική ανάπτυξη αν διώχναμε αυτη τη λαμογιά που μας διακρίνει.Μην ξεχνάμε πως πριν τον ΒΠΠ κατασκευάζαμε αεροπλάνα εξολοκλήρου στο Παλαιό Φάληρο,με μια μεγάλη γραμμή παραγωγης και πολλές εξαγωγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και άλλες πολλές βιομηχανίες είχαμε, που όλες έκλεισαν. Τέλος πάντων, όπως και να έχει, μια απλή μετατροπή Κινεζικού κινητού σ' "Ελληνικό" δεν το κάνει άμεσα άξιο αγοράς. Ίσα ίσα που επιβεβαιώνει την διαχρονική μας απάτη στο να πουλάμε "χρυσό" τα φύκια των άλλων. Τα έχουν πει και οι παραπάνω, οπότε το μόνο που μας μένει είναι μια ΕΠΙΣΗΜΗ ανακοίνωση από την ίδια την MLS ως προς τις λεπτομερείς προδιαγραφές, καθώς και αν γίνεται καθόλου σχεδιασμός στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο ενας ηλίθιος θα κατασκεύαζε smartphone στην Ελλάδα. Ούτε οι εγκαταστάσεις υπάρχουν, και να δωσεις τα χαμηλότερα μεροκάματα πάλι θα ειναι 7πλασια απο τον κινεζικό μισθό. Με λίγα λογια μια μπακατελα των 160€ να φτιάξεις θα κόστιζε 1000 € Και αυτο ΑΝ υπήρχαν εγκαταστάσεις. Αρα παραμυθακια του στηλ Ελληνικο smartphone για να το παίξουν στις Ειδήσεις για τσάμπα διαφήμισή τα ακουω βερεσέ, και ταυτοχρόνως σημαίνει ότι μας παίρνανε για ιθαγενείς.

Βεβαία υπάρχουν όντως πολοι ιθαγενείς και θα πανε να το αγοράσουν. Το ότι γραφει made in Greece δε λεει τίποτε. Δωσε μια παραγγελιά >100 τεμαχίων και σου γραφούν πανω made in Trikala αμα θες.

Για εμένα αυτό ειναι αρκετό για να δω την ολη προσπαθεια αρνητικά. Ας γραφαν αληθεια, ότι βάλανε απλα μια εφαρμογή αναγνώρισης Ελληνικών. Καταρχήν ακόμα και τα εντελώς κινεζικά android, έχουν Ελληνικά. Τι παραπάνω Ελληνικά να προσθέσεις; Καμία μετατροπή δεν κάνανε. Μια εφαρμογή εγκαταστησανε. Αυτο ειναι ολο. Τόσο απλο. Τέλεια και παύλα.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και ελληνικό αμάξι

 

mg6569copy.jpg

 

τρεχάτε να το στηρίξετε.

Ποιο ειναι (μαρκα και μοντελο) ; Δεν υπηρξε ΠΟΤΕ ελληνικο αμαξι (μεταπολεμικα τουλαχιστον) επειδη δεν υπαρχει στο Ελληνικο δικαιο διαδικασια εγκρισης τυπου για εγχωρια αμαξια. Μονο για εισαγομενα. Το μονο που υπηρχε ηταν το ΜΕΒΕΑ που ηταν αγγλικο στην κατασκευη (δηλ εισαγωγης), και τα Nissan στην Πατρα που μονο τα συναρμολογουσαν εδω. Ψαξε για "Scavas" στο google να δεις γιατι δεν γινεται να υπαρξει ελληνικο αυτοκινητο. Δεν θελουν να υπαρξει.

 

Καποτε υπηρχε ειδικη νομοθεσια για φορτηγακια (ετσι βγηκαν τα Pony, Farma και Hercules) αλλα την καταργησανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξερω αν οντως ειναι ελληνικο το κινητο,η τιμη του παντως σε σχεση με τα χαρακτηριστικα του ειναι ελληνικοτατη...ακου 250 ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο ειναι (μαρκα και μοντελο) ; Δεν υπηρξε ΠΟΤΕ ελληνικο αμαξι (μεταπολεμικα τουλαχιστον) επειδη δεν υπαρχει στο Ελληνικο δικαιο διαδικασια εγκρισης τυπου για εγχωρια αμαξια. Μονο για εισαγομενα. Το μονο που υπηρχε ηταν το ΜΕΒΕΑ που ηταν αγγλικο στην κατασκευη (δηλ εισαγωγης), και τα Nissan στην Πατρα που μονο τα συναρμολογουσαν εδω. Ψαξε για "Scavas" στο google να δεις γιατι δεν γινεται να υπαρξει ελληνικο αυτοκινητο. Δεν θελουν να υπαρξει.

 

Καποτε υπηρχε ειδικη νομοθεσια για φορτηγακια (ετσι βγηκαν τα Pony, Farma και Hercules) αλλα την καταργησανε.

 

Αυτο ειναι το νεο Pony ειναι ετοιμο αλλα ψαχνει κεφαλαια να υλοποιηθει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...