Προς το περιεχόμενο

Πρωτη Γλωσσα


thyra_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρομαι που το μόνο επιχείρημα που σου απέμεινε είναι το Ad hominem (το οποίο ποτέ δε χρησιμοποίησα), γιατί αυτό σηματοδοτεί το τέλος της συζήτησης. Ευχαριστώ για το link (ίσως μια μέρα και εμείς οι κοινοί θνητοί καταλάβουμε).

 

Ποτέ δε χρησιμοποίησες? Αφού το ΜΟΝΟ σου επιχείρημα σε όλη τη κουβέντα εδώ και μερικές σελίδες, δεν έχεις παρουσιάσει κανένα άλλο, είναι ένα ελιτίστικο post του Torvalds στο οποίο θεωρεί αξιωματικά όποιον χρησιμοποιεί C προγραμματιστάρα κι όποιον χρησιμοποιεί C++ υπάνθρωπο, παρουσιάζοντας αερολογίες τις οποίες δε δικαιολογεί καν (όπως εσύ ακριβώς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ακομη με τα επιχειρηματα παιδεύεστε ?

Συνεχιστε καλα το πάτε...

 

Έχουν πειστει ολοι βλέπω εδω.... :P

εγω ειπα κανεις δεν αλλαζει την αποψη του με τα επιχειρηματα...

ξερετε δεν ξερετε C++ εγω επαληθευομαι παντως.

 

Aντι να ποσταρει κανεις καναν κωδικα και πανω σε αυτον να

γινουν σχολια και επισημανσεις καθεται και μας αραδιαζει ενα καρο

αλλα πραγματα και κυρηγματα για το αν θα πρεπει να απανταει ή οχι.

Kαι κανει και λογο για σοβαροτητες μετα.... αναρωτιεται αν αξιζει να απαντησει ενω εχει απαντησει ηδη 30 χρονων μαντραχαλος ποσο ειναι...και μετα λεει και για σοβαροτητες. Μαλιστα. :P

 

Ετσι δεν μενει τιποτα... απλα διαφωνειτε προσωπικα και θελετε να επιβληθειτε ο ενας στον αλλον...με επιχειρηματα..... πολυ που χεστηκατε για οποιον παρακολουθει και θελει να μαθει :P οποιος εχει κανει το οτιδηποτε να το βγαλει να μας δειξει... και να πει συμφωνα με αυτο μπλα μπλα... και εγω μπορω να πω οτι δουλευω στην Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δε χρησιμοποίησες? Αφού το ΜΟΝΟ σου επιχείρημα σε όλη τη κουβέντα εδώ και μερικές σελίδες, δεν έχεις παρουσιάσει κανένα άλλο, είναι ένα ελιτίστικο post του Torvalds στο οποίο θεωρεί αξιωματικά όποιον χρησιμοποιεί C προγραμματιστάρα κι όποιον χρησιμοποιεί C++ υπάνθρωπο, παρουσιάζοντας αερολογίες τις οποίες δε δικαιολογεί καν (όπως εσύ ακριβώς).

Ad hominem είναι η προσπάθεια να μειώσεις την αλήθεια του επιχειρήματος του άλλου με το να προσδίδεις ένα αρνητικό χαρακτηριστικό στο άτομο που το υποστηρίζει (πχ. τι να σου πω και εσένα τώρα και τι είναι αυτά που μας λες ενώ είσαι άσχετος). Αυτό ΔΕΝ το έκανα πουθενά είπα ότι συμφωνώ με το post του Linus π.χ στο ημείο που λέει "C++ leads to really really bad design choices. You invariably start using the "nice" library features of the language like STL and Boost and other total and utter crap"

Αυτό δε σημαίνει ότι συμφωνώ εξ ολοκλήρου, ούτε ότι δικαιολογώ το ύφος του. Erevis αν βαριέσαι να διαβάσεις το thread cool αλλά μη λες ότι δεν έχω επιχειρήματα, ο defacer μας τη λέει αφ' υψηλού αλλά τουλάχιστο απαντάει σε αυτά που γράφω. Αλλά το ότι θα τσατίζονταν τόσοι γιατί τους θίξαμε τη γλώσσα δεν το περίμενα, όπως είπα δεν πειράζει υγεία και λιγότερο κάρβουνο δε βλάπτει :D :D :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ad hominem είναι η προσπάθεια να μειώσεις την αλήθεια του επιχειρήματος του άλλου με το να προσδίδεις ένα αρνητικό χαρακτηριστικό στο άτομο που το υποστηρίζει (πχ. τι να σου πω και εσένα τώρα και τι είναι αυτά που μας λες ενώ είσαι άσχετος). Αυτό ΔΕΝ το έκανα πουθενά είπα ότι συμφωνώ με το post του Linus π.χ στο ημείο που λέει "C++ leads to really really bad design choices. You invariably start using the "nice" library features of the language like STL and Boost and other total and utter crap"

Αυτό δε σημαίνει ότι συμφωνώ εξ ολοκλήρου, ούτε ότι δικαιολογώ το ύφος του. Erevis αν βαριέσαι να διαβάσεις το thread cool αλλά μη λες ότι δεν έχω επιχειρήματα, ο defacer μας τη λέει αφ' υψηλού αλλά τουλάχιστο απαντάει σε αυτά που γράφω. Αλλά το ότι θα τσατίζονταν τόσοι γιατί τους θίξαμε τη γλώσσα δεν το περίμενα, όπως είπα δεν πειράζει υγεία και λιγότερο κάρβουνο δε βλάπτει :D :D :lol: :lol:

 

Μα δεν έχεις επιχειρήματα. Το ότι λες "η C++ διαιωνίζει το λάθος του typedef" δεν είναι επιχείρημα, είναι αερολογία για την οποία πρέπει να παραθέσεις κάτι για να τη στηρίξεις, όπως έκανε ο Defacer για να υποστηρίξει το αντίθετο.

 

Λέγοντας πάλι ότι η C++ καταλήγει να μη κάνει τίποτα σωστά επειδή θέλει να δημιουργήσει abstraction αλλά και ταυτόχρονα να έχεις την επιλογή για low-level ταυτοχρόνα πάλι αερολογία είναι, όχι επιχείρημα..πρέπει να το στηρίξεις με κάτι για να γίνει.

 

Έχουν περάσει οι εποχές που πέρναγε το "γιατί έτσι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iceblade, εκτός από το να διαβάσεις περίληψη των διαφόρων logical fallacies, έχεις κάνει κάποια άλλη προπόνηση πάνω στη διαλεκτική;

 

Το ότι ο κώδικας γίνεται obscure και δεν καταλαβαίνεις τι βλέπεις δεν το έβαλα εγώ στην κουβέντα. Επίσης δε χρειάζεται να τα παίρνεις όλα τόσο προσωπικά (εκτός αν το έχεις ανάγκη για να κάνεις μια τελευταία προσπάθεια με το ad hominem). Αν δυσκολεύεσαι να συμμετέχεις επειδή μιλάω σε δεύτερο πρόσωπο και θα σε βοηθήσει να μιλάω σε τρίτο, να πάω να κάνω edit τα post μου, δεν έχω αντίρρηση.

 

Κάτι που εσύ και κάποιοι άλλοι δυσκολεύονται να καταλάβουν είναι πως αυτό που αντιλαμβάνεσαι ως "μιλάω αφ υψηλού" εγώ το αντιλαμβάνομαι ως "λέω τα πράγματα με τ' όνομά τους". Δηλώνω στα ίσια ότι έχω κατανόηση της c++ σε μεγάλο βάθος και παρόλα αυτά το template metaprogramming με δυσκόλεψε αρκετά όταν το συνάντησα. Συγγνώμη που σε στεναχώρησα. Θα ήταν ευκολότερο για σένα να κατεβώ στο δικό σου επίπεδο κατανόησης και να πω "ναι μωρέ τι είναι αυτά τα ακαταλαβίστικα, σιγά μη σου χρειάζονται στον προγραμματισμό, βλακείες", αλλά για μένα κάτι τέτοιο είναι άνευ νοήματος.

 

Βέβαια δε θα είχα φτάσει να πω τίποτα απ' όλα αυτά αν και συ συμπεριφερόσουν ανάλογα με το επίπεδο των γνώσεών σου (το οποίο για μένα είναι απλά ένα δεδομένο, όχι αφορμή για κρίση), όμως όταν σηκώνονται τ' αγγούρια να γαμήσουν το μανάβη αισθάνομαι την ανάγκη να βάλω τα πράγματα στη θέση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομη με τα επιχειρηματα παιδεύεστε ?

Συνεχιστε καλα το πάτε...

 

Έχουν πειστει ολοι βλέπω εδω.... :P

εγω ειπα κανεις δεν αλλαζει την αποψη του με τα επιχειρηματα...

ξερετε δεν ξερετε C++ εγω επαληθευομαι παντως.

 

Aντι να ποσταρει κανεις καναν κωδικα και πανω σε αυτον να

γινουν σχολια και επισημανσεις καθεται και μας αραδιαζει ενα καρο

αλλα πραγματα και κυρηγματα για το αν θα πρεπει να απανταει ή οχι.

Kαι κανει και λογο για σοβαροτητες μετα.... αναρωτιεται αν αξιζει να απαντησει ενω εχει απαντησει ηδη 30 χρονων μαντραχαλος ποσο ειναι...και μετα λεει και για σοβαροτητες. Μαλιστα. :P

 

Ετσι δεν μενει τιποτα... απλα διαφωνειτε προσωπικα και θελετε να επιβληθειτε ο ενας στον αλλον...με επιχειρηματα..... πολυ που χεστηκατε για οποιον παρακολουθει και θελει να μαθει :P οποιος εχει κανει το οτιδηποτε να το βγαλει να μας δειξει... και να πει συμφωνα με αυτο μπλα μπλα... και εγω μπορω να πω οτι δουλευω στην Microsoft.

Λίγο κώδικα έτσι για να γουστάρεις :D Function για την εισαγωγή αρχείου .sif (Simple Interaction File) σε directed graph στη βιβλιοθήκη networkx της python.

 

>
import networkx as nx

def inputsif(net_file):
   '''Returns a networkx directed graph from the provided file in .sif format.'''
   g = nx.DiGraph()
   with open(net_file, 'r') as f:
       for line in f:
           l = line.strip().split('\t')
           g.add_edge(l[0], l[2], name=l[1])
   return g

 

Κάτι αντίστοιχο σε C++; (για μένα too painful για να το κάνω :D)

 

Βέβαια δε θα είχα φτάσει να πω τίποτα απ' όλα αυτά αν και συ συμπεριφερόσουν ανάλογα με το επίπεδο των γνώσεών σου (το οποίο για μένα είναι απλά ένα δεδομένο, όχι αφορμή για κρίση), όμως όταν σηκώνονται τ' αγγούρια να γαμήσουν το μανάβη αισθάνομαι την ανάγκη να βάλω τα πράγματα στη θέση τους.

Μ' αρέσεις γιατί έχεις class defacer :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ' αρέσεις γιατί έχεις class defacer :D :D :D

 

class έχω μόνο όταν η συζήτηση έχει ικανοποιητικό βαθμό abstraction. Τουλάχιστον όμως ακόμα κι όταν δεν έχω class αυτά που λέω έχουν struct.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑΤΙ ειναι πιο painful για να το κανεις ?

 

P.S Καλο ηταν αυτο με τον μαναβη του defacer... μ αρεσε :P

Starlight λες να κάθομαι να κάνω implementation τη δουλειά μου σε 2 γλώσσες; Χρόνο για σκότωμα έχω; (θα μου πείς για να γράφω εδώ έχω :D). Για να ρωτάς αν είναι πιο painful θες και συ αγγούρια (της C++) μου φαίνεται :D

@defacer

Μην ανχώνεσαι, αυτά που λες τα κάνω allocate στο heap

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Starlight λες να κάθομαι να κάνω implementation τη δουλειά μου σε 2 γλώσσες; Χρόνο για σκότωμα έχω; (θα μου πείς για να γράφω εδώ έχω :D). Για να ρωτάς αν είναι πιο painful θες και συ αγγούρια (της C++) μου φαίνεται :D

@defacer

Μην ανχώνεσαι, αυτά που λες τα κάνω allocate στο heap

 

 

Μπα εγω με τη C ασχολουμαι ... κανα... μισαωρο τη μερα xD

καλη ειναι...μολις τη μαθω καλα θα κοιταξω και καμια αλλη αν και εχω δει λιγη Java

και PHP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα εγω με τη C ασχολουμαι ... κανα... μισαωρο τη μερα xD

καλη ειναι...μολις τη μαθω καλα θα κοιταξω και καμια αλλη αν και εχω δει λιγη Java

και PHP.

Η C είναι power κ ο migf1 έχει ένα πολύ καλό tutorial. Plz μην παραβλέψεις την Python, έχει υλοποιήσεις για JVM και .NET αν θες να πας κ προς τα εκει (Java χρησιμοποιώ και εγώ αρκετά). To Eclipse τι λέει για C, αν το έχεις χρησιμοποιήσει? Το χρησιμοποιώ για Java κ Python και είναι εξαιρετικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η C είναι power κ ο migf1 έχει ένα πολύ καλό tutorial. Plz μην παραβλέψεις την Python, έχει υλοποιήσεις για JVM και .NET αν θες να πας κ προς τα εκει (Java χρησιμοποιώ και εγώ αρκετά). To Eclipse τι λέει για C, αν το έχεις χρησιμοποιήσει? Το χρησιμοποιώ για Java κ Python και είναι εξαιρετικό...

 

Ναι ο migf1 έχει δωσει πολλα για τη C. Εχει αφιερωσει χρονο...

ειναι χάκερ. Το χει και ειναι και καλος χαρακτηρας. Με έχει μάθει πολλα πράγματα. Αλλος με τις γνωσεις του

μπορει να μην ηταν τοσο συζητησιμος και συνεργάσιμος . Ειναι πιθανο αυτο που λεω.

Ειναι θεμα χαρακτηρα.

 

Οσο για τα αλλα... δεν θα παραβλεψω τιποτα απλα δεν βιαζομαι. Προς το παρον δηλαδη...

Δεν εχω χρησιμοποιησει Eclipse για C ... οταν το χρησιμοποιουσα για Java μου αρεσε παντως.

Με βολευε. Για C χρησιμοποιω το Geany. Ειναι βολικο και αυτο... μαζεμένο και εχει ολες τις επιλογες που θελω. Ειναι βασικο να ταιριαζει κατι στην ψυχολογια σου και να σε εμπνεει. ;)

Μπορεις να γράψεις και στο Geany κλάσεις αλλα δεν ειχα εγκαταστησει τον javac τοτε και ηθελα να εγκαταστησω και το EClipse που λεγανε ολοι...

Αυτα για τα IDE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Πόσο, μα πόσο, φοβερό είναι αυτό το βιβλίο;

 

Θυμάμαι ακόμα απέξω ένα σημείο από το foreword (δε θυμάμαι ποιανού το foreword) που λέει "if the chapter on typelists doesn't knock your socks off, it's because you are not wearing any".

 

Pwned.

 

Κάποια κεφάλαια απο κείνο το βιβλίο έχουν τέτοια συγκέντρωση ιδεών μέσα που πραγματικά δεν παλεύεται να διαβάσεις πολύ in one go. Ένα πράγμα σαν τα βιβλία του Tom Robbins. Ο τύπος δεν αστειεύεται, στα πετάει όλα στη μάπα και όποιον πάρει ο χάρος. Από την άλλη αν αντέξεις είναι τέλειο γιατί στην τελική εξηγεί όσο χρειάζεται και ούτε λέξη παραπάνω. Εγώ ένιωθα να μου ανοίγει το μυαλό την ώρα που το διάβαζα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...