Προς το περιεχόμενο

Να βάλω καινουργια η μεταχειρισμένα λάστιχα?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα citroen zx και θα έπρεπε εδώ και καιρό να έχω αλλάξει λάστιχα. Το θέμα είναι το εξής

 

Είμαι σε δίλημμα τι λάστιχα να βάλω. Εγώ θέλω να βάλω καινούργια αλλά ο κουμπάρος μου λέει ότι καλύτερα να βάλω μεταχειρισμένα επειδή είναι καλοκαίρι, και σε ένα χρόνο τα άλλαζω αν είναι. Φοβάμαι και εγώ να βάλω μεταχειρισμένα , έχω βέβαια γνωστό που έχει μαγαζί αλλά όσο να ναι φοβάμαι λίγο γιατί θα πάω και ταξίδι και θα έχω και την φαμίλια.

Βέβαια το κόστος είναι τελείως διαφορετικό αλλά όσο να ναι χρειάζομαι μια ασφάλεια

Βεβαια και αυτα που ειχα μεταχειρισμένα ηταν μιας εβδομάδας από αλλαγή σε νέο αμάξι το 2007 και είχαν ακόμα τις ακτίνες όταν τα πήρα. Μια χαρα με βγαλανε

 

Τι προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

όπως ειπες και εσυ, εξαρταται το μεταχειρισμένο... ειχα βάλει καινουργια michelin energy μια φορά και εναν καιρό που λες σε ενα αυτοκίνητο και το πίσω δεξια πάνω στο μήνα σκίστηκε και ελιωσε (!) επειδη αποδείχτηκε οτι ήταν ληγμένα (δεν ήξερα οτι λήγουν τότε...). Ο μαστορας (κακη του ώρα του καρκινιάρη) έκανε τη παπια δε ξερω τι μου λες, αποκλειεται, μεχρι και οτι δεν τα πηρα απο αυτον αυτα τα λάστιχα μου ειπε...

 

Τελικα πηγα σε έναν άλλο, πηρα ένα ιδιο μεταχειρισμένο 2 μηνών περίπου (με την ίδια φθορα πανω κατω) και μου εβγαλε 3 χρόνια...

Οποτε, για μένα μην τα φοβασαι αν τα δεις καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το γενάρη του 07 πήρα κάτι hancook (αυτα που εχω ακόμα) μεταχειρισμένα λίγων ημερων από accent που του ειχαν βάλει ζαντολάστιχα. Ήταν με τις ακτίνες , απάτητα σχεδόν.Μου τα έδωσε 100 ευρω και αποδειχτηκαν σκυλια. Θα αλλάξω τώρα τα λαστιχα και την αλλη βδομαδα αναρτήσεις. Πριν κανα δεκαημερο αλλαξα μπουζι και φιλτρο βενζινης μονος μου αλλα θελει πολλά ακομα το αμάξι για να γινει ασφαλες για την οικογενεια μου.Εμένα δε με νοιαζει και πολύ. Δεν τρέχω έτσι και αλλιως ουτε κανω βλακειες στο δρόμο. Αλλά με τα παιδια ειδικα μεσα έχω άγχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κοιτας αν εχουν τις "ακτινες" οπως τις λες τα λαστιχα σου,ουτε να φαινονται σαν απατητα.Να κοιτας ημερομηνια κατασκευης του ελαστικου,γιατι ακομα και 0 χιλιομετρα να εχει κανει ενα λαστιχο αν ειναι 1 χρονου για παραδειγμα εχει ξεραθει και ειναι ακρως επικινδυνο.Καθε ελαστικο πανω του καταγραφει εναν τετραψηφιο αριθμο του στυλ 1012.Τα δυο πρωτα ψηφια ειναι η εβδομαδα κατασκευης του ελαστικου και τα δυο τελευταια η χρονολογια.Στο συγκεκριμενο παραδειγμα ειναι 10η εβδομαδα του 2012,δηλαδη τα λαστιχα με αυτον τον αριθμο κατασκευαστηκαν στα μεσα Μαρτιου του 2012,οποτε βλεπεις ποτε τα αγοραζεις και γνωριζεις ποσο καιρο εχουν κατασκευαστει.Πολλοι λαστιχαδες πουλανε ξεχασμενες παρτιδες σε ατομα που δεν γνωριζουν,οι οποιοι θεωρουν οτι βαλανε νεο φρεσκο λαστιχο ενω στην πραγματικοτητα μπορει να ειναι χειροτερο απο αυτο που εχουν πανω.Για εμενα μην παρεις μεταχειρισμενα,μιας και εχεις οικογενεια-παιδια,και να πας σε νεο φρεσκο λαστιχακι που κατασκευαστηκε προσφατα.Ειδη αυτα που εχεις ειναι 5,5 και βαλε ετων.Προσωπικη αποψη οτι επρεπε να τα αλλαξεις εδω και πολυ καιρο,γιατι σε αυτα τα ζητηματα δεν εχει βγηκαν ή οχι σκλυλια οπως λες,γιατι παιζουμε με ζωες στον δρομο και οχι μονο τις δικες μας,αλλα και των παιδιων σου.Τα λαστιχα πρεπει να αλλαζονται ΜΑΞ πιστευω στα 4 χρονια και οχι παραπανω.

 

Φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα λάστιχα πρέπει να αλλάζονται σε <4 χρόνια και <40,000 χιλιόμετρα. Οπότε και να έχει π.χ. 5,000 χιλιόμετρα πάνω ένα λάστιχο δεν είναι πρόβλημα, αρκεί να είσαι 100% σίγουρος ότι είναι όντως τόσα ή ότι δεν άφηνε το αυτοκίνητο στον ήλιο, ή ότι, ή ότι...

 

Κατά τα άλλα καρασυμφέρει διότι οι τιμές ξεφτιλίζονται.

 

Μπορείς πάρα πολύ εύκολα να βρεις λάστιχο με τουλάχιστον τα του χρόνου ζωής του, σε κόστος κάτω απ'το της τιμής του καινούριου. Οπότε... γιατί όχι; Αρκεί να είσαι σίγουρος για την προέλευση και τη χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα θα το κοιτάξω εξονυχιστικα πριν το αγοράσω. Βασικά χρειάζομαι και αναρτήσεις οποτε μπορεί να περάσω μετα τη δουλεια από ενα μαγαζί στη μεσογείων να ρωτησω αν κανουν δόσεις καταστήματος. Αν τους δωσω πχ 100 ευρω μπροστά και μου κάνουν και 3 δόσεις καταστηματος για να πάρω και λάστιχα και αναρτησεις καινούργια θα το κάνω. Αναρτήσεις εχω βρει με 210 ευρω (τετράδα). Θα σας πω βράδυ.Προτιμώ να πάρω καλύτερα καινούργια. Δεν θέλω να παίζω με αυτά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα τα λαστιχα επειδη ειναι σπανια διασταση ειναι αρκετα ακριβα 270-300 ευρω :(

οποτε θα βαλω μεταχειρισμενα με 15 ευρω το ενα,σιγουρα θα ειναι καλυτερα απο τα λιωμενα τα δικα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω προτεινω μεταχειρισμενα αλλα μονο αν εμπιστευεσαι το μαγαζι

Εγω ευτυχως εχω συγγενη και με εξυπηρετησε με σουπερ λαστιχα σε εξευτελιστικη τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα θα βρεις πολλα μαγαζια με δοσεις...

μην βαζετε αγνωστες μαρκες!

το ειδος που πρεπει να βαλεις το γραφει στο service book.π.χ. δεικτη ταχυτηtας w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα καινουργια, τα μεταχειρισμενα μπορει να ειναι ευκαιρια αν εμπιστευεσαι αυτον που θα τα πουλησει, μπορει να μην εχουν φθορα εμφανισιακα αλλα να εχουν μεινει πολλα χρονια στο αυτοκινητο/σε καμια αποθηκη και να εχουν ξεραθει.

Οποτε καλυτερα καινουργια και μια πιο φτηνη (αλλα αξιοπιστη) μαρκα τα λαστιχα ειναι το μονο που εχει επαφη με τον δρομο, δεν εχει σημασια ποσο προσεχεις αν γινει κατι και πρεπει να φρεναρεις/στριψεις αποτομα, να σου σκασει ενω κινησαι κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα λάστιχα πρέπει να αλλάζονται σε <4 χρόνια και <40,000 χιλιόμετρα. Οπότε και να έχει π.χ. 5,000 χιλιόμετρα πάνω ένα λάστιχο δεν είναι πρόβλημα, αρκεί να είσαι 100% σίγουρος ότι είναι όντως τόσα ή ότι δεν άφηνε το αυτοκίνητο στον ήλιο, ή ότι, ή ότι...

 

Κατά τα άλλα καρασυμφέρει διότι οι τιμές ξεφτιλίζονται.

 

Μπορείς πάρα πολύ εύκολα να βρεις λάστιχο με τουλάχιστον τα του χρόνου ζωής του, σε κόστος κάτω απ'το της τιμής του καινούριου. Οπότε... γιατί όχι; Αρκεί να είσαι σίγουρος για την προέλευση και τη χρήση.

 

Ο πιο σωστος απ ολους!

Επισης πανω σε ΚΑΘΕ λαστιχο αναγραφεται η ημερομηνια παραγωγης του!

Και κατι ακομα: Οι πιο καλες εποχες για αλλαγη ελαστικων ειναι ΑΝΟΙΞΗ και ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ

( επειδη ψαχνω και εγω τελευταιες μερες για λαστιχα.. )

Τελευταιο που θελω να πω ειναι οτι ακομα και αν το τακουνι απο το λαστιχο σου ειναι καλο μπορει λογω των ετων να εχει σκληρυνει πολυ το ελαστικο και να μην ΣΩΣΤΗ εχεις προσφρυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν οι περισσότεροι (όχι όλοι φυσικά - μην πιαστείτε από αυτό) δεν παίρνουμε ούτε μεταχειρισμένο κινητό (που δεν τα λέει κανείς και φθηνά) την οικονομία σκεφτόμαστε να την κάνουμε στα λάστιχα;;;

προσωπικά θα επιλέξω το μεταχειρισμένο σε άλλα πράγματα. με λάστιχα, φρένα, ανάρτηση δεν παίζει κανείς.

δεν θα πω ότι θα το μετανιώσει κάποια στιγμή γιατί τελικά ίσως και να μην...μπορεί τότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα παντα πρεπει να ξερεις απο που ψωνιζεις και να το ψαχνεις

Υπαρχουν πολλοι τρελλοι που αλλαζουν σχεδον καινουρια λαστιχα για να βαλουν ζαντες με μεγαλυτερα κλπ

Το ιδιο και για αυτοκινητα και αλλα πολλα που τα πουλανε σε εξευτελιστικες τιμες

πχ το αυτοκινητο που πουλαω απο κατω εκανε 35000 πριν 2 χρονια και τωρα πουλιεται 9000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν οι περισσότεροι (όχι όλοι φυσικά - μην πιαστείτε από αυτό) δεν παίρνουμε ούτε μεταχειρισμένο κινητό (που δεν τα λέει κανείς και φθηνά) την οικονομία σκεφτόμαστε να την κάνουμε στα λάστιχα;;;

προσωπικά θα επιλέξω το μεταχειρισμένο σε άλλα πράγματα. με λάστιχα, φρένα, ανάρτηση δεν παίζει κανείς.

δεν θα πω ότι θα το μετανιώσει κάποια στιγμή γιατί τελικά ίσως και να μην...μπορεί τότε

 

εγω προτιμω να βαζω καθε χρονο μεταχειρισμενα,παρα καθε 5 καινουρια.

με το ιδιο κοστος ακριβως.

ασε που δε σε νοιαζει μη σκιστουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...