Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση ηλεκτρικού ρεύματος σε διαμέρισμα


panosno1com

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Έκανα μια mini αναζήτηση αλλά δεν με κάλυψε όσο θα ήθελα γι αυτό κ ρωτώ . Τι δικαιολογητικά χρειάζεται και πώς γίνεται να... «ξαναφέρουν ρεύμα» ,επανασύνδεση της ΔΕΗ δηλαδή; Προηγουμένως είχε κοπεί επειδή έφυγε ο ενοικιαστής και τώρα ο επόμενος [ενοικιαστής] θέλει να ξαναέχει προφανώς ρεύμα στο διαμέρισμα. Ευχαριστώ σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του το έκοψαν του προηγούμενου επειδή δε πλήρωσε ή το έκοψε μόνος του?

 

Αν ισχύει το 2ο, πας εδω:

http://www.dei.gr/default.aspx?id=31143&nt=18&langid=1

 

Τα γράφει ξεκάθαρα και επίσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστώ! το έκοψε μόνος του. ηταν τυπικα ενοικιαστης απ οσο ξερω δλδ συγγενης του ιδιοκτητη οχι ενας ξενος ξεμπαρκος ενοικιαστης καταλαβες;οποτε δε παιζει θεμα να μη πληρωσε κατα 90%

 

επισης, λεει στο link οτι Για την υπογραφή του νέου συμβολαίου μπορείτε να απευθυνθείτε σε οποιοδήποτε Κατάστημά μας οποτε δε θα υπαρξει προβλημα εαν γινει η Διαδικασια εδω ενω η παροχη ρευματος αφορα αλλη πολη ετσι; ρωταω μπας κ ξερει κανεις για να μην χανω χρονο ψαχνωντας τηλεφωνα να ρωτησω! ευχαριστωωω

Επεξ/σία από panosno1com
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Γεια σας ,  στο ακίνητο που μένω δεν μπορούμε να βρούμε τον άνθρωπο που είχε κάνει το ηλεκτρικό ρεύμα στο όνομα του γιατί είναι στο εξωτερικό , το ακίνητο δεν έχω μισθωτήριο ενοικίου , λόγο εγχειρηση έμεινα άνεργος k δεν μπόρεσα έστω να καταβάλω ένα έναντι ποσο για να μην μου το κόψουν , που μπορώ να απευθυνθώ για επανασύνδεση?

 

 Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Καλησπέρα σας,

 

Είναι η 1η φορά που νοικιάζω σπίτι, και το ρεύμα το είχε διακόψει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.

Τώρα που θα ξαναγίνει η επανασύνδεση, τα τέλη θα επιβαρύνουν εμένα ή τον ιδιοκτήτη;

Επίσης, στην περίπτωση που ο προηγούμενος ενοικιαστής δεν πλήρωσε το ρεύμα και του το έκοψαν, όταν γίνει επανασύνδεση υπάρχει περίπτωση να μεταφερθεί στον δικό μου λογαριασμό;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν τέλη επανασύνδεσης. Θα υπογράψεις σύμβαση στο όνομά σου και θα καταβάλεις και μία εγγύηση. Όταν φεύγεις από το ακίνητο, θα διακόψεις (και πάλι δεν υπάρχουν τέλη). Η εγγύηση θα συμψηφιστει με τον τελευταίο λογαριασμό σου (αν δεν έχεις άλλες όφειλες στη ΔΕΗ).

 

Αν ο προηγούμενος δεν πλήρωσε ρεύμα είναι πρόβλημά του. Εσύ δεν έχεις​ σχέση και κανένας δεν θα τα ζητήσει από εσένα. Με την ίδια λογική, μη διανοηθεις να φύγεις με την ιδέα ότι θα αφήσεις φέσι στον ιδιοκτήτη, αφού η σύμβαση στο όνομά σου σημαίνει ότι τυχόν χρέη θα ακολουθήσουν εσένα (και όχι το ακίνητο). Εννοείται ότι θα διακόψεις, φεύγοντας, με ημερομηνία διακοπής την τελευταία σου μέρα στο ακίνητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του το έκοψαν του προηγούμενου επειδή δε πλήρωσε ή το έκοψε μόνος του?

 

Αν ισχύει το 2ο, πας εδω:

http://www.dei.gr/default.aspx?id=31143&nt=18&langid=1

 

Τα γράφει ξεκάθαρα και επίσημα.

Νομίζω ότι δεν έχει σημασία αυτό. Έτσι κι αλλιώς το χρέος πηγαίνει στο ΑΦΜ του ενοικιαστή, όχι του ιδιοκτήτη. Αν ο ενοικιαστής χρώσταγε το χρέος θα πήγαινε εφορία, και αυτός θα είναι που θα τρέχει μετά. Ο ιδιοκτήτης καθώς και ο επόμενος ενοικιαστής δεν θα έχει πρόβλημα, εκτός αν χρωστάει και αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

εκανα αιτηση στο βονταφον και μου ειπαν θελουν εως 15 μερες για να το συνδεσουν ( σε κομμενο ρευμα προηγουμενου ενοικιαστη, εγω ειμαι η νεα ενοικιαστις.)

15 μερες; Δηλαδη ευτυχως που εχω καπου να μεινω γιατι αν εμενα στο νεο μου διαμερισμα για 15 μερες χωρις ρευμα θα ειχα τρελαθει τελειως, ειδικα τωρα το καλοκαιρι.

Στο εξωτερικο παιρνει το πολυ 3 εργασιμες μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ενοικιασα σπιτι εκανα αιτηση για ενωση με ηλεκτρικη παροχη απο την Βονταφον (Vodafone Hellas).  Ε λοιπον τωρα ειναι 12 μερες και ακομη ζω στα σκοταδια. Και η απαντηση τους (οταν και εαν απαντησουν το νουμερο), ειναι οτι δεν ξερουν τιποτε αφου φταει η ΔΕΔΗΕ και θα πρεπει να πιεσω εγω την ΔΕΔΗΕ απευθειας.... ;(  Και να ζεις τωρα Αυγουστο χωρις φως και χωρις ανεμιστηρα. Ευχαριστω Βονταφον!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι άμα  τους πάρεις τηλέφωνο και τους αναφέρεις ότι θες να ακυρώσεις για αυτό το λόγο  πολύ σύντομα θα έχεις ρεύμα επίσης ρώτησες  κάποια άλλη εταιρεία μήπως σε εξυπηρετήσουν πιο γρήγορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ΔΕΗ η συνδεση είναι πολύ ευκολη και γινεται σε 3-4 εργασιμες .Οποιος ειναι ιδιοκτητης ή ενοικιαστης παει και ζηταει απλα συνδεση .Για ιδιοκτητη τιτλοι κυριοτητας και για ενοικιαστη μισθωτηριο από taxis .Παλαι η εγγυηση ηταν 0,05 ευρω ανα τετραγωνικο αλλα νομιζω προσφατα εγινε 130 ευρω ανεξαρητα από τετραγωνικα .Το τελευταιο με επιφυλαξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update

Εκανα αιτηση στην Βονταφον  21 Αυγουστου 2018.

Μου ειπαν οτι θα παρει το πολυ 15 μερες. Τους λεω ''εργασιμες'' και μου απαντανε 'οχι, ολες τις 15 μερες''

Συπληρωθηκαν 15 μερες χωρις ρευμα. Πανω στις 10 μερες ειστειλα κατι ημεηλ στη βονταφον αλλα δεν εχω ΚΑΜΙΑ απαντηση.

Πηρα τηλ τελικα τη ΔΕΔΗΕ εχτες και μου ειπε οτι δεν εχει παρει το ''οκ'' απο βονταφον δηλαδη εριξε τις ευθυνες στην Βονταφον. Μιλωντας με Βονταφον εριξαν τις ευθυνες στη ΔΕΔΗΕ....

Οποτε κανεις δεν φταιει. Φταιω εγω ομως,γιατι εχτες η Βονταφον εκανε παραπονο οτι δεν με βρηκε στο τηλεφωνο την πρωτη φορα που με καλεσαν το πρωι (με βρηκε το μεσημερι).

Συγγνωμη Βονταφον, ειμαι μια κακια πελατισσα το παραδεχομαι. Ελπιζω να μου αγορασετε εσεις κερια στο μελλον μεχρι να μπει το ρευμα; Ευχαριστω

Φυσικα και το  μετανιωνω ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΟΝΟ .... που δεν πηγα ΔΕΗ !!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι! Εκανα αιτηση βονταφον για ρευμα. Οταν ρωτησα πως δινουν ρευμα μου ειπαν το παιρνουν απο ΔΕΔΗΕ. Επειδη ειχε τεραστια ουρα στην ΔΕΗ επελεξα Βονταφον που εγινε η αιτηση γρηγορα αλλα μετα την πληρωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Silverage είπε

Η vodafone δίνει και ρεύμα;

Δινουν και τα ΕΛΤΑ που δεν μπορουν να μοιρασουν τα γραμματα καλα καλα...

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...