Προς το περιεχόμενο

κάλεσμα μάρτυρα σε δίκη


πιτόγυρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έστω ότι έχω κάνει μήνυση σε κάποιον και πάμε σε δικαστήριο.

και για να υποστηρίξω τη θέση μου πρέπει να καλέσω κάποιους μάρτυρες.

αυτοί οι μάρτυρες είναι υποχρεωμένοι να έρθουν; έχει να κάνει με τη σοβαρότητα της κατάστασης;

 

κάποιος νομικός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

έστω ότι έχω κάνει μήνυση σε κάποιον και πάμε σε δικαστήριο.

και για να υποστηρίξω τη θέση μου πρέπει να καλέσω κάποιους μάρτυρες.

αυτοί οι μάρτυρες είναι υποχρεωμένοι να έρθουν; έχει να κάνει με τη σοβαρότητα της κατάστασης;

 

κάποιος νομικός...

 

Στη μήνυση ή σε υπόμνημα που θα υποβάλλεις, καλό είναι να συγκεκριμενοποιήσεις τους μάρτυρες που κρίνεις εσύ απαραίτητους. Στο δικαστήριο δεν καλείς εσύ, τους καλεί ο Εισαγγελέας (όσους και όποιους κρίνει αυτός).

 

Εάν, κατά τη διάρκεια της δίκης, κριθεί απαραίτητη η παρουσία τους και αυτοί δεν έχουν έρθει αγνοώντας τον Εισαγγελέα, τιμωρούνται με πρόστιμο (λέγεται ποινή λιπομαρτυρίας) και διατάσσονται να έρθουν εκ νέου (λέγεται βιαία προσαγωγή).

 

Εάν αγνοήσουν και τη δεύτερη φορά την κλήση του Εισαγγελέα και του Δικαστηρίου, είναι ποινικό αδίκημα (απείθεια - άρθρο 169 του Ποινικού Κώδικα).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω παει τελευταια 2-3 φορες μαρτυρας σε δικη (ασχετως που ημουν και συν-μυνητης) ..μου ειχε ερθει κληση απο την αστυνομια (ή δικαστικο λειτουργο?δεν ειμαι σιγουρος ελειπα :) )στο σπιτι για να παραβρεθω..και στην κληση αναφεροταν σε συγκεκριμενο αρθρο και ποινες στην περιπτωση που δεν θα πηγαινα.

 

Ετσι για την ιστορια πηγα και διαβασα το αρθρο..και αναφεροταν οτι υποχρεουται ο μαρτυρας να εμφανιστει αλλιως παιζουν προστιμα και οπως ειπε και ο παρεδωσε μετα παιζει βιαιη προσαγωγη.

Επισης για να μην παραστει ο μαρτυρας πρεπει να χει πολυ σοβαρους λογους και να μπορει να τους αποδειξει μεσω δικηγορου ή κατι τετοιο τελοσπαντων.

 

Φυσικα αν η δικη αναβληθει για τους χ,ψ λογους η παρουσια των μαρτυρων ειναι περιττη...αλλα δεν το ξερεις απο πριν αυτο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σε περίπτωση αγωγής, ισχύει το ίδιο ;

 

Όχι, καμία σχέση. Στην αγωγή πας για μάρτυρας εάν το επιθυμείς. Δεν υπάρχει υποχρέωση γιατί πρόκειται για αστική διαφορά (διαφορά μεταξύ δύο προσώπων) ενώ στη μήνυση πρόκειται για ποινικό αδίκημα, δηλαδή για διαφορά η οποία αφορά και τη δημόσια τάξη.

 

[...]

 

Επισης για να μην παραστει ο μαρτυρας πρεπει να χει πολυ σοβαρους λογους και να μπορει να τους αποδειξει μεσω δικηγορου ή κατι τετοιο τελοσπαντων.

 

Φυσικα αν η δικη αναβληθει για τους χ,ψ λογους η παρουσια των μαρτυρων ειναι περιττη...αλλα δεν το ξερεις απο πριν αυτο....

 

Πολύ σωστές αμφότερες οι προσθήκες. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κάποιος είναι βαλτός, τι πρόστιμο τρώει αν τον καταλάβουν πιο μετά?

και δεν μιλάμε για αθώα ψέματα, μιλάμε για χοντρά ψέματα και εν γνώση...

 

 

 

 

μην σου τύχει ο μοδερατορ για μάρτυρας γιατί σε κόβω για ισόβια...

(είναι αντικειμενικός)

 

ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έκανε Delete σήμερα ένα σχόλιο σε ένα τοπικ για το iPhone (δεν θυμάμαι,κάθε μέρα και νέα τοπικ βγαίνουν)

 

With love μοδερατορ, να γίνει λίγη πλακίτσα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κάποιος είναι βαλτός, τι πρόστιμο τρώει αν τον καταλάβουν πιο μετά?

και δεν μιλάμε για αθώα ψέματα, μιλάμε για χοντρά ψέματα και εν γνώση...

 

 

 

 

μην σου τύχει ο μοδερατορ για μάρτυρας γιατί σε κόβω για ισόβια...

(είναι αντικειμενικός)

 

ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έκανε Delete σήμερα ένα σχόλιο σε ένα τοπικ για το iPhone (δεν θυμάμαι,κάθε μέρα και νέα τοπικ βγαίνουν)

 

With love μοδερατορ, να γίνει λίγη πλακίτσα.

 

 

εννοεις ο αλλος να ειναι ψευδομαρτυρας?Κανενα προστιμο αλλα συνηθως το καταλαβαινουν οτι λενε μαλακιες και δεν τον λαμβανουν πολυ υποψη στην τελικη αποφαση.

 

Αν θελει η αλλη πλευρα του σκαει μετα μηνυση για ψευδομαρτυρια και προφανως μετα εκει ειναι αλλη ιστορια.

 

Στην μια δικη που ειχα παει για μαρτυρας , ο μαρτυρας της αλλης πλευρας ελεγε τοσο χοντραδες , σε σημειο που πιστευαμε οτι εχει μειωμενη νοημοσυνη.

 

Αφου ειχαμε φτασει στο σημειο εμεις και οι παρισταμενοι αστυνομικοι να τον σχολιαζουμε.Τελοσπαντων στην τελικη αγορευση η δικηγορος μας το εθιξε αυτο , οτι ο τυπος ηταν αναξιοπιστος και προφανως ψευδομαρτυρας αλλα δεν "επαθε" κατι αυτος...εννοω να φαει προστιμο ή οτιδηποτε..πρεπει να τον "κυνηγησεις" εσυ δικαστκα για να ασχοληθει μαζι του και το συστημα...υποθετω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έστω ότι έχω κάνει μήνυση σε κάποιον και πάμε σε δικαστήριο.

και για να υποστηρίξω τη θέση μου πρέπει να καλέσω κάποιους μάρτυρες.

αυτοί οι μάρτυρες είναι υποχρεωμένοι να έρθουν; έχει να κάνει με τη σοβαρότητα της κατάστασης;

 

 

Όπως ειπώθηκε, αν τους καλέσει ο εισαγγελέας (αφ' ότου έχεις υποβάλλει τα στοιχεία τους στη μήνυση) και δεν παραστούν στο δικαστήριο μετά την κλήση που θα δεχτούν στην διεύθυνσή τους, κατά πάσα πιθανότητα θα φάνε πρόστιμο (την πρώτη φορά. Την δεύτερη...χέσε μέσα). Δεν ξέρω εάν έχει να κάνει με το είδος της υπόθεσης/τον βαθμό του δικαστηρίου/την προσωπική γνώμη της έδρας, αλλά εμπειρικά σε περίπτωση μήνυσης (για κλοπή μηχανής) ξέρω πως το πρόστιμο λιπομαρτυρίας είναι κοντά στα 200€.

 

Περίπτωση να μην παρουσιαστεί και να ΜΗΝ τιμωρηθεί μάρτυρας, υπάρχει μόνο με "ισχυρά δικαιολογητικά", όπως πχ νοσοκομειακό (κι όχι απλώς "ιατρικό") χαρτί που να βεβαιώνει αδυναμία προσέλευσης για λόγους υγείας (...που σημαίνει "θες δικό σου γιατρό" σε νοσοκομείο, για να είσαι σίγουρος ότι θα το δώσει, πχ ορθοπαιδικός που θα επικαλείται οσφυαλγία/γοναλγία και θα συστήνει ορισμένες ημέρες κλινήρους ανάπαυσης). Χαρτί που καλό θα είναι να παρουσιάσει κάποιος για λογαριασμό του απόντος μάρτυρα, τονίζοντας την αδυναμία μετακίνησής του (λέω καλό, γιατί μπορεί να αποσταλλεί και με fax στην σχετική εισαγγελική αρχή, αλλά είναι τρέχα-γύρευε και καμμιά φορά δεν ξέρεις...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαινετε δεν εχετε παει απο δικαστηρια...

οι ερωτησεις αυτες ειναι λιγο αστειες...

 

καλό είναι αυτό, ποιος έχει λεφτά σήμερα για δικαστήρια...

 

εννοεις ο αλλος να ειναι ψευδομαρτυρας?Κανενα προστιμο αλλα συνηθως το καταλαβαινουν οτι λενε μαλακιες και δεν τον λαμβανουν πολυ υποψη στην τελικη αποφαση

 

Έχουμε και λέμε, (γράφεις?), κάποιος έχει σκοτώσει κάποιον και βάζει κάποιον για μάρτυρα ότι ήταν μαζί μου την τάδε ώρα για να τον δώσει άλλοθι...

 

μιλάμε ότι αυτό μπορεί να τον γλυτώσει από την φυλακή

 

(σιγά μην είναι έτσι απλά τα πράγματα, είμαστε ΓΤΠ αλλά όχι και έτσι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε και λέμε, (γράφεις?), κάποιος έχει σκοτώσει κάποιον και βάζει κάποιον για μάρτυρα ότι ήταν μαζί μου την τάδε ώρα για να τον δώσει άλλοθι...

 

μιλάμε ότι αυτό μπορεί να τον γλυτώσει από την φυλακή

 

(σιγά μην είναι έτσι απλά τα πράγματα, είμαστε ΓΤΠ αλλά όχι και έτσι)

Δεν φανταζεσαι ποσο γελοιωδως ευκολο ειναι να σε φερουν οι νομικοι σε αντιφασεις τοσο εσενα που ψευδομαρτυρας, οσο και σε συνδυασμο με τα οσα ισχυριζεται ο δραστης.

 

Θα πρεπει να εχεις πολυ σοβαρο λογο -μα πολυ σοβαρο- για να ρισκαρεις να μπλεκεις σε ψευδομαρτυριες, διαφορετικα πρεπει να εισαι χαζος. Και παραλληλα θα πρεπει να εχεις διπλα σου εναν εξαιρετικο νομικο για να στησει την υπερασπιστικη γραμμη τοσο διεξοδικα ωστε να πεσεις σε οσο το δυνατον λιγοτερες κραχτες αντιφασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ο λόγος που δε μπορείς να πας είναι οικονομικός, τι γίνεται; Εάν με καλούσαν εμένα ας πούμε, σε δικαστήριο της Αθήνας, θα χρειαζόμουν μέσ' το νερό 60-70 ευρώ για να πάω. Αν δε τα έχω;

 

Δε λέω για εξυπνάδες τύπου «δουλεύω», λέω να μην έχεις τα λεφτά για να πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...