Προς το περιεχόμενο

Κόστος σκύλου (κατοικίδιο)


NetJammer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άτιμη φάρα οι εκτροφείς , ειδικά όταν με το να βάζουν σκυλιά να ζευγαρώνουν για να τα χρυσοπουλάνε μετά , νομίζουν οτι έχουν και 3 πτυχία Ψυχολογίας , Ιατρικής και Κηνιατρικής και όταν νομίζουν πως εχοντας διαβάσει 3-4 βιβλία , αυτομάτως είναι "ειδικοί" .

 

Τσατσάδες και νταβατζήδες σκύλων τους λένε , για ευνόητους λόγους .

 

Ειδικά δε αυτη η μανία με τα καλλιστεία που εχουν και περηφανεύονται , είναι για εμετό ... Κάνουν πεντικιούρ και πιστολάκι στα ζώα για να τα κάνουν να περπατάνε με όρθιο το κεφάλι ξερωγω , για να πάρουν το βραβείο ωστε να έχουν επιχείρημα για το 1000ρικο του κουταβιού .

 

 

μακρυά ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άτιμη φάρα οι εκτροφείς , ειδικά όταν με το να βάζουν σκυλιά να ζευγαρώνουν για να τα χρυσοπουλάνε μετά , νομίζουν οτι έχουν και 3 πτυχία Ψυχολογίας , Ιατρικής και Κηνιατρικής και όταν νομίζουν πως εχοντας διαβάσει 3-4 βιβλία , αυτομάτως είναι "ειδικοί" .

 

Τσατσάδες και νταβατζήδες σκύλων τους λένε , για ευνόητους λόγους .

 

Ειδικά δε αυτη η μανία με τα καλλιστεία που εχουν και περηφανεύονται , είναι για εμετό ... Κάνουν πεντικιούρ και πιστολάκι στα ζώα για να τα κάνουν να περπατάνε με όρθιο το κεφάλι ξερωγω , για να πάρουν το βραβείο ωστε να έχουν επιχείρημα για το 1000ρικο του κουταβιού .

 

 

μακρυά ..

 

 

Αν τα λες σοβαρα, σε συμβουλευω πριν γραψεις τη γνωμη σου δημοσια, να το ψαχνεις λιγο πρωτα... Γιατι ο τροπος που μειωνεις κατι για το οποιο δεν εχεις ιδεα δεν ειναι σωστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άτιμη φάρα οι εκτροφείς , ειδικά όταν με το να βάζουν σκυλιά να ζευγαρώνουν για να τα χρυσοπουλάνε μετά , νομίζουν οτι έχουν και 3 πτυχία Ψυχολογίας , Ιατρικής και Κηνιατρικής και όταν νομίζουν πως εχοντας διαβάσει 3-4 βιβλία , αυτομάτως είναι "ειδικοί" .

 

Τσατσάδες και νταβατζήδες σκύλων τους λένε , για ευνόητους λόγους .

 

Ειδικά δε αυτη η μανία με τα καλλιστεία που εχουν και περηφανεύονται , είναι για εμετό ... Κάνουν πεντικιούρ και πιστολάκι στα ζώα για να τα κάνουν να περπατάνε με όρθιο το κεφάλι ξερωγω , για να πάρουν το βραβείο ωστε να έχουν επιχείρημα για το 1000ρικο του κουταβιού .

 

 

μακρυά ..

θα ήθελα να το δικαιολογήσεις αυτό...

έτσι από περιέργεια! σε ποιους εκτροφείς πήγες; για να ξέρω ρε παιδί μου, να μην πάω κι εγώ και "την πατήσω" με τους νταβατζήδες που δεν ξέρουν τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαργαρίταγρ , η αλήθεια είναι πως το έγραψα σαφώς έντονα .

 

Η αλήθεια όμως είναι οτι γενικά με ξενερώνει και μου τρέφει μια αποστροφή η όλη ιδέα του concept "εκτροφέας" με τα όποια άλλα πράγματα το συνοδεύουν .

 

Και εννοώ τα πάρτυ με τα καλλιστεία σκύλων , όπου σκίζονται για να κερδίσουν το βραβείο με σκυλάκια που πρέπει να εχουν φουντοτο τρίχωμα ξερωγω , ισια πόδια κλπ . Και αυτό σαφώς και είναι στοιχείο για να καυχιέται και να περηφανεύεται ο εκάστοτε ιδιοκτήτης της μονάδας με τα σκυλιά και να δικαιολογεί την υψηλή τιμή .

Γιατί κακα τα ψέμματα , δεν κάνεις ενα επάγγελμα απο χόμπυ . Κέρδος θέλεις να βγάλεις . Αν όχι , το λιγότερο μαλάκας θα θεωρηθεί κάποιος για να ζευγαρώνει σκύλιά και να να καταλήγει με 0 κέρδος .

Και αν ρωτήσεις εναν εκτροφέα ( που σπάνια υπάρχει κάποιος που να μην προτρέπει για να παει καποιο ζωο σε καλλιστεία ) , θα σου πεί οτι το κάνει " για να ενισχύσει τον δεσμό μεταξύ σκύλου - ιδιοκτήτη "

 

OMG και 3 LOL

 

Αποκει και πέρα Ρίντσιε , η ένστασή μου αφορά το γεγονός οτι οι εκτροφείς δεν αρκούνται στο αντικείμενο της δουλειάς τους , της αναπαραγωγής των σκύλων δηλαδή , και μπλέκονται χωρίς να έχουν την έννομη αρμοδιότητα και σε χωράφια άλλων που το έχουν σπουδάσει , και δεν απλά "ξέρουν απο σκυλιά" .

 

 

Αποκεί και πέρα , ο καθένας έχει την άποψή του που την έχει διαμορφώσει με βάση κάποιες εμπειρίες και ερεθίσματα , και σε ενα forum είμαστε για διάλογο και όχι διαμόρφωση απόψεων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτο που αναφερεις εσυ τελειως υποτιμητικα ως καλλιστεια, ειναι εκθεσεις μορφολογιας. Εκει ο σκυλος κρινεται για το ποσο ανταποκρινεται στο προτυπο της ρατσας. Και βεβαια σκυλια με προβληματα συμπεριφορας αποκλειονται.

 

Καθε ρατσα εχει συγκεκριμενα χαρακτηριστικα που περιγραφονται απο τα προτυπα της διεθνους κυνολογικης ομοσπονδιας. Ετσι ξερουμε πχ οτι τα ροτβαιλερ ειναι μεγαλοσωμα, μαυρα πυρινα, με ενστικτο φυλαξης κλπ κλπ.

 

Ενα σκυλι λοιπον που παιρνει την καταλληλη κριση στην εκθεση σημαινει οτι εχει χαρακτηριστικα σωστα βαση της φυλης στην οποια ανηκει.

 

Σε καθε χωρο υπαρχουν σωστοι και μη επαγγελματιες. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι πρεπει να τους αφοριζουμε ολους.

Κανενας εκτροφεας δε λεει οτι τα ξερει ολα. Σιγουρα ομψς ενας ανθρωπος απ τα χερια του οποιου εχουν περασει δεκαδες σκυλια, φτανει στο σημειο με την εμπειρια του να παρεχει πολυτιμες γνωσεις.

 

Σιγουρα δεν ειναι αμελητεα τα ποσα ομως η διαφορα στην τιμη αντικατοπτριζεται στην υγεια, το χαρακτηρα και το "after sales service".

 

Κι οταν καποιος θελει να αγορασει ενα καθαροαιμο σκυλι προφανως το θελει για ν ανταποκρινεται σε συγκεκριμενα χαρακτηριστικα εμφανισης και χαρακτηρα.

 

Εγω εχω αγορασει σκυλο απο πετ σοπ και σκυλο απο εκτροφεα (καλο) γι αυτο μπορω και βλεπω τη (μεγαλη) διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα σκυλι λοιπον που παιρνει την καταλληλη κριση στην εκθεση σημαινει οτι εχει χαρακτηριστικα σωστα βαση της φυλης στην οποια ανηκει.

 

Σε καθε χωρο υπαρχουν σωστοι και μη επαγγελματιες. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι πρεπει να τους αφοριζουμε ολους.

 

 

Εγω εχω αγορασει σκυλο απο πετ σοπ και σκυλο απο εκτροφεα (καλο) γι αυτο μπορω και βλεπω τη (μεγαλη) διαφορα.

 

(εβαλα στο quote τις 3 φρασεις που θελω να σχολιασω)

 

1.και αφου το σκυλι παιρνει την καταλληλη κριση απο την εκθεση...το γεγονος αυτο χρησιμοποιειται ως "κραχτης" για τον εκτροφεα.Που του φερνει πελατες.Που του φερνει λεφτα.Δεν το κανει για την ψυχη της μανας του.

 

2.Δεν τους αφοριζουμε ολους.Εγω τουλαχιστον.Δεν γενικευω.Αλλος γενικευσε σε προηγουμενα ποστς.Και μετα ζητησε επιχειρηματα απο τον συμφορουριτη για την δικη του γενικευση.

 

3.Τι διαφορες ειδες μεταξυ του σκυλου που πηρες απο πετσοπ και απο τον σκυλο που πηρες απο εκτροφεα?Ρωταω σοβαρα χωρις ιχνος ειρωνιας/αντιδρασης/αμφισβητησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι ίσως να μην έχουν καταλάβει, ή να μην ξέρουν ένα πράγμα. Σκύλος πριν 10.000 χρόνια (περίπου, δεν είμαι ακριβώς σίγουρος) δεν υπήρχε. Το σκυλί ήταν λύκος, που πλησίασε ανθρώπινα σκουπίδια και κατά συνέπεια τον άνθρωπο για να βρει τροφή. Από εκεί και πέρα το πήρε ο άνθρωπος και το εξημέρωσε.

 

Τα εκατοντάδες διαφορετικά είδη σκυλιών δεν είναι αποτέλεσμα της "σκυλίσιας εξέλιξης" να το πω. Δεν έβγαλε το ζώο του από μόνο του όλα αυτά τα διαφορετικά είδη. Αυτό ήταν καθαρά και μόνο δουλειά του άνθρωπου και εξαιτίας του υπάρχουν τόσες διαφορετικές ράτσες σήμερα. Ήθελε κάποιος μεγάλο σκυλί για φύλακα; Διάλεγε τα πιο μεγαλόσωμα και πιο άγρια κουτάβια και τα ζευγάρωνε ώστε οι απόγονοί τους να έχουν τα χαρακτηριστικά που ήθελε. Και αυτό το έκανε μέχρι να πετύχει το σκυλί που ήθελε. Ήθελε άλλος ήρεμο σκυλάκι για τα σαλόνια; Το ίδιο. Ήθελε άλλος σκυλί να του πιάνει τους αρουραίους από τις αποθήκες, άρα να είναι επιθετικό αλλά ταυτόχρονα και μικρόσωμο ώστε να μην του κοστίζει πολύ γιατί ήταν φτωχός; Διάλεγε δύο ράτσες που είχαν αυτά τα χαρακτηριστικά, και ζευγάρωνε. Από τα μικρά τους, διάλεγε τα πιο μικρά και ταυτόχρονα άγρια και ξανά το ίδιο, και ξανά και ξανά μέχρι να πετύχει αυτό που θέλει. Έτσι προέκυψαν όλες οι ράτσες.

 

Το κακό βέβαια είναι ότι μαζί με τα χαρακτηριστικά συμπεριφοράς και εμφάνισης, κληροδοτήθηκαν επίσης και ασθένειες, που λόγω μη ύπαρξης της αναγκαίας επιστήμης και τεχνολογίας οι άνθρωποι του παρελθόντος δεν μπορούσαν να ξέρουν. Γι'αυτό υπάρχουν ράτσες που αρρωσταίνουν από κάποιες ασθένειες, ενώ κάποιες άλλες δεν έχουν πρόβλημα σ'αυτές αλλά σε κάποιες άλλες.

 

Όταν σήμερα λέμε εξέλιξη του είδους βασικά εννοούμε πρώτον την διατήρησή του και δεύτερον το να μπορέσουμε να εξαλείψουμε κάποιες από τις ασθένειες που μαστίζουν κάποιες ράτσες λόγω κληρονομικότητας. Ο άνθρωπος πια λόγω τεχνολογίας δεν χρειάζεται τον σκύλο όπως παλαιότερα χρόνια. Δεν υπάρχει πια η ανάγκη ο σκύλος βασικά να δουλεύει και να εξυπηρετεί τον άνθρωπο. Όχι ότι δεν γίνεται ακόμα, αλλά σε πολύ μικρότερη κλίμακα από το παρελθόν. Οπότε ζευγαρώνοντας σκυλιά ίδιας ράτσας πάνω απ'όλα διατηρείς την ίδια την ράτσα για την οποία είναι υπεύθυνος ο ίδιος ο άνθρωπος και όχι ο σκύλος. Αν αφήσεις τα σκυλιά ανεξέλεγκτα, το πολύ μέσα σε 30 χρόνια δεν θα υπάρχει καμία από τις αναγνωρίσιμες ράτσες και θα έχει γίνει ένα μπουρδ3λο. Και δεν θα μπορείς να είσαι και πια σίγουρος για την συμπεριφορά του σκύλου και τα χαρακτηριστικά της ράτσας του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.προφανως ενας εμτεοφεας για να θεωρειται καλος πρεπει να πληρει καποια κριτηρια. Μεσα σε αυτα ειναι και η μορφολογια των σκυλων του. Οποτε δε βρισκω το που ειναι το κακο...οταν ψαχνεις για εκτροφεα κοιτας και αυτο το χαρακτηριστικο.

 

3.ο σκυλος μου που ειναι απο πετ σοπ ειναι εκτος προτυπου της ρατσας του. Τα γιορκσαιρ πρεπει να ναι στα 3.2 κιλα και ο δικος μου ειναι 4.500. Και γενικοτερα αν και σαν σκυλος γενικα, ειναι ομορφος, δεν ειναι "σωστο" γιορκσαιρ. Σε θεμα χαρακτηρα, μεχρι σημερα παραμενει ενα σκυλι με φοβιες. Λογικο προφανως εφοσον μεχρι 3 μηνων ζουσε σε μια γυαλα.

Σε θεμα υγειας, ηταν μονορχης και επρεπε να κανει στςιρωση. Επισης εμφανισε δυο φορες περινεικη κηλη. Ο κτηνιατρος μου χε πει οτι ειναι κληρονομικο.

Επισης τα γιορκσαιρ θελουν ιδιαιτερη περιποιηση στο τριχωμα τους. Καθημερινο χτενισμα βασικα. Εγω δε το ξερα, ημουν και μικρη τοτε, ουτε οι γονεις μου. Θα μου πεις δεν ηξερες δε ρωταγες? Και δε θα χεις αδικο. Ομως κι αυτοι απ την πλευρα τους θα επρεπε να μας ενημερωσουν. Κι εδω ειναι ακομα ενα στοιχειο οπου ο σωστος εκτροφεας διαφερει. Αυτος δε δινει σκυλια σ οποιον να ναι. Φροντιζει να τονισει ολα τα χαρακτηριστικα και τις απαιτησεις της ρατσας. Ενω στα πετ σοπ κ τους περισσοτερους ιδιωτες δε παιζουν τετοια. Ειχα τις προαλλες ενα περιστατικο στο πετ σιτυ. Ηθελα να παρει σκυλο ενας ηλικιωμενος και διαλεξε κοκερ. Του λεω για σας ειναι? Μου λεει ναι. Του λεω αυτα εχουν πολλη ενεργεια κι ειναι πολυ ζωηρα, θελουν υπομονη.μπα εγω δεν εχω καθολου μου κανει... Υπο τετοιες συνθηκες αυτος ο ανθρωπος δε θα πρεπε να παρει ουτς κοκερ αλλα κι ουτε καν κουταβι. Ο εκτροφεας δε θα του εδινε.

 

Το Λαμπραντορ μου το πηρα απο εκτροφεα. Με το που την πηρα, της ειχαν μαθει να μενει στο crate, και της ειχαν κοψει το δαγκωμα. Κατι που βασανιζει πολλους κουταβοιδιοκτητες μεχρι να το καταφερουν. Ειχα το τηλεφωνο του διαθεσιμο ο,τι ωρα ηθελα.. Και τον εχω "ενοχλησει" πολλες φορες για συμβουλες πανω στην εκπαιδευση ή σε καποια θεματα υγειας, δυο χρονια αφοτου την πηρα. Επισης μπορω να πηγαινω σπιτι του οποτε θελω σχεδον, για να τη βλεπει και να παιζουν ολα τα σκυλια μαζι. Υπαρχουν πολλες φορες που μαζευομαστε 15-20 ατομα με τα σκυλια μας.

 

Κι οσο ειναι κουταβια καναμε σεμιναρια με εκπαιδευτες και κτηνιατρους για τα θεματα γυρω απο την ανατροφη τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα να ευχαριστησω τον gigisoni που μας μορφωσε εμας τους ασχετους.

Αρα με αυτα που λες φιλε μου δεν μιλαμε για εξελιξη , αλλα για διατηρηση.Εξελιξη πανω σε ιατρικα θεματα δεν παιζει να κανει κανενας εκτροφεας!Κανας ερευνητης ισως, εκτροφεας ΧΛΩΜΟ.Αρα συντηρει την ρατσα και ισως με σωστες επιλογες "γονεων" να "αποφευγει" ιατρικες/κληρονομικες κακοτοπιες...δεν εξελισσει ομως!Εξελλισει αυτος που δημιουργει ρατσα ή την διαμορφωνει παραπερα...

 

Μαργαριτα , για το γιορκσαιρ που λες , δεν αμφιβαλλω οτι εγιναν ετσι.Προφανως κατι δεν ειχε παει καλα στην "εκτροφη" αυτου του κουταβιου.Το θεμα ειναι οτι εχω να αντιπαραθεσω 2 δικα μου σκυλια που ηταν η τελειοτητα προσωποποιημενη και μορφολογικα και ιατρικα.

Ενα το δικο σου και 2 τα δικα μου δεν βγαζουν στατιτιστικο δειγμα ικανο για ασφαλες συμπερασμα.Το μονο που μπορουμε να συμπερανουμε ειναι για το δικο σου πετσοπ και για το δικο μου.Τιποτα παραπανω.Απο κει και περα μπορουμε απλα να εικαζουμε με τι ατομα/εκτροφεις(ο θεος να τους κανει) συνεργαζονται ΚΑΠΟΙΑ πετσοπς.

 

Επισης οταν ψαχναμε μπινγκλ για να παρουμε (της αρεσε της μανας μου αν και της ειχα πει οτι δεν ειναι για "σαλονι" και οτι ειναι κυνηγοσκυλα κατα κυριο λογο μπλα μπλα μπλα) , ψαχναμε σε μεγαλες αλυσιδες πετσοπς και πιαναμε κουβεντα με τους υπαλληλους γενικα για τα σκυλια.

Παντα μας ελεγαν ιστοριες για τις διαφορες ρατσες , επι τω πλειστω σωστες (βασει αυτων που διαβαζα και στο ιντερνετ).Αλλα φυσικα ηταν υπαλληλοι , θελανε να πουλησουν .Τι θες?μπινγκλ ?θα σου φερουμε ενα αφου θες!Τωρα αν δεν εχεις μαθει οτι δεν σου κανει δεν μας πεφτει και πολυς λογος.

 

Εκει προφανως και πασχουν τα πετσοπς εναντι των εκτροφεων και προφανως ολα αυτα που ειχες σαν "ευκολιες" απο το εκτροφειο που πηρες το λαμπραντορ σου.

 

Τελος να κλεισω λεγοντας οτι ναι μεν οι εκτροφεις μπορει να ενδιαφερονται για το που/ποιος θα αγορασει το σκυλι τους , κανοντας τους ενα καρο ερωτησεις , περνοντας τους απο μια μινι συνεντευξη αλλα δεν πιστευω να παει καποιος να αγορασει σκυλι και να πει στον εκτροφεα "θα το βαραω ολη μερα , θα το αφηνω βρωμικο και θα το ταιζω αποφαγια απο τον καδο".Εκτος και αν ειναι κανας βλαμμενος.

 

Αρα σε τελικη αναλυση ουτε και ο εκτροφεας ξερει σε τι ειδος ατομο πουλαει τα σκυλια του.Εκτος και αν ο αγοραστης ειναι βλακας και δεν του πει πραγματα που θελει να ακουσει ο εκτροφεας (μιλαω για τον "κακο" αγοραστη).

 

ΥΓ: σιγουρα δεν το παραταιζες το γιορκσαιρ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θα σου κάνει την απλή ερώτηση "γιατί θες σκύλο?" και απαντήσεις, ο εκτροφέας θα καταλάβει αν τον θες πραγματικά και αν είσαι διατεθιμένος να του παρέχεις τα πάντα.

Αν η πρώτη σου ερώτηση θα είναι "πόσο έχει?" τότε σου βάζω και σφραγίδα ότι δεν θα σου δώσει ΠΟΤΕ σκύλο!

 

 

Δεν είναι άξιοι όλοι να πάρουν σκύλο. Γι'αυτό έχουμε καταντήσει εδώ που είμαστε στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα να ευχαριστησω τον gigisoni που μας μορφωσε εμας τους ασχετους.

Αρα με αυτα που λες φιλε μου δεν μιλαμε για εξελιξη ' date=' αλλα για διατηρηση.Εξελιξη πανω σε ιατρικα θεματα δεν παιζει να κανει κανενας εκτροφεας!Κανας ερευνητης ισως, εκτροφεας ΧΛΩΜΟ.Αρα συντηρει την ρατσα και ισως με σωστες επιλογες "γονεων" να "αποφευγει" ιατρικες/κληρονομικες κακοτοπιες...δεν εξελισσει ομως!Εξελλισει αυτος που δημιουργει ρατσα ή την διαμορφωνει παραπερα...

 

Μαργαριτα , για το γιορκσαιρ που λες , δεν αμφιβαλλω οτι εγιναν ετσι.Προφανως κατι δεν ειχε παει καλα στην "εκτροφη" αυτου του κουταβιου.Το θεμα ειναι οτι εχω να αντιπαραθεσω 2 δικα μου σκυλια που ηταν η τελειοτητα προσωποποιημενη και μορφολογικα και ιατρικα.

Ενα το δικο σου και 2 τα δικα μου δεν βγαζουν στατιτιστικο δειγμα ικανο για ασφαλες συμπερασμα.Το μονο που μπορουμε να συμπερανουμε ειναι για το δικο σου πετσοπ και για το δικο μου.Τιποτα παραπανω.Απο κει και περα μπορουμε απλα να εικαζουμε με τι ατομα/εκτροφεις(ο θεος να τους κανει) συνεργαζονται ΚΑΠΟΙΑ πετσοπς.

 

Επισης οταν ψαχναμε μπινγκλ για να παρουμε (της αρεσε της μανας μου αν και της ειχα πει οτι δεν ειναι για "σαλονι" και οτι ειναι κυνηγοσκυλα κατα κυριο λογο μπλα μπλα μπλα) , ψαχναμε σε μεγαλες αλυσιδες πετσοπς και πιαναμε κουβεντα με τους υπαλληλους γενικα για τα σκυλια.

Παντα μας ελεγαν ιστοριες για τις διαφορες ρατσες , επι τω πλειστω σωστες (βασει αυτων που διαβαζα και στο ιντερνετ).Αλλα φυσικα ηταν υπαλληλοι , θελανε να πουλησουν .Τι θες?μπινγκλ ?θα σου φερουμε ενα αφου θες!Τωρα αν δεν εχεις μαθει οτι δεν σου κανει δεν μας πεφτει και πολυς λογος.

 

Εκει προφανως και πασχουν τα πετσοπς εναντι των εκτροφεων και προφανως ολα αυτα που ειχες σαν "ευκολιες" απο το εκτροφειο που πηρες το λαμπραντορ σου.

 

Τελος να κλεισω λεγοντας οτι ναι μεν οι εκτροφεις μπορει να ενδιαφερονται για το που/ποιος θα αγορασει το σκυλι τους , κανοντας τους ενα καρο ερωτησεις , περνοντας τους απο μια μινι συνεντευξη αλλα δεν πιστευω να παει καποιος να αγορασει σκυλι και να πει στον εκτροφεα "θα το βαραω ολη μερα , θα το αφηνω βρωμικο και θα το ταιζω αποφαγια απο τον καδο".Εκτος και αν ειναι κανας βλαμμενος.

 

Αρα σε τελικη αναλυση ουτε και ο εκτροφεας ξερει σε τι ειδος ατομο πουλαει τα σκυλια του.Εκτος και αν ο αγοραστης ειναι βλακας και δεν του πει πραγματα που θελει να ακουσει ο εκτροφεας (μιλαω για τον "κακο" αγοραστη).

 

ΥΓ: σιγουρα δεν το παραταιζες το γιορκσαιρ? :)[/quote']

 

Σιγουρα απο 1,2,10 παραδειγματα δε βγαζεις συμπερασμα :) Αλλα ειναι καποια πραγματα ρε παιδι μου αντικειμενικα που δε μπορεις να τα παραβλεψεις..

 

Νταξει για κανεναν δε μπορεις να σαι σιγουρος, αλλα τουλαχιστον προσπαθεις να καλυπτεις το μεγαλυτερο ποσοστο..

 

Υγ. Χαχα ναι κανονικος ειναι στα κιλα του :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα να ευχαριστησω τον gigisoni που μας μορφωσε εμας τους ασχετους.

Αρα με αυτα που λες φιλε μου δεν μιλαμε για εξελιξη , αλλα για διατηρηση.Εξελιξη πανω σε ιατρικα θεματα δεν παιζει να κανει κανενας εκτροφεας!Κανας ερευνητης ισως, εκτροφεας ΧΛΩΜΟ.Αρα συντηρει την ρατσα και ισως με σωστες επιλογες "γονεων" να "αποφευγει" ιατρικες/κληρονομικες κακοτοπιες...δεν εξελισσει ομως!Εξελλισει αυτος που δημιουργει ρατσα ή την διαμορφωνει παραπερα...

Φυσικά και δεν κάνει ο ίδιος τις ιατρικές εξετάσεις, υπάρχει συνεργασία, δεν ήξερα ότι πρέπει να γράφω περιττές λεπτομέρειες για να γίνω κατανοητός σε όλους.

Για να καταλάβεις πόσο ανημέρωτος είσαι πάνω στο θέμα, για να δημιουργήσεις ράτσα μπορεί να χρειαστεί να περάσουν και 50 χρόνια, τι νομίζεις είναι η ράτσα, πήρα δύο σκυλιά ανόμοια τα ζευγάρωσα και έβγαλα καινούργια ράτσα;

Πρώτα απ'όλα αποφασίζεις για το ποια χαρακτηριστικά συμπεριφοράς και εμφάνισης θέλεις να έχει η καινούργια ράτσα.

Διαλέγεις ένα θηλυκό και ένα αρσενικό που έχουν τα χαρακτηριστικά που θέλεις. Τα ελέγχεις για ασθένειες, γιατί υπάρχει ο κίνδυνος να σου βγει καινούργια ράτσα με σοβαρά κληρονομικά προβλήματα υγείας. Τα ζευγαρώνεις.

Από τα κουτάβια που θα σου βγουν, διαλέγεις ένα που πλησιάζει περισσότερο στα χαρακτηριστικά που θέλεις.

 

Ξανά η ίδια διαδικασία με άλλο ζευγάρι σκύλων, αρσενικό και θηλυκό, ζευγάρωμα, κουτάβια. Διαλέγεις κάποιο κουτάβι που είναι αντίθετου φύλου από το πρώτο που διάλεξες, και περιμένεις τουλάχιστον 1 χρόνο. Ταυτόχρονα παίρνεις και άλλους σκύλους και επαναλαμβάνεις την προηγούμενη διαδικασία και βγάζεις και άλλα κουτάβια (γιατί στην συνέχεια δεν θα πρέπει να ζευγαρώσουν με συγγενικά τους κουτάβια, οπότε πρέπει να έχεις επιλογές.) Περιμένεις τουλάχιστον ένα χρόνο γιατί πρέπει να μεγαλώσουν τα κουτάβια να δεις αν πράγματι έχουν τα χαρακτηριστικά που θέλεις, γιατί πολλές φορές όταν είναι κουτάβια δεν φαίνονται.

 

Όταν με το καλό μεγαλώσουν, τα ζευγαρώνεις και συνεχίζεις την ίδια διαδικασία για γενεές ολόκληρες, μέχρι να βγάλεις τα χαρακτηριστικά που θέλεις. Για να μπορείς να βεβαιώσεις με ακρίβεια ότι έχεις δημιουργήσει καινούργια ράτσα, πρέπει να υπάρχει ήδη ιστορικό σκυλιών που έχουν τα χαρακτηριστικά που θέλεις και που τα κληροδοτούν πάντα στους απογόνους τους. Αυτή η διαδικασία θα σου πάρει χρόνια, μπορεί και μισό αιώνα όπως έγραψα.

 

Τελος να κλεισω λεγοντας οτι ναι μεν οι εκτροφεις μπορει να ενδιαφερονται για το που/ποιος θα αγορασει το σκυλι τους , κανοντας τους ενα καρο ερωτησεις , περνοντας τους απο μια μινι συνεντευξη αλλα δεν πιστευω να παει καποιος να αγορασει σκυλι και να πει στον εκτροφεα "θα το βαραω ολη μερα , θα το αφηνω βρωμικο και θα το ταιζω αποφαγια απο τον καδο".Εκτος και αν ειναι κανας βλαμμενος.

Η διαφορά είναι ότι κανένας εκτροφέας δεν θα δώσει σκύλο του σε άτομο που θα πει ότι θα το βαράει όλη μέρα και θα το αφήνει νηστικό και θα του δίνει αποφάγια, ενώ ο πετσοπάς στα π@π@ρι@ του, θα το δώσει και ούτε που θα τον νοιάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θα σου κάνει την απλή ερώτηση "γιατί θες σκύλο?" και απαντήσεις, ο εκτροφέας θα καταλάβει αν τον θες πραγματικά και αν είσαι διατεθιμένος να του παρέχεις τα πάντα.

Αν η πρώτη σου ερώτηση θα είναι "πόσο έχει?" τότε σου βάζω και σφραγίδα ότι δεν θα σου δώσει ΠΟΤΕ σκύλο!

 

 

ναι σωστα τα 1000 ευρω ειναι μικρη λεπτομερεια για καποιον φιλοζωο ! :)

Αν στην ερωτηση γιατι θες σκυλο απαντησεις κατι και καταληξεις να μην παρεις τον σκυλο..πρεπει να μιλαμε για τελειως βλακα ανθρωπο.Σου βαζω και σφραγιδα.

 

@gigisoni ευχαριστουμε για τα φωτα σου εμεις οι ανενημερωτοι !Νοιωθω μεγαλη χαρα και τιμη και ευτυχια και τυχη που συναντηθηκαν οι δρομοι μας !Εστω και στον εικονικο χωρο ενος φορουμ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gigisoni ευχαριστουμε για τα φωτα σου εμεις οι ανενημερωτοι !Νοιωθω μεγαλη χαρα και τιμη και ευτυχια και τυχη που συναντηθηκαν οι δρομοι μας !Εστω και στον εικονικο χωρο ενος φορουμ !

 

Παρακαλώ, γιατί τα είχες μπουρδουκλώσει τα πράγματα και είχες μπερδέψει την εξέλιξη με το μπαστάρδεμα και το αφήνω στην τύχη και ό,τι μου λάχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...