Προς το περιεχόμενο

Κόστος σκύλου (κατοικίδιο)


NetJammer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγορα σκυλου : απο 400ευρω και ανεβαινεις (αν πας σε εκτροφεα υπολογιζε απο 700-800ευρω και πανω).

Εχω παρει 2 φορες πιντσερ απο πετ σοπ της γειτονιας μου (μαλλον ειδικευεται σε πιντσερς) και ολα ερχονται απο εκτροφεια της ουγγαριας και με ενα πολυ σοβαροφανες pedigree ..αν ειναι ή οχι αληθινο...δεν με απασχολει ιδιαιτερα..και τα 2 πιντσερς ειχαν ακριβως τα χαρακτηριστικα της φυλης.δεν ηταν ημιμαια.

Προφανως ειμαι υπερ των εκτροφεων αλλα η διαφορα στις τιμες με κανουν να προτιμω τα πετσοπς.Και ειδικα πετσοπς σε μικρες γειτονιες δεν κανουν μαιμουδιες γιατι γνωριζονται με τον κοσμο.

 

Πρωτα εμβολια : 3-4 βασικα για την ανοσοποιηση του σκυλου + ΤΟ ΝΕΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΟΥ ΚΑΛΑΖΑΡ που δεν ειδα κανεναν να αναφερει (3 δοσεις των 50ευρω +1 επαναληπτικη δοση καθε χρονο). Ισως η τιμη να ειναι αποτρεπτικη για καποιον να το κανει και να καταφευγουν πολλοι σε αμπουλες αμφιβολων αποτελεσματων.

 

ΦΑΙ : Αναλογως το μεγεθος του σκυλου.Τα μικρα σκυλια (πιντσερ , τζακ ρασελ κλπ) δεν θελουν πολυ φαι λογο μεγεθους.Πιτ μπουλ και αλλα μεγαλυτερα προφανως χρειαζονται μεγαλυτερες ποσοτητες.

 

ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ : Δυστυχως μερικα που πουλανε μεγαλες αλυσιδες πετσοπς ειναι πανακριβα.Ενα λαστιχενιο παπι που κανει και θορυβο = 7 ευρω! αν εχουν τον θεο τους! Παιρνεις 2-3 , παιρνεις και περιστασιακα 2-3 κοκκαλα για τα δοντια , παιρνεις και περιστασιακα λιχουδιες κυριως για επιβραβευση πανω στην εκπαιδευση και εισαι κομπλε.

 

ΣΥΜΠΡΑΓΑΛΑ : λουρι , κουβερτουλα , ισως σπιτακι , καμμια χτενα αν ειναι ρατσα με μαλλι , κανα σαμπουαν πανω απο 20-30ευρω δεν θα σου βγουν.

 

 

Α οσο για την στειρωση , εγω προσωπικα ειμαι ΚΑΤΑ ,αλλα φυσικα ειναι ενας τροπος ελεγχου των αδεσποτων.

 

Αλλα πολλοι μπορει να θελουν να τα ζευγαρωσουν και να τα δωρισουν σε φιλους.

 

ΥΓ: Ποσο θα ηθελα αυτα που θελουμε για τους σκυλους να ισχυαν και για τους ανθρωπους :)

 

ΥΓ2 : να αφησουμε την αναπαραγωγη στους εκτροφεις? δηλ μολις ενα σκυλι παει σε οικογενεια παει τελειωσε?καταδικαστηκε σε στειρωση?

σοβαρα μιλαμε τωρα?

Εγω γουσταρω να ζευγαρωσω το δικο μου στην τελικη.Δεν με εμποδιζει κανενας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν σε εμποδίζει κανένας. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό.

Όχι, δεν είναι απαραίτητο ότι ένα ζώο θα το στειρώσουμε με το που πάει σε μία οικογένεια. αλλά είναι ανεύθυνο να το ζευγαρώσουμε όταν το έχουμε πάρει από πετ σοπ από τον γνωστό πλέον σε όλους μας εκτροφέα της ουγγαρίας με το πεντιγκρί κατεβασμένο από το ίντερνετ ή από ιδιώτη.

Εγώ έχω σκοπό να πάρω σκύλα από εκτροφέα (εννοείται) και δεν έχω σκοπό να την στειρώσω γιατί θα πηγαίνουμε σε εκθέσεις μορφολογίας κτλ έτσι ώστε να είναι ικανή -αν μου πει και ο εκτροφέας μας- να αναπαραχθεί αργότερα.

 

Αν για ένα ζώο που θα πάρεις το "θέμα σου" είναι η τιμή και τίποτα παραπάνω τότε τι να πω... α ρε Ελλαδίτσα.....

 

Ένα σκυλί από πετ σοπ ή ιδιώτη, μπορεί εν τέλει να σου στοιχίσει τα χιλιάδες ευρώ σε θεραπείες και χειρουργεία γιατί τα περισσότερα έχουν τύφο πχ.και να το δούμε και λίγο πιο ανθρώπινα;

το γυρνάς πίσω αυτό το σκυλί με τον τύφο.... (αυτό σου λέει η απόδειξη που σου δίνει ο πετσοπάς) και σου δίνει ένα άλλο που υποτίθεται ότι είναι υγειές...

το σκυλί με τον τύφο τι νομίζεις ότι το κάνει; το θεραπεύει με δικά του έξοδα; Αμ δε...

Καταλήγει στα σκουπίδια του δήμου με μια σακούλα τυλιγμένη στο λαιμό του.

Αυτοί είναι οι άνθρωποι που πουλάνε σκύλους μόνο και μόνο για να 'κονομήσουν.....

 

Αλλά τι να πεις για μια χώρα που οι ίδιοι οι κτηνίατροι σου λένε "ζευγάρωσέ το" μπας και τύχει τίποτα στη γέννα και σου πάρουν ένα χιλιάρικο παραπάνω?

κρίμα είναι μόνο για όλα αυτά τα σκυλιά που τα πετάνε μετά σε σκουπιδοντενεκέδες και εργοστάσια και βρισκόμαστε εμείς οι βλάκες-ζωόφιλοι-ευαίσθητοι που τα μαζεύουμε και τους δίνουμε αγάπη.

Αν δεν τα μαζεύαμε, αν δεν υπήρχαν φιλοζωικές να τα στειρώσουν αρκετά από αυτά, αν δεν υπήρχαν κάποιοι να ενημερώνουν για το σωστό τρόπο απόκτησης ενός σκύλου, αναρωτιέμαι, θα ζούσαμε ακόμα οι άνθρωποι ή θα είχαμε καταλήξει εμείς τα φαγητά των αδέσποτων; (ωραία ιδέα πάντως. ίσως έτσι τα κακόμοιρα γλυτώσουν από τους ανθρώπους)

 

και όσο για το νέο εμβόλιο κατά του Καλαζάρ, οι γνώμεις διείστανται.

Εγώ δεν πρόκειται να του το κάνω. Ο ίδιος ο κτηνίατρος με συμβούλεψε μιας και είναι σε πειραματικό στάδιο και δεν γνωρίζουμε ακόμα τις παρενέργειές του.

Επίσης, όπως εκείνος μου είπε, δεν γνωρίζουμε και σε τι βαθμό προφυλάσει! Οπότε με συμβούλεψε να του βάζω μόνο τις αμπούλες του και να μην κάνω πειραματάκια με το σκύλο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, αρκετοί μου τα έχουν παρουσιάσει διαφορετικά για το ζευγάρωμα του τύπου "πρεπει να ζευγαρώσει για να σοβαρευτεί". Δεν έτυχε να ρωτήσω το κτηνίατρο ποτέ όμως...

Βλέπω πως το ζευγάρωμα εχει αναχθεί σε επιστήμη. Δε καταλαβαίνω ομως αν γίνεται για το καλό των κουταβιών ή για το καλό της τσέπης των εκτροφέων.

Εχω πχ 2 γνωστούς με γερμανικά ποιμενικά, καθαρόαιμα με pedigree. Ενα απο το εξωτερικό και ένα "ντόπιο". Αν τα ζευγαρώσουμε τι θέμα θα έχουμε απ'τη στιγμή που τα συνοδεύουν πιστοποιήσεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν επιλεγεις να παρεις σκυλο ρατσας , τοτε ναι σκεφτεσαι και το κοστος.Αλλιως θα πηγαινες σε ενα καταφυγιο να παρεις καποιο αδεσποτο με μηδενικο κοστος.

 

Αν ο πετσοπας στο πουλαει 400 ευρω και ο εκτροφεας στο πουλαει 800 ευρω..ελα δωσε μου την διαφορα να το παρω απο τον εκτροφεα αν το φυσας το ποσο πολυ.

 

Οπως ειπα ειμαι υπερ των εκτροφεων αλλα μην τους θεοποιουμε κιολας και οτι ολα τα πετσοπ ειναι εγκληματιες.

Παλιοτερα ειχαμε παρει σαν οικογενεια ενα κανις απο το ΜΙΝΙΟΝ (επικο πολυκαταστημα).Ειχε σε καποιον οροφο σκυλια σε τζαμενια σκυλια.Θελω να πιστευω οτι τοτε τετοια πολυκαταστηματα ηταν ακομα χειροτερα σε θεματα ελεγχων.

Και ομως το κανις πεθανε σε βαθια γεραματα χωρις προβληματα υγειας (αν και στο τελος ειχε θεμα με το στομαχι του με τις μαλακιες που το ταιζε ο πατερας μου).

Οπως ειπα 2 πιντσερ απο πετσοπ που και τα 2 βγηκαν αψογα και τελεια και σε υγεια και σε μορφολογια.

Αρα μην τα ισοπεδωνουμε ολα.

 

Και το τι θα τα κανει ο πετσοπας τα "αρρωστα" σκυλια δεν ξερω.Αλλα δεν πιστευω οτι ο εκτροφεας κανει κηδειες με επιμνημοσυνες δεησεις οταν του πεθαινει καποιο σκυλι ειτε απο αρρωστεια ειτε οχι.

 

Οσο για το καλαζαρ διαβαζω σε ενα σαιτ.

 

"Έχει εγκριθεί, όπως έχουμε δημοσιεύσει στο adespoto.gr, από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή Φαρμάκων (14/3/2011) και μπορεί να χορηγηθεί σε σκυλιά από 6 μηνών και άνω, σε 3 δόσεις, ανά 3 εβδομάδες, εφόσον όμως έχουν ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ για να διαπιστωθεί ότι το ζώο δεν έχει μολυνθεί από τη νόσο της λεϊσμανίωσης."

 

ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ : εχει καποιες παρενεργειες καθε φορα που του σκας το εμβολιο..αλλα δεν ειναι κατι τραγικο.Δηλ σε μας της ποναγαν τα κοκκαλα για καμμια βδομαδα.Δεν μπορουσες να την πιασεις .Επισης οταν ετρεχε εσκουζε απο τον πονο.Μετα περνανε οι παρενεργειες και ολα κομπλε.

 

Το εμβολιο εχει κοστος 3χ50 +50/ετος , οι αμπουλες κοστιζουν 7-8 ευρω και θες μια καθε μηνα.Αραγε τι συμφερει τον γιατρο να πουλησει?για σκεψου το!!

 

@kanesaxo : και με αδεσποτο της γειτονιας αν θες τα ζευγαρωνεις , ή και μεταξυ τους ή και με αλλα της ιδιας ρατσας.Δεν σε εμποδιζει κανενας.

Απλα φροντιζεις να ειναι σωστη η διαδικασια προφανως και να μην επιβαρυνεις τους δρομους με αδεσποτα.

Και φυσικα μην ταραξεις την θηλυκια με γεννες.

Πραγματα που κανουν / ελεγχουν εκ των πραγματων δηλ οι εκτροφεις μιας και ειναι η δουλεια τους.Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορει να το κανει και οποιοσδηποτε με σκυλο με ολα αυτα στο μυαλο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, αρκετοί μου τα έχουν παρουσιάσει διαφορετικά για το ζευγάρωμα του τύπου "πρεπει να ζευγαρώσει για να σοβαρευτεί". Δεν έτυχε να ρωτήσω το κτηνίατρο ποτέ όμως...

Βλέπω πως το ζευγάρωμα εχει αναχθεί σε επιστήμη. Δε καταλαβαίνω ομως αν γίνεται για το καλό των κουταβιών ή για το καλό της τσέπης των εκτροφέων.

Εχω πχ 2 γνωστούς με γερμανικά ποιμενικά, καθαρόαιμα με pedigree. Ενα απο το εξωτερικό και ένα "ντόπιο". Αν τα ζευγαρώσουμε τι θέμα θα έχουμε απ'τη στιγμή που τα συνοδεύουν πιστοποιήσεις ;

θα σου πω.

Ένας εκτροφέας βλέπει τα αίματα. δηλαδή ξέρει τι ακριβώς θα βγει και από άποψη μορφολογική και από άποψη χαρακτήρα.

Εσύ αν ζευγαρώσεις δύο φαινομενικά ίδια σκυλιά, θα βγάλεις κάτι στην τύχη!

Εκτός κι αν έχεις σκοπό να κάνει ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΕΣ τις απαραίτητες εξετάσεις (δε θα σου πάρει πολλά. μόνο κανένα χιλιάρικο) και να δηλώσεις μετά την γέννα στον ΚΟΕ.Έτσι ώστε τα κουτάβια σου να αποκτήσουν κι εκείνα πεντιγκρι. Αν δεν αποκτήσουν πεντιγκρι είναι ημίαιμα με τη βούλα. Αν αποκτήσουν δεν είναι και μπορείς και να τα πας και σε εκθέσεις άμα λάχει.

 

Τώρα όσον αφορά το θέμα "για ποιο λόγο τα ζευγαρώνουν". Είναι απλό. Γιατί γνωρίζουν πώς να το κάνουν χωρίς να χαθεί ΚΑΝΕΝΑ στοιχείο της φυλής που έχουν αναλάβει και γιατί θέλουν να κρατήσουν μόνο τα σωστά και καλά πράγματα πάνω στα σκυλιά (ουσιαστικά εξελίσουν την φυλή). Δεν το κάνουν για την τσέπη τους. Γιατί με τόσες εξετάσεις και τόσες τροφές και παιχνίδια και τόσες ώρες κάθε μέρα για την εκπαίδευση των κουταβιών, οι εκτροφείς "μπαίνουν και μέσα".

(για αυτό έχουν και δεύτερη δουλειά συνήθως. όπως πανσιόν ή εκπαιδευτές ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο).

Το σκυλί που θα αγοράσεις από εκείνουν με 700 (πχ γιατί μπορεί να το πάρεις και με λιγότερα αν το θες μόνο σαν κατοικίδιο), σε εκείνον μπορεί να έχει στοιχήσει 1000....

Το κάνουν επειδή είναι σκυλάδες... (πώς κάποιοι έχουν πάθος με τις μηχανές; ε, αυτοί έχουν με τα γερμανικά ποιμενικά πχ!) :P

 

-φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις. Αυτοί που δηλώνουν γέννες στον ΚΟΕ αλλά δεν είναι τίποτα άλλο από ιδιώτες που δε ξέρουν την τύφλα τους και σου πουλάνε φύκια με μεταξωτές κορδέλες- Αυτό θα το κρίνεις εσύ όταν θα τους επισκεφτείς στα εκτροφεία τους.

 

Το εμβολιο εχει κοστος 3χ50 +50/ετος , οι αμπουλες κοστιζουν 7-8 ευρω και θες μια καθε μηνα.Αραγε τι συμφερει τον γιατρο να πουλησει?για σκεψου το!!

αν σκεφτείς ότι ο κτηνίατρός μου δεν έχει κάνει ΠΟΤΕ την κίνηση να μου πουλήσει κάτι και ακόμα κι όταν εγώ η ίδια του είπα "μπορώ να αγοράσω από εσάς κάποια αμπούλα?" μου είπε "δεν είμαι πετ σοπ. εγώ είμαι κτηνίατρος", τότε ναι... το σκέφτομαι και λέω ότι λες ότι να 'ναι!

 

το εμβόλιο κατασκευάστηκε πριν 1 χρόνο. Οι παρενέργειες εμφανίζονται μετά από 5! Όπως και στους ανθρώπους.

Δεν μιλάω για τις παρενέργειες "μετά αμέσως από την εμβολίωση"... εκεί ο δικός μου πχ σε κάθε εμβόλιο είναι έτοιμος να με φάει ζωντανή και τρέχει αίμα από παντού και τρέμει και υποφέρει. αλλά είναι παρωδικό. εγώ μιλάω για τις σοβαρές παρενέργειες. όπως πχ, καρκίνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pintsie αδερφε ησουν κατατοπιστηκοτατος , ευχαριστω! Εν το μεταξυ με πιανουν τα γελια διοτι ολοι οσοι εχουν σκυλο σε παροτρινουν να μην παρεις αντι να σου δωσουν πληροφοριες και συμβουλες. Ενταξει προφανως καθε νοημων ανθρωπος εχει επιγνωση πως οταν μιλαμε για σκυλι μιλαμε για μια ζωη και προφανως για να ψαχνει σκυλο δεν εχει σκοπο να τον βασανισει (υπαρχουν και εξαιρεσεις βεβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πω.

Ένας εκτροφέας βλέπει τα αίματα. δηλαδή ξέρει τι ακριβώς θα βγει και από άποψη μορφολογική και από άποψη χαρακτήρα.

Εσύ αν ζευγαρώσεις δύο φαινομενικά ίδια σκυλιά, θα βγάλεις κάτι στην τύχη!

Εκτός κι αν έχεις σκοπό να κάνει ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΕΣ τις απαραίτητες εξετάσεις (δε θα σου πάρει πολλά. μόνο κανένα χιλιάρικο) και να δηλώσεις μετά την γέννα στον ΚΟΕ.Έτσι ώστε τα κουτάβια σου να αποκτήσουν κι εκείνα πεντιγκρι. Αν δεν αποκτήσουν πεντιγκρι είναι ημίαιμα με τη βούλα. Αν αποκτήσουν δεν είναι και μπορείς και να τα πας και σε εκθέσεις άμα λάχει.

 

Τώρα όσον αφορά το θέμα "για ποιο λόγο τα ζευγαρώνουν". Είναι απλό. Γιατί γνωρίζουν πώς να το κάνουν χωρίς να χαθεί ΚΑΝΕΝΑ στοιχείο της φυλής που έχουν αναλάβει και γιατί θέλουν να κρατήσουν μόνο τα σωστά και καλά πράγματα πάνω στα σκυλιά (ουσιαστικά εξελίσουν την φυλή). Δεν το κάνουν για την τσέπη τους. Γιατί με τόσες εξετάσεις και τόσες τροφές και παιχνίδια και τόσες ώρες κάθε μέρα για την εκπαίδευση των κουταβιών, οι εκτροφείς "μπαίνουν και μέσα".

(για αυτό έχουν και δεύτερη δουλειά συνήθως. όπως πανσιόν ή εκπαιδευτές ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο).

Το σκυλί που θα αγοράσεις από εκείνουν με 700 (πχ γιατί μπορεί να το πάρεις και με λιγότερα αν το θες μόνο σαν κατοικίδιο), σε εκείνον μπορεί να έχει στοιχήσει 1000....

Το κάνουν επειδή είναι σκυλάδες... (πώς κάποιοι έχουν πάθος με τις μηχανές; ε, αυτοί έχουν με τα γερμανικά ποιμενικά πχ!) :P

 

-φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις. Αυτοί που δηλώνουν γέννες στον ΚΟΕ αλλά δεν είναι τίποτα άλλο από ιδιώτες που δε ξέρουν την τύφλα τους και σου πουλάνε φύκια με μεταξωτές κορδέλες- Αυτό θα το κρίνεις εσύ όταν θα τους επισκεφτείς στα εκτροφεία τους.

 

 

αν σκεφτείς ότι ο κτηνίατρός μου δεν έχει κάνει ΠΟΤΕ την κίνηση να μου πουλήσει κάτι και ακόμα κι όταν εγώ η ίδια του είπα "μπορώ να αγοράσω από εσάς κάποια αμπούλα?" μου είπε "δεν είμαι πετ σοπ. εγώ είμαι κτηνίατρος", τότε ναι... το σκέφτομαι και λέω ότι λες ότι να 'ναι!

 

το εμβόλιο κατασκευάστηκε πριν 1 χρόνο. Οι παρενέργειες εμφανίζονται μετά από 5! Όπως και στους ανθρώπους.

Δεν μιλάω για τις παρενέργειες "μετά αμέσως από την εμβολίωση"... εκεί ο δικός μου πχ σε κάθε εμβόλιο είναι έτοιμος να με φάει ζωντανή και τρέχει αίμα από παντού και τρέμει και υποφέρει. αλλά είναι παρωδικό. εγώ μιλάω για τις σοβαρές παρενέργειες. όπως πχ, καρκίνος.

 

Ο γιατρος σου μπορει να ΜΗΝ πουλαει τετοια πραματα για αυτο και δεν εκανε την κινηση να σου πουλησει κατι.Αφου δεν εχει να σου πουλησει κατι !!

 

Σκεψου ομως 7-8 / μηνα για ολη την ζωη !!Βαλε μεσο ορο 10 χρονια ζωης χ 12 μηνες χ 7 ευρω = 840ευρω.Και ολο και κατι θα κανεις στον γιατρο..περα απο την αμπουλα.Σε "κλειδωσε" στην πελατεια του.

 

Οσο για τις μακροχρονιες παρενεργειες δεν ξερω.Δεν ειμαι ειδικος.Αλλα για να πηρε εγκριση να κυκλοφορησει παει να πει οτι κατι ξερουν παραπανω απο μας.

Αν τωρα σκεφτομασταν ετσι και για τα δικα μας φαρμακα..δεν θα περναμε τιποτα.Γιατι ολα τα φαρμακα αποδεικνυονται οτι μακροχρονια κατι μας κανουν.(ολα = τα περισσοτερα).

 

 

 

Τελος το να βαζεις σε ενα σακι ολους τους εκτροφεις λες και τους ελεγξες ολους ή ολους τους πετσοπαδες ειναι στατιστικα λαθος!

Το σωστο ειναι να μιλαμε για εκτροφεις και πετσοπαδες που ξερουμε ή εχουμε εμπειρια.

Ποιος μου λεει οτι ο χ εκτροφεας δεν κανει κουτσουκελες?Επειδη υπαρχει καλο ονομα γενικως στους εκτροφεις , θα χει και αυτος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο...αλλά στο Βέλγιο απαγορεύεται η πώληση γατιών και σκυλιών στα pet shops. Έχει μόνο πουλάκια, παπαγαλάκια, κουνελάκια, χελωνίτσες. Ίσως να έχουν και φίδια μερικά που ειδικεύονται, ξέρω ότι έχει ένα εδώ στις Βρυξέλλες αλλά δεν είμαι σίγουρη αν έχει ειδική άδεια. Το ίδιο ισχύει και για Γαλλία, σκύλο μόνο από εκτροφέα μπορείς να πάρεις είτε ίσως από ειδικά κέντρα, δεν το έχω ψάξει για να είμαι σίγουρη πού μπορείς να προμηθευτείς σκύλο, γιατί οι Βέλγοι είναι τίγκα στα σκυλιά, οπότε από κάπου τα παίρνουν, πάντως όχι από pet shops.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο...αλλά στο Βέλγιο απαγορεύεται η πώληση γατιών και σκυλιών στα pet shops. Έχει μόνο πουλάκια, παπαγαλάκια, κουνελάκια, χελωνίτσες. Ίσως να έχουν και φίδια μερικά που ειδικεύονται, ξέρω ότι έχει ένα εδώ στις Βρυξέλλες αλλά δεν είμαι σίγουρη αν έχει ειδική άδεια. Το ίδιο ισχύει και για Γαλλία, σκύλο μόνο από εκτροφέα μπορείς να πάρεις είτε ίσως από ειδικά κέντρα, δεν το έχω ψάξει για να είμαι σίγουρη πού μπορείς να προμηθευτείς σκύλο, γιατί οι Βέλγοι είναι τίγκα στα σκυλιά, οπότε από κάπου τα παίρνουν, πάντως όχι από pet shops.

 

Συμφωνω και ετσι ειναι .Εχω δει και εδω ελλαδα πετσοπς που πουλανε μονο πραγματα για ζωα ή μικρα ζωακια οπως χελωνιτσες και πουλακια.

 

Και το σωστο αυτο ειναι.ή θα πρεπε να ειναι.Ελα ομως που δεν ειναι για πολλους και διαφορους λογους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γιατρος σου μπορει να ΜΗΝ πουλαει τετοια πραματα για αυτο και δεν εκανε την κινηση να σου πουλησει κατι.Αφου δεν εχει να σου πουλησει κατι !!

 

Σκεψου ομως 7-8 / μηνα για ολη την ζωη !!Βαλε μεσο ορο 10 χρονια ζωης χ 12 μηνες χ 7 ευρω = 840ευρω.Και ολο και κατι θα κανεις στον γιατρο..περα απο την αμπουλα.Σε "κλειδωσε" στην πελατεια του.

 

Οσο για τις μακροχρονιες παρενεργειες δεν ξερω.Δεν ειμαι ειδικος.Αλλα για να πηρε εγκριση να κυκλοφορησει παει να πει οτι κατι ξερουν παραπανω απο μας.

Αν τωρα σκεφτομασταν ετσι και για τα δικα μας φαρμακα..δεν θα περναμε τιποτα.Γιατι ολα τα φαρμακα αποδεικνυονται οτι μακροχρονια κατι μας κανουν.(ολα = τα περισσοτερα).

 

 

 

Τελος το να βαζεις σε ενα σακι ολους τους εκτροφεις λες και τους ελεγξες ολους ή ολους τους πετσοπαδες ειναι στατιστικα λαθος!

Το σωστο ειναι να μιλαμε για εκτροφεις και πετσοπαδες που ξερουμε ή εχουμε εμπειρια.

Ποιος μου λεει οτι ο χ εκτροφεας δεν κανει κουτσουκελες?Επειδη υπαρχει καλο ονομα γενικως στους εκτροφεις , θα χει και αυτος?

 

ακριβώς αυτό είπα! ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις στους εκτροφείς! Υπάρχουν οι "εκτροφείς" που απλά δήλωσαν την γέννα στον κοέ αλλά δεν είναι κανονικοί εκτροφείς. για αυτό πρέπει να προσέχεις τα πάντα όταν πας στο "εκτροφείο" του.

Για τους πετσοπάδες, είναι ΟΛΟΟΟΟΟΟΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ίδιοι! ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΟΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙι παίρνουν τα σκυλιά τους από ουγγαρία κτλ και ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΟΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ δεν δίνουν δεκάρα για το πώς ήρθαν ως εδώ τα σκυλιά αυτά!

Γι'αυτό και ΟΛΟΙ όσοι θέλουμε να λεγόμαστε ζωόφιλοι, υποστηρίζουμε πετ σοπ που δεν πουλάνε ζώα και προσπαθούμε να αγοράζουμε ότι χρειαζόμαστε από αυτά τα πετ σοπ!

 

 

 

και ο γιατρός με ποιον τρόπο ακριβώς με κλείδωσε στην πελατεία του; που δεν πήρε τα επιπλέον 200 ευρώ;

Ή που ώς φυσικό, κάθε χρόνο πάμε για εξετάσεις; ή που επίσης ως φυσικό, μόλις δούμε κάτι περίεργο στο σκύλο, τον πηγαίνουμε στην κλινική; Αν είναι έτσι καλά κάνει και με έχει κλειδώσει σαν πελατεία! γιατί αυτό σημαίνει ότι δίνει σημασία στο σκύλο μου και σε μένα που ανησυχώ για εκείνον. (παρεπιμπτόντως, έχω καταργήσει τον κτηνίατρο και πηγαίνω σε κλινική μόνο πλέον)

 

Άσχετο...αλλά στο Βέλγιο απαγορεύεται η πώληση γατιών και σκυλιών στα pet shops. Έχει μόνο πουλάκια, παπαγαλάκια, κουνελάκια, χελωνίτσες. Ίσως να έχουν και φίδια μερικά που ειδικεύονται, ξέρω ότι έχει ένα εδώ στις Βρυξέλλες αλλά δεν είμαι σίγουρη αν έχει ειδική άδεια. Το ίδιο ισχύει και για Γαλλία, σκύλο μόνο από εκτροφέα μπορείς να πάρεις είτε ίσως από ειδικά κέντρα, δεν το έχω ψάξει για να είμαι σίγουρη πού μπορείς να προμηθευτείς σκύλο, γιατί οι Βέλγοι είναι τίγκα στα σκυλιά, οπότε από κάπου τα παίρνουν, πάντως όχι από pet shops.

Αυτό είναι το σωστό! Σε όλες τις πολιτισμένες χώρες ΞΕΡΟΥ πώς να φέρονται στα ζώα και ξέρουν πώς να τα αποκτούν με ασφαλή και υγειή τρόπο! Αλλά είπαμε! Εδώ είναι ελλαδίτσα! όλα για τα λεφτά! κι ας σε συντροφεύει ο άλλος για 15 χρόνια και είναι από πίσω σου σε όλα τα δύσκολα, εσύ θα διαλέξεις τον τρόπο που θα σου γλυτώσει τα 200-300 ευρώ γιατί προφανώς δεν τα αξίζει ο καημένος για τα 15 χρόνια υπακοής που θα σου χαρίσει!!!

 

 

 

 

@NetJammer: αδερφή περικαλώ :P Πριν πάρεις σκύλο προσπάθησε να ενημερωθείς πολύ! για την φυλή, για την εκπαίδευση, για τις αρρώστιες, για όλα. Και αφοπλίσου με πολλήηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη υπομονή γιατί θα την χρειαστείς. (Άπαξ και γίνεις σκυλάς, θα είσαι για πάντα :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pintsie οπως ειπα και σε ενα απο τα ΥΓ μου πριν αν καναμε τετοια φασαρια για το πως "ζευγαρωνουν" οι ανθρωποι για να βγουν σωστοι κλπ κλπ κλπ..οπως κανεις εσυ για τα ζωα..θα ζουσαμε σε εναν πολυ καλυτερο κοσμο.Αλλα οχι οι ανθρωποι οφειλουν να κανουν ο,τι θελουν.

 

Και ξαναλεω το να γενικευεις για τα πετσοπς ειναι λιγο ακυρο.Και αν στην τελικη η ουγγαρια εχει "γνωστα" "κακα" εκτροφεια που παιρνουν οι πετσοπαδες μας ας τα καταγγειλουμε να τα κλεισουμε !!(τα εκτροφεια στην ουγγαρια).

Οσο για τον δικο μου πετσοπα (χωρις καμμια διαθεση να κανω τον υποστηρικτη του) , συνηθως δεν εχει σκυλια στα "κλουβακια" του.Εχει μονο ειδη για ζωα και πουλια.Οταν του πεις οτι θες σκυλο κλπ (πιντσερ κυριως) , σου φερνει την επομενη μερα απο καπου.

Δεν ξερω απο που , ισως συνεργαζεται με αλλους.

Και ολα απο ουγγαρια και ολα με πεντιγκρι.και 2 σκυλια και τα 2 αψογα.

Μπορει να ετυχε και ολοι οι ΑΛΛΟΙ οι πετσοπαδες να ειναι μουφες.Δεν αντιλεγω.Αλλα δεν γενικευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Και αν στην τελικη η ουγγαρια εχει "γνωστα" "κακα" εκτροφεια που παιρνουν οι πετσοπαδες μας ας τα καταγγειλουμε να τα κλεισουμε !!(τα εκτροφεια στην ουγγαρια).

Αυτό έχει γίνει...Είναι παράνομα εκτροφεία! Εσύ από την Ελλάδα δεν μπορείς να καταγγείλεις κάτι στην ουγγαρία. αλλά μπορείς να μην τα υποστηρίζεις έτσι ώστε να χάσουν αυτά τα 400 ευρώ που δίνεις εσύ!

 

 

και ναι, η φύση από μόνη της έχει καθορήσει ανθρώπους που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά. Αφού έχουμε όμως μπλακεί στη φύση των ζώων, ας τα βοηθήσουμε όσο μπορούμε! όχι ότι μας συμφέρει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ναι, η φύση από μόνη της έχει καθορήσει ανθρώπους που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά.

 

/offtopic on

 

εννοεις αυτοι που πουλανε τα παιδια τους , τα χτυπανε , τα σκοτωνουν , τα παρατανε , ξεφυγανε απο την φυση ?Επρεπε να βγουν στειροι για παραδειγμα ?Και αυτοι που δεν μπορουν να κανουν παιδια η φυση αποφασισε οτι ειναι ακαταλληλοι για γονεις?Βιολογικα ακαταλληλοι ?ενω οι αλλοι που ηταν βιολογικα καταλληλοι , ηταν και καταλληλοι γονεις ?

Μεγαλο θεμα πιανουμε...

 

/offtopic off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλια ηθελα να παρω ενα σκυλακι ρατσας.το ειχα ερωτευτει το ατιμο.αλλα σοβαρος εκτραφεας στην ελλαδα ειναι μονο ενας και ζητουσε τα μαλλια της κεφαλης του αφηστε που ειχε και λιστα προτεραιότητας.ετσι αρχισα να σκεφτομαι την επιλογη του πετσοπ αλλα οποτε και να εφερνα τη συζητηση σε γνωστους με κατοικιδια ή online κατευθειαν μου φωναζαν λες και θα εκανα το χειροτερο εγκλημα και μετα το γυρναγανε στην γνωστη εμετικη ατακα αμα δεν εχεις λεφτα για εκτροφεα παρε ενα αδεσποτο...δηλαδη παμε απο τα 1000+ ευρω στο τσαμπε δεν εχει λογικη αυτο..τεσπα ακομα δεν εχω κανει τη κινηση αλλα απο τοτε εχω γνωρισει αρκετα ατομα που κανανε τη κινηση απο πετσοπ της γειτονιας τους και δεν το εχουν μετανιωσει.εγω δεν την εχω κανει ακομα αλλα αμα τι κανω απο πετσοπ θα τη κανω ή απο ιδιωτικη γενα και οτι βγει...απλα θα ηταν καλο να μην υπαρχει τοση επιθεση αλλα κατανοηση στο θεμα και τι στο καλο δεν μπορει ολα τα πετσοπ να συνεργαζονται με απατεωνες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το κάνω, αλλά σας δίνω μερικά λινκ για να καταλάβετε από πού προέρχονται αυτά τα κουτάβια που πουλάνε τα πετ σοπ.

 

http://www.adespoto.gr/index.php?Itemid=70&catid=97:symboules&id=1860:-puppy-mill-&option=com_content&view=article

 

http://rottweiler.forumup.gr/post-1148-rottweiler.html

 

http://www.bytheway.gr/archive/index.php/t-17791.html

 

http://www.youtube.com/watch?v=Ki2jeHquJa4

 

Αν θέλουμε να αλλάξουμε κάποια πράγματα, συμβάλουμε κι εμείς στην αλλαγή! δεν βγάζουμε τον ποπό μας απ'έξω και περιμένουμε απλά να αλλάξουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...