Προς το περιεχόμενο

SSD Samsung 128GB -> Eur93 απο You


sokos1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μην φανουν οι πραγματικες ταχυτητες τους σε πραγματικα (μη συμπιεσιμα) αρχεια;;; Για να επιβεβαιωσουμε το νουμερακι του κατασκευαστη; Απο τα 100 πραγματικα αρχεια τα 99 ειναι μη συμπιεσιμα, αρα στην πραξη θα εχουμε τις ταχυτητες που λενε ολα τα αλλα προγραμματα και ΟΧΙ το ATTO. Αυτο που λες εχει λογο να το λεει μονο ενας κατασκευαστης. Οχι ενας καταναλωτης. ;)

 

Να με συμπαθάς, αλλά το 90% των αρχείων σου, ως μονάδες, είναι compressible. Το αν ο όγκος των δεδομένων που διαθέτεις είναι compressible ή όχι, εξαρτάται από το προφιλ σου... αν συλλέγεις blue-ray rips, όχι δεν είναι. Αλλά μιας και μιλάμε για SSD με χωρητικότητα μερικών εκατοντάδων GB, μάλλον δεν είναι αυτό το κύριο προφιλ χρήσης που θα πρέπει να εξεταστεί.

 

Θα τολμούσα να πω πως σε ένα μέσο δίσκο υπολογιστή γραφείου, τα δεδομένα που περιέχει μπορούν να συμπιεστούν με κάποιο fast αλγόριθμο κατά τουλάχιστον 15% κατά μέσο όρο.

 

Βέβαια, αν το ATTO κάνει bench με αρχεία κειμένου που είναι συμπιέσιμα κατά 95%, πάμε στο άλλο άκρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το avg δεν κοιτάμε συνήθως? :P

Βρε κοίτα όποιο θέλεις ενδεικτικά το έβαλα μήπως ενδιαφέρει κανέναν εμένα ποσώς.. ;)

Με άλλο bench δείχνει άλλα αν τα παρακολουθήσεις θα τρελαθείς,οπότε μόνο γερός ν'αναι !! χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να με συμπαθάς, αλλά το 90% των αρχείων σου, ως μονάδες, είναι compressible. Το αν ο όγκος των δεδομένων που διαθέτεις είναι compressible ή όχι, εξαρτάται από το προφιλ σου... αν συλλέγεις blue-ray rips, όχι δεν είναι. ...

Θα τολμούσα να πω πως σε ένα μέσο δίσκο υπολογιστή γραφείου, τα δεδομένα που περιέχει μπορούν να συμπιεστούν με κάποιο fast αλγόριθμο κατά τουλάχιστον 15% κατά μέσο όρο.

...

Βέβαια, αν το ATTO κάνει bench με αρχεία κειμένου που είναι συμπιέσιμα κατά 95%, πάμε στο άλλο άκρο.

 

Ξεκινας διαφωνωντας καθετα [αφου ζητας με "ασχημο" κατ'εμε τροπο "να σε συμπαθω"], μετα μιλας για 15% συμπιεση. Τελικα συμφωνεις οτι με υπερσυμπιεσεις (αφου τετοια χρησιμοποιει-απο τα 100 τα 99 ειναι μη συμπιεσιμα στον βαθμο που τα συμπιεζει ειναι η σωστη διατυπωση της φρασης μου) ειναι πλαστα τα νουμερα. Δεν εχω τιποτα να προσθεσω λοιπον, ποσο μαλλον που "ολα" τα αρχεια που μεταφερουμε ειναι incompr (mp3, jpeg, avi, mkv, ts, iso κλπ)... Σου λενε 500ΜΒ/s και σε incompr εχουν 150-200ΜΒ/s, τι να λεμε τωρα;

Η αντιρρηση-αντιδραση μου ηταν στο "πρεπει να ελεγχουμε τους sf based ssds με το ΑΤΤΟ", πριμοδοτουμε δλδ μια απατη;

 

Τη δυνατοτητα συμπιεσης μονο θετικα την βλεπω σε εναν ελεγκτη, αρκει να ειναι bonus, να ξεκινα δλδ απο ιδιες ταχυτητες σε incompr που εχει ο "αντιπαλος", οχι να υπαρχει με σκοπο να παρουσιασουν το ψοφιμι για αλογο κουρσας!

 

 

Σε συμπαθουσα πραγματικα παντως και πριν γραψεις αυτο το μηνυμα αφου εχω εικονα σου και απο εδω και απο αλλα φορουμς... :P

 

Επεξ/σία από matrixxx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαπου εχεις κανει λαθος.

Eιναι το ιδιο bench...

 

Εκανα λαθος στο λινκ όντως, παρακάτω τα bench

 

http://www.insomnia.gr/topic/458963-ssd-samsung-128gb-eur93-%ce%b1%cf%80%ce%bf-you/page__st__45#entry4965025

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινας διαφωνωντας καθετα [αφου ζητας με "ασχημο" κατ'εμε τροπο "να σε συμπαθω"], μετα μιλας για 15% συμπιεση. Τελικα συμφωνεις οτι με υπερσυμπιεσεις (αφου τετοια χρησιμοποιει) ειναι πλαστα τα νουμερα. Δεν εχω τιποτα να προσθεσω λοιπον, ποσο μαλλον που "ολα" τα αρχεια που μεταφερουμε ειναι incompr (mp3, jpeg, avi, mkv, ts, iso κλπ)...

Αισθάνομαι πως παρερμήνευσες... Διαφωνώ κάθετα στην δική σου εκτίμηση ότι 99 στα 100 αρχεία είναι incompressible (*) και σου αντιτείνω πως 90 στα 100 (90% ως μονάδες) είναι compressible. Σου παραθέτω επίσης και μια προσωπική εκτίμηση πως ένας τυπικός δίσκος υπολογιστή γραφείου μπορεί να συμπιεστεί ως όγκος κατά 15% τουλάχιστον. Πιθανότατα περισσότερο. Σου λέω επίσης πως πως αν θες να γεμίζεις ένα SSD με mp3, jpeg και mkv δε σε θεωρώ τυπικό χρήστη SSD. Αν μιλάς για video/audio editing/encoding/rendering σύντομα θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα χώρου εκτός κι αν τα σκάσεις γερά. Εκεί το VFM είναι στους μηχανικούς ακόμη. Αντίθετα, αν μου έλεγες πως θα βάλεις ένα OS, το source code των project που δουλεύεις, developer tools, μερικές εκατοντάδες λογιστικά φύλλα, μια DB, ίσως ένα-δύο VMs, θα σε θεωρούσα target group.

 

Το γιατί είναι προφανές, το κέρδος σε 4k transfers σε σχέση με sustained rate κατά τη μετάβαση από μηχανικούς σε SSD είναι χαοτικό. Τα mp3 μπορείς να τα φέρνεις βόλτα όσο θέλεις, αλλά τελικά θα τα αφήσεις κάπου. Όταν θα θελήσεις να τα χρησιμοποιήσεις (== να τα ακούσεις) ακόμη και η ταχύτητα ενός floppy αρκεί. Συνοπτικά αν θέλεις απλά να μεταφέρεις GB το κέρδος είναι πολύ μικρότερο.

 

Σου λενε 500ΜΒ/s και σε incompr εχουν 150-200ΜΒ/s, τι να λεμε τωρα;

Η αντιρρηση-αντιδραση μου ηταν στο "πρεπει να ελεγχουμε τους sf based ssds με το ΑΤΤΟ", πριμοδοτουμε δλδ μια απατη;

Μαζί σου. Αν το ATTO είναι τόσο biased χωρίς να το διευκρινίζει προς κάθε κατεύθυνση, είναι για πέταμα.

 

Τη δυνατοτητα συμπιεσης μονο θετικα την βλεπω σε εναν ελεγκτη, αρκει να ειναι bonus, να ξεκινα δλδ απο ιδιες ταχυτητες σε incompr που εχει ο "αντιπαλος", οχι να υπαρχει με σκοπο να παρουσιασουν το ψοφιμι για αλογο κουρσας!

Νομίζω λέγεται marketing :)

 

 

Σε συμπαθουσα πραγματικα παντως και πριν γραψεις αυτο το μηνυμα αφου εχω εικονα σου και απο εδω και απο αλλα φορουμς... :P
:-)

 

 

(*) Τώρα διάβασα το edit σου, τελικά δε διαφωνούμε κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους νομίζουν πως τα 2 επιπλέον χρόνια εγγύησης του Vertex 4 του δίνουν κάποιο πλεονέκτημα,γράψτε του 4 Petabyte και αν συνεχίσει να ζεί τότε τα ξαναλέμε:

http://www.xtremesys...l=1#post5134114

http://i.imgur.com/Ev2Gu.png

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

να φανταστώ ότι αυτές οι εγραφές έγιναν σε πάνω από 1 SSD για το κάθε μοντέλο ώστε να εξαιρέσουμε την περίπτωση του προβληματικού κομματιού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να τον βάλω στη μητρική με Sata2 (ASUS P5Q SE2)? Υπάρχει συμβατότητα?

 

Ή να αγοράσω αυτόν OCZ OCZSSD2-2VTXE120G 120GB VERTEX 2 E-VERSION SATAII 2.5'' ?

 

Ποιος απο τους δυο θα ειναι γρηγορος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, αντι να ρωτάτε βάλτε το στο καλάθι και δείτε τι σας βγάζει.. γιατι τεμπελιάζετε?!!!!

Αν ξερει καποιος ασ πει στον κυριο δεν απανταω γιατι δεν μπορω να εκφραστω ελευθερα εδω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...