Προς το περιεχόμενο

Αναπροσδιοριστο προβλημα στην κεντρικη μοναδα


paks

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν είναι να το πας να του πεις τί ψάξιμο έκανες ήδη ο ίδιος και να τον ρωτήσεις να σου δώσει μια εκτίμηση για το πόσο θα σε χρεώσει (μετά από όσα ακούσει από 'σενα) για να συνεχίσει κι αυτός το ψάξιμό του ώστε να ξέρεις αν σε συμφέρει να του το πας ή όχι (αν έχεις οικονομικό ζόρι, να του το τονίσεις).

 

Σε γενικές γραμμές πάντως, μια μέση ταρίφα είναι κα'να 50άρι, και ίσως λίγο παραπάνω (άντε κα'να 70άρι-80άρι), ΑΝ εντοπίσει το πρόβλημα. Κάποιοι λένε "αν δεν βρω τί έχει δε σε χρεώνω κι όλας".

 

Και για να ξέρουμε τί λέμε, αυτό που γίνεται είναι εύρεση προβλήματος "δια της ατόπου" : στήνεται η μητρική εκτός κουτιού, με μία μνήμη, τον επεξεργαστή, κάρτα γραφικών (αν δεν έχει ενσωματωμένη), τροφοδοτικό, και δοκιμάζεται με εναλλαγές στα προαναφερθέντα κομμάτια (ή και με δοκιμή των κομματιών σε άλλο σύστημα). Αν όλα βγουν λειτουργικά, το μόνο που μένει είναι η μητρική... Κι αυτή είναι διαδικασία (από την 1η βίδα που θα ξεβιδωθεί απ' το κουτί μέχρι την τελευταία που θα ξαναβιδωθεί) που παίρνει ας πούμε χοντρικά καμμιά ώρα (αξ' ου και η "χρέωση της εργατοώρας", που παίζει από τα 40 και τα 50 και κατά το δοκούν - είτε πιο κάτω είτε πιο πάνω...ΑΝ μπορείς να κάνεις τη διαδικασία μόνος σου (θα χρειαστεί "να βάλεις μπρος τη μητρική" γεφυρώνοντας στιγμιαία με ένα κατσαβίδι τα power-on pins της μητρικής, όπου καταλήγει το καλώδιο-βύσμα του σχετικού κουμπιού του κουτιού), ίσως βγάλεις συμπέρασμα γλυτώνοντας τον μάστορα.

 

Επίσης είχαμε πει είτε να ξαναβάλεις Windows είτε να βάλεις σε άλλον σκληρό για να δεις αν το θέμα είναι είτε από το λειτουργικό είτε από τον δίσκο.

σκεφτομαι να βαλω τα windows xp τα 7αρια δεν τα εχω αυθεντικα..αλλα και στα xp πιο παλια μου εκανε νερα και ηθελε reboot στα 7αρια βγαζει αυτο το μνμ και μετα συνεχιζει να παιζει..οπως και να χει χρειαζεται ενα φορματ γιατι τοσα προγραμματα και τοσες δοκιμες πρεπει να εχω κανει καμια πατατα...αν και δεν νομιζω να αλλαξει κατι...βαζω τα Original XP η βαζω τα 7αρια που ειναι σπασμενα?

 

και με αλλη καρτα μου το κανει σιγουρα...τωρα οι μνημες δεν νομιζω να εχουν προβλημα εχω κανει το Memtest ουτε και ο σκληρος γιατι τον εχω ψαξει με 2 προγραμματα..τι να πω..ωρες ωρες μου ρχεται να το ριξω απο το μπαλκονι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βασικά αν δεν βαριέσαι, δοκίμασε και τα δυο λειτουργικά, να δεις ποιό σου κάνει καλύτερα. Συνήθως πάντως το ότι τα 7 είναι "σπασμένα", δεν λέει κάτι/δεν δημιουργεί προβλήματα.

 

Όσο για το μπαλκόνι, δώσε αν/όταν είναι, διεύθυνση, να περιμένουμε από κάτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φλασιά που μου ρθε τώρα, γράφεις ότ έχεις δύο RAM, δοκίμασες να το δουλέψεις μόνο με την κάθε μια εναλλάξ σε όλα τα slots??

αλλαξα τα slots εδω και 2 μερες τις εβαλα διπλα διπλα και δεν μου εχει βγαλει καμια φορα αυτο το μνμ..απλα μια φορα κρασαρε..δεν νομιζω να ειναι απο αυτο..γιατι πιο παλια οταν εβγαζε το μνμ το εβγαζε ανα 5 λεπτα το πολυ...και επαιζα παιχνιδι καινουργιο με τα γραφικα αρκετα καλα..τωρα θα τον κανω ενα φορματ γιατι εχω πειραξει τα παντα μετα απο πολλα πειραματα..ελεγα να βαλω τα XP που μπορω να βρω και πιο ευκολα τους drivers γιατι για τα 7αρια δυσκολευομαι..λετε να πειραζει σε κατι?ή να προτιμησω τα 7αρια και να ψαξω τους drivers?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

συγνωμη για το διπλο ποστ αλλα μηπως μπορει να βοηθισει καποιος με την μπλε οθονη?εχω κανει ολα τα τεστ που ειχε αναφερει ο Gio..κατι αλλο για να μπορεσω να βρω το προβλημα..μηπως με την μετρηση volt απο το τροφοδοτικο..δεν γνωριζω και πολλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα επανέλθω στην αρχή του thread. Έκανες αυτό που σου είπε ο TheElf στο post #9?

 

Πρέπει σε πρώτη φάση να καταλήξεις αν είναι θέμα HW ή SW. Δανείσου αν δεν έχεις εσύ από έναν φίλο έναν παλιό δίσκο έστω και 80αρι που λέει ο λόγος. Στήσε ένα καθαρό λειτουργικό Win7 με όλους τους drivers. Αν στο κάνει και εκεί, έχεις θέμα HW. Aν όχι, τότε καλή τύχη (κ..φαρδία ήθελα να πω :)) να βρεις ποιος driver/APP/system service σου δημιουργεί το πρόβλημα στην υπάρχουσα εγκατάσταση :ph34r:

 

Για το θέμα "ATI driver has stopped responding..." κοίτα τι λέει η ίδια η AMD:

http://support.amd.com/us/kbarticles/Pages/737-27116RadeonSeries-ATIKMDAGhasstoppedrespondingerrormessages.aspx

 

Κοινώς μπορεί να είναι τα πάντα. Γιαυτό πρέπει να αρχίζεις να περιορίζεις τις επιλογές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

γεια σας φιλοι μου..συνεχιζω το θεμα μετα απο πολυ καιρο με ευχαριστα νεα...τυχαια ανακαλυψα πως δεν μου εμφανιζει κανενα προβλημα μονο με την 1 απο τις 2 ram που ειχα...και οσες φορες προσπαθησα να παιξω και με τις 2..μου εκανε παλι τα ιδια..τι λετε να φταιει?λετε να ειναι κατι καμμενο απο την μητρικη?θελω να κανω και αλλες αλλαγες στα slots..καμια ιδεα??ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την μια μνημη την εχω σταθερα στο πρωτο σλοτ..την δευτερη την εβαλα στο 4ο σλοτ και ακουγοταν ενα συνεχομενο μπιπππ οπως και στην 3ο σλοτ..στο δευτερο δεν ακουστηκε κατι αλλα νομιζω οτι στο δευτερο μου πεταει την μπλε οθονη..αμα μου βγαλει μπλε οθονη θα βγαλω αυτην που εχω σταθερα στο πρωτο σλοτ και θα βαλω αυην που την αλλαζα συνεχεια να δω αν θα παιζει μονη της και αυτη που ειχα σταθερα θα την αλλαζω στα αλλα να δω αν βγαζει ηχο..το θεμα ειναι οτι φοβαμαι να αγορασω 2 4gb ραμ μηπως η μια μου ειναι αχρηστη..παιζει να εχουν χαλασει τα 3 σλοτ απο την μητρικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...