Προς το περιεχόμενο

Lenovo IdeaPad Y580 (i7-3610QM/8GB/750GB + 64GB SSD)


warriorgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα προβλημα που αντιμετωπίζω με το συγκεκριμένο λάπτοπ είναι ότι όταν το ανοίγω δεν μπορεί να συνδεθεί κατευθείαν στο ίντερνετ.Δηλαδή όταν το ανοίγω ενω έχει βρει κανόνικα το μόντεμ και είναι συνδεδεμένο μου λέει "no internet access" και για να ξεπεραστεί το πρόβλημα πρέπει να πατήσω disconnect από το μόντεμ και μετά πάλι connect και τότε μπαίνει κανονικά.Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μόνο που θέλω να κάνω είναι να περάσω το λειτουργικό στον ssd καθώς φορτώνει από τον σκληρό δίσκο...

(μάλιστα ο ssd έχει ελεύθερα μόνο 25GB ....λόγω recover και κτλ)

 

θέλω να περάσω τα win7 (64-bit) στον ssd.... χρειάζεται να τον κάνω format (quick format .... όχι full)?

πως σβήνω το partition που δεν φαίνεται (λογικά θα πρέπει όταν κάνω install τα windows να μπορώ να κάνω delete το partition...)

 

Το έχει κάνει κανείς άλλος?

 

 

Ακόμα...

http://www.pcworld.com/article/2010617/lenovo-ideapad-y580-review-powerful-and-power-hungry-too.html

 

Making use of Intel’s Smart Response Technology, Lenovo configured a 64GB SSD to operate as cache for a higher-capacity (but much slower) 1TB, 5400-rpm mechanical drive. This configuration allows the system both to start up faster (boot time is just 21.7 seconds) and to run storage-intensive tasks much faster.

 

Τι εννοεί ο ποιητής εδώ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ λέει πως να το κάνεις http://support.lenovo.com/en_IL/research/hints-or-tips/detail.page?&LegacyDocID=12870415982811 , πριν ξεκινησεις κράτα τους drivers σε εναν εξωτερικο δισκο για να μην τους ψαχνεις.

 

Γενικά δεν είναι δύσκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ λέει πως να το κάνεις http://support.lenov...=12870415982811 , πριν ξεκινησεις κράτα τους drivers σε εναν εξωτερικο δισκο για να μην τους ψαχνεις.

 

Γενικά δεν είναι δύσκολο.

 

Η παραπάνω διαδικασία είναι για να κάνω... αυτό που έχω τώρα..... εγώ ρωτάω αν αξίζει να μην χρησιμοποιήσω rapid drive....

να βάλω όλα τα αρχεία του λειτουργικού στον ssd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν το διαβασες σωστά , οι 2 δίσκοι τώρα είναι ενοποιημενοι δηλαδή φαίνονται σαν ένας πρεπει να τους διαχωρίσεις και να περάσεις το λειτουργικό στον msata και έτσι θα έχεις τους 2 φυσικούς δίσκους, στον έναν το λειτουργικό και ότι άλλο θέλεις και τον άλλον για να βάζεις αρχεία η και προγράμματα αν θέλεις.

 

Το λινκ που σου έστειλα γράφει πως διαχωρίζεις τους δίσκους και πως να κανεις install το λειτουργικό στον msata , αν θελεις να τους ενώσεις ξανά συνέχιζεις την διαδικασία που περιγράφεται αλλιώς σταματάς εκεί στο (step2).

 

Εχε υποψην οτι χάνεις partition recovery κλπ σε περιπτωση που το κάνεις αυτό.

 

Η απάντηση στο αν είναι ποιο γρήγορος ο υπολογιστής μετά απο αυτό είναι ΝΑΙ αλλά δεν έχει τεράστια διαφορά απο αυτό που βλέπεις τώρα.

 

Για να κλεισουμε αυτό που σου περιγράφω το έχω κάνει σε αυτό το laptop.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ... ευχαριστώ.... κατάλαβα τι εννοούσες...

 

Μία άλλη ερώτηση.... σημαντική.... ο ssd τώρα έτσι όπως είναι το σύστημα λειτουργεί σαν cache .... δηλαδή σβήσε - γράψε.....??? Αυτό δεν είναι ότι χειρότερο για έναν ssd δίσκο????

 

Κάνω κάτι λάθος????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν το διαβασες σωστά , οι 2 δίσκοι τώρα είναι ενοποιημενοι δηλαδή φαίνονται σαν ένας πρεπει να τους διαχωρίσεις και να περάσεις το λειτουργικό στον msata και έτσι θα έχεις τους 2 φυσικούς δίσκους, στον έναν το λειτουργικό και ότι άλλο θέλεις και τον άλλον για να βάζεις αρχεία η και προγράμματα αν θέλεις.

 

Το λινκ που σου έστειλα γράφει πως διαχωρίζεις τους δίσκους και πως να κανεις install το λειτουργικό στον msata , αν θελεις να τους ενώσεις ξανά συνέχιζεις την διαδικασία που περιγράφεται αλλιώς σταματάς εκεί στο (step2).

 

Εχε υποψην οτι χάνεις partition recovery κλπ σε περιπτωση που το κάνεις αυτό.

 

Η απάντηση στο αν είναι ποιο γρήγορος ο υπολογιστής μετά απο αυτό είναι ΝΑΙ αλλά δεν έχει τεράστια διαφορά απο αυτό που βλέπεις τώρα.

 

Για να κλεισουμε αυτό που σου περιγράφω το έχω κάνει σε αυτό το laptop.

μπορεις να ανεβασεις αποτελεσματα απο τον msata ssd με το crystal disk mark;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εκανα σε laptop φίλου και δεν το έχω.

 

@iceman ναι κάπως έτσι λειτουργεί αλλα απο οτι καταλαβα τα αρχεία του λειτουργικού είναι σταθερά στον ssd τα προγραμματα μεταφερει απο τον εναν δισκο στον άλλον.

 

Το μεγάλο μειονεκτημα για έμενα μιας τετοιας υλοποιησης είναι οτι αν χαλάσει ενας απο τους 2 δίσκους εκεί χάνεις τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εκανα σε laptop φίλου και δεν το έχω.

 

@iceman ναι κάπως έτσι λειτουργεί αλλα απο οτι καταλαβα τα αρχεία του λειτουργικού είναι σταθερά στον ssd τα προγραμματα μεταφερει απο τον εναν δισκο στον άλλον.

 

Το μεγάλο μειονεκτημα για έμενα μιας τετοιας υλοποιησης είναι οτι αν χαλάσει ενας απο τους 2 δίσκους εκεί χάνεις τα πάντα.

 

Οπότε καλύτερα είναι να χωρίσω τους δίσκους, να κάνω εγκατάσταση του λειτουργικού στον msata.... και μετά να να ενεργοποιήσω trim, απενεργοποιήσω indexing - hibernation - page file και κτλ...

 

Αυτό δεν θα έκανες (μάλλον έκανες ήδη) και εσύ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε καλύτερα είναι να χωρίσω τους δίσκους, να κάνω εγκατάσταση του λειτουργικού στον msata.... και μετά να να ενεργοποιήσω trim, απενεργοποιήσω indexing - hibernation - page file και κτλ...

 

Αυτό δεν θα έκανες (μάλλον έκανες ήδη) και εσύ????

φιλε μου αν βαλεις το λειτουργικο στον ssd κανε ενα τεστ με το crystal disk marκ και ποσταρε αποτελεσματα να δουμε πως τα παει.

Το καλυτερο θα ηταν να εκανες ενα τεστ οπως ειναι τωρα (με το rapidrive ενεργο) και ενα μετα αφου βαλεις το λειτουργικο στον msata ssd να δουμε διαφορα

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...