Προς το περιεχόμενο

lyoness και τι παιζει?


ntinosterpsis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Premium members γίνονται όσοι θέλουν και εφόσον έχουν καταλάβει τα πλεονεκτήματα που τους παρέχει η premium κάρτα και φυσικά και από εκεί έχει έσοδα η εταιρία.

 

Αλλά τώρα από τα 65.000+ μέλη που έχει η Lyoness στην Ελλάδα οι premium είναι λίγοι (περίπου 7.000).

 

Άλλωστε τους καιρούς που διανύουμε δεν νομίζω πως κάποιος θα σκάσει 2.000 euro για να μπει σαν premium member στη Lyoness.

 

Σχεδόν όλοι αρκούνται με τη δωρεάν κάρτα, παίρνουν τις επιστροφές τους από τις αγορές που έτσι και αλλιώς θα έκαναν και άμα θέλουν τη συστήνουν και παραπέρα για περεταίρω όφελος.

 

Πυραμίδα δεν υπάρχει στη Lyoness αλλά ακόμα και να υπήρχε που είναι το κακό ;;; οι πυραμίδες υπάρχουν παντού γύρω μας. Από τη σύνθεση της κυβέρνησης έως το οργανόγραμμα μιας εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως κακά τα ψέματα αυτές του τύπου επιχειρήσεις να τις πω έτσι μπορούν να αποδώσουν λεφτά αρκεί να μπαίνουν παραγωγικά μέλη και να υπάρχει παραγωγική διαδικασία.Στην Έλλάδα το έχουν χέσει το θέμα και θέλουν να βάζουν μόνο άτομα ώστε να κάνουν αρπαχτές.Είναι απλά πράγματα δηλαδή.Οπότε έτσι όπως έχει καταντήσει δεν αξίζει να ααχοληθείς κατά την γνώμη μου.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με είχαν προσεγγίσει και από την Herbalife και από την Worldventures. Άκουσα αυτά που είχαν να μου πουν (όλα καλά και ωραία) αλλά όταν φτάσαμε στο θέμα των χρημάτων εκεί τα χαλάσαμε. Γενικά θέλουν να βάλουν τον άλλον στο τρυπάκι να χώσει λεφτά και μετά να προσπαθεί να χώσει και άλλους μπας και τα πάρει ποτέ πίσω.

 

Με τη Lyoness δέχτηκα γιατί πρώτα απ’όλα είναι δωρεάν και δεν πουλάνε τίποτα. Πήρα μια κάρτα η οποία δεν έχει καμία διαφορά από αυτές του AB, των Carrefour κτλ και απλά αν ψωνίσω από τις συμβεβλημένες επιχειρήσεις μου επιστρέφουν το 1-2% της αξίας των αγορών (που έτσι και αλλιώς κάνω) και από εκεί και πέρα αν εγώ την προτείνω και σε  άλλους παίρνω το 0,5% της αξίας των αγορών τους (και αυτοί φυσικά λαμβάνουν επιστροφή χρημάτων και άμα τη συστήσουν παραπέρα έχουν και αυτοί το 0,5% και πάει λέγοντας).

 

Δε θεωρώ πως είναι κακό, απλά έχουν αυτόν τον τρόπο προώθησης της κάρτας τους και το σημαντικότερο δωρεάν. Τα αποτελέσματα τα βλέπεις με την πρώτη κιόλας αγορά αλλά ούτε Ferrari θα πάρει κανείς ούτε κανένα σπίτι με πισίνα. Απλά σιγά σιγά μαζεύεται ένα πόσο που λαμβάνεις ως επιστροφή (σαν της Eurobank ένα πράγμα) από τις αγορές που έτσι και αλλιώς θα έκανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν θα τις έκανες έτσι κι αλλιώς, μπορεί να αγόραζες το ίδιο προιον από κάπου αλλού. Τώρα, επειδή έχεις την κάρτα, νιώθεις ένα υποσυνείδητο σπρώξιμο να πας στο συγκεκριμένο μαγαζί.

 

Δεν είναι ηλίθιοι που σου δίνουν "επιστροφή" χρημάτων. Τα παιρνουν πισω και με το παραπάνω.

 

Προσωπικά με ενοχλεί αυτός ο τρόπος λειτουργίας. Είναι ύπουλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι σε καμιά περίπτωση. Πάντα πήγαινα στον ΑΒ (γιατί είναι κάτω από το γυμναστήριο που πάω), πάντα ψώνιζα από Yoox, Groupon, iTunes & Booking και πάντα ψώνιζα από το περίπτερο που είναι κοντά στη δουλειά μου (απλά τώρα που μπήκε στη Lyoness δίνω και την κάρτα μαζί με τα χρήματα)

ΠΧ για καύσιμα δε χρησιμοποιώ Lyoness γιατί δεν έχω κανένα συμβεβλημένο πρατήριο στο καθημερινό μου δρομολόγιο. Αλλά και να είχα θα έδινα την κάρτα της Eurobank που έχει επιστροφή 3% άμεση και όχι 1% που έχει η Lyoness.

Το θέμα είναι να αγοράζουμε έξυπνα και όχι με παρωπίδες.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το παίρνεις προσωπικά. Εσένα σε ενδιαφέρει ο εαυτός σου και μαγκιά σου.

 

Εγώ μιλάω γενικά και στη λάθος ιδέα που έχει η πλειοψηφία του κόσμου για το "τζάμπα". Δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ τζάμπα, επειδή κάποια πράγματα δεν πληρώνονται άμεσα π.χ. η ιδιωτική τηλεόραση, δε σημαίνει ότι είναι δωρεάν.

 

Οι δε επιστροφές χρημάτων είναι η μεγαλύτερη παγίδα απ' όλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς...... τζάμπα τίποτα δεν είναι και εννοείται πως η Lyoness δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Το θέμα είναι να κάνεις σωστή χρήση των προνομίων που παρέχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι εχω χαλασει φιλιες, διοτι μου τα εχουν κανει καρπουζια να γινω premier μελος;

Αυτη ειναι ολη η μαγκια τους, και οχι η απλη η καρτα. Ειναι το οτι εχουν κανει στους πιο αδυναμους πλυση εγκεφαλου, διοτι αλλο ειναι ως μελος να φερεις απλα μελη με μονο μια καρτουλα, κι αλλο ειναι να φερεις μελη με 2χιλιαρη εγγραφη (αλλαζει το ποσοστο που παιρνεις απο τις δικες τους αγορες).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ποσοστο απο τις αγορες των αλλων δεν αλλαζει 0,5% ειναι για ολους. απλα οι premium μπορουν να γραψουν μελη σε αλλες χωρες και να εχουν και απο τις αλλες αγορες προμηθεια και καποια αλλα πλεονεκτηματα. οι μονοι που σκανε τωρα λεφτα στη Lyoness ειναι οι καταστηματαρχες (αλλα εκει το βλεπεις και σαν επενδυση, διαφημηση κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

http://www.mustradio.com/various/%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%AC%CF%84%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-lyoness-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%BF%CE%BB%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%BF%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B5%CF%86%CE%AC%CE%BB%CF%89%CE%BD

 

 

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/eglima/sth-dhmosiothta-ta-stoixeia-twn-aystriakwn-egkefalwn-kai-toy-ellhna-synergou-toys-gia-thn-apath-pyramida-ths-lyoness.3611453.html

 

 

Η εταιρια ειναι σοβαρη και τιμια,δεν ειναι πυραμιδα σε καμια περιπτωση και μπλα μπλα μπλα μπλα αυστριακοι μπλα μπλα μπλα κερδη μπλα μπλα μελη μπλα μπλα μπλα ολοι βγαζουν λεφτα μπλα μπλα  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω στην αμερικη/καναδα δεν την εκλεισαν θα την κλεισουν εδω?πιστευω οτι οι αλλες ειναι κλασης χειροτερες και πιο fake...τι παιχτηκε εδω αραγε?!!

εξαπατήθηκαν τουλάχιστον είκοσι (20) άτομα. Σημειώνεται ότι, το παράνομο περιουσιακό όφελος που αποκόμισαν ανέρχεται στο χρηματικό ποσό των 81.071,6 ευρώ

 

απο 20ατομα πως εφαγαν 81χιλ?ποσα δεινουν οι επαγγελματιες δηλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Braker1

Ποιο είναι το προϊόν που φέρνει τα περισσότερα χρήματα στην εταιρεία; Οι κάρτες ή η εγγραφή νέων μελών στο πυραμιδικό σχήμα;

  Αμα μια εταιρια θεωρησει οτι το να προσχωρησει στην Lyoness θα τις προσφερει περισσοτερους πελατες, τοτε την συμφερει να δωσει ενα 3% εκπτωση (1.5 % στο μελος και 1.5% στην εταιρια ( τα νουμερα ειναι τυχαια)).

   

  Φυσικα αμα κατσεις και σκεφτεις ποσο ειναι 1 και 2% στην πραγματικοτητα τοτε θα κλαψεις. 300 ευρω τον μηνα αμα χαλας σε εταιριες Lyoness, τοτε θα κερδισεις 3 ευρω τον μηνα. Και αυτα ΜΟΝΟ αν μετα την εκπτωση 1% που παιρνεις ειναι η καλυτερη τιμη που μπορεις να βρεις (που δεν υπαρχει λογος να υποθεσεις κατι τετοιο). 

 

 

Πυραμίδα δεν υπάρχει στη Lyoness αλλά ακόμα και να υπήρχε που είναι το κακό ;;; οι πυραμίδες υπάρχουν παντού γύρω μας. Από τη σύνθεση της κυβέρνησης έως το οργανόγραμμα μιας εταιρίας.

 

  Δεν νομιζω οτι καταλαβαινεις ακριβως την σημασια της απατης πυραμιδας ετσι;

  Δεν μιλαμε για ιεραρχια που ειναι ενας διευθυντης , 3 μανατζερ και 10 υπαλληλοι, ειναι απλα ενα ponzie scheme που εξαιτιας της φυσης του οταν μεγαλωνει αρκετα καταρρεει και η συντροπτικη πλειοψηφια παντα χανει πολλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...