Προς το περιεχόμενο

Αναπροσδιοριστο προβλημα στην κεντρικη μοναδα


paks

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν κάνεις "απλά αντιγραφή" (ως data δηλαδή) το ISO - το γράφεις "ΩΣ ISO", επιλογή που έχουν τα περισσότερα αντιγραφικά προγράμματα, ώστε να γίνει "bootable" το δισκάκι.

τι ασχετος ειμαι....ενταξει μολις βρω cd θα το κανω γτ χαλασα 2 τωρα..επισης μηπως παιζει ρολο και ποσο ρευμα παιρνοθν οι μνημες και σε τι χρονισμους δουλευουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν εννοείς το αν παίζει ρόλο εάν κάνεις κάποιο είδος "oberclocking" των μνημών που να συσχετίζεται με μηνύματα σφάλματος, βεβαίως και ναι. Αν έχεις πειράξει timings/voltage, γύρνα στις αρχικές τιμές (κι αν θες ντε και καλά να τις κλοκάρεις, step-by-step θα ανεβάζεις τιμές, μέχρι να σου βγάλουν πρόβλημα. Eιδικά με το voltage πρόσεχε, γιατί μπορεί και να τις κάψεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς το αν παίζει ρόλο εάν κάνεις κάποιο είδος "oberclocking" των μνημών που να συσχετίζεται με μηνύματα σφάλματος, βεβαίως και ναι. Αν έχεις πειράξει timings/voltage, γύρνα στις αρχικές τιμές (κι αν θες ντε και καλά να τις κλοκάρεις, step-by-step θα ανεβάζεις τιμές, μέχρι να σου βγάλουν πρόβλημα. Eιδικά με το voltage πρόσεχε, γιατί μπορεί και να τις κάψεις)

δεν εχω κανει Overclocking απλα ρωτησα μηπως τυχαια ηταν οι χρονισμοι ψηλα και φταιει αυτο..αλλα αποτι ειδα ειναι 1300 καπου εκει..τωρα κανω το memtest στα 3 λεπτα δεν εχει βρει τπτ..ποσες ωρες να το αφησω?αν δεν βγαλει και εδω προβλημα τοτε τι κανω??οεο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...για το μέτα....δεν ξέρω...

 

Αλλά πρέπει να το αφήσεις να τεστάρει τουλάχιστον μισή μέρα για να είσαι σίγουρος

θα το αφησω μεχρι την 1 το βραδυ.μεχρι στιγμης δεν εχει βγαλει error.νομιζω οτι την μπλε οθονη εγω θα την δημιουργησα προσπαθοντας να σταματησει το akoloyuv προβλημα "το πρόγραμμα οδήγησης οθόνης AMD σταμάτησε να ανταποκρίνεται και αποκαταστάθηκε με επιτυχία." εχει ακουσει κανεις κατι γιαυτο?επισης υπαρχει καποιος τροπος να δω αν εχει προβλημα η μητρικη μου?γιατι νομιζω οτι εκει υπαρχει το προβλημα...παντως τωρα που ειχα την μια την ραμ μονο δεν μου εβγαλε τα παραπανω μνμ απλα κολλουσε το παιχνιδι ελαχιστα λογο μικρης μνημης μιας και ειχα μονο 1gb.αλλα αμα δεν μου βγαλει προβλημα το memtest τοτε ηταν τυχαιο που δεν μου εβγαλε προβλημα με την μια μνημη...φασκελοκουκουλοστα η κατασταση..βοηθηστε παιδιαααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητρική μόνο οπτικά για υπερχειλισμένους πυκνωτές μπορεί να ελεγχθεί.

 

Εγώ όπως είχα πει και νωρίτερα, θα πρότεινα μια επανεγκατάτσαση λειτουργικού, κι αν σε χαλάει, δοκίμασε να βάλεις λειτουργικό σε άλλο δίσκο (έστω σε έναν μικρό -ακόμη και 20GB- δανεικό αν δεν έχεις δικό σου), κι αν δεν βγάλει πρόβλημα το φρέσκο λειτουργικό, ε τότε αναγκαστικά φορμάτ στον κανονικό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητρική μόνο οπτικά για υπερχειλισμένους πυκνωτές μπορεί να ελεγχθεί.

 

Εγώ όπως είχα πει και νωρίτερα, θα πρότεινα μια επανεγκατάτσαση λειτουργικού, κι αν σε χαλάει, δοκίμασε να βάλεις λειτουργικό σε άλλο δίσκο (έστω σε έναν μικρό -ακόμη και 20GB- δανεικό αν δεν έχεις δικό σου), κι αν δεν βγάλει πρόβλημα το φρέσκο λειτουργικό, ε τότε αναγκαστικά φορμάτ στον κανονικό.

8 ωρες εκανα memtest δεν μου εβγαλε ενα ερρορ..αυριο θα κανω φορματ να δω μηπως και σταματησει επιτελους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μηπως στην κάνει το Catalyst Control Center? Ποια έκδοση έχεις; Δοκίμασε να πας σε νεότερη ή παλαιότερη έκδοση, μπας και.. Εμένα με 4850, ανάλογα την έκδοση των drivers, μου εμφανίζεται που και που το ίδιο μήνυμα "το πρόγραμμα οδήγησης οθόνης AMD σταμάτησε να ανταποκρίνεται και αποκαταστάθηκε με επιτυχία." και αναβοσβήνει η οθόνη. Δεν έχω μπλε οθόνες όμως και το πρόβλημα δεν είναι συνεχόμενο. Δεν έχουμε ακριβώς το ίδιο θέμα λοιπόν, αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

 

http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx

Επεξ/σία από spirit)earth)aflame
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο προβλημα με καρτα ΑΤΙ ειχα σε ενα λαπτοπ. Οσο ηταν σε xp ολα παιζαν αψογα, μολις εβαλα τα 7 με drivers απο vista( δεν ειχε για 7) καθε φορα που ζοριζοταν ελαχιστα η καρτα αναβοσβηνε η οθονη καιεβγαζει το μηνυμα που λες. Ξαναπερασα τα xp και ολα οκ. Οποτε κατεληξα οτι ειναι οι drivers. Μηπως εχεις το ιδιο θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως στην κάνει το Catalyst Control Center? Ποια έκδοση έχεις; Δοκίμασε να πας σε νεότερη ή παλαιότερη έκδοση, μπας και.. Εμένα με 4850, ανάλογα την έκδοση των drivers, μου εμφανίζεται που και που το ίδιο μήνυμα "το πρόγραμμα οδήγησης οθόνης AMD σταμάτησε να ανταποκρίνεται και αποκαταστάθηκε με επιτυχία." και αναβοσβήνει η οθόνη. Δεν έχω μπλε οθόνες όμως και το πρόβλημα δεν είναι συνεχόμενο. Δεν έχουμε ακριβώς το ίδιο θέμα λοιπόν, αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

 

http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx

και εμενα το προβλημα μου πλεον ειναι αυτο που ειχες και εσυ..εχω αλλαξει πολλους drivers..θα δοκιμασω κιαλλους τι να πω..

 

Το ιδιο προβλημα με καρτα ΑΤΙ ειχα σε ενα λαπτοπ. Οσο ηταν σε xp ολα παιζαν αψογα, μολις εβαλα τα 7 με drivers απο vista( δεν ειχε για 7) καθε φορα που ζοριζοταν ελαχιστα η καρτα αναβοσβηνε η οθονη καιεβγαζει το μηνυμα που λες. Ξαναπερασα τα xp και ολα οκ. Οποτε κατεληξα οτι ειναι οι drivers. Μηπως εχεις το ιδιο θεμα?

ναι και εγω αυτο το προβλημα εχω..λες να αλλαξω τα windows παλι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ναι και εγω αυτο το προβλημα εχω..λες να αλλαξω τα windows παλι?

 

 

 

Τι να σου πω φιλε μου ψαχτο να δεις ποσο συμβατοι ειναι οι drivers που εχεις και αν στην τελικη δεν βγαλεις ακρη δοκιμασε με προηγουμενα windows windows που εχουν συμβατους drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

το ειχα αφησει γενικα το προβλημα επειδη εχω λαπτοπ και απλα εβλεπα καμια ταινια στο σταθερο..τον κλεινω κανονικα ενα βραδυ και το πρωι παω να τον ανοιξω και κανει τουυυυυυτ τουτ τουτ τουτ...κατι πρεπει να πεθανε μαλλον...εχετε ιδεα τι σημαινει αυτος ο ηχος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν είναι να το πας να του πεις τί ψάξιμο έκανες ήδη ο ίδιος και να τον ρωτήσεις να σου δώσει μια εκτίμηση για το πόσο θα σε χρεώσει (μετά από όσα ακούσει από 'σενα) για να συνεχίσει κι αυτός το ψάξιμό του ώστε να ξέρεις αν σε συμφέρει να του το πας ή όχι (αν έχεις οικονομικό ζόρι, να του το τονίσεις).

 

Σε γενικές γραμμές πάντως, μια μέση ταρίφα είναι κα'να 50άρι, και ίσως λίγο παραπάνω (άντε κα'να 70άρι-80άρι), ΑΝ εντοπίσει το πρόβλημα. Κάποιοι λένε "αν δεν βρω τί έχει δε σε χρεώνω κι όλας".

 

Και για να ξέρουμε τί λέμε, αυτό που γίνεται είναι εύρεση προβλήματος "δια της ατόπου" : στήνεται η μητρική εκτός κουτιού, με μία μνήμη, τον επεξεργαστή, κάρτα γραφικών (αν δεν έχει ενσωματωμένη), τροφοδοτικό, και δοκιμάζεται με εναλλαγές στα προαναφερθέντα κομμάτια (ή και με δοκιμή των κομματιών σε άλλο σύστημα). Αν όλα βγουν λειτουργικά, το μόνο που μένει είναι η μητρική... Κι αυτή είναι διαδικασία (από την 1η βίδα που θα ξεβιδωθεί απ' το κουτί μέχρι την τελευταία που θα ξαναβιδωθεί) που παίρνει ας πούμε χοντρικά καμμιά ώρα (αξ' ου και η "χρέωση της εργατοώρας", που παίζει από τα 40 και τα 50 και κατά το δοκούν - είτε πιο κάτω είτε πιο πάνω...ΑΝ μπορείς να κάνεις τη διαδικασία μόνος σου (θα χρειαστεί "να βάλεις μπρος τη μητρική" γεφυρώνοντας στιγμιαία με ένα κατσαβίδι τα power-on pins της μητρικής, όπου καταλήγει το καλώδιο-βύσμα του σχετικού κουμπιού του κουτιού), ίσως βγάλεις συμπέρασμα γλυτώνοντας τον μάστορα.

 

Επίσης είχαμε πει είτε να ξαναβάλεις Windows είτε να βάλεις σε άλλον σκληρό για να δεις αν το θέμα είναι είτε από το λειτουργικό είτε από τον δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...