Προς το περιεχόμενο

Αποκωδικοποιητές MPEG4 και το μεγάλο φαγοπότι;


zeniath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το προβλημα ειναι οτι χιλιαδες ηλικιωμενοι δεν μπορουν να διαθεσουν αυτα τα λεφτα ή οτι δεν εχουν την παραμικρη ιδεα πως να συνδεσουν τα καλωδια κλπ, ετσι ωστε να κανουν το μοναδικο χομπι/ασχολια που τους εχει απομεινει: την θεαση "τηλεορασης".

 

 

:) γι'αυτό οι πιο νέοι άνθρωποι ας τους βοηθήσουν να συνδέσουν την τηλεόρασή τους. Π.χ. θα βοηθήσω την γριά απέναντι αλλά και την γιαγιά μου που ζει στο χωριό. Επίσης, αν μας περισσεύει καμια τηλεόραση με ψηφιακό δέκτη ή κανας αποκωδικοποιητής ας τα χαρίσουμε σε παππούδες που δεν έχουν. Imo, η αλληλεγγύη είναι κάτι το εφικτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 306
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ανα τηλεοραση πιθανοτατα.

 

Επισης αυτο δεν ειναι το μόνο προβλημα. Το προβλημα ειναι οτι χιλιαδες ηλικιωμενοι δεν μπορουν να διαθεσουν αυτα τα λεφτα ή οτι δεν εχουν την παραμικρη ιδεα πως να συνδεσουν τα καλωδια κλπ, ετσι ωστε να κανουν το μοναδικο χομπι/ασχολια που τους εχει απομεινει: την θεαση "τηλεορασης".

 

Θα μου πει καποιος, οτι αυτον δεν τον νοιαζει τι θα κανουν οι ηλικιωμενοι, ας κοψουν τον λαιμο τους, αυτος θελει εξελιξη και θελει να βλεπει σε HD και σε ψηφιακο σημα.

ΟΚ δεκτη αποψη, παροτι μαλλον τραγικη, αλλά δεν παυει να παραμενει ενα θεμα ολο αυτο....

 

Φίλε μου, στη προηγούμενη κιόλας σελίδα σου αναφέρω πραγματικό παράδειγμα με τη Κύπρο, όπου το αναλογικό εδώ και 1 χρόνο δεν υπάρχει.

 

Οι πάντες προσαρμόστηκαν σε χρόνο dt. Ναί, και οι παπούδες και οι γιαγιάδες. Ξέρουν ότι το ένα κοντρόλι ανάβει τη τηλεόραση και το άλλο αλλάζει τα κανάλια, με τον ίδιο τρόπο που τα άλλαζαν και πρίν.

 

Αυτός που δεν κατάφερε σε 2 χρόνια "προσαρμογής" να μαζέψει 30 ευρώ για αποκωδικοποιητή, έχει πολύ πιό σοβαρά προβλήματα να λύσει από το σήμα της τηλεόρασης.

 

Αυτή τη στιγμή γκρινιάζετε για να γκρινιάξετε.

 

Η τεχνολογία προχωράει συνεχώς και μαζί με αυτήν προσαρμοζόμαστε όλοι μας.

 

Απλώς μάθαμε να είμαστε μίζεροι και να γκρινιάζουμε με τα πάντα, ακόμα και για αυτά που είναι για καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πάντες προσαρμόστηκαν σε χρόνο dt. Ναί, και οι παπούδες και οι γιαγιάδες.

Δεν μπορω να το ξερω αυτο στα σιγουρα μόνο και μόνο επειδη το λες εσυ.

Εξαλλου δεν ξερω αν στην Κυπρο εχουν τα ιδια οικονομικα προβληματα με εδω και κρινω με βαση αυτα που βλεπω εδω.

 

Αυτός που δεν κατάφερε σε 2 χρόνια "προσαρμογής" να μαζέψει 30 ευρώ για αποκωδικοποιητή, έχει πολύ πιό σοβαρά προβλήματα να λύσει από το σήμα της τηλεόρασης.

Αυτα τα περι χρονου προσαρμογης κλπ που λετε, οι ηλικιωμενοι δεν τα ξερουν ουτε καν ξερουν για τι μιλαμε. Κανείς δεν τους ειπε πριν 2 χρονια, κανε οικονομια και μαζεψε 30 ευρω οποτε ακυρο το επιχειρημα σου.

 

 

Αν και θα προτιμουσα να μου απαντησεις στο αμεσως προηγουμενο ποστ μου απο αυτο που απαντησες, εκεινο που αναφερεις τα πλεονεκτηματα και δεν κατανοω τι ακριβως εννοεις για το καθενα. Το μόνο πλεονεκτημα που βλεπω να υπαρχει αδιαμφισβητητα ειναι η ποιοτητα της εικονας. Τα άλλα που λες θελουν επεξηγηση....

 

:) γι'αυτό οι πιο νέοι άνθρωποι ας τους βοηθήσουν να συνδέσουν την τηλεόρασή τους. Π.χ. θα βοηθήσω την γριά απέναντι αλλά και την γιαγιά μου που ζει στο χωριό. Επίσης, αν μας περισσεύει καμια τηλεόραση με ψηφιακό δέκτη ή κανας αποκωδικοποιητής ας τα χαρίσουμε σε παππούδες που δεν έχουν. Imo, η αλληλεγγύη είναι κάτι το εφικτό.

Αυτα ειναι ευχολογια που ΔΕΝ θα γινουν για το μεγαλυτερο μερος του πληθυσμου που συζηταμε.

Θα μου πεις και τι να κανουμε? Δεν ξερω, ομως το υπο συζητησιν θεμα παραμενει υπαρκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και τα λες εσυ αυτα μπορεις και να αναλυσεις λεπτομερως ή εστω με μετρια λεπτομερεια τι σημαινουν ολα αυτα. Πιο συγκεκριμενα:

 

α)Τι ειδους πλεονεκτημα ειναι αυτο ακριβως για τον καταναλωτη/τηλεθεατη αυτο που λες για τον αριθμο των πομπων?

 

β)Τι θα πει ειναι πλεονεκτημα(για τον καταναλωτη/τηλεθεατη) του ψηφιακου εναντι του αναλογικου η καταναλισκομενη ενεργεια? Τι εννοεις ακριβως? Σε τι αναφερεσαι ακριβως?

 

γ)Τι θα πει ειναι πλεονεκτημα(για τον καταναλωτη/τηλεθεατη) του ψηφιακου εναντι του αναλογικου τα εξοδα συντηρησης? Τι εννοεις ακριβως? Σε τι αναφερεσαι συγκεκριμενα?

 

δ)Ποια ειναι αυτα τα "κλπ κλπ" που αναφερεις? Δωσε τα εστω επιγραμματικα. Διοτι πολλες το "κλπ κλπ" ειναι ατοπο και λαθος και αυτος που το αναφερει το κανει για λογους εντυπωσιασμου για να δειξει πληθος επιχειρηματων μεγαλυτερο απο το πραγματικο. Δεν λεω οτι και εδω περα γινεται αυτο με εσενα και απλως εχω την απορια τι εχεις στο μυαλο σου με το "κλπ κλπ".

 

 

 

α)λιγοτερη καταναλωση ρευματος απο τους πομπους,μικροτερη ισχυς εκπομπης.

 

β)λιγοτερο ρευμα καινε οι πομποι,λιγοτερο ρευμα πληρωνουν τα καναλια,λιγοτερο κοστος,λιγοτερες διαφημισεις :P

 

γ)λιγοτερο προσωπικο για τους πομπους γιατι ειναι λιγοτεροι

 

δ)καλυτερη εικονα,epg,pvr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MJBulls23, αν θές επεξήγηση, ενημερώσου φίλε μου, όλο το ίντερνετ δικό σου. Αφού ούτως ή άλλως δεν πιστεύεις τα λεγόμενά μου.

 

Και ναί έχεις δίκιο, στη Κύπρο έχει προκύψει σοβαρό κοινωνικό πρόβλημα από τους ηλικιωμένους, οι οποίοι ήξεραν να χειρίζονται τη τηλεόραση με το κλασσικό κοντρόλ, και μόλις τους δώθηκε 2ο έπαθαν μπλακ άουτ.....

 

Θα μας τρελλάνετε.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτα ειναι ευχολογια που ΔΕΝ θα γινουν για το μεγαλυτερο μερος του πληθυσμου που συζηταμε.

Θα μου πεις και τι να κανουμε? Δεν ξερω, ομως το υπο συζητησιν θεμα παραμενει υπαρκτο.

 

Ε απ'το τίποτα τουλάχιστον πρότεινα κάτι που είναι εφικτό :P ...μέχρι έναν βαθμο. Φυσικά όποιος έχει κι άλλες ιδέες ας τις ρίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θές επεξήγηση, ενημερώσου φίλε μου, όλο το ίντερνετ δικό σου. Αφού ούτως ή άλλως δεν πιστεύεις τα λεγόμενά μου.

Δεν πιστευω?

Εγω ρωτησα γιατι δεν καταλαβαινα ακριβως τι εννοεις σε καθε περιπτωση συγκεκριμενα.

 

Το να λες κατι, να μην το καταλαβαινει ο αλλος, να σε ρωταει για διευκρινησεις και να μην απαντας και να του λες ψαξε στο ντερνετ για να δεις τι εννοω, ειναι καπως ακομψο και ατοπο.

 

Οποτε παμε ξανα και ξαναρωταω:

 

Τώρα για το να αφήναν να δουλεύει το αναλογικό, δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα. Το ψηφιακό σήμα προσφέρει τρελλά πλεονεκτήματα σε σχέση με το αναλογικό όσον αφορά αριθμό πομπών, καταναλισκώμενη ενέργεια, έξοδα συντήρησης κλπ κλπ.

Μιας και τα λες εσυ αυτα μπορεις και να αναλυσεις λεπτομερως ή εστω με μετρια λεπτομερεια τι σημαινουν ολα αυτα. Πιο συγκεκριμενα:

 

α)Τι ειδους πλεονεκτημα ειναι αυτο ακριβως για τον καταναλωτη/τηλεθεατη αυτο που λες για τον αριθμο των πομπων?

 

β)Τι θα πει ειναι πλεονεκτημα(για τον καταναλωτη/τηλεθεατη) του ψηφιακου εναντι του αναλογικου η καταναλισκομενη ενεργεια? Τι εννοεις ακριβως? Σε τι αναφερεσαι ακριβως?

 

γ)Τι θα πει ειναι πλεονεκτημα(για τον καταναλωτη/τηλεθεατη) του ψηφιακου εναντι του αναλογικου τα εξοδα συντηρησης? Τι εννοεις ακριβως? Σε τι αναφερεσαι συγκεκριμενα?

 

δ)Ποια ειναι αυτα τα "κλπ κλπ" που αναφερεις? Δωσε τα εστω επιγραμματικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

με ή χωρις την υφεση δωθηκε η περιοδος προσαρμογης...?

 

Με ύφεση. Ή χωρίς ύφεση. Τι σημασία έχει;

 

Ξαναλέω, η τηλεοράση δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης. Γιατί και εντός κρίσης μπορεί να αυξήθηκε η τιμή των τριαντάφυλλων (τυχαίο παράδειγμα). Άμα δεν αντέχεις δεν αγοράζεις τριαντάφυλλα. Ομοίως, άμα δεν αντέχεις δεν βλέπεις τηλεόραση (όχι ότι έχει κάτι ουσιαστικό να δεις, αλλά τέσπα).

 

 

το μονο λαθος σε ολη την υποθεση ειναι η εσκεμμενη παραπλανηση

πριν το 10 δεν ειχε αναφερθει σχεδον καθολου

και ολοι παιρνανε τοτε τηλεορασεις ειτε χωρις ψηφιακο δεκτη ειτε με το Mpeg2

 

τωρα εχουμε αλλη παραπλανηση,με το τροπο που το λενε στη τηλεοραση ολοι νομιζουν οτι θα κοπει τελειως το αναλογικο,ενω θα συνεχισει για 3 χρονια ακομα απο τη παρνηθα

 

Συμφωνώ για την παραπλάνηση.

 

Κατά την άποψή μου, όμως, ακόμα κι αν συνεχιστεί η εκπομπή αναλογικού σήματος από την Πάρνηθα, και πάλι αξίζει κάποιος να αγοράσει αποκωδικοποιητή για να βλέπει ψηφιακά.

 

 

 

"κλπ κλπ"

 

 

Χοντρικά τα «κλπ κλπ» θετικά είναι:

 

-Καθαρότερη εικόνα. Το ψηφιακό σήμα δεν εξασθενεί με την απόσταση.

 

-Καλύτερος ήχος. Το ψηφιακό σήμα υποστηρίζει Dolby Digital/AC-3 ήχο.

 

-Καλύτερη εικόνα. Το ψηφιακό σήμα υποστηρίζει HD αναλύσεις.

 

-Μεταφορά περισσότερων δεδομένων. Μία εφαρμογή αυτού είναι π.χ. να βλέπεις την υποθέση της ταινίας ή το πρόγραμμα της τηλεόρασης. Αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με άλλους τρόπους, για παράδειγμα αν έχεις συνδέσει την TV με την γραμμή internet, ξέρω 'γω μπορείς να παραγγείλεις πίτσες μέσω της TV.

 

Αυτά σε γενικές γραμμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α)λιγοτερη καταναλωση ρευματος απο τους πομπους,μικροτερη ισχυς εκπομπης.

Και γιατι αυτο ειναι πλεονεκτημα για εμας(τους καταναλωτες/τηλεθεατες)?

 

β)λιγοτερο ρευμα καινε οι πομποι,λιγοτερο ρευμα πληρωνουν τα καναλια,λιγοτερο κοστος,λιγοτερες διαφημισεις :P

Δεν ειναι σοβαρος λογος αυτος και νομιζω το καταλαβαινεις και εσυ. Αυτο(που δινεις ως εξηγηση) ειναι παντελως ανουσιο για εμας, τους καταναλωτες/τηλεθεατες ως προς τα πλεονεκτηματα του ψηφιακου εναντι του αναλογικου σηματος.

 

γ)λιγοτερο προσωπικο για τους πομπους γιατι ειναι λιγοτεροι

Και γιατι ειναι αυτο πλεονεκτημα για εμας τους καταναλωτες/τηλεθεατες?

 

 

δ)καλυτερη εικονα,epg,pvr

Καλυτερη εικονα. Αυτο ειναι το μόνο πλεονεκτημα που εχω καταλαβει οτι υπαρχει εως τωρα για εμας τους τηλεθεατες/καταναλωτες.

Τι σημαινουν τα epg και pvr και γιατι ειναι πλεονεκτηματα για εμας τους τηλεθεατες/καταναλωτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 χρόνια περίοδο προσαρμογής για ένα έξοδο της τάξης των 30 ευρώ.

 

Πιό πολλά σου τρώει η τηλεόραση για το ρεύμα της.....

 

Παιδιά υπερβάλετε υπερβολικά.....

 

Νομίζω βρισκόμαστε σε φάση "ποσοι να περασουν πανω απο το κορμι μας..."....

 

fixed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καυτο θεμα!!

Λοιπον, επειδη πεσατε να με φατε μερικοι επειδη εχουμε αλλη αποψη, ας μου απαντησει ΕΝΑΣ, τι θα κανουν τα γεροντακια των 300-400€ που η μονη τους συντροφια ειναι η γαμωτηλεοραση, πως θα αγορασουν δεκτες;

Θα αφησουν απληρωτο το ρευμα; Το ενοικιο; Το νερο;

 

Ρωτησα πολλες φορες και μου απαντατε ασχετα.

Απαντηστε μου σε αυτο. Τι θα κανουν τα γεροντακια;

Αλλα αφου εμας μας περισσευουν 30€, παει να πει οτι περισσευουν σε ολους;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοντρικά τα «κλπ κλπ» θετικά είναι:

 

-Καθαρότερη εικόνα. Το ψηφιακό σήμα δεν εξασθενεί με την απόσταση.

 

-Καλύτερος ήχος. Το ψηφιακό σήμα υποστηρίζει Dolby Digital/AC-3 ήχο.

 

-Καλύτερη εικόνα. Το ψηφιακό σήμα υποστηρίζει HD αναλύσεις.

 

-Μεταφορά περισσότερων δεδομένων. Μία εφαρμογή αυτού είναι π.χ. να βλέπεις την υποθέση της ταινίας ή το πρόγραμμα της τηλεόρασης. Αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με άλλους τρόπους, για παράδειγμα αν έχεις συνδέσει την TV με την γραμμή internet, ξέρω 'γω μπορείς να παραγγείλεις πίτσες μέσω της TV.

 

Αυτά σε γενικές γραμμές.

ΟΚ για τα "κλπ κλπ" αλλά για τα άλλα θελω επισης μια απαντηση.

 

Το καθαροτερη εικονα και καλυτερη εικονα συγκαταλεγεται στο καλυτερη εικονα. :)

Αλλιως μπορεις να πεις ευκρινεστερη εικονα, εικονα χωρις χιονια, χωρις ειδωλο κλπ. Μια κατηγορια ειναι: Αυτη της πολυ καλυτερης εικονας!

 

Το καλυτερος ηχος ως τωρα δεν το εχω προσεξει και δεν ξερω αν ακομα και μια ανεπαισθητη βελτιωση για το ανθρωπινο αυτι(γιατι για τα μηχανηματα αναλυσης ηχου πχ, δεν εχει καμια σημασια εαν ειναι καλυτερος ο ηχος) του ηχου μπορει να αναδειχτει ως πλεονεκτημα αλλά μπορει εγω να ειμαι ανικανος στο να διακρινω την διαφορά στην ποιοτητα του ηχου, οποτε οκ το εκλαμβανω ως πλεονεκτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ΟΚ για τα "κλπ κλπ" αλλά για τα άλλα θελω επισης μια απαντηση.

 

Το καθαροτερη εικονα και καλυτερη εικονα συγκαταλεγεται στο καλυτερη εικονα. :)

Αλλιως μπορεις να πεις ευκρινεστερη εικονα, εικονα χωρις χιονια, χωρις ειδωλο κλπ. Μια κατηγορια ειναι: Αυτη της πολυ καλυτερης εικονας!

 

Το καλυτερος ηχος ως τωρα δεν το εχω προσεξει και δεν ξερω αν ακομα και μια ανεπαισθητη βελτιωση για το ανθρωπινο αυτι(γιατι για τα μηχανηματα αναλυσης ηχου πχ, δεν εχει καμια σημασια εαν ειναι καλυτερος ο ηχος) του ηχου μπορει να αναδειχτει ως πλεονεκτημα αλλά μπορει εγω να ειμαι ανικανος στο να διακρινω την διαφορά στην ποιοτητα του ηχου, οποτε οκ το εκλαμβανω ως πλεονεκτημα.

 

 

Για τα άλλα δεν έχω απάντηση και δεν με ενδιαφέρουν κιόλας. Η TV μου υποστηρίζει DTV και ATV, και έχω αφαιρέσει εντελώς τα ATV κανάλια. Μου αρκούν αυτά τα «κλπ κλπ» θετικά. Αν υπάρχουν κι άλλα, έχει καλώς. Αν δεν υπάρχουν άλλα θετικά, δεν με νοιάζει. Αλλά αφού δεν το γνωρίζω το θέμα, καλύτερα να σου απαντήσουν αυτοί που ανέφεραν καταναλισκόμενες ενέργειες κλπ.

 

Για την εικόνα κατάλαβες τι εννοώ, αλλά είπες να κάνεις το κομμάτι σου. Δεκτόν.

 

Για τον ήχο, ήμουν σαφής νομίζω. Είπα Dolby Digital. Το ψηφιακό σήμα υποστηρίζει πεντακάναλο ήχο, ενώ το αναλογικό πάει μέχρι stereo. Αν δεν ξεχωρίζει το αυτί σου τη διαφορά των 2 με των 5.1 ηχείων καλύτερα να το κοιτάξεις. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ύφεση. Ή χωρίς ύφεση. Τι σημασία έχει;

 

Ξαναλέω, η τηλεοράση δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης. Γιατί και εντός κρίσης μπορεί να αυξήθηκε η τιμή των τριαντάφυλλων (τυχαίο παράδειγμα). Άμα δεν αντέχεις δεν αγοράζεις τριαντάφυλλα. Ομοίως, άμα δεν αντέχεις δεν βλέπεις τηλεόραση (όχι ότι έχει κάτι ουσιαστικό να δεις, αλλά τέσπα).

 

να τις πεταξουμε τοτες...

ολες...

 

επισης μιλαμε για τον χρονο και οχι για το κοστος

 

και επειδη δεν το καταλαβαινεται ας ριξω μια σπινα ακομα:

 

δεν θα ηταν καλυτερο να εβγαινε ενας χονδρομπαλας [οπως ειναι οι περισσοτεροι] και να ελεγε

" λογω τις οικονομικης καταστασης και της συνεχιζομενης φοροεπιδρομης αποφασιζουμε να παγωσουμε τα σχεδια μας για την καταργηση του αναλογικου σηματος"...?

 

yes/no/maybe?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι αυτο ειναι πλεονεκτημα για εμας(τους καταναλωτες/τηλεθεατες)?

 

 

Δεν ειναι σοβαρος λογος αυτος και νομιζω το καταλαβαινεις και εσυ. Αυτο(που δινεις ως εξηγηση) ειναι παντελως ανουσιο για εμας, τους καταναλωτες/τηλεθεατες ως προς τα πλεονεκτηματα του ψηφιακου εναντι του αναλογικου σηματος.

 

 

Και γιατι ειναι αυτο πλεονεκτημα για εμας τους καταναλωτες/τηλεθεατες?

 

 

 

Καλυτερη εικονα. Αυτο ειναι το μόνο πλεονεκτημα που εχω καταλαβει οτι υπαρχει εως τωρα για εμας τους τηλεθεατες/καταναλωτες.

Τι σημαινουν τα epg και pvr και γιατι ειναι πλεονεκτηματα για εμας τους τηλεθεατες/καταναλωτες?

 

λιγοτερη ισχυς στο κεφαλι σου

λιγοτερη καταναλωση ρευματος,λιγοτερη μολυνση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...