Προς το περιεχόμενο

Σχολες - Επαγγελματικη αποκατασταση - Μορια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γάμα τες τις σχολές, εσένα με τι σου αρέσει να ασχολείσαι; τι σε τραβάει; τι σου αρέσει να κάνεις;

εννοώ κάτι που και να δουλεύεις, και να κουράζεσαι, το ευχαριστιέσαι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βασικά χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω δεν έχει καμία σχέση το πρόγραμμα σπουδών μιας σχολής με τις απαιτήσεις της αγοράς εργασίας και ακόμα περισσότερο με αυτό που νομίζεις εσύ ότι θα κάνεις σε αυτή τη σχολή.

 

Μπήκα στο φυσικό σε πανεπιστήμιο επαρχίας. Μου άρεσε αρκετά η φυσική και το ήθελα ... Τελικά όμως κατέληξα να βλέπω τα εργαστήρια ως αγγαρεία και παρακάλαγα πότε να τελειώσουν να πάω σπίτι μου... Ασκήσεις εργαστηριακές ανούσιες, χωρίς κανένα ενδιαφέρον (πόσο μάλλον για επαγγελματική αποκατάσταση) που εκτός ότι δεν τα θυμάμαι πλέον δεν είχαν καμία σχέση με αυτά που με ενδιέφεραν εμένα γύρω από τη σύγχρονη φυσική και τα ηλεκτρονικά, laser κτλπ που μ αρέσουν πολύ.

Η πλειοψηφία των μαθημάτων θεωρητικούρες που παπαγαλίζαμε 25 τύπους, πολλές διαφορικές εξισώσεις (λες και θα μας ζητήσει κανείς ποτέ τέτοια πράγματα στην αγορά εργασίας), αγγούρια που δεν καταλάβαινες ούτε μισή σελίδα απο το βιβλίο και κλασσικοί κομπλεξικοί καθηγητές που ο καθένας νόμιζε ότι το μάθημα του είναι στα επίπεδα του Harvard... Επίσης ο τρόπος διδασκαλίας απο τους καθηγηταράδες αυτούς υπό του μηδενός και απορουσαν κιολας γιατι ειμαστε 3 και ο κουκος στο αμφιθεατρο.

Πάλι καλά έχω 4 μαθήματα ακόμα για πτυχίο να σηκωθώ να φύγω να μην ξαναδω αυτή τη σχολή μπροστά μου...

 

Σε συζητήσεις με φίλους και παιδιά από άλλες σχολές και εκείνοι τα ίδια μου λένε. Γενικά ισχύει μαθαίνω συγκεκριμμένα πράγματα σε μια σχολή, τα περισσότερα πατάτες που πρέπει αναγκαστικά να παπαγαλίσω και να μάθω πώς τα ζητάει ο κάθε καθηγητής αν θέλω να πάρω πτυχίο. Τίποτα άλλο από κει και πέρα...

Καμία σχέση στο λέω με αυτά που νομίζεις ότι θα μάθεις... Τώρα για σχολές πληροφορικής τι internet λες;; :-D Έχω ακούσει ότι και εκεί το ίδιο επικρατεί, πολύ μαθηματικά και γενικά δύσκολη σχολή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω δεν έχει καμία σχέση το πρόγραμμα σπουδών μιας σχολής με τις απαιτήσεις της αγοράς εργασίας και ακόμα περισσότερο με αυτό που νομίζεις εσύ ότι θα κάνεις σε αυτή τη σχολή.

 

Μπήκα στο φυσικό σε πανεπιστήμιο επαρχίας. Μου άρεσε αρκετά η φυσική και το ήθελα ... Τελικά όμως κατέληξα να βλέπω τα εργαστήρια ως αγγαρεία και παρακάλαγα πότε να τελειώσουν να πάω σπίτι μου... Ασκήσεις εργαστηριακές ανούσιες, χωρίς κανένα ενδιαφέρον (πόσο μάλλον για επαγγελματική αποκατάσταση) που εκτός ότι δεν τα θυμάμαι πλέον δεν είχαν καμία σχέση με αυτά που με ενδιέφεραν εμένα γύρω από τη σύγχρονη φυσική και τα ηλεκτρονικά, laser κτλπ που μ αρέσουν πολύ.

Η πλειοψηφία των μαθημάτων θεωρητικούρες που παπαγαλίζαμε 25 τύπους, πολλές διαφορικές εξισώσεις (λες και θα μας ζητήσει κανείς ποτέ τέτοια πράγματα στην αγορά εργασίας), αγγούρια που δεν καταλάβαινες ούτε μισή σελίδα απο το βιβλίο και κλασσικοί κομπλεξικοί καθηγητές που ο καθένας νόμιζε ότι το μάθημα του είναι στα επίπεδα του Harvard... Επίσης ο τρόπος διδασκαλίας απο τους καθηγηταράδες αυτούς υπό του μηδενός και απορουσαν κιολας γιατι ειμαστε 3 και ο κουκος στο αμφιθεατρο.

Πάλι καλά έχω 4 μαθήματα ακόμα για πτυχίο να σηκωθώ να φύγω να μην ξαναδω αυτή τη σχολή μπροστά μου...

 

Σε συζητήσεις με φίλους και παιδιά από άλλες σχολές και εκείνοι τα ίδια μου λένε. Γενικά ισχύει μαθαίνω συγκεκριμμένα πράγματα σε μια σχολή, τα περισσότερα πατάτες που πρέπει αναγκαστικά να παπαγαλίσω και να μάθω πώς τα ζητάει ο κάθε καθηγητής αν θέλω να πάρω πτυχίο. Τίποτα άλλο από κει και πέρα...

Καμία σχέση στο λέω με αυτά που νομίζεις ότι θα μάθεις... Τώρα για σχολές πληροφορικής τι internet λες;; :-D Έχω ακούσει ότι και εκεί το ίδιο επικρατεί, πολύ μαθηματικά και γενικά δύσκολη σχολή.

Αλλο της επαρχιας, αλλο το Καποδιστριακό......

 

btw στη δουλεια μου οι εξισώσεις χρειάζονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο της επαρχιας, αλλο το Καποδιστριακό......

 

btw στη δουλεια μου οι εξισώσεις χρειάζονται

εγω εχω ακουσει απο ατομο που ειναι μεσα στα πραγματα (φυσικος στο επαγγελμα) οτι το φυσικο της Πατρας ειναι αξεπεραστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ τρ που δν ξρ τι να κνω δλδ; Κ μου το λες ;;:-P το ότι θα πρεπε να ξρ το ξρ καιρό τρ αλλά δν άλλαξε κάτι γιατί δν με ενθουσιάζει καμία σχολή...

 

κοπελια, να αρχισουμε απο το οτι δεν ξερεις να γραφεις? τι πανεπιστημια και σχολες ψαχνεις. δε στο λεω για να σου την πω, αλλα η ευρεση πανεπιστημιου προυποθετει και καποια ωριμοτητα και απο τα ποστ σου και τον τροπο γραφης σου δεν την εχεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω ακουσει απο ατομο που ειναι μεσα στα πραγματα (φυσικος στο επαγγελμα) οτι το φυσικο της Πατρας ειναι αξεπεραστο.

Του Καποδιστριακού θελεις να πεις. Οταν δίδασκα στης Πατρας γινοταν ο κακος χαμος (γι αυτιο άλλωστε και εφυγα απο τον πρωτο χρονο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετά πήγες στο MIT και δίδαξες εκεί για να βρεις την υγειά σου φαντάζομαι.

Οχι. Ειχα ηδη αλλες προσφορες οποτε το παρατησα.....

 

Τι MIT μου λες καλε; Το εχω ξεπεράσει αυτο προ πολλου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γάμα τες τις σχολές' date=' εσένα με τι σου αρέσει να ασχολείσαι; τι σε τραβάει; τι σου αρέσει να κάνεις;

εννοώ κάτι που και να δουλεύεις, και να κουράζεσαι, το ευχαριστιέσαι...[/quote']

 

Τι εννοείς γάμα τες θέλω να περάσω κάπου να έχω ένα πτυχίο... :-P άμα ήταν έτσι δν θα πήγαινα φροντιστήριο...

 

 

κοπελια' date=' να αρχισουμε απο το οτι δεν ξερεις να γραφεις? τι πανεπιστημια και σχολες ψαχνεις. δε στο λεω για να σου την πω, αλλα η ευρεση πανεπιστημιου προυποθετει και καποια ωριμοτητα και απο τα ποστ σου και τον τροπο γραφης σου δεν την εχεις[/quote']

Άκου να δεις! δεν είσαι εδώ για να κρίνεις τις ικανότητες μου γιατί πολύ απλά δν μπορείς να τις διακρίνεις μέσα από ένα απρόσωπο ποστ. Άμα θες να βοηθήσεις βοηθά αν όχι τραβά σε άλλο και ασε μας! Δν ήρθα εδώ για να μου το παίξεις έξυπνος να μου πεις τι είμαι και τι μπορώ να καταφέρω η και τι αξίζω! Αν έχεις κάποια χρήσιμη πληροφορία κ θες να την δώσεις δώσ την! Αλλιώς η γνώμη σου δν με αφορά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να έχεις ένα πτυχίο;

 

Απλά για να το έχεις;

 

Γιατί εγώ θέλω να γίνω αισθητικόσ μου αρέσει παρά πολύ σαν δουλειά... Και απλά επειδή είναι κάτι που είναι πολύ χαμηλά και το σκέφτηκα τώρα ότι θέλω αυτό οι γονείς μου έχουν δώσει πολλά λεφτά σ φροντιστήριο οπότε έλεγα να βρω κάτι άλλο που μου αρέσει να πάρω ένα πτυχίο σε αυτό ώστε να έχω και ένα πτυχίο άμα φύγω στο εξωτερικό να βρω μια αξιοπρεπή δουλειά αλλά και εδώ να έχω προοπτικές και βλέπω μετά με την αισθητική τι θα κάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατί εγώ θέλω να γίνω αισθητικόσ μου αρέσει παρά πολύ σαν δουλειά... Και απλά επειδή είναι κάτι που είναι πολύ χαμηλά και το σκέφτηκα τώρα ότι θέλω αυτό οι γονείς μου έχουν δώσει πολλά λεφτά σ φροντιστήριο οπότε έλεγα να βρω κάτι άλλο που μου αρέσει να πάρω ένα πτυχίο σε αυτό ώστε να έχω και ένα πτυχίο άμα φύγω στο εξωτερικό να βρω μια αξιοπρεπή δουλειά αλλά και εδώ να έχω προοπτικές και βλέπω μετά με την αισθητική τι θα κάνω...

 

Προτινω να δεις απο τωρα με την αισθητικη τι θα κανεις γιατι με τα αλλα δεν σε βλεπω καλα.

Btw τον ορο overqualified τον ξερεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προτινω να δεις απο τωρα με την αισθητικη τι θα κανεις γιατι με τα αλλα δεν σε βλεπω καλα.

Btw τον ορο overqualified τον ξερεις?

 

Δεν θέλω να κοιτάξω από τώρα μόνο την αισθητική! Ξέρω ότι μπορώ να περάσω κ κάπου ψηλότερα κ θέλω να κάνω αυτό τώρα. Ναι τον ξέρω τον όρο γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν θέλω να κοιτάξω από τώρα μόνο την αισθητική! Ξέρω ότι μπορώ να περάσω κ κάπου ψηλότερα κ θέλω να κάνω αυτό τώρα. Ναι τον ξέρω τον όρο γιατί;

 

Τι να σου πω τωρα εισαι και δυσκολη οεριπτωση αν σου αρεσει η αισθητικη και πας αλλου απλα για το πτυχιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοινώς ό,τι να 'ναι. Ή με άλλα λόγια, βαριέμαι με τον γκόμενό μου, δεν θέλω να χωρίσω για να μην χαλάσω την βολή μου, είναι καλοκαίρι και οι φίλες λείπουν και θέλω κάποιον να ασχολείται μαζί μου και για αυτό γράφω ό,τι μου κατέβει στο κεφάλι.

 

Κνς οτι ν ν, κλκυθια τμπνα κ στν γιουτσο λλδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...