Προς το περιεχόμενο

Ποιο παιχνίδι παίζετε αυτό τον καιρό; [The Now Playing thread]


MetalGearFan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τερμάτησα πρόσφατα το πρώτο Kingdom Hearts και τώρα το Birth by Sleep στο PS3. Τελείωσα το σενάριο του Terra και τώρα παίζω τον Ventus. Πολύ διασκεδαστικά παιχνίδια, αλλά από σενάριο.. άστο καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο μια χαρά σενάριο έχει. Μετά χάνεται κάπως αλλά η αλήθεια είναι ότι πρέπει να τα παίξεις με τη σειρά για να καταλάβεις τι γίνεται. Δεν γίνεται να παίξεις τα παιχνίδια χύμα και να περιμένεις να καταλάβεις τι παίζει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη έχοντας παίξει πολύ κανένα assassins creed, έπιασα το Origins στο PS4 και το καταπολαμβάνω μέχρι στιγμής μετά από 14 ώρες περίπου. Κάνω τα πάντα, θα το πάω για platinum. Με τρώει πολύ που βλέπω 30fps με αρκετά frame drops βέβαια και θα ήθελα να το δω και στο PC, αλλά με αυτά που διαβάζω για τις απαιτήσεις του μάλλον δεν αξίζει να το πάρω και στο PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο... κανένα χρόνο(;) στο μπες-βγες, τερμάτισα επιτέλους το Persona Q δεύτερη φορά (P4 side αυτή τη φορά) και είδα επιτέλους το secret boss (το οποίο δεν απογοήτευσε απο πλευράς δυσκολίας). Περίπου 85 ώρες στο σύνολο, χωρίς ιδιαίτερο farming (πέρα απο κάποια FOE για τα ultimate weapons του "main" party), ήταν αρκετά ικανοποιητική εμπειρία, αν και "κούρασε" λίγο το 2ο playthrough στα dungeon #4 και #5 (λόγω level design κυρίως).

Σειρά τώρα πήρε το Persona 4 Golden στο PSVita, ενώ παράλληλα παίζει ενδιάμεσα και Monster Hunter World στο PS4 (με δυναμική είσοδο στo high-rank κομμάτι του παιχνιδιού) για καμιά ωρίτσα τα Σ/Κ.

Αρχικές εντυπώσεις απο το P4G αρκετά θετικές, οι αλλαγές που έγιναν συγκριτικά με το αρχικό Persona 4 είναι πολύ ευχάριστες (ειδικά το νέο Social Link του Aeon arcana, τα skill cards και οι αλλαγές που έγιναν στο shuffle time), ενώ το όλο feeling του παιχνιδιού βγάζει κάτι πολύ νοσταλγικό σε σύγκριση με το Persona 5.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πριν απο λιγο καιρο πηρα το ps4 pro και επαιξα και τελειωσα uncharted4, last of us ,horizon και αγορασα μολις το επικο shadow of colossus.

Οι πιο εμπειροι εδω στο ps4 εχετε να μου προτεινεται αλλα παιχνιδια παλια και καινουργια? To monster hunter ειναι καλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/2/2018 στις 1:34 ΜΜ, ikaruga24 είπε

Το πρώτο μια χαρά σενάριο έχει. Μετά χάνεται κάπως αλλά η αλήθεια είναι ότι πρέπει να τα παίξεις με τη σειρά για να καταλάβεις τι γίνεται. Δεν γίνεται να παίξεις τα παιχνίδια χύμα και να περιμένεις να καταλάβεις τι παίζει. 

Πρόκειται για μια από τις ελάχιστες φορές που έπαιξα παιχνίδια με σωστό timeline: KHBBS -> KH1 -> KH2. Το BBS και το KH1 μάλιστα τα τερμάτισα από δύο φορές.

Πραγματικά, μετά από ένα σημείο χάνεται η ουσία του συνολικού σεναρίου. Δεν ξέρω τι γίνεται στα spin-offs (πέραν του BBS), αλλά το θέμα.. τερματίστηκε στο KH2, όπου προστέθηκαν οι Nobodies και η Organisation XIII, καθώς και αμέτρητοι νέοι χαρακτήρες (και διαφορετικές εκδοχές τους).

Μου αρέσουν που τα πολύπλοκα και περίπλοκα σενάρια, αλλά σε αυτήν την περίπτωση νιώθω ότι έγινε έτσι για να μπορούν να δικαιολογηθούν κάποια γεγονότα.

Στις 7/2/2018 στις 3:52 ΜΜ, Spiroth είπε

Μια χαρά είναι το σενάριο του Kingdom Hearts, απλά πρέπει κάποιος να δώσει προσοχή και να μην παίζει στον αυτόματο πιλότο.

Πίστεψέ με, μόνο στον αυτόματο πιλότο δεν παίζω. Όταν παίζω κάτι, αν αξίζει, πορώνομαι απόλυτα. Έχω διαβάζει πολλά πράγματα για τα KH1, KH2 και BBS και ακόμα δεν είμαι σίγουρη για το αν έχω καταλάβει πραγματικά και 100% όλα όσα συμβαίνουν. Για μένα, το BBS είχε το πιο ""απλό"" και κατανοητό σενάριο. Επίσης έλυσε και απορίες για τα 1 και 2.

Ελπίζω με τρίτο μέρος της βασικής σειράς να μην το κάνουν ακόμα πιο περίπλοκο (με την κακή έννοια), αλλά να λύσουν ερωτήματα και να ξεκαθαρίσουν το τοπίο. Γιατί θα είναι κρίμα να περιμένουμε μετά το KH4 σε 15 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις τελειωσα το red dead redemption μαζι με το dlc του το ειχα σε εκρεμοτητα εδω και 7 χρονια οφειλω να πω εδω οτι το  one x βελτειωνει αρκετα το παιχνιδι Τωρα παμε για south park fracture but whole

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, louros7 είπε

Παιδια πριν απο λιγο καιρο πηρα το ps4 pro και επαιξα και τελειωσα uncharted4, last of us ,horizon και αγορασα μολις το επικο shadow of colossus.

Οι πιο εμπειροι εδω στο ps4 εχετε να μου προτεινεται αλλα παιχνιδια παλια και καινουργια? To monster hunter ειναι καλο?

Δεν έχω παίξει Monster Hunter οπότε δεν ξέρω. Αν μιλάς τώρα για exclusives του PS4 νομίζω ότι τα καλύτερα τα έχεις παίξει. Αν βρεις σε καλή τιμή θα πρότεινα να τσεκάρεις τα Ratchet and Clank, The Last Guardian και Infamous Second Son. Τώρα γενικώς για παιχνίδια υπάρχουν πολλά. Assassin's Creed Origins, GTA V, Witcher 3, Borderlands The Handsome Collection, Fallout 4, Bioshock Collection. Δεν αναγράφεις και τι είδος σε ενδιαφέρει οπότε ρίχνω προτάσεις γενικά. Καλορίζικο πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RedAlert539 είπε

Δεν έχω παίξει Monster Hunter οπότε δεν ξέρω. Αν μιλάς τώρα για exclusives του PS4 νομίζω ότι τα καλύτερα τα έχεις παίξει. Αν βρεις σε καλή τιμή θα πρότεινα να τσεκάρεις τα Ratchet and Clank, The Last Guardian και Infamous Second Son. Τώρα γενικώς για παιχνίδια υπάρχουν πολλά. Assassin's Creed Origins, GTA V, Witcher 3, Borderlands The Handsome Collection, Fallout 4, Bioshock Collection. Δεν αναγράφεις και τι είδος σε ενδιαφέρει οπότε ρίχνω προτάσεις γενικά. Καλορίζικο πάντως.

Ναι δεν εγραψα ειδος, πανω κατω ολα τα παιζω, αλλα πιο πολυ για τα exclusives μιλουσα.Το gta v το χω στον υπολογιστη,αξιζει να το παρω και στο ps?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...