Προς το περιεχόμενο

Ποιο παιχνίδι παίζετε αυτό τον καιρό; [The Now Playing thread]


MetalGearFan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Δεν μπορώ να ξέρω γιατί δεν έχω καμιά επαφή με το 2 (ακόμα) αλλά μπορώ να πω με μεγάλη σιγουριά ότι το Xenoblade CX για εμένα είναι το καλύτερο παιχνίδι της σειράς ακριβώς για τους λόγους που το έχουν κάνει το πιο αμφιλεγόμενο. Θεωρώ αρκετά δύσκολο να μπορεί το 2 να ανταγωνιστεί το Χ, όχι για κάποιον άλλο λόγο αλλά γιατί το 2 είναι άμεση συνέχεια του πρώτου Xenoblade τόσο σε στυλ ιστορίας όσο και σε μηχανισμούς gameplay και story telling. 

Πραγματικά το Χ όταν αρχίσει να "δουλεύει" στο μυαλό σου και καταλάβεις το μέγεθος του genius που το σχεδίασαν πάει και τέλειωσε. Θεωρώ ότι δεν θα του δώσουν πολλοί την προσοχή που του αρμόζει καθώς είναι τεράστιο και απαιτεί να καταπιαστείς με πολλά μέχρι να αρχίσεις πραγματικά να περνάς καλά μαζί του. Γι αυτό εγώ το θέλω και στο Switch, έχω το παίζω τις τελευταίες μέρες επίτηδες στην ταμπλέτα για να "ψήνομαι" να δω πως θα είναι να το παίζεις στο Switch και μπορώ να πω ότι δουλεύει αναπάντεχα καλά. Απλά θέλει redesign το σύστημα χάρτη γιατί το παιχνίδι στην ουσία είναι δουλεμένο για να παίζει τα μέγιστα καλά με την ταμπλέτα μαζί. 

Και άσε που για κάποιους το switch είναι η πρώτη συσκευή νιτεντο που αγοράσαμε γενικά, επομένως θέλουμε να δούμε το καλό πράγμα των προκατόχων :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Edel είπε

Και άσε που για κάποιους το switch είναι η πρώτη συσκευή νιτεντο που αγοράσαμε γενικά, επομένως θέλουμε να δούμε το καλό πράγμα των προκατόχων :P

Ναι και μάλιστα ο σχεδιασμός του προμοτάρει το handheld gaming. Μπορείς να αφιερώσεις ώρες επί ωρών ή λίγο για να ψάξεις κάτι, να τσεκάρεις κάτι, να κάνεις κάποιες μοντίφες σε χαρακτήρες και ρομπότ και πολλά άλλα ή απλά να παίξεις για 15 λεπτά μόνο και μόνο για να αλλάξεις χρώμα στα μάτια του χαρακτήρα ή να μπεις σε σύγκριση οπλικών συστημάτων με stats και skills.

Το λέω, το παιχνίδι σχεδιάστηκε ολόκληρο να σου δίνει πάντα νέα πράγματα και μάλιστα όχι απόλυτα random με αποτέλεσμα όταν βρίσκεις κάτι σπέσιαλ το ξέρεις ότι είναι κάτι σπέσιαλ. Δεν είναι όπως άλλα παιχνίδια που έχουν υπερβολικά random loot και έτσι δεν υπάρχει κανένα "ουάου" όταν βρίσκεις κάτι σπέσιαλ γιατί πολύ απλά αυτό που ήδη κουβαλάς μπορεί να είναι καλύτερο. Στο XCX ισχύει τόσο για το ίδιο το loot και τα αντικείμενα όσο και για τα quests και side-quests. Το μόνο πράγμα που είναι στάνταρ είναι το main story mission και τα character missions που όμως και αυτά έχουν διαφοροποιήσεις ανάλογα του τι κάνεις. 90 ώρες μετά και μόλις τώρα μπήκα στην τελευταία περιοχή του παιχνιδιού και πάντα κάτι βρίσκω που θα μου ανοίξει τα μάτια ενώ ταυτόχρονα γίνομαι καλύτερος στον τρόπο που παίζω. Πραγματικά επικό παιχνίδι με όλη τη σημασία του.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελος το απολαυστικο γκεημπλεϊκα, μα ανεκδιηγητο σεναριακα Shadow of War. Πολυ ωραια γραφικα στο Χ παρεμπιπτόντως, ενω τα microtransactions μπορουν να αποφευχθουν εντελώς κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Φυσικα υπαρχουν με οτι συνεπάγεται αυτο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκινησα πριν κατι μερες το dishonored 2 .

Διαμαντακι απο τα λιγα .Ανυπερβλητο  level design ,εξαιρετικοι μηχανισμοι και ενδιαφερουσα αισθητικη .Το stealth του ειναι σε κορυφαια επιπεδα .Η τιμη που το πηρα  απλα ξεφτιλα για εναν τοσο καλο τιτλο .

Το βαζω στα καλυτερα games που εχω παιξει ποτε .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Ξεκινησα πριν κατι μερες το dishonored 2 .

Διαμαντακι απο τα λιγα .Ανυπερβλητο  level design ,εξαιρετικοι μηχανισμοι και ενδιαφερουσα αισθητικη .Το stealth του ειναι σε κορυφαια επιπεδα .Η τιμη που το πηρα  απλα ξεφτιλα για εναν τοσο καλο τιτλο .

Το βαζω στα καλυτερα games που εχω παιξει ποτε .

θυμάμαι που στο έλεγα ότι είναι διαμαντάκι κάποια στιγμή πριν μήνες που έλεγες ότι το είχες πάρει και σου έλεγα να το παίξεις άμεσα γιατί είναι παιχνιδάρα, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ 

δυστυχώς χαντακώθηκε λόγω του τεχνικού του τομέα ειδικά στις αρχές που είχε περισσότερα θέματα και δεν είχε  τη θερμή αποδοχή που είχε το πρώτο, παρόλο που είναι πανάξιο sequel 

ελπίζω αυτό να μην επηρεάσει να δούμε και μια τρίτη συνέχεια, αν και στο dlc του το "death of the outsider" παύει να υπάρχει ο outsider οπότε δεν ξέρω σεναριακά πώς θα μπορούσε να δουλέψει η φάση χωρίς αυτόν, αν και αυτό ίσως  είναι το μικρότερο πρόβλημα, δεν ξέρω πώς έχει πάει εμπορικά το 2, ξέρω μόνο ότι βγήκε 2 γιατί το 1 αν και "πειραματικό" project πήγε ανέλπιστα καλά 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kostiger είπε

Eιναι καλυτερο απο το 1ο δηλαδη; Το παιζω στο πισι αυτη την περιοδο και μου εχει αφησει πολυ καλες εντυπωσεις.

Δεν εχω αποψη για το πρωτο δεν το εχω παιξει αλλα  ψηνομαι να παρω το DLC  του 2 .Ειναι τσαμπα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Δεν εχω αποψη για το πρωτο δεν το εχω παιξει αλλα  ψηνομαι να παρω το DLC  του 2 .Ειναι τσαμπα .

Οκ Φωτη. Μαλλον πρεπει να ασχοληθεις και με το πρωτο λοιπον γιατι ειναι και αυτο καλο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, kostiger είπε

Eιναι καλυτερο απο το 1ο δηλαδη; Το παιζω στο πισι αυτη την περιοδο και μου εχει αφησει πολυ καλες εντυπωσεις.

ναι είναι βελτιωμένο και διαφορετική εμπειρία είδικά αν το βγάλεις με την emily που έχει διαφορετικές τακτικές από τον corvo, με τον corvo φέρνει πολύ στο πρώτο προφανώς

 

και φυσικά μπορείς να το βγάλεις και με τους 2 με low/high chaos.. έχει ψωμί το παιχνίδι και πάνω από όλα είναι άξια συνέχεια, δεν το λες με τίποτα κακό sequel αν σου άρεσε το πρώτο, απλά το πώς σερνόταν και ακόμα δηλαδή δεν είναι τελείως καλά το παιχνίδι το χαντάκωσε..

το πρώτο ήταν τεχνικά απροβλημάτιστο από την αρχή 

 

εκεί που υπερτερεί το πρώτο είναι στα πολύ καλά dlc του, το 2 έχει μόνο ένα που είναι οκ βέβαια αλλά του πρώτου είχαν πιο βαθιά ιστορία ίσως και από το main game 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιχνιδαρα το  dishonored 2 αλλα υποφερει από bugs.Εμενα λιγο πριν το τερματισμο μου εσκασε bug και δεν μπορεσα να το τελειωσω.Ειναι όμως παιχνιδαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, kostiger είπε

Οκ Φωτη. Μαλλον πρεπει να ασχοληθεις και με το πρωτο λοιπον γιατι ειναι και αυτο καλο..

Δεν ηξερα πως  εχει βγει  για το πρωτο  remaster εκδοση για το  ps4 με ολα τα dlc  και καλυτερα να μην το γνωριζα...Πωωω θα καω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...