Προς το περιεχόμενο

Αποκωδικοποιητές MPEG4 και το μεγάλο φαγοπότι;


zeniath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δική μου τηλεόραση με ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη, έχει μια μικρή καθυστέρηση στην εναλλαγή των καναλιών. Όχι κάτι το τραγικό, αλλά υπάρχει.

Samsung της σειράς C, αγορασμένη τέλη του 2010.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 306
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν γνωρίζω για ποιό λόγο έχει lag το ψηφιακό σήμα έναντι του αναλογικού. Φαντάζομαι ότι οφειλέται στην αποκωδικοποίηση που πρέπει να συμβεί μέχρι να μεταδοθεί η εικόνα.

Ενδιαφερον. Να ετοιμαστω για αλλαγη τηλεορασης λοιπον. Πρεπει να ζητησω τι?

Με υποστηριξη MPEG4 πχ? Να ειναι και LED γινεται προφανως ε? Και προφανως δεν εχει σχεση το να ειναι LED με το να εχει υποστηριξη ψηφιακου σηματος(και προφανεστατα θα γινεται)? Λογικη η απαντηση αλλά απλως για επιβεβαιωση.....

 

 

EDIT:

Σε συνδιασμο με αυτο το ανησυχητικο:

Η δική μου τηλεόραση με ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη, έχει μια μικρή καθυστέρηση στην εναλλαγή των καναλιών. Όχι κάτι το τραγικό, αλλά υπάρχει.

 

Τι τηλεοραση εχεις Malthador?

Επισης υπαρχει καποια λιστα με τηλεορασεις LED, ΚΑΛΕΣ, που να ειναι γνωστο οτι δεν υπαρχει η υπο συζητηση καθυστερηση στην αλλαγη καναλιων?

Δυσκολο μου μοιαζει το να υπαρχει τετοια γνωση/λιστα, αλλά ποτέ δεν ξερεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καθυστερηση στην αλλαγει οφειλεται στο οτι υπαρχει επεξεργαστης μεσα στη τηλεοραση που παιρνει το σημα της κεραιας και το μετατρεπει σε μπλα μπλα μπλα για να μπλα μπλα

στις αναλογικες δε χρειαζοταν αυτος φανταζομαι :P

καπως ετσι ειναι περιληπτικα.σε καλυψα? :P

 

η καθυστερηση στο σημα εχει σχεση και με την εκπομπη,μπορει ο πομπος να εχει lag.

 

αν παρεις τηλεοραση ριξε μια ματια σε αυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καθυστερηση στην αλλαγει οφειλεται στο οτι υπαρχει επεξεργαστης μεσα στη τηλεοραση που παιρνει το σημα της κεραιας και το μετατρεπει σε μπλα μπλα μπλα για να μπλα μπλα

στις αναλογικες δε χρειαζοταν αυτος φανταζομαι :P

καπως ετσι ειναι περιληπτικα.σε καλυψα? :P

Οχι. :) Δυστυχως.

Δεν καταλαβα τιποτα απο τον μηχανισμο που λες.

Δεν καταλαβα επισης το γιατι να υπαρχει αυτη η καθυστερηση. Τον τεχνικο/θεωρητικο λογο δηλαδη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ομως.

 

 

η καθυστερηση στο σημα εχει σχεση και με την εκπομπη,μπορει ο πομπος να εχει lag.

Και γιατι να εχει lag?

Επισης λες "μπορει".

Και επισης απο τη στιγμη που αυτη η καθυστερηση αναλογικου με ψηφιακο σημα συμβαινει παντου, σημαινει οτι μαλλον υπαρχει θεωρητικο(τεχνικος) λογος. Αυτον θελω να μαθω....

 

αν παρεις τηλεοραση ριξε μια ματια σε αυτη

Καλη φαινεται αν και με φοβιζει λιγο η χαμηλη τιμη.

 

δέκτες με chip ali 3601 έχουν πολύ μικρή καθυστέρηση στην αλλαγή των καναλιών

 

Crypto Redi 215 και 215D

 

Edision mini-triton και mini-triton hd

Ενδιαφερουσα πληροφορια. Thanks.

Ξερεις μηπως και τον λογο που υπαρχει εστω και αυτη η μικρη καθυστερηση εν συγκρισει με τις αναλογικες τηλεορασεις και το τηλεχειριστηριο τους ως προς την αλλαγη καναλιων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. Ιούλιος 2013 Mega HD Σεπτέμβριος 2013 Skai HD οπότε όσοι πάρετε δέκτη sd δεν θα μπορείτε να δείτε τα κανάλια που παίζουν σε HD

 

αν δεν έχουν hd τηλεόραση τι να τον κάνουν τον αποκωδικοποιητή ;

θα ακούνε μόνο χωρίς εικόνα.

 

 

Το θεμα της καθυστερησης εαν ολοι βαλουν ψηφιακο θα παψει να υπαρχει ως ουσιωδες θεμα.

Το θεμα της καθυστερησης στην αλλαγη των καναλιων ομως ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ για εμενα και με εκνευριζει αφανταστα! Με κανει ακομα και να θελω να θυσιασω την καλυτερη εικονα του ψηφιακου με την χειροτερη του αναλογικου μόνο και μόνο για αυτο τον λογο.

Παλαιοτερα εβλεπα σε 10 δευτερολεπτα τι εχουν 25 σταθμοι, τωρα σε 10 δευτερολεπτα ισα που αλλαζεις 3-4 σταθμους. :-( :eek:

 

άνοιξε το epg και δες και περιγραφές των όλων των προγραμμάτων. Εκσυγχρονίσου man! :P

 

 

 

Η δική μου τηλεόραση με ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη, έχει μια μικρή καθυστέρηση στην εναλλαγή των καναλιών. Όχι κάτι το τραγικό, αλλά υπάρχει.

Samsung της σειράς C, αγορασμένη τέλη του 2010.

 

και η δική μου c6000.. Το ert-hd που είναι full-hd κάνει περισσότερη ώρα να δείξει εικόνα από τα υπόλοιπα , γιατί είναι περισσότερα τα data που λαμβάνονται (3 φορές πάνω από τα sd ).

 

η καθυστέρηση οφείλεται στο rendering .. Σκεφτείτε το ψηφιακό σήμα σαν wifi δεδομένα τα οποία πρέπει να περάσουν στον επεξεργαστή της tv και να γίνουν render πριν το φτύσει στην οθόνη-στα ηχεία.

Το αναλογικό σήμα το έφτυνε η τηλεόραση όπως το λάμβανε χωρίς επεξεργασία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις τελευταιες μερες μου εχουν πριξει τα @@ γνωστοι, φιλοι, συγγενεις με το θεμα αυτο....

 

"τι θα κανουμε? πως θα βλεπουμε?" κτλ κτλ.

αν ειχα hotline και χρεωνα 1ευρω τη κληση, θα ειχα γινει πλουσιος!

 

 

ΣΗΜΕΡΑ απο το πρωι παλι τα ιδια και ολοι κανανε μαλακιες, αλλος αγορασε αποκωδικοποιητη, αλλος τηλεοραση και δε ξερουν ουτε καν να το βαλουν.

 

ειναι ΓΕΛΙΟΙ αυτοι της DIGEA με τα ψεματα που λενε οτι και καλα θα βλεπουν καλυτερη εικονα

ΘΕΛΩ να τους στειλω σε 2-3 σπιτια, μαγαζια, υπογεια, που εχουν απο 3-4 τηλεορασεις 14αρες ΧΩΡΙΣ εξωτερικη κεραια που τοσα χρονια βλεπανε με μια κεραιιτσα εσωτερικη της κακιας ωρας, να δω πως θα το κανουν να βλεπουνε καθαρη εικονα!

 

δηλαδη οποιος εχει 4 τηλεορασεις μικρες, θα πρεπει να αγορασει 4 αποκωδικοποιητες.... :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

αν δεν έχουν hd τηλεόραση τι να τον κάνουν τον αποκωδικοποιητή ;

θα ακούνε μόνο χωρίς εικόνα.

 

θα γίνεται downscaled και θα έχουν εικόνα, απλά θα είναι δώρον άδωρον το HD, έτσι κι αλλίως δεν πρόκειται να σταματήσει η εκπομπή των SD...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν έχουν hd τηλεόραση τι να τον κάνουν τον αποκωδικοποιητή ;

θα ακούνε μόνο χωρίς εικόνα.

 

κάνει downscale στο σήμα από scart...

 

εγώ βλέπω ert HD στην crt τηλεόρασή μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά γιατι να υπαρχει αυτη? Ποιος ο λογος?

Ποιος ο τεχνικης/θεωρητικης φυσεως λογος που δεν μπορει ή δεν ειναι ευκολο(γιατι αλλιως θα το ειχαν κανει) να εξαλειφθει αυτη η πολυ μεγαλη καθυστερηση(συγκριτικα με τα περιπου 1.5/10 s πχ, που ηταν με το αναλογικο σημα με το τηλεχειριστηριο των τηλεορασεων) στην χρονικη διαρκεια μεταξυ τους πατηματος του κουμπιου για αλλαγη καναλιου και εμφανισης στην εικονα του καναλιου?

Δεν γνωρίζω την τεχνολογία να στο εξηγήσω, αυτό που ξέρω από προσωπική πείρα είναι ότι και στο αναλογικό σήμα συνέβαινε κάτι παρόμοιο. Όταν έπαιζε η τηλεόραση του σαλονιού δυνατά, άκουγα τα λόγια μέσα στο δωμάτιο πριν τα προβάλλει η δεύτερη τηλεόραση εκεί, γύρω στο δευτερόλεπτο. Οπότε, παίζει ρόλο και η τηλεόραση που λαμβάνει το σήμα, για κάποιον λόγο αυτή στο δωμάτιό μου ήταν πιο "αργή" από αυτήν που είχα στο σαλόνι. Μιλάμε για 5-6 χρόνια πριν με τηλεοράσεις ακόμα παλαιότερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

ειναι ΓΕΛΙΟΙ αυτοι της DIGEA με τα ψεματα που λενε οτι και καλα θα βλεπουν καλυτερη εικονα

ΘΕΛΩ να τους στειλω σε 2-3 σπιτια, μαγαζια, υπογεια, που εχουν απο 3-4 τηλεορασεις 14αρες ΧΩΡΙΣ εξωτερικη κεραια που τοσα χρονια βλεπανε με μια κεραιιτσα εσωτερικη της κακιας ωρας, να δω πως θα το κανουν να βλεπουνε καθαρη εικονα!

 

δηλαδη οποιος εχει 4 τηλεορασεις μικρες, θα πρεπει να αγορασει 4 αποκωδικοποιητες.... :mad:

^Αυτό.

Δύο απ τις τηλεοράσεις μας αποσύρονται οριστικά μιας και παίζαν με εσωτερική κεραία που δεν πιάνει με την καμία ικανό ψηφιακό σήμα.

Μόνο την ώρα του βραδινού έβλεπα tv αλλά τώρα μάλλον ξεκόβω τελείως μιας και στην κουζίνα, σήμα δεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω την τεχνολογία να στο εξηγήσω, αυτό που ξέρω από προσωπική πείρα είναι ότι και στο αναλογικό σήμα συνέβαινε κάτι παρόμοιο. Όταν έπαιζε η τηλεόραση του σαλονιού δυνατά, άκουγα τα λόγια μέσα στο δωμάτιο πριν τα προβάλλει η δεύτερη τηλεόραση εκεί, γύρω στο δευτερόλεπτο. Οπότε, παίζει ρόλο και η τηλεόραση που λαμβάνει το σήμα, για κάποιον λόγο αυτή στο δωμάτιό μου ήταν πιο "αργή" από αυτήν που είχα στο σαλόνι. Μιλάμε για 5-6 χρόνια πριν με τηλεοράσεις ακόμα παλαιότερες.

 

οχι

απλα η τηλεοραση που ειχες στο δωματιο εκανε ληψη απο αλλο σταθμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξυ δεν ξερω αν εχετε ακουσει το αλλο κορυφαιο.Εδω που μενω πολλα ατομα που δεν γνωριζανε τι γινεται με ολα αυτα τα ψηφιακα πηγανε αγορασανε εναν δεκτη απο καποια μεγαλη προφανως αλυσιδα και φωναξανε "τενχικο" να τους τα εγκαταστησει.Ακουγα το πρωι μια συζητηση μεταξυ γειτονων που χαρουμενοι πλεον λεγανε για τα ψηφιακα και την καθαρη εικονα που εχουνε.Μεσα σε ολα αυτα που λεγανε λοιπον,πεταξανε και την τιμη εγκαταστασης του δεκτη.Ο κυριος λοιπον που εστειλε το καταστημα για να τους φτιαξει τα καναλια πηρε 30 ευρω(!!) σε καθε εναν απο αυτους.Εγκατεστησε 4 δεκτες(δυο στον καθενα) και πηρε 60 ευρω.Βαλε και κανα 30αρι καθε δεκτης.Το καταστημα λοιπον κονομησε 180 ευρουλακια απο δυο μονο ατομα.......Τους λεω δεν με φωναζατε εμενα(γειτονες γαρ) να σας τα βαλω τσαμπε.Μου λενε ξερεις απο αυτα;;; :shock: .Ναι ρε παπαρα τωρα τελιωνω το τριτο μεταπτυχιακο στο MIT και εχω μαθει λιγα πραγματα.

 

 

Οποτε προσοχη με συγγενεις κτλ γιατι πεφτει τρελο κλεψιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Αυτό.

Δύο απ τις τηλεοράσεις μας αποσύρονται οριστικά μιας και παίζαν με εσωτερική κεραία που δεν πιάνει με την καμία ικανό ψηφιακό σήμα.

Μόνο την ώρα του βραδινού έβλεπα tv αλλά τώρα μάλλον ξεκόβω τελείως μιας και στην κουζίνα, σήμα δεν.

Ωχ, μην μου λες τέτοια! Είχαμε στην κουζίνα μια μικρή παλιά crt ίσα ίσα για τις ειδήσεις (ας τις πούμε έτσι για να καταλαβαινόμαστε), και όταν ο αδελφός μου έβαλε τον αποκωδικοποιητή δεν του έβγαζε καν μενού! Μόνο μια μαύρη οθόνη! Δεν την έχω κοιτάξει την φάση ακόμα, αλλά λέτε να φταίει το ότι είχε την μικρή της εσωτερική κεραία μόνο; Ο Υμηττός είναι ακριβώς φάτσα που λένε, χωρίς να παρεμβάλλονται άλλα εμπόδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...