Προς το περιεχόμενο

Σχολες - Επαγγελματικη αποκατασταση - Μορια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αστυνομια, οικονομικα, πληροφορική και ψυχολογια...

 

ελα πες και μια ιατρική να κλείσουμε και την τελευταία κατεύθυνση.

 

χαχα ;ρ δεν την ειπα εγω τν ψυχολογια απλα την ειπε καποιοσ και συμφωνησα οτι θα ειναι ωραιο αλλα δεν το σκεφτομαι οπωσ και την ιατρικη γιατι ειμαι τεχνολογικη ;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αφου θες και λίγο απο Ιατρική! Πόσο μάλλον όταν οι βάσεις αξιωματικών Ελ. Αστυνομίας είναι ίδιες με πολυτεχνείο και Ιατρική!!!!!!!!

 

Απο θέμα αποκατάστασης αν σου αρέσει η πληροφορική και θες πραγματικά να ασχοληθείς, πιστευω είναι η μόνη δουλειά που έχει την καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση στον κόσμο.

 

Ξαναλέω όμως, μόνο αν την αγαπήσεις και αφιερώσεις ώρες που θα τις χαίρεσαι , αξίζει να ασχοληθείς.

 

Σκέψου βασικά σε τι είσαι καλή, τι καταλαβαίνεις καλύτερα, τι θα μπορούσες να αναπτύξεις και ερευνήσεις και θα βρεις σίγουρα κάποια σχετική σχολή. Φυσικά σε αυτό που θα βρεις θα πρέπει να υπάρχει και ζήτηση στην Ελλάδα! Αν σου αρέσουν οι ιχθυοκαλλιέργειες ας πουμε, δεν πιστευω να βρεις κ ποτέ δουλειά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πληροφορική μόνο έξω θα μπορείς να έχεις τις αμοιβές που θα δικαιολογούν τους κόπους σου και την αγάπη γι αυτό το επάγγελμα, εδώ πολύ δύσκολα.

Για ΕΛ.ΑΣ πάντως είναι γελοίο να πας μόνο για αποκατάσταση χωρίς να το γουστάρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 κι απο εμενα για πληροφορικη,αρκει να υπαρχει και η απαιτουμενη αγαπη,ενασχοληση κτλ.

 

Για τον φιλο παραπανω,καλα δεν ειναι μονο η πληροφορικη που θα βρεις δουλεια στο εξωτερικο,σχεδον ολες ετσι ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με την ΕΛ.ΑΣ. είναι ότι όσοι έχουν πάει, το έκαναν γιατί πέφτει ο μισθός. Και όχι γιατί γουστάρουν το αντικείμενο.

Γι αυτό και τους βλέπετε όλους να είναι τόσο χάλια. Και φυσικά έχουν παρατήσει τα πάντα στην μοίρα τους.

 

Άλλωστε ο μόνος τρόπος για να μπει κάποιος στην ΕΛ.ΑΣ. είναι από το Λύκειο προς τις αντίστοιχες σχολές.

 

 

Αγγλία εδώ που μένω, έχω τρεις γείτονες που βλέπω κάθε μέρα, στις δύο συνορεύουσες περιφέρειες. Πρώτα πρώτα η Αστυνομία, ανήκει στην περιφέρεια ή πόλη, αν είναι μεγάλη. Δουλεύουν όλοι με συμβάσεις ιδιωτικού δικαίου, αορίστου χρόνου, χωρίς υπερωρίες και bonus κλπ, και αύριο πρωί μπορείς να βρεθείς στον δρόμο. Όταν χρειάζονται κόσμο, βγάζουν προκυρήξεις, καταθέτεις την αίτηση, γράφεις μερικές στοιχειώδης εξετάσεις, περνάς έναν αθλητικό στίβο, και πας για εκπαίδευση μερικούς μήνες.

 

Όσοι πάνε, πάνε γιατί γουστάρουν την δουλειά. Όχι γιατί είναι ένα σίγουρο εισόδημα μέχρι την σύνταξη, που δεν είναι. Μπορεί να απολύουν σε μια περιφέρεια και να προσλαμβάνουν σε άλλη, οπότε κινήτε ο κόσμος. Αν και τελευταία πολλοί την κάνουν για Καναδά ή Αυστραλία που έχει περισσότερες θέσεις και προοπτικές, αν έχεις προϋπηρεσία. Η εγκληματικότητα είναι μεγάλη, και οι τρεις γείτονες (οι δύο είναι ζευγάρι) από όσο τους ξέρω 4 χρόνια τώρα που μετακόμησα σε αυτό το σπίτι, τουλάχιστον δύο φορές το χρόνο έχουν φάει μαχαιριά. Μάλιστα ο Ματ, έχει φάει και μερικές σφαίρες στο γιλέκο. Και δεν μιλάμε για κάποια μεγάλη πόλη εδώ γύρω. Χωριουδάκια, χωράφια και δύο πόλεις με 50κ κατοίκους η μία (ανα περιφέρεια).

 

Η πρώτη ξαδέρφη της πρώην γυναίκας μου, που είναι στο τμήμα ληστειών στο Μάνστεστερ, ήταν επί οκτώ εβδομάδες στο νοσοκομείο με την σφαίρα καρφωμένη στο κεφάλι το 2003. Το 2008, παρουσίασε καλοήθη όγκο στην ίδια περιοχή, και τραβωλογούσε επί ένα χρόνο με τις θεραπείες, για καλό και για κακό, μετά την εγχείρηση αφαίρεσης. Παρόλα αυτά συνεχίζει γιατί γουστάρει την δουλειά, ανεξάρτητα αν έχει μια τεράστια ουλή, στο κεφάλι και είναι πλέον φαλακρή. (φυσική ξανθιά και πολύ 'γυναίκα'.)

 

Γιατί το κάνουν ενώ τα λεφτά είναι ξεφτίλα, για τα δεδομένα της Αγγλίας; Γιατί απλά αγαπούν την δουλειά. Σημείωση, όλοι μπήκαν στην Αστυνομία στα 30-35 τους ενώ είχαν προηγούμενες καριέρες σε άλλους επαγγελματικούς χώρους.

 

Σημείωση το ίδιο ησχύει και για δασκάλους και καθηγητές. Πιο εύκολα προσλαμβάνουν τα σχολεία (ιδιωτικά, δημόσια), κάποιον από κάποιο επαγγελματικό χώρο για να εκπαιδεύσει μαθητές (π.χ. προγραμματισμό, μιας και είναι ο χώρος μου και το έχω ψάξει), ακόμα και χωρίς πτυχείο (αλλά με το 6μηνο σεμινάριο για να μπορείς να εκπαιδεύσεις), παρά κάποιον που μόλις τελείωσε το αντίστοιχο πανεπηστίμιο στα 22-23.

Αλλά τα λεφτά είναι τυπικά του δημοσίου εδώ. Ίσως για μετά τα 45 να το σκεφτώ πιο σοβάρα όταν δεν θα έχω το στεγαστικό, μιας και έχω άλλη μια παραγωγική δεκαετία μπροστά μου στον ιδιωτικό τομέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα σκέψου κάτι που θα θες να κάνεις για 40 χρόνια+ μέχρι να πάρεις σύνταξη,...

 

Ούτε η σχολή ούτε η δουλειά σου θα είναι όπως περιμένεις/νομίζεις. Ζούμε σε ένα τεράστιο μπουρδέλο.

 

Απλά σκέψου να ακολουθήσεις κάτι που σου αρεσει και σε ευχαριστεί.

 

Αν πας αστυνομία αυτό το μυστήριο κλπ καταρχήν δεν τα θα το βρεις ποτέ και αν το βρείς δεν θα είναι τόσο ωραίο όσο στα σεριαλ, αλλά θα έχει ατελείωτο άγχος κλπ. Άμα σου αρέσουν τα μυστήρια κλπ διάβασε κανα σχετικό μυθιστόρημα και δες καμια ταινία (σοβαρά).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πληροφορική μόνο έξω θα μπορείς να έχεις τις αμοιβές που θα δικαιολογούν τους κόπους σου και την αγάπη γι αυτό το επάγγελμα' date=' εδώ πολύ δύσκολα.

Για ΕΛ.ΑΣ πάντως είναι γελοίο να πας μόνο για αποκατάσταση χωρίς να το γουστάρεις...[/quote']

 

Δν ξρ τι ακριβώς θα κάνω εκεί άμα μπω για να ξρ άμα το γουστάρω κιόλας :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να γίνει κανείς μπάτσος-μπατσίνα για τα λεφτά... προσωπικά το βλέπω ισάξιο με το να εκπορνεύεται. Όχι μόνο για το συγκεκριμένο επάγγελμα... αλλά για όλα.

 

Επιλέγεις ένα επάγγελμα με γνώμονα εάν σου αρέσει... εάν σου φαντάζει, τουλάχιστον, ωραίο. Μαθαίνεις για αυτό, διαβάζεις λίγο, και από ό,τι καταλάβεις... εάν σου αρέσει τότε το επιλέγεις.

 

Η επιλογή βάσει των οικονομικών απολαβών δεν διαφέρει από το να ξεπουλιέται κανείς για τα λεφτά. Στην ακρίβεια.. αυτό ακριβώς κάνει. Ξεπουλάει την πιο ωραία ηλικία και την ευκαιρία του για τριτοβάθμια εκπαίδευση στον βωμό των χρημάτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα σκέψου κάτι που θα θες να κάνεις για 40 χρόνια+ μέχρι να πάρεις σύνταξη' date='...

 

Ούτε η σχολή ούτε η δουλειά σου θα είναι όπως περιμένεις/νομίζεις. Ζούμε σε ένα τεράστιο μπουρδέλο.

 

Απλά σκέψου να ακολουθήσεις κάτι που σου αρεσει και σε ευχαριστεί.

 

Αν πας αστυνομία αυτό το μυστήριο κλπ καταρχήν δεν τα θα το βρεις ποτέ και αν το βρείς δεν θα είναι τόσο ωραίο όσο στα σεριαλ, αλλά θα έχει ατελείωτο άγχος κλπ. Άμα σου αρέσουν τα μυστήρια κλπ διάβασε κανα σχετικό μυθιστόρημα και δες καμια ταινία (σοβαρά).[/quote']

 

Εγώ δν νομίζω ότι έχω κ τόσο μεγάλο πρόβλημα με τις δουλειές ακόμα κ σερβιτόρα θα πήγαινα δν έχω πρόβλημα το θέμα μου είναι τι θα σπουδάσω κ δν ξρ μου αρέσει πλ η πληροφορική δν ξρ τι κάνουν εκεί μέσα βέβαια αλλά μου αρέσει να ασχολούμαι μΕ τον υπολογιστή και με το ίντερνετ κ με προγραμματισμό στο σχολείο που κάνουμε μου αρέσει αλλά δν ξρ αν μπορώ να το κάνω αυτό στην ζωή μου εγώ με φαντάζομαι πιο εύκολα σ μια καφετέρια η σε κομμωτήριο παρά σ κάποια άλλη δουλειά. Κ δν θλ να πάω σ κάτι τέτοιο γιατί μου φαίνεται πλ χαμηλό δν ξρ το επίπεδο μου στο σχολείο κ γενικά στα μαθήματα είναι αρκετά υψηλό κ δν ξρ... Θέλει πλ σκέψη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μαθήματα μπορεί να είναι... στην έκθεση και στα κείμενα δεν σε βλέπω και τόσο δυνατή.

 

Που κολλάνε τ κείμενα; Έκθεση είμαι καλή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, μπες στο σαιτ της καθε σχολης και δες τα μαθηματα. Εαν σε ενδιαφερουν και σου αρεσει γενικα η σχολη, πηγαινε σ'αυτην. Παντως εαν θες μυστήρια κτλ πηγαινε ιστορικο αρχαιολογικο και βρες τον κολοσσό της Ροδου. Σε καμια περιπτωση δεν ειναι ετσι στην Ελλαδα, Οσο για την πληροφορικη η αποψη μου ειναι οτι οταν αποφοιτήσεις θα εισαι μια απο τους εκατονταδες χιλιαδες. Δεν θα εισαι κατι το ιδιαίτερο.

 

btw εαν για καθε φορα που διαβαζα το "δεν ξρ" έπαιρνα 1€ τωρα θα ημουν πλουσιος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως στα σχολεια δεν διδασκουν ΤΙΠΟΤΑ για επαγγελματικο προσανατολισμο και σαν αποτελεσμα εχουμε τετοια μυαλα.... με τετοιες ερωτησεις...

 

μυστηριο στην ελληνικη αστυνομια... κοψε τις σειρες στην τηλεοραση γιατι δε σε βλεπω καλα

 

και για να γραψω και στη γλωσσα του μαθητη του συγκεκριμενου...

 

δν ξρ τ θ σπδσς ακμ? θ πρπ ν ξρς δ κ πλ κρ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως στα σχολεια δεν διδασκουν ΤΙΠΟΤΑ για επαγγελματικο προσανατολισμο και σαν αποτελεσμα εχουμε τετοια μυαλα.... με τετοιες ερωτησεις...

 

μυστηριο στην ελληνικη αστυνομια... κοψε τις σειρες στην τηλεοραση γιατι δε σε βλεπω καλα

 

και για να γραψω και στη γλωσσα του μαθητη του συγκεκριμενου...

 

δν ξρ τ θ σπδσς ακμ? θ πρπ ν ξρς δ κ πλ κρ

 

Κ τρ που δν ξρ τι να κνω δλδ; Κ μου το λες ;;:-P το ότι θα πρεπε να ξρ το ξρ καιρό τρ αλλά δν άλλαξε κάτι γιατί δν με ενθουσιάζει καμία σχολή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...