Προς το περιεχόμενο

Έχεις πτυχίο ? Φορολογείσαι παραπάνω!


Pireotis88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ε καλά, κάτσε να ψηφιστεί...

 

άστους να λένε, άμα περιμένεις από την τηλεόραση τότε σώθηκες, 1002 πράγματα έπρεπε να έχουν γίνει και δεν έχουν γίνει, αν γινόταν αυτά που έλεγε η τηλεόραση και οι εφημερίδες θα βγαίναμε στη σύνταξη στα 75 τώρα που μιλάμε.

 

Στους συνταξιούχους και 50 ευρώ το χρόνο να την πάνε τη σύνταξη. Να "φεύγουν" ένας ένας, μπας και αλλάξει τίποτα σε αυτή τη χώρα. Οι άνθρωποι που δουλεύουν 12ωρα για 500 ευρώ το ένα εξάμηνο, και ταμείο ανεργίας 360 ευρώ τον υπόλοιπο χρόνο και προσπαθούν με αυτά να μεγαλώσουν και παιδιά, τι φταίνε;

 

και 2ον, αν κάποιος δουλέψει πάνω στο αντικείμενό του, θα παίρνει και έναν (Μισθό > ανειδίκευτου), δεν θα έχει σοβαρό θέμα να πληρώσει, το θέμα είναι να βρίσκουμε δουλειές ...

Δεν ξέρω αν το πρόσεξες, αλλά αυτό ακριβώς πάνε να αποφύγουν. Να μην υπάρχουν μεγάλοι μισθοί. Ή μάλλον μεσαίοι. Μεγάλοι, και τεράστιοι, πάντα θα υπάρχουν. Αν βγάζεις περισσότερα σαν ειδικευμένος, θα τα δίνεις σε φόρους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι θα βελτιωθεί η ανταγωνιστικότητα; Γιατί να δουλεύεις ή να σπουδάζεις παραπάνω τότε;

Για να στα τρώει η εφορία; άστο καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω πτυχίο λογστικης πτυχίο εφαρμοσμένης πληροφορικής και mba.

 

η γυναίκα μου bachelors, master's και Phd στην φυσική

 

καλά που φυγαμε χαχαχα ολα σε φόρο θα τα δίναμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό κατάλαβες εσύ, ότι θα φορολογήσουν τα πτυχία στους ελεύθερους επαγγελματίες;

Γιατί εγώ κατάλαβα ότι θα φορολογηθεί η ειδικότητα και οι επιστημονικοί τίτλοι. Δηλαδή για παράδειγμα, αν ένας είναι γιατρός και δηλώσει 5.000 εισόδημα θα φορολογηθεί παραπάνω, γιατί σύμφωνα με τα πτυχία του και την ειδικότητά του αποκλείεται να βγάζει μόνο τόσα. Αν όμως δεν δουλέψει για κάποιο διάστημα, δεν θα φορολογηθεί γι'αυτό. Ούτε θα φορολογηθεί σαν γιατρός αν αποφασίσει να το παρατήσει και ν'ανοίξει καφετέρια.

 

Και το πήραν αυτό και το έκαναν "αν έχεις 3 μεταπτυχιακά και δύο διδακτορικά και σου την βαρέσει να πουλάς κουλούρια, θα φορολογηθούν τα πτυχία σου".

 

Να καταλαβαίνουμε τι διαβάζουμε.

 

 

Αυτο ακριβως

 

Μαλλον δεν διαβαζετε καθολου, το αρεο στην Ναυτμπορικη το διαβασε κανενας?

Για εππαγγελματικα κριτηρια λεει και τεκμηρια διαβιωσης. Αναλογα με το επαγγελμα που κανεις.

Δεν λεει πουθενα οτι θα φορολογησουν ολους οσους εχουν πτυχιο.

Αυτα, διαβαστε σωστα τις πηγες τουλαχιστον πριν αρχισετε να κραζετε

 

Πως κατεληξε απο αυτο στο θα φορολογηθουν ολοι οσοι εχουν πτυχια πραγματικα δεν μπορω να το καταλαβω

Επεξ/σία από imr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποστ σου δίνει σοβαρές ενδείξεις πως μιλάς εκ του ασφαλούς.

 

Εγω? Δεν μιλαω εκτου ασφαλους, απλα διαβαζω τι λεει το αρθρο.

Εχει διαφορα απο το "θα φορολογηθουν ολοι οι πτυχιουχοι", παραπληροφορηση στο full.

Κλασικη περιπτωση Ραδιο Αρβυλα

 

 

(Ασε που στην πραγματικοτητα ειμαι ο υπουργος Οικονομικων οποτε ξερω τι θα γινει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν κατάλαβα...

 

Εάν εξασκείς ένα επάγγελμα θα φορολογείσαι και σύμφωνα με τους τίτλους σπουδών που έχεις;

 

Ή θα φορολογείσαι, ανεξαρτήτως επαγγελματικής κατάστασης, για τους τίτλους σπουδών που έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πτυχίο από μόνο του δεν σου αποφέρει κάποιο εισόδημα, και μόνο τα εισοδήματα φορολογούνται, οπότε τι θα φορολογήσουν;

 

Όχι ότι κατάλαβα τελικώς το τι ισχύει και τι όχι, αλλά ακριβώς πάνω σ' αυτό που απομονώνω από το post σου, σε παρακαλώ επίτρεψέ μου ένα παραλληλισμό:

 

Για ένα ακίνητο που έχεις στην ιδιοκτησία σου, επίσης φορολογείσαι, ανεξαρτήτως του αν το εκμεταλλεύεσαι, ώστε να σου αποφέρει εισόδημα. Φορολογείσαι μόνο και μόνο επειδή είναι δικό σου. Το αν το νοικιάζεις π.χ. εισπράττοντας κάποιο μίσθωμα κάθε μήνα, αποτελεί λεπτομέρεια (ή μάλλον, πρόσθετη φορολογία...)

 

Υπό τη συγκεκριμένη παράλογη πραγματικότητα, δε θα μου έκανε καμία εντύπωση αν ίσχυε το ίδιο και για τα πτυχία.

Επεξ/σία από deesnider
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτό που κατάλαβα είναι θα χρησιμοποιείται μονο σαν κριτήριο στην φορολογία ελεύθερων επαγγελματιών. Πως θα δουλέβουν τα κριτηρια αυτά ακριβώς χρειάζεται διευκρίνηση. Μαλλον η λογική είναι οτι αν εισαι γιατρός (με ιατρίο δικό σου) με πτυχίο απο Αριστοτέλειο και μεταπτυχιακό και δηλώνεις 15.000 το χρόνο θα φάς τεκμηριο απο το πτυχίο και άλλα κριτήρια καθώς δεν δικαιολογείται το εισόδημα.

 

δεν ειναι εντελός λαθος αυτό αλλά ειναι πολυ τραβηγμένο. Δεν είναι ανάγκη να φτάσουμε στα πτυχία.

 

Το να κανεις το πτυχίο τεκμήριο γενικά σε μισθωτούς η ανεργους δεν ειναι απλά λαθος είναι τραγικό αλλα νομίζω ακόμα και οι έλληνες δεν θα φτάναν σε τετοια σημεία καθηστερησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/vazoyn_foro_kai_sto_ptyxio.1924603.html

 

Εδω λεει, οτι φορολογεισαι, απαξ κι εχεις πτυχιο. Δεν λεει αν δουλευεις, τι δουλεια κανεις κλπ

Και να ειστε σιγουροι, οτι αν περασει κατι τετοιο, οτι ακομη κι αν αρχικα πιανει τους ελευθερους επαγγελματιες, σταδιακα θα επεκταθει σε ολους για λογους ισονομιας.

 

Ηθελα να ξερα αν συμβαινουν πουθενα αλλου αυτα...

 

Θελουν να διωξουν μηπως ολους τους πτυχιουχους απο την ελλαδα?

Θελουν να καταστρεψουν τη χωρα?

Θελουν να επιβραβευσουν, για μια ακομη φορα, τους ΥΕ και ΔΕ?

Θελουν να περασουν το μηνυμα, οπως στο στρατο, οτι στην ελλαδα, οσο λιγοτερα ξερεις, τοσο καλυτερα περνάς;

Μηπως να περασουμε σε μια νεα περιοδο αμορφωσιας των ελληνων;

 

Παντως, ειναι ανωμαλοι νοσηροι εγκεφαλοι, που δρουν αντεθνικα, ανθελληνικα κλπ.

 

Σε ολα τα πολιτισμενα κρατη επιβραβευουν τις γνωσεις. Εδω τις τιμωρουν με φορολογηση.

 

Ειλικρινα, δεν το χωρα ο νους μου.

 

Ποσο ηλιθιο κρατος μπορει να εχουμε...

Ποσο μπανανια μπορει να ειμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eρωτηση1: Το υποθετικο νομοσχεδιο θα αφορα και τους ανεργους?

Eρωτηση2: Θα αφορα και τους "πτυχιουχους" των ΙΕΚ? Εχω να κανω κατι γελια αμα ξαφνικα θεωρησουν πτυχιουχους τους ΙΕΚτζηδες για να τους φορολογουν...Αλλα το πιο γαματο ειναι οτι τους εχω ικανους να φορολογησουν μεχρι και αποφοιτους ΜΗ αναγωνρισμενων κολλεγιων που ωστοσο θα αναγνωριζονται στην εφορια :P

 

 

Αν γινει παντως -να πω την κακια μου- θα χαρω για κατι ξαδερφια που εχω που μας τα χουν πρηξει οι γονεις τους οτι ειναι παιδια-θαυματα επειδη εχουν 15 πτυχια στα 35 τους χωρις ακομα να εχουν δουλεψει ποτε τους (ο ενας μαλιστα συνεχιζει τις σπουδες του...). Στους φορους θα τα φανε τα πτυχια τους :devil:

Επισης θα χουμε τις εξης επικες σκεψεις:

-Περασα Ιατρικη. Να παω να σπουδασω ή να το παρατησω και να δουλεψω -μαυρα- βοθρατζης στην επιχειρηση του Αλβανου απεναντι, για να γλυτωσω φορους?

-Τελειωσα Πληροφορικη και γουσταρω το αντικειμενο να επεκτεινω γνωσεις κλπ. Να παω για μαστερ η μηπως δε συμφερει λογω εφοριας?

Θα περναει ο αλλος σε ΑΕΙ και θα προτιμαει να μη σπουδασει λογω φορων :P

 

Και για να σοβαρευτω αν γινει και αφορα και τους ανεργους (οχι οτι αλλαζουν και πολλα για τους εργαζομενους) δειτε το προφανες: Χαριστικη βολη προς οσους δεν μεταναστευσαν εξωτερικο ακομα. Τωρα τους διωχνουν με το πιστολι στον κροταφο, διοτι ως τωρα απλως τους διωχνανε. Προφανως σε αυτη τη χωρα τους ειναι πιο χρησιμοι οι αμορφωτοι, οι αστοιχειωτοι και οι λαθρομεταναστες. Η γνωση, να φυγει, να παει αλλου.

 

Αυτα να τα βλεπουν και καποιοι απο αλλα τοπικ-διπλανα που μιλουσαν περι προδοτων μεταναστων που δε βοηθαν την χωρα στα δυσκολα. Ε μεινετε να τη βοηθησετε , ηδη ξεκινα να σας το ανταποδιδει :P

 

ΥΓ. Καποτε χαριν αστεισμου λεγαμε οτι μονο ο αερας που αναπνεουμε δε φορολογειται. Γελατε ακομα με αυτο το αστειο? Υπομονη κι ερχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://news247.gr/ei...io.1924603.html

 

Εδω λεει, οτι φορολογεισαι, απαξ κι εχεις πτυχιο. Δεν λεει αν δουλευεις, τι δουλεια κανεις κλπ

Και να ειστε σιγουροι, οτι αν περασει κατι τετοιο, οτι ακομη κι αν αρχικα πιανει τους ελευθερους επαγγελματιες, σταδιακα θα επεκταθει σε ολους για λογους ισονομιας.

 

Ηθελα να ξερα αν συμβαινουν πουθενα αλλου αυτα...

 

Θελουν να διωξουν μηπως ολους τους πτυχιουχους απο την ελλαδα?

Θελουν να καταστρεψουν τη χωρα?

Θελουν να επιβραβευσουν, για μια ακομη φορα, τους ΥΕ και ΔΕ?

Θελουν να περασουν το μηνυμα, οπως στο στρατο, οτι στην ελλαδα, οσο λιγοτερα ξερεις, τοσο καλυτερα περνάς;

Μηπως να περασουμε σε μια νεα περιοδο αμορφωσιας των ελληνων;

 

Παντως, ειναι ανωμαλοι νοσηροι εγκεφαλοι, που δρουν αντεθνικα, ανθελληνικα κλπ.

 

Σε ολα τα πολιτισμενα κρατη επιβραβευουν τις γνωσεις. Εδω τις τιμωρουν με φορολογηση.

 

Ειλικρινα, δεν το χωρα ο νους μου.

 

Ποσο ηλιθιο κρατος μπορει να εχουμε...

Ποσο μπανανια μπορει να ειμαστε...

 

Καλά. αφού το λέει ανυπόγραφο άρθρο χωρίς πηγές του news247, δεν υπάρχει περίπτωση να μην ισχύει. Ούτε μία στο άπειρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...