Προς το περιεχόμενο

Αποκωδικοποιητές MPEG4 και το μεγάλο φαγοπότι;


zeniath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να τις πεταξουμε τοτες...

ολες...

 

επισης μιλαμε για τον χρονο και οχι για το κοστος

 

και επειδη δεν το καταλαβαινεται ας ριξω μια σπινα ακομα:

 

δεν θα ηταν καλυτερο να εβγαινε ενας χονδρομπαλας [οπως ειναι οι περισσοτεροι] και να ελεγε

" λογω τις οικονομικης καταστασης και της συνεχιζομενης φοροεπιδρομης αποφασιζουμε να παγωσουμε τα σχεδια μας για την καταργηση του αναλογικου σηματος"...?

 

yes/no/maybe?

Έχω την εντύπωση ότι η κατάργηση του αναλογικού σήματος είναι οδηγία/διαταγή της Ευρωπαικής Ένωσης. Οπότε, όχι, ο χονδρομπαλάς δεν μπορεί να βγει και δεν μπορεί να πει τίποτα.

 

Επίσης, κάποια στιγμή όλα τα τηλέφωνα από αναλογικά έγιναν ψηφιακά και κάποιοι έπρεπε ν'αλλάξουν τις παλιές συσκευές και να βάλουν άλλες με κουμπάκια. Θυμάμαι και κάτι παππούδες είχαν πρόβλημα με τα ασύρματα τηλέφωνα αλλά μια χαρά τα έμαθαν. Όπως πανεύκολα έμαθαν και τα κινητά, τουλάχιστον πως να παίρνουν νούμερα και να απαντούν. Δεν νομίζω ότι τα γεροντάκια είναι τόσο γίδια που να μην μπορούν να χρησιμοποιήσουν ένα δεύτερο τηλεκοντρόλ, στο κάτω κάτω όταν αυτοί πηγαίνανε εμείς δεν είχαμε γεννηθεί καν και ας έχει προχωρήσει έτη φωτός η τεχνολογία από τότε. Μιλάτε για τα γεροντάκια λες και πρόκειται για νεογέννητα ημερών. Και το ρημαδιασμένο το ψηφιακό σήμα στα τηλέφωνα ήταν αυτό που έφερε το γρήγορο ίντερνετ, τις δωρεάν αστικές κλήσεις, ψηφιακές ευκολίες όπως αναγνώριση κλήσεων, κτλ κτλ.

 

Επίσης, στην Ευρώπη η τηλεόραση είναι είδος πολυτέλειας γι'αυτό και είναι συνδρομητική. Και φυσικά το αισχρό θέαμα των πολυκατοικιών ή σπιτιών με κέρατα δεν υπάρχει, αν και θα δεις αρκετά πιάτα σε σπίτια μεταναστών για να πιάνουν δορυφορικά την χώρα τους. Τουλάχιστον αυτά "διακοσμούν¨τα μπαλκόνια τους και όχι κοινόχρηστους χώρους που ανήκουν σε όλους και γίνεται κατάχρησή τους.

 

Και ειλικρινά η λογική κάποιων βγάζει πολύ γέλιο, τουλάχιστον εγώ το έχω διασκεδάσει διαβάζοντάς την.

Keep on.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 306
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλυτερη εικονα. Αυτο ειναι το μόνο πλεονεκτημα που εχω καταλαβει οτι υπαρχει εως τωρα για εμας τους τηλεθεατες/καταναλωτες.

Τι σημαινουν τα epg και pvr και γιατι ειναι πλεονεκτηματα για εμας τους τηλεθεατες/καταναλωτες?

 

Με το EPG βλέπεις σε realtime το πρόγραμμα του κάθε σταθμού χωρίς να ανοίγεις περιοδικά, χρονοβόρα teletext κτλ. Σου λέει π.χ τι δείχνει το Μέγκα αμέσως μετά, μετά απο δύο ώρες κτλ.

 

Το PVR είναι η λειτουργία που μπορείς να γράψεις πρόγραμμα απο τον αποκωδικοποιητή σου μόνο με ένα USB stick. Ουδέν σχόλιο για το τι χρειαζόσουν στην αναλογική TV για να γράψεις πρόγραμμα.

 

Για να μην τα πολυλογούμε, πήρα ένα αποκωδικοποιητή με 60€ και μέσα σε όλα τα άλλα βλέπω οποιοδήποτε MKV γουστάρω με υπότιτλους και όλα. Άσε που χωρίς ψηφιακή TV δεν θα είχαμε HD κανάλια. Euro, CL με ERT HD ήταν κάτι που οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι είχαν απο το 2007.

 

Τώρα, αν σε κάθε τεχνολογικό βήμα που έκανε η ανθρωπότητα σκεφτόταν τους γέροντες και τους κάθε λογής αγράμματους, τώρα θα βρισκόμασταν ακόμα στην εποχή του αναλογικού ραδιοφώνου και του γραμμοφώνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το EPG βλέπεις σε realtime το πρόγραμμα του κάθε σταθμού χωρίς να ανοίγεις περιοδικά, χρονοβόρα teletext κτλ. Σου λέει π.χ τι δείχνει το Μέγκα αμέσως μετά, μετά απο δύο ώρες κτλ.

 

Το PVR είναι η λειτουργεία που μπορείς να γράψεις πρόγραμμα απο τον αποκωδικοποιητή σου μόνο με ένα USB stick. Ουδέν σχόλιο για το τι χρειαζόσουν στην αναλογική TV για να γράψεις πρόγραμμα.

 

Για να μην τα πολυλογούμε, πήρα ένα αποκωδικοποιητή με 60€ και μέσα σε όλα τα άλλα βλέπω οποιοδήποτε MKV γουστάρω με υπότιτλους και όλα. Άσε που χωρίς ψηφιακή TV δεν θα είχαμε HD κανάλια. Euro, CL με ERT HD ήταν κάτι που οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι είχαν απο το 2007.

 

Τώρα, αν σε κάθε τεχνολογικό βήμα που έκανε η ανθρωπότητα σκεφτόταν τους γέροντες και τους κάθε λογής αγράμματους, τώρα θα βρισκόμασταν ακόμα στην εποχή του αναλογικού ραδιοφώνου και του γραμμοφώνου.

 

Το πρόβλημα δεν είναι το ψηφιακό σήμα.

Εγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί διάολο να χρειάζεται ν'αγοράσει κάποιος αποκωδικοποιητή.

Να σας πω τι θα γίνει σε λίγα χρόνια, όχι πολλά, το πολύ σε 5-6. Η τηλεόραση θα γίνει και στην Ελλάδα καλωδιακή, που σημαίνει ότι αυτήν την στιγμή κάποιοι θα επενδύσουν για ν'αγοράσουν αποκωδικοποιητές που σε λίγα χρόνια θα είναι ΑΧΡΗΣΤΟΙ. Κάτι σαν τα παλιά modem για να συνδέεσαι στο ίντερνετ πριν έρθει (με μεγάλη καθυστέρηση) το adsl στην Ελλάδα.

 

Στην Ευρώπη κεραίες δεν υπάρχουν. Για να έχεις τηλεόραση, έρχεται μέσω καλωδίων. Από την πρίζα του τηλεφώνου. Εκτός από τις εταιρίες που προσφέρουν τις καλωδιακές συνδρομές, μπορείς να έχεις τηλεόραση από οποιοδήποτε πάροχο τηλεφωνικής γραμμής. Η διαφορά είναι στα κανάλια που προσφέρουν, στα δορυφορικά κυρίως και σε τύπου History/animal channel κτλ, όπως και στις τιμές.

 

Ε, αυτό πάει να γίνει και στην Ελλάδα και το πάνε λάου-λάου και προσφέρουν αυτήν την στιγμή το ψηφιακό σήμα μέσω αποκωδικοποιητών με τον παλιό τρόπο, της κεραίας. Δεν ξέρω, ίσως να χρειάζονται μεγάλες αναβαθμίσεις οι τηλεφωνικές γραμμές και να το τρενάρουν, αλλά δεν νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα γιατί η καλωδιακή υπάρχει εδώ και δεκαετίες στο εξωτερικό, οπότε είναι δυνατότητας παλιάς τεχνολογίας και όχι καινούργιας.

 

Εκεί είναι το θέμα που πρέπει να το ψάξουν οι Έλληνες πολίτες και να τους σούρουν τα χίλια μύρια όσια σε blogs, sites, facebook, twitter κτλ, και όχι στο κόστος των 30 ευρώ ή στο ότι τα γερόντια δεν θα μπορούν να προσαρμοστούν.

Ποιος ο λόγος να προσφέρεται το ψηφιακό σήμα μέσω κεραιών στις ταράτσες και όχι μέσω των τηλεφωνικών καλωδίων που ΟΛΟΙ έχουμε στα σπίτια μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να υπάρχουν ακόμα οι υποδομές και οι μελέτες για Cable TV. Εδώ ο Έλληνας μπερδεύεται με την μετάβαση στα ψηφιακά, φαντάσου τι θα γίνει οταν πούν οτι "θα παίρνετε σήμα απο την πρίζα του ρεύματος".

 

Κοίταξε, μιλάμε για την Ελλάδα, την χώρα που πρωτοείδε ιδιωτική τηλεόραση τον Δεκέμβρη του '89. Συνεπώς δεν νομίζω οτι θα γίνει άμεση συζήτηση για καλωδιακή τηλεόραση βραχυπρόθεσμα, ίσως σε μια πενταετία απο τώρα το ξανασυζητάμε.

 

Ποιος ο λόγος να προσφέρεται το ψηφιακό σήμα μέσω κεραιών στις ταράτσες και όχι μέσω των τηλεφωνικών καλωδίων που ΟΛΟΙ έχουμε στα σπίτια μας;

 

Αυτό γίνεται μέσω OTE TV και HOL. Προς το παρών αυτή η τεχνολογία αφορά συνδομητικές υπηρεσίες, και δεν νομίζω οτι οι χρεωκοπημένοι ιδιωτικοί σταθμοί θα κάτσουν να επενδύσουν σε τέτοια μοντέλα.

 

Εδώ ακόμα τα μισά κανάλια εκπέμπουν σε 4:3, εν έτει 2012.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστευω?

Εγω ρωτησα γιατι δεν καταλαβαινα ακριβως τι εννοεις σε καθε περιπτωση συγκεκριμενα.

 

Το να λες κατι, να μην το καταλαβαινει ο αλλος, να σε ρωταει για διευκρινησεις και να μην απαντας και να του λες ψαξε στο ντερνετ για να δεις τι εννοω, ειναι καπως ακομψο και ατοπο.

 

Οποτε παμε ξανα και ξαναρωταω:

 

 

Μιας και τα λες εσυ αυτα μπορεις και να αναλυσεις λεπτομερως ή εστω με μετρια λεπτομερεια τι σημαινουν ολα αυτα. Πιο συγκεκριμενα:

 

α)Τι ειδους πλεονεκτημα ειναι αυτο ακριβως για τον καταναλωτη/τηλεθεατη αυτο που λες για τον αριθμο των πομπων?

 

β)Τι θα πει ειναι πλεονεκτημα(για τον καταναλωτη/τηλεθεατη) του ψηφιακου εναντι του αναλογικου η καταναλισκομενη ενεργεια? Τι εννοεις ακριβως? Σε τι αναφερεσαι ακριβως?

 

γ)Τι θα πει ειναι πλεονεκτημα(για τον καταναλωτη/τηλεθεατη) του ψηφιακου εναντι του αναλογικου τα εξοδα συντηρησης? Τι εννοεις ακριβως? Σε τι αναφερεσαι συγκεκριμενα?

 

δ)Ποια ειναι αυτα τα "κλπ κλπ" που αναφερεις? Δωσε τα εστω επιγραμματικα.

 

 

Σε γενικες γραμμες το ψηφιακο σημα:

 

1. χρησιμοποιει λιγοτερο ευρος συχνοτητων, με αποτελεσμα στα υπαρχοντα καναλια που ειχες (απο 21 μεχρι 69) να μπορεις να βαλεις πολλαπλασιους σταθμους μεσα σε αυτα. Σκεψου οτι τωρα ειχες πχ 10-20 καναλια και δεν μπορουσες να βαλεις αλλα, διοτι οι αλλες συχνοτητες ηταν απο τα ιδια καναλια που εξεπεμπαν για διπλανες περιοχες, και τα επιανες κι εσυ απο σποντας οποτε εβλεπες ειδωλα, εικονα μεσα στην εικονα, χιονια κλπ.

2. Αφου λοιπον υπαρχει ελευθερο ευρος, μπορει να μεταδωθουν παραλληλα και ραδιοφωνικα καναλια (σκεψου τα αθηναικα να τα πιανεις ανετα σε ολη την ελλαδα).

3. Παραλληλα με το προγραμμα εκπεμπονται και πληροφοριες (το λεγομενο EPG) που σου δειχνει τι παιζει τωρα (συνολο πληροφοριων, παριληψη ηθοποιοι κλπ), καθως και τι θα παιξει μετα κλπ.

4. Καθαροτερη εικονα, διοτι παυουν οπως ειπαμε τα ειδωλα και οι παρεμβολες, και εχεις το πλεονεκτημα οτι αν πιασει τη κεραια σου ικανοποιητικο σημα, τελος, εχεις σημα, οχι, εχεις αλλα με λιγα χιονια, με λιγη παρεμβολη απο το διπλα καναλι κλπ, η εχεις η δεν εχεις καθολου.

5. Δυνατοτητα μελοντικης pay per view υπηρεσιας.

6. Δυνατοτητα PVR (Personal video recorder), οπου με συνδεση του δεκτη με ενα απλα εξωτερικο δισκο, μπορεις να προγραμματισεις να γραψεις οτι προγραμμα θελεις (οταν λειπεις πχ), για να το δεις μετα.

7. Δυνατοτητα σε πολλους δεκτες, αν τους βαλεις δισκο, να εχουν real time pause του ζωντανου προγραμματος (το ειδα σε edison), ωστε να κανεις παυση, να πας ας πουμε να πιεις ενα νερο, και να συνεχισεις απο εκει που εβλεπες (κραταει μνημη ο δισκος), και σε διακοπη διαφημισεων εσυ να τις προχωρησεις ωστε να πας παλι στο real time προγραμμα.

 

Δε λεω αλλα κλπ, ελπιζω φτανουν.

 

 

Και τελος, σταματηστε τη μιρλα, ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΚΑΝΑΛΙΑ. Αυτα επρεπε να τα λεγατε οταν εκανε τις μλκιες η κρατικη τηλεοραση. Εδω πλεον μιλαμε για τη digea οπου αποτελειται και εκπεμπει ιδιωτικα ελευθερα καναλια. Λογαριασμο δε δινουν σε κανεναν, αν ακομη και αυριο κλεισουν και η γιγια των 400 ευρω θα παψει να βλεπει τουρκικα. Την κλαψα σας στα κρατικα που μας τα παιρνουν με το μηνα, και κανουν αποτυχημενα πειραματα με mpg2, και μετα πανε και ενσωματωνονται (για να μη χασουν την πιτα) στο πακετο της digea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να υπάρχουν ακόμα οι υποδομές και οι μελέτες για Cable TV. Εδώ ο Έλληνας μπερδεύεται με την μετάβαση στα ψηφιακά, φαντάσου τι θα γίνεις οταν πούν οτι "θα παίρνετε σήμα απο την πρίζα του ρεύματος".

 

Κοίταξε, μιλάμε για την Ελλάδα, την χώρα που πρωτοείδε ιδιωτική τηλεόραση τον Δεκέμβρη του '89. Συνεπώς δεν νομίζω οτι θα γίνει άμεση συζήτηση για καλωδιακή τηλεόραση στην Ελλάδα, ίσως σε μια πενταετία.

Ναι, τι δύσκολο να συνδέσεις με ένα καλώδιο την τηλεόραση με την πρίζα του τηλεφώνου.

Και αντί το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης να χρησιμοποιείς το τηλεκοντρόλ του αποκωδικοποιητή που ΔΩΡΕΑΝ σου προσφέρει ο πάροχος της καλωδιακής τηλεόρασης.

 

Οι υποδομές για καλωδιακή τηλεόραση, από την στιγμή που υπάρχει παντού το adsl υπάρχουν. Κέρδος πάνε να βγάλουν με τις πωλήσεις άχρηστων αποκωδικοποιητών. Γιατί σε 5-6 χρόνια, ο αποκωδικοποιητής που αγόρασες σήμερα θα σου είναι άχρηστος. Και όχι, δεν θα τα έχει βγάλει τα λεφτά του, γιατί απλούστατα δεν υπάρχει λόγος να τον αγοράσεις τώρα, ανετότατα μπορείς να έχεις σήμα τηλεόρασης μέσω τηλεφωνικής γραμμής, από την στιγμή που η τηλεφωνική σου γραμμή είναι ψηφιακή και το κανάλι εκπέμπει ψηφιακά. Αλλά νομίζω και αναλογικά να εκπέμπει, γίνεται μετατροπή του σήματος, με τον ίδιο τρόπο που γίνεται μετατροπή της φωνής κάποιου σε ψηφιακό σήμα και ξανά μετατροπή της σε ήχο για να ακουστεί από τον συνομιλητή στην άλλη άκρη της γραμμής.

 

Και έχεις δίκιο, μιλάμε για την Ελλάδα που τα πάντα έρχονται με καθυστέρηση όχι γιατί δεν υπάρχουν οι υποδομές ή γιατί είναι τόσο δύσκολο να πραγματοποιηθούν, αλλά γιατί πρέπει κάποιοι να εκμεταλλευτούν την κατάσταση στο έπακρο πρώτα και να φάνε κάποια εκατομμυριάκια πριν προσφέρουν το αυτονόητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, οι υποδομές υπάρχουν. Αλλά σου λέω, δεν θα κάτσει ο χρεωκοπημένος Μπομπολάς ή ο Κυριακού να επενδύσουν σε μοντέλο μετάδοσης μέσω fiber. Χρειάζονται χρήματα για να σταματήσουν οι συμβατικές μεταδόσεις και να πάμε σε τέτοιες λύσεις. Οι ιδιωτικοί τηλεοπτικοί σταθμοί την στιγμή που μιλάμε φυτοζωούν, και το μόνο που τους έχει μείνει πλέον να κάνουν είναι να παράγουν χρέη (εκτός του να προπαγανδίζουν μέρα-νύχτα υπέρ του μνημονίου).

 

Εξάλλου νομίζω οτι και στην υπόλοιπη Ευρώπη τα πράγματα είναι ακόμα κάπως ανάμεικτα. Δηλαδή υπάρχουν κανονικά ακόμα οι συμβατικές UHF κεραίες (με ψηφιακή πάντα μετάδοση), και η καλωδιακή TV αφορά ως επι το πλείστον συνδρομητικά κανάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, οι υποδομές υπάρχουν. Αλλά σου λέω, δεν θα κάτσει ο χρεωκοπημένος Μπομπολάς ή ο Κυριακού να επενδύσουν σε μοντέλο μετάδοσης μέσω fiber. Χρειάζονται χρήματα για να σταματήσουν οι συμβατικές μεταδόσεις και να πάμε σε τέτοιες λύσεις. Οι ιδιωτικοί τηλεοπτικοί σταθμοί την στιγμή που μιλάμε φυτοζωούν, και το μόνο που τους έχει μείνει πλέον να κάνουν είναι να παράγουν χρέη (εκτός του να προπαγανδίζουν μέρα-νύχτα υπέρ του μνημονίου).

 

Εξάλλου νομίζω οτι και στην υπόλοιπη Ευρώπη τα πράγματα είναι ακόμα κάπως ανάμεικτα. Δηλαδή υπάρχουν κανονικά ακόμα οι συμβατικές UHF κεραίες (με ψηφιακή πάντα μετάδοση), και η καλωδιακή TV αφορά ως επι το πλείστον συνδρομητικά κανάλια.

Δεν ξέρω ποιες χώρες έχεις επισκεφτεί εσύ, σ'αυτές που έχω πάει εγώ και σ'αυτές που έχω ζήσει κεραία δεν είδα.

Δορυφορικά πιάτα είναι άλλη υπόθεση, πολλά από αυτά και παράνομα, πχ έλληνες εξωτερικού με πιάτα NOVA για να πιάνουν Ελλάδα που είναι παράνομο. Αλλά κεραίες, ΟΧΙ.

 

Και ο χρεοκοπημένος Μπομπολάς ή Κυριακού αν δεν μπορεί να το κλείσει το μαγαζάκι. Όχι να προσφέρουν υπηρεσίες περασμένου αιώνα και να έχουν απαιτήσεις σημερινών δεδομένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποιες χώρες έχεις επισκεφτεί εσύ, σ'αυτές που έχω πάει εγώ και σ'αυτές που έχω ζήσει κεραία δεν είδα.

Δορυφορικά πιάτα είναι άλλη υπόθεση, πολλά από αυτά και παράνομα, πχ έλληνες εξωτερικού με πιάτα NOVA για να πιάνουν Ελλάδα που είναι παράνομο. Αλλά κεραίες, ΟΧΙ.

 

Είπα νομίζω. Εσύ ξέρεις καλύτερα.

 

Και ο χρεοκοπημένος Μπομπολάς ή Κυριακού αν δεν μπορεί να το κλείσει το μαγαζάκι. Όχι να προσφέρουν υπηρεσίες περασμένου αιώνα και να έχουν απαιτήσεις σημερινών δεδομένων.

 

Εδώ θα συμφωνήσω. Έτσι και αλλιώς τα κανάλια τους πλέον μόνο σκουπίδια προσφέρουν στο κοινό. Για τους υπόλοιπους υπάρχει και το internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι η κατάργηση του αναλογικού σήματος είναι οδηγία/διαταγή της Ευρωπαικής Ένωσης. Οπότε, όχι, ο χονδρομπαλάς δεν μπορεί να βγει και δεν μπορεί να πει τίποτα.

Επίσης, κάποια στιγμή όλα τα τηλέφωνα από αναλογικά έγιναν ψηφιακά και κάποιοι έπρεπε ν'αλλάξουν τις παλιές συσκευές και να βάλουν άλλες με κουμπάκια. Θυμάμαι και κάτι παππούδες είχαν πρόβλημα με τα ασύρματα τηλέφωνα αλλά μια χαρά τα έμαθαν. Όπως πανεύκολα έμαθαν και τα κινητά, τουλάχιστον πως να παίρνουν νούμερα και να απαντούν. Δεν νομίζω ότι τα γεροντάκια είναι τόσο γίδια που να μην μπορούν να χρησιμοποιήσουν ένα δεύτερο τηλεκοντρόλ, στο κάτω κάτω όταν αυτοί πηγαίνανε εμείς δεν είχαμε γεννηθεί καν και ας έχει προχωρήσει έτη φωτός η τεχνολογία από τότε. Μιλάτε για τα γεροντάκια λες και πρόκειται για νεογέννητα ημερών. Και το ρημαδιασμένο το ψηφιακό σήμα στα τηλέφωνα ήταν αυτό που έφερε το γρήγορο ίντερνετ, τις δωρεάν αστικές κλήσεις, ψηφιακές ευκολίες όπως αναγνώριση κλήσεων, κτλ κτλ.

 

Επίσης, στην Ευρώπη η τηλεόραση είναι είδος πολυτέλειας γι'αυτό και είναι συνδρομητική. Και φυσικά το αισχρό θέαμα των πολυκατοικιών ή σπιτιών με κέρατα δεν υπάρχει, αν και θα δεις αρκετά πιάτα σε σπίτια μεταναστών για να πιάνουν δορυφορικά την χώρα τους. Τουλάχιστον αυτά "διακοσμούν¨τα μπαλκόνια τους και όχι κοινόχρηστους χώρους που ανήκουν σε όλους και γίνεται κατάχρησή τους.

 

Και ειλικρινά η λογική κάποιων βγάζει πολύ γέλιο, τουλάχιστον εγώ το έχω διασκεδάσει διαβάζοντάς την.

Keep on.

 

δεν εχει να λεει κατι αυτο

τοσες ποινες εχουμε φαει για πραγματα ποιο σημαντικα απο αυτο...

 

Για να μην τα πολυλογούμε, πήρα ένα αποκωδικοποιητή με 60€ και μέσα σε όλα τα άλλα βλέπω οποιοδήποτε MKV γουστάρω με υπότιτλους και όλα. Άσε που χωρίς ψηφιακή TV δεν θα είχαμε HD κανάλια. Euro, CL με ERT HD ήταν κάτι που οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι είχαν απο το 2007.

 

πηρα decoder με 30 ευρω και δεν παιζει ολες τις ματροσκες...

Και φυσικα θα βλεπουμε HD τουρκικα προγραμματα :eek:

 

Στην Ευρώπη κεραίες δεν υπάρχουν. Για να έχεις τηλεόραση, έρχεται μέσω καλωδίων. Από την πρίζα του τηλεφώνου. Εκτός από τις εταιρίες που προσφέρουν τις καλωδιακές συνδρομές, μπορείς να έχεις τηλεόραση από οποιοδήποτε πάροχο τηλεφωνικής γραμμής. Η διαφορά είναι στα κανάλια που προσφέρουν, στα δορυφορικά κυρίως και σε τύπου History/animal channel κτλ, όπως και στις τιμές.

 

γιαυτο ειναι ποιο παραγωγικοι αυτοι...

πληρωνουν...

 

Σε γενικες γραμμες το ψηφιακο σημα:

 

1. χρησιμοποιει λιγοτερο ευρος συχνοτητων, με αποτελεσμα στα υπαρχοντα καναλια που ειχες (απο 21 μεχρι 69) να μπορεις να βαλεις πολλαπλασιους σταθμους μεσα σε αυτα. Σκεψου οτι τωρα ειχες πχ 10-20 καναλια και δεν μπορουσες να βαλεις αλλα, διοτι οι αλλες συχνοτητες ηταν απο τα ιδια καναλια που εξεπεμπαν για διπλανες περιοχες, και τα επιανες κι εσυ απο σποντας οποτε εβλεπες ειδωλα, εικονα μεσα στην εικονα, χιονια κλπ.

2. Αφου λοιπον υπαρχει ελευθερο ευρος, μπορει να μεταδωθουν παραλληλα και ραδιοφωνικα καναλια (σκεψου τα αθηναικα να τα πιανεις ανετα σε ολη την ελλαδα).

3. Παραλληλα με το προγραμμα εκπεμπονται και πληροφοριες (το λεγομενο EPG) που σου δειχνει τι παιζει τωρα (συνολο πληροφοριων, παριληψη ηθοποιοι κλπ), καθως και τι θα παιξει μετα κλπ.

4. Καθαροτερη εικονα, διοτι παυουν οπως ειπαμε τα ειδωλα και οι παρεμβολες, και εχεις το πλεονεκτημα οτι αν πιασει τη κεραια σου ικανοποιητικο σημα, τελος, εχεις σημα, οχι, εχεις αλλα με λιγα χιονια, με λιγη παρεμβολη απο το διπλα καναλι κλπ, η εχεις η δεν εχεις καθολου.

5. Δυνατοτητα μελοντικης pay per view υπηρεσιας.

6. Δυνατοτητα PVR (Personal video recorder), οπου με συνδεση του δεκτη με ενα απλα εξωτερικο δισκο, μπορεις να προγραμματισεις να γραψεις οτι προγραμμα θελεις (οταν λειπεις πχ), για να το δεις μετα.

7. Δυνατοτητα σε πολλους δεκτες, αν τους βαλεις δισκο, να εχουν real time pause του ζωντανου προγραμματος (το ειδα σε edison), ωστε να κανεις παυση, να πας ας πουμε να πιεις ενα νερο, και να συνεχισεις απο εκει που εβλεπες (κραταει μνημη ο δισκος), και σε διακοπη διαφημισεων εσυ να τις προχωρησεις ωστε να πας παλι στο real time προγραμμα.

 

Δε λεω αλλα κλπ, ελπιζω φτανουν.

 

 

οταν φυσαει

εγω χανω το σημα στον lifeview...

 

so...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ψηφιακο σημα η πιανει η δε πιανει

δεν εχει ενδιαμεση λυση

αν δε σου πιανει φταιει η κεραια σου.που ετσι κι αλλιως αν ειχες αναλογικο δε θα βλεπες τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ψηφιακο σημα η πιανει η δε πιανει

δεν εχει ενδιαμεση λυση

αν δε σου πιανει φταιει η κεραια σου.που ετσι κι αλλιως αν ειχες αναλογικο δε θα βλεπες τιποτα

 

 

 

fXIS5.jpg

 

Επεξ/σία από viper2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καυτο θεμα!!

Λοιπον, επειδη πεσατε να με φατε μερικοι επειδη εχουμε αλλη αποψη, ας μου απαντησει ΕΝΑΣ, τι θα κανουν τα γεροντακια των 300-400€ που η μονη τους συντροφια ειναι η γαμωτηλεοραση, πως θα αγορασουν δεκτες;

Θα αφησουν απληρωτο το ρευμα; Το ενοικιο; Το νερο;

 

Ρωτησα πολλες φορες και μου απαντατε ασχετα.

Απαντηστε μου σε αυτο. Τι θα κανουν τα γεροντακια;

Αλλα αφου εμας μας περισσευουν 30€, παει να πει οτι περισσευουν σε ολους;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Μετα το κραξιμο που εφαγα στις προηγουμενες σελιδες, σε αυτο το ερωτημα μου δεν απαντησαν οι κραχτες μου.

Αρα εχω δικιο…

Fuck Yeah Baby!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μετα το κραξιμο που εφαγα στις προηγουμενες σελιδες, σε αυτο το ερωτημα μου δεν απαντησαν οι κραχτες μου.

Αρα εχω δικιο…

Fuck Yeah Baby!!

 

 

Όχι, απλά είναι αδιάφορο το ερώτημα. Δεν κατάφερες τίποτα ιδιαίτερο, mate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...