Προς το περιεχόμενο

Ποιο παιχνίδι παίζετε αυτό τον καιρό; [The Now Playing thread]


MetalGearFan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Dark Souls 2 (SL 219, πρώτο playthrough). Καλύτερα γραφικά από το πρώτο και βελτιωμένο σε σημεία στο gameplay. Ωστόσο είναι μεγαλύτερο σε διάρκεια, είναι πιο δύσκολος και αόριστος ο αρχικός στόχος, και έχει τόσες ΠΟΛΛΕΣ περιοχές που φαίνεται να μην έχει τελιωμό. Σίγουρα θα το τερματίσω, αλλά βαρέθηκα, είναι η αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια αυτο το knack στο ps4 τι παιχνιδαρα ειναι; αριστος συνδιασμος πλατφορμ και action, μαχες που απαιτουν υπομομη και στρατιγικη( σε καζουαλ επιπεδα βεβαια), ομορφα γραφικα και gameplay που δεν εκνευριζει τον παικτη. Προτεινεται σε ολους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, DaftRose said:

Ωστόσο είναι μεγαλύτερο σε διάρκεια, είναι πιο δύσκολος και αόριστος ο αρχικός στόχος, και έχει τόσες ΠΟΛΛΕΣ περιοχές που φαίνεται να μην έχει τελιωμό. 

Το "θέμα" που είχα προσωπικά με το DS2 είναι πως ορισμένες απο τις περιοχές φαίνονται κάπως... άκυρα συνδεδεμενες (π.χ. το transition απο Drangleic Castle προς Dragon Aerie ή απο Earthen Peak προς Iron Keep) - όχι πως αυτό το κάνει κακό παιχνίδι αλλά σίγουρα θα μπορούσαν και καλύτερα :P 

Απο απορία, παίζεις την Scholar of the First Sin version; Το σχόλιο περί πολλών περιοχών δεν το είχα παρατηρήσει στο αρχικό DS2, αλλά με τον τρόπο που τοποθέτησαν τα warps προς DLC areas, το SotFS version όντως νιώθει κάπως μπερδεμένο στο πρώτο playthrough.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Greygore είπε

Το "θέμα" που είχα προσωπικά με το DS2 είναι πως ορισμένες απο τις περιοχές φαίνονται κάπως... άκυρα συνδεδεμενες (π.χ. το transition απο Drangleic Castle προς Dragon Aerie ή απο Earthen Peak προς Iron Keep) - όχι πως αυτό το κάνει κακό παιχνίδι αλλά σίγουρα θα μπορούσαν και καλύτερα :P 

Απο απορία, παίζεις την Scholar of the First Sin version; Το σχόλιο περί πολλών περιοχών δεν το είχα παρατηρήσει στο αρχικό DS2, αλλά με τον τρόπο που τοποθέτησαν τα warps προς DLC areas, το SotFS version όντως νιώθει κάπως μπερδεμένο στο πρώτο playthrough.

Δυστυχώς έχω την απλή version, οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη σ' αυτό που λες. Δεν το αποκλείω να πάρω την SotFS κάποια στιγμή όμως. Πάντως πολλές περιοχές ήδη δεν βγάζουν νόημα. Ο χάρτης στο πρώτο είχε πολύ καλύτερη δομή και "λογική". Εκεί, η μία περιοχή είναι πιο πολύ σαν προεκτάση της άλλης, όπως πρέπει δηλαδή, ενώ στο 2 είναι σαν να είναι η μία μέσα στην άλλη. Αναρωτιέσαι κυριολεκτικά πόσο βάθος έχει αυτός ο χάρτης. Δεν ξέρω, απλά δεν μου κολλάει, είναι πολύ ψεύτικος. Το παιχνίδι παραμένει ποιοτικό φυσικά, δεν το συζητώ αυτό. Αλλά σίγουρα, για μένα, είναι κατώτερο του πρώτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, DaftRose είπε

Δυστυχώς έχω την απλή version, οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη σ' αυτό που λες. Δεν το αποκλείω να πάρω την SotFS κάποια στιγμή όμως. Πάντως πολλές περιοχές ήδη δεν βγάζουν νόημα. Ο χάρτης στο πρώτο είχε πολύ καλύτερη δομή και "λογική". Εκεί, η μία περιοχή είναι πιο πολύ σαν προεκτάση της άλλης, όπως πρέπει δηλαδή, ενώ στο 2 είναι σαν να είναι η μία μέσα στην άλλη. Αναρωτιέσαι κυριολεκτικά πόσο βάθος έχει αυτός ο χάρτης. Δεν ξέρω, απλά δεν μου κολλάει, είναι πολύ ψεύτικος. Το παιχνίδι παραμένει ποιοτικό φυσικά, δεν το συζητώ αυτό. Αλλά σίγουρα, για μένα, είναι κατώτερο του πρώτου.

για μενα ειναι το καλυτερο ολων της εταιρειας, μακραν μεγαλυτερη ποικιλια στα παντα, πιο pvp focused με τρελα builds και οχι μονο 3, στα boss λιγο τα χαλασαν αλλα δε γινεται να τα εχουμε ολα

αν δεν σου αρεσει το pvp η δε θες να ασχοληθεις τοτε σιγουρα θα το βρεις κατωτερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να άργησα πολύ να αγγίξω τη σειρα αλλά είμαι στα μέσα του Dead Space 1, κυρίως για την ακολουθία στην ιστορια. 

Σε 1440p δείχνει ακόμη υπέροχο και καθηλωτικό! 

Επεξ/σία από nvnight
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

για μενα ειναι το καλυτερο ολων της εταιρειας, μακραν μεγαλυτερη ποικιλια στα παντα, πιο pvp focused με τρελα builds και οχι μονο 3, στα boss λιγο τα χαλασαν αλλα δε γινεται να τα εχουμε ολα

αν δεν σου αρεσει το pvp η δε θες να ασχοληθεις τοτε σιγουρα θα το βρεις κατωτερο 

Έχω παίξει πολύ PVP αλλά δεν μου αρκεί αυτό. Άλλωστε το "κανονικό" παιχνίδι είναι offline (φλιβερό όταν κλείνουν οι servers, όπως πρόσφατα έγινε με το Demon's Souls). Κάνω και summons, με κάνουν επίσης. Αλλά δεν μου αρκεί το online.  Θεωρώ ότι έχει μεγάλη έλλειψη "ρεαλιστικότητας" χάρτη και μάλλον λιγότερο αξιοσημείωτα bosses, όπως λες και εσύ, αλλά και περιοχές, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχω τις αγαπημένες μου (Iron Keep, Shrine of Amana κ.ά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, DaftRose είπε

Έχω παίξει πολύ PVP αλλά δεν μου αρκεί αυτό. Άλλωστε το "κανονικό" παιχνίδι είναι offline (φλιβερό όταν κλείνουν οι servers, όπως πρόσφατα έγινε με το Demon's Souls). Κάνω και summons, με κάνουν επίσης. Αλλά δεν μου αρκεί το online.  Θεωρώ ότι έχει μεγάλη έλλειψη "ρεαλιστικότητας" χάρτη και μάλλον λιγότερο αξιοσημείωτα bosses, όπως λες και εσύ, αλλά και περιοχές, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχω τις αγαπημένες μου (Iron Keep, Shrine of Amana κ.ά).

το παιχνιδι γενικα σαν κεντρικο σκοπο εχει περισσοτερο το pvp σε σχεση με τα αλλα, αν δεις πχ το ds3 ειναι μεγαλη πατατα σε αυτο τον τομεα 

στο 2 εχεις την τεραστια ποικιλια απλα να παιξεις οτι θελεις παρα τα τεραστια nerfs σε magic spells, παρα πολλα οπλα να πειραματιστεις και μπορεις να κανεις τελειως απολαυστικα speedruns που ειναι το αγπαημενο μου κομματι στη σειρα και εχω κανει στο 2 περιπου 30. Στο 3 ολοι χρησιμοποιουν ενα μοναχα συγκεκριμενο build για speedruns, γτ απλα δεν γινεται αλλιως, το παιχνιδι ειναι τερμα ρηχο σε mechanics 

καταλαβαινω τι δε σου αρεσει και δε μπορω να πω κατι πανω σε αυτο, αλλα για μενα ειναι διαμαντι και μακραν το καλυτερο της σειρας, εχει το καλυτερο dlc και πρεπει να το δοκιμασεις οπωσδηποτε αν δεν εχεις ηδη, ειναι μαγεια ολη η περιοχη και το boss

Τον περισσοτερο χρονο μου στο pc τον εφαγα στο iron keep, αυτη η γεφυρα ξυπναει αναμνησεις απο τρελα ganks :P

σκεφτομαι να το αγορασω παλι σε ps4 αυτη τη φορα, δυστηχως σε κονσολα δεν επαιξα ποτε, και ειναι κριμα γτ το community στις κονσολες ειναι μακραν καλυτερο

Επεξ/σία από najinblue3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nvnight είπε

Μπορεί να άργησα πολύ να αγγίξω τη σειρα αλλά είμαι στα μέσα του Dead Space 1, κυρίως για την ακολουθία στην ιστορια. 

Σε 1440p δείχνει ακόμη υπέροχο και καθηλωτικό! 

Το παιζω κ εγω στο χbox, δεν το ειχα παιξει στον καιρο του και πραγματικα μετα απο 10 χρονια δειχνει φρεσκοτατο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιχνιδαρα ειναι δεν το συζητουμε, δειτε  και το καλυτερο κατα τη γνωμη μου, Alien Isolation..

Επεξ/σία από kostiger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2018 στις 9:41 ΠΜ, Socratis_g είπε

Persona 5, ένα καταπληκτικό reading simulation, εεε jrpg ήθελα να πω.

Στις 70 ωρες το πούλησα. Δεν την πάλεψα άλλο.

Ωραία συστήματα μάχης μουσικές, το τόκυο ωραίο σχεδιασμένο, το να φτιάχνεις personas πολύ εθιστικό! Αλλά ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΔΙΑΛΟΓΟΥΣ! Συχτίρι δηλαδή, καθομαι να παίξω το βραδάκι να χαλαρώσω μετά τη δουλειά, και τρώω 1,5 ωρα να πατάω "Χ" σε διαλόγους! ΗΜΑΡΤΟΝ με τόσους διαλόγους! Το νόημα της ιστορίας και το δέσιμο με τους χαρακτήρες μπορεί να στο κάνει, χωρίς να έχει το παιχνίδι εκκατομύρια προτάσεων! Και η πλάκα είναι να κλείσεις 140 ωρες παιχνιδιού που θέλει και να φας και bad ending στο τέλος.

Πολύ ανάμεικτα συναισθήματα, απο τη μία ήθελα να παίξω να το συνεχίσω και απο την άλλη ήθελα να βγάλω το δισκάκι να το σπάσω στη μέση.

Σειρά έχει shadows of the colossus και μετά η monster hunter world ή south park fracture, κάτι που να μην έχει διαλόγους τουλάχιστον.

Ειδικά αυτές οι ομαδικές συνομιλίες...:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ειλικρινά έβαλα λίγο χτες να θυμηθώ το Xenoblade Chronicles X που το είχα παρατήσει στο chapter 9 (80+ ώρες) γιατί μου ήρθε μια ακατάσχετη επιθυμία να παίξω ξανά στον κόσμο του και να βάλω τα νέα mechs μου στη μάχη. Τι το ήθελα; Ξεκίνησα στις 12 τη νύχτα και το σταμάτησα στις 4:30 τα χαράματα. Ευτυχώς που δουλεύω απογευματινός σήμερα και μπόρεσα να κοιμηθώ. 

Τι χάσιμο αυτό το παιχνίδι ρε παιδάκι μου; Πόσο ανταμοιβή παίρνεις όσο επενδύεις επάνω του; Πράγματι είναι δύσκολο παιχνίδι να πιαστεί κάποιος εύκολα. Και μόνο το μέγεθος του είναι αρκετά μεγάλος αποτρεπτικός παράγοντας για πολύ κόσμο, ακόμα και αν σου αρέσουν τα J-RPG το συγκεκριμένο απαιτεί από εσένα πολλά πριν ξεκινήσεις πραγματικά να το χαίρεσαι αλλά αξίζει κάθε "εμπόδιο" που σου βάζει. 

Παιχνίδι που είναι εντελώς old school πριν ξεκινήσεις να το παίζεις, θα πρέπει να διαβάσεις το in-game e-manual ~130 σελίδων (όχι δεν κάνω πλάκα) και έπειτα από αυτό να μπορέσεις να καταλάβεις τον ιδιαίτερο τρόπο σχεδιασμού και εξιστόρησης που δημιουργήθηκε γιατί δεν υπάρχει πουθενά σε κανένα άλλο J-RPG ή RPG γενικότερα. Πραγματικά χαώδης παιχνίδι αλλά δεν θα είναι για όλους και πολλοί δεν θα καταλάβουν το genius της υπόθεσης για έναν δημιουργημένο κόσμο με κάποια σωστή δομή και συνοχή. 

Φέρτε το επιτέλους στο Switch γαμώτο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2018 στις 1:29 ΜΜ, ikaruga24 είπε

Ειλικρινά έβαλα λίγο χτες να θυμηθώ το Xenoblade Chronicles X που το είχα παρατήσει στο chapter 9 (80+ ώρες) γιατί μου ήρθε μια ακατάσχετη επιθυμία να παίξω ξανά στον κόσμο του και να βάλω τα νέα mechs μου στη μάχη. Τι το ήθελα; Ξεκίνησα στις 12 τη νύχτα και το σταμάτησα στις 4:30 τα χαράματα. Ευτυχώς που δουλεύω απογευματινός σήμερα και μπόρεσα να κοιμηθώ. 

Τι χάσιμο αυτό το παιχνίδι ρε παιδάκι μου; Πόσο ανταμοιβή παίρνεις όσο επενδύεις επάνω του; Πράγματι είναι δύσκολο παιχνίδι να πιαστεί κάποιος εύκολα. Και μόνο το μέγεθος του είναι αρκετά μεγάλος αποτρεπτικός παράγοντας για πολύ κόσμο, ακόμα και αν σου αρέσουν τα J-RPG το συγκεκριμένο απαιτεί από εσένα πολλά πριν ξεκινήσεις πραγματικά να το χαίρεσαι αλλά αξίζει κάθε "εμπόδιο" που σου βάζει. 

Παιχνίδι που είναι εντελώς old school πριν ξεκινήσεις να το παίζεις, θα πρέπει να διαβάσεις το in-game e-manual ~130 σελίδων (όχι δεν κάνω πλάκα) και έπειτα από αυτό να μπορέσεις να καταλάβεις τον ιδιαίτερο τρόπο σχεδιασμού και εξιστόρησης που δημιουργήθηκε γιατί δεν υπάρχει πουθενά σε κανένα άλλο J-RPG ή RPG γενικότερα. Πραγματικά χαώδης παιχνίδι αλλά δεν θα είναι για όλους και πολλοί δεν θα καταλάβουν το genius της υπόθεσης για έναν δημιουργημένο κόσμο με κάποια σωστή δομή και συνοχή. 

Φέρτε το επιτέλους στο Switch γαμώτο. 

 

Είναι καλύτερο θεωρείς από το 2 του switch ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να ξέρω γιατί δεν έχω καμιά επαφή με το 2 (ακόμα) αλλά μπορώ να πω με μεγάλη σιγουριά ότι το Xenoblade CX για εμένα είναι το καλύτερο παιχνίδι της σειράς ακριβώς για τους λόγους που το έχουν κάνει το πιο αμφιλεγόμενο. Θεωρώ αρκετά δύσκολο να μπορεί το 2 να ανταγωνιστεί το Χ, όχι για κάποιον άλλο λόγο αλλά γιατί το 2 είναι άμεση συνέχεια του πρώτου Xenoblade τόσο σε στυλ ιστορίας όσο και σε μηχανισμούς gameplay και story telling. 

Πραγματικά το Χ όταν αρχίσει να "δουλεύει" στο μυαλό σου και καταλάβεις το μέγεθος του genius που το σχεδίασαν πάει και τέλειωσε. Θεωρώ ότι δεν θα του δώσουν πολλοί την προσοχή που του αρμόζει καθώς είναι τεράστιο και απαιτεί να καταπιαστείς με πολλά μέχρι να αρχίσεις πραγματικά να περνάς καλά μαζί του. Γι αυτό εγώ το θέλω και στο Switch, έχω το παίζω τις τελευταίες μέρες επίτηδες στην ταμπλέτα για να "ψήνομαι" να δω πως θα είναι να το παίζεις στο Switch και μπορώ να πω ότι δουλεύει αναπάντεχα καλά. Απλά θέλει redesign το σύστημα χάρτη γιατί το παιχνίδι στην ουσία είναι δουλεμένο για να παίζει τα μέγιστα καλά με την ταμπλέτα μαζί. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...