Προς το περιεχόμενο

Αναπροσδιοριστο προβλημα στην κεντρικη μοναδα


paks

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δοκιμή άλλου σκληρού έχει γίνει??

οχι φιλε μου δεν εχω δοκιμασει καποιον αλλον σκληρο δισκο...τωρα θα αρχισω να κανω Memtest και γενικα ολα τα τεστ για και θα ποσταρω φωτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το τεστ της RAM, εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις να κάνεις μια επανεγκατάσταση λειτουργικού, αν δεν σε χαλάει.

 

Και γενικά είναι παρεξηγημένο το "φορμάτ" : πολλοί μόλις ακούσουν πρόταση για αυτό, πηδάνε με τη μία μέχρι απάνω. Το θέμα είναι όμως ότι αν μιλάμε για περίπτωση που θα το κάνει μόνος του κανείς (δεν θα πληρώσει), και εάν δεν έχει κάποιον λόγο να τον χαλάει εντόνως (πχ "έχω στήσει το λειτουργικό όπως ακριβώς το θέλω και δεν μ' αρέσει η ιδέα να ΔΟΚΙΜΑΣΩ μια επανεγκατάσταση που ενδεχομένως δεν θα φέρει καν λύση καθώς ενδέχεται να είναι υλικού το πρόβλημα"), τότε η επανεγκατάσταση είναι μια διαδικασία που ούτε σκάψιμο περιλαμβάνει, ούτε κάτι άλλο τόσο βαρύ ώστε να μην την αποπειραθεί κανείς πριν φάει σκώτια και πολύ χρόνο για hardware troubleshooting.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα αρκετα απο τα τεστ για να δω αν το προγραμμα ειναι στο hardware..το μονο που μου μενει ειναι το Memtest και αυτο το αφησα τελευταιο επειδη ειναι λιγο χρονοβορω.

 

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ

Εκανα και τα 2 τεστ δεν νομιζω να μου εβγαλε καποιο προβλημα

 

Hard Disk Sentinel photo

xvara.jpg

Western Digital Lifeguard Diagnostic photo

2jd59j9.jpg

(μεσα στο κουτακι που εχω σχηματισει βλεπετε οτι γραφει "Not Available" απλα το αναφερω μηπως σημαινει κατι αυτο)

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ

Η καρτα γραφικων δεν ειναι αυτη που αναφερω στο πρωτο ποστ θα ανεβασω και μια με την δικια μου αλλα αφου εξακολουθει να υπαρχει το προβλημα και με την δευτερη λογικα δεν ειναι η καρτα αυτη που δημιουργει το προβλημα.

 

FunMark photo

15nwzsy.jpg

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ

Linx photo

fnswp.jpg

 

OCCT

vooaqd.jpg

Το βραδυ θα ανανεωσω το ποστ με φωτο Memtest.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φλασιά που μου ρθε τώρα, γράφεις ότ έχεις δύο RAM, δοκίμασες να το δουλέψεις μόνο με την κάθε μια εναλλάξ σε όλα τα slots??

οχι το μονο που εχω κανει για παραδειγμα ειναι 1-3 θυρα και 2-4 θυρα..ετσι τις εχω βαλει μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε με κάθε μια μόνη της.

αυτο θα το δοκιμασω λιγο αργοτερα γιατι ειναι και λιγο χρονοβορω μεχρι να μου βγαλει το προβλημα..το εμφανιζει οποτε θυμαται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω γραψει σε cd to memtest αλλα οταν το κανω boot μου βγαζει την παυλα να αναβοσβηνει,δεν με βαζει ομως στο προγραμμα για να ξεκινησει..ξερετε τι μπορει να φταιει?

επισης νομιζω οτι το προβλημα δεν ειναι η μπλε οθονη αλλα το 2ο μνμ που μου εμφανιζει οταν παιζω παιχνιδια..

ο πρόγραμμα οθόνης AMD driver σταμάτησε να λειτουργεί και επανακτήθηκε με επιτυχία.

καθε φορα που ανοιγω το pc μου βγαζει αυτο:

2z5ocba.jpg

γνωριζετε κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(μεσα στο κουτακι που εχω σχηματισει βλεπετε οτι γραφει "Not Available" απλα το αναφερω μηπως σημαινει κατι αυτο)

...δεν ξέρω (όπως και κανείς άλλος δεν είναι σε θέση να σου πει) αν ντε και καλά σημαίνει κάτι αυτό - πάντως ίσως και να μην είναι και τόσο καθησυχαστικό (το ότι ο δίσκος ΔΕΝ δίνει αναφορές για την κατάστασή του, μέσω της S.M.A.R.T. τεχνολογίας "αυτο-διάγνωσης" που κουβαλάει...). Η σχετική καρτέλα στο HD Sentinel, είναι κενή και αυτή...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν ξέρω (όπως και κανείς άλλος δεν είναι σε θέση να σου πει) αν ντε και καλά σημαίνει κάτι αυτό - πάντως ίσως και να μην είναι και τόσο καθησυχαστικό (το ότι ο δίσκος ΔΕΝ δίνει αναφορές για την κατάστασή του, μέσω της S.M.A.R.T. τεχνολογίας "αυτο-διάγνωσης" που κουβαλάει...). Η σχετική καρτέλα στο HD Sentinel, είναι κενή και αυτή...;

1iy1ie.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις δοκιμασα με την μια ram μονο...επαιξα κοντα στις 3 ωρες και δεν μου δημιουργησε καποιο προβλημα..δεν μπορω να χρησιμοποιησω το memtest θα ημουν 100% σιγουρος οτι το προβλημα περιοριζεται στις ram..

γραφω μονο το αρχειο .iso η πρεπει να το ανοιξω και να γραψω στο cd τα αρχεια που εχει μεσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνεις "απλά αντιγραφή" (ως data δηλαδή) το ISO - το γράφεις "ΩΣ ISO", επιλογή που έχουν τα περισσότερα αντιγραφικά προγράμματα, ώστε να γίνει "bootable" το δισκάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...