Προς το περιεχόμενο

Το Facebook διαγράφει τους ψεύτικους λογαριασμούς και τα αντικανονικά like


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

F & G ????? ρε παιδες πλακα κανετε τωρα;;; Ποιος το κανει αυτο;;; Ποσο στοκος πρεπει να εισαι για να εχεις απο καμια 10αρια profiles ;!;!;!;!;!;!;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Εντάξει αλλά όταν κάποιος είναι τραγουδιστής τότε τι να κάνει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει αλλά όταν κάποιος είναι τραγουδιστής τότε τι να κάνει ;

 

To είπε κάποιος πιο πριν, γι' αυτό υπάρχει η "εγγραφή"(subscribe)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη στιγμή που κάτι σας προσφέρεται δωρεάν θα πρέπει να αρχίσετε να αναρωτιέστε μήπως εσείς είστε το προιόν.

 

Αυτό ακριβώς είναι το facebook. Τη δουλειά τους κοιτάνε να κάνουν. Όποιος δεν συμφωνεί κλείνει το λογαριασμό του και τελειώνει εκεί το όποιο φακέλωμα του κάνανε.

 

Εγώ προσωπικά δεν χρησιμοποιώ αληθινο όνομα στο facebook και ούτε κοιτάω να αποθηκεύω προσωπικες πληροφορίες για εμένα αν και κάποια πράγματα φαίνοντε απο τους friends που έχω. Αν ποτέ με αναγκάσουν να τους δώσω προσωπικά δεδομένα πολύ απλά θα κλείσω το account μου. Αν το καλοσκεφτείτε θα έπρεπε να μας πληρώνουν για να συμμετάσχουμε σε αυτό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε κι εγώ έχω διπλό λογαριασμό και τον δεύτερο τον έχω αποκλειστικά για τα χαζοπαιχνιδάκια.Στην αρχή έπαιζα παιχνίδια μέσα από τον κανονικό μου λογαριασμό αλλά όταν γεμίζεις τον τοίχο σου με χαζομάρες δεν είναι και ότι καλύτερο(share for energy,share για το ένα,share για το άλλο).

Από εκεί και πέρα αυτό που βλέπω με το fb είναι ότι όσο πιο χάλια πάει στο χρηματιστήριο άλλο τόσο κοιτάει να βγάλει χρήμα,όποτε για να το κάνει θέλει real users ώστε να γίνονται πιο στοχευμένες οι διαφημίσεις κτλ.

Πάντως αυτή η κίνηση δεν είναι καθόλου καλή κατά την άποψη μου γιατί ο καθένας έχει δικαίωμα να έχει όσους λογαριασμούς θέλει και να τους κάνει ότι θέλει.Από πότε δηλαδή το fb έγινε κρατική υπηρεσία και θέλει μόνο φυσικά πρόσωπα στο ενεργητικό του(τι λέω τώρα θα μου πεις...);

Τέλος πάντων,για την ώρα έχει κι άλλα κοινωνικά δίκτυα που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το ίδιο καλά με το fb η στην τελική να μην χρησιμοποιήσουμε κανένα.Δεν θα πεθάνουμε κιόλας δίχως αυτά!

Μα, ΑΝ και ΌΠΟΥ θες δημοσιεύεις το οτιδήποτε, απ' οπουδήποτε. Άρα, προς τι όλη αυτή η "ταλαιπωρία";!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, ΑΝ και ΌΠΟΥ θες δημοσιεύεις το οτιδήποτε, απ' οπουδήποτε. Άρα, προς τι όλη αυτή η "ταλαιπωρία";!

Εννοείς γιατί να έχω διπλό λογαριασμό αφού έχω τι δυνατότητα να δημοσιεύσω κάτι η όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο διαβάζω εδώ, τόσο πείθομαι ότι, τελικά, οι αμερικανοταινίες που μας ποτίζουν το μυαλό τόσα χρόνια, έχουν πια ξεκάθαρα και επιτυχή αποτελέσματα!

 

Μα έλεος όμως ρε παιδιά! Έλεος!

Υπερβολική συνωμοσιολογία! Έχει καταντήσει επιστημονική φαντασία πια!

 

Ήθελα να 'ξερα, όλοι εμείς οι κοινοί κατά τ' άλλα θνητοί, είμαστε τόοοσο πολύτιμοι για κάποιους ώστε να θέλουν να μάθουν και τι σώβρακο φοράμε;

Έχει αναλογισθεί κανείς για τι νούμερα χρηστών συζητάμε; Δηλαδή τι;! Κάθονται κάποιοι στο κάθε ΦΒ και ξεσκαρτάρουν την κάθε χαζοπληροφορία που διακινείται μέσα στο δίκτυό τους ώστε να αντλήσουν και να εκμεταλλευτούν (και πάντα εις βάρος μας μάλιστα) το καθετί;;;!!!

 

Μήπως έχουμε ξεφύγει λίγο;;;!!

 

Δηλαδή εντάξει, να είναι κανείς μας κάποιος "επώνυμος" και μάλιστα όχι απλά καλλιτέχνης, δημοσιογράφος κλπ, επώνυμος τύπου διεθνούς κύρους πολτιτκός, υπάλληλος ειδικής κρατικής υπηρεσίας κ.α. να το καταλάβω να έχει τις φοβίες του και τις επιφυλάξεις του στο να συμμετέχει έτσι χαλαρά με τα πλήρη του στοιχεία σε κάτι τόσο ανοιχτό. Για αυτούς εντάξει.

Οι υπόλοιποι όμως δηλαδή όλα αυτά τα εκατομμύρια των τελείως άσημων χρηστών όπως (βάζω στοίχημα) είμαστε οι περισσότεροι και εδώ μέσα, τι ζόρι τραβάμε πια;;;!!!

 

Σου λένε: Για τους Χ, Υ λόγους πρέπει να γίνει το Α και το Β και εναλλακτικά το Γ.

Δικό τους είναι το μαγαζί, καλά κάνουν και βάζουν τους νόμιμους όρους τους. Δηλαδή τι περιμέναμε να είναι ξέφραγο αμπέλι; Και τότε τι δηλαδή; Νομίζει κανείς ότι θα "καλυπτόμασταν" καλύτερα;;;!!!

Και στο κάτω - κάτω, οι πόρτες είναι ανοιχτές και στο έμπα αλλά και στο φεύγα για όλους τους υπέρμαχους ή τους παραπονούμενους, δικαίως ή αδίκως.

 

Μην τρέχετε να μαζεύετε με το ζόρι φαντάσματα και νυχτερίδες σε ότι κυκλοφορεί. Δείτε το καθετί με περισσότερη ψυχραιμία πριν καταλήξετε να εκφραστείτε υπέρ ή κατά αυτού.

 

Εννοείς γιατί να έχω διπλό λογαριασμό αφού έχω τι δυνατότητα να δημοδιεύσω κάτι η όχι;

Ουσιαστικά ναι.

 

Απορώ δηλαδή, γιατί κάποιος να πρέπει να κάνει μια τόσο σύνθετη διαχείριση με πολλαπλούς λογαριασμούς του σε κάτι σαν το Facebook, τη στιγμή που (ευτυχώς) σου παρέχει μια χαρά την ευχέρεια να κοινοποιήσεις ΜΟΝΟ ό,τι ΕΣΥ επιλέξεις, ακόμα και από τα όσα (πιθανά και με χαζό τρόπο) σου προτείνει η κάθε εφαρμογή του.

Δηλαδή, τη στιγμή που το τι, το πότε, το προς τα πού είναι καθαρά στο χέρι σου πάντα, γιατί να πρέπει να μπει κανείς σε τέτοια ταλαιπωρία να πρέπει να μπλέκει με περισσότερους λογαριασμούς του;;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά ναι.

 

Απορώ δηλαδή, γιατί κάποιος να πρέπει να κάνει μια τόσο σύνθετη διαχείριση με πολλαπλούς λογαριασμούς του σε κάτι σαν το Facebook, τη στιγμή που (ευτυχώς) σου παρέχει μια χαρά την ευχέρεια να κοινοποιήσεις ΜΟΝΟ ό,τι ΕΣΥ επιλέξεις, ακόμα και από τα όσα (πιθανά και με χαζό τρόπο) σου προτείνει η κάθε εφαρμογή του.

Δηλαδή, τη στιγμή που το τι, το πότε, το προς τα πού είναι καθαρά στο χέρι σου πάντα, γιατί να πρέπει να μπει κανείς σε τέτοια ταλαιπωρία να πρέπει να μπλέκει με περισσότερους λογαριασμούς του;;;

Από ότι καταλαβαίνω δεν έχεις ασχοληθεί με παιχνίδια στο facebook ίσως και καθόλου με αυτό.Οπότε θα σου εξηγήσω τη λογική που ακολουθώ:

Όταν παίζεις ένα παιχνίδι στο facebook χρειάζεται να κάνεις share κάποια πράγματα προκειμένου να σου δώσουν σε αντάλλαγμα οι φίλοι σου κάτι που σου χρειάζεται(ενέργεια,αντικείμενα κτλ) όποτε σε κάποιον που του αρέσει να ασχολείται με τα παιχνιδάκια θέλει να τα δημοσιεύει.Όμως αυτό γεμίζει τον τοίχο του κάθε χρήστη με τόσο πολλές δημοδιεύσεις από τα παιχνιδία(δεν είναι λίγες πίστεψε με) που γίνεται ενοχλητικό τόσο για τον ίδιο το χρήστη(σε πραγματικό προφίλ) όσο και για τους άλλους που δεν ασχολούνται με τα παιχνίδια.

Στο δευτέρο προφιλ που έχω,όπως είπα το έχω μόνο για παιχνίδια και έχω κάνει φίλους χρήστες που ασχολούνται μόνο με αυτά(εχεί ένα σωρό ομάδες στο fb με άτομα που ζητούν φίλους μόνο για παιχνίδια),οπότε και δεν ζαλίζω τους πραγματικούς μου φίλους.

Σίγουρα το facebook έχει βελτιώσει κάπως τον τρόπο δημοσιεύσεων σχετικά με τα παιχνίδια όμως το να κρατώ ένα καθαρό προφίλ(μιλάω για το πραγματικό) είναι καλύτερο για μένα όσο και για τους πραγματικούς μου φίλους.

Πάντως ότι αφορά τα παιχνίδια στο fb θα τα προτιμήσω από το να βλέπω μικρά παιδια να παίζουν battlefield 3 κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φακελωμα το κανουν. Θα ζητανε επαληθευση του ονοματος με φωτογραφια καποιου επισημου εγγραφου. Ειχε τυχει σε μια φιλη και μετα απο τρελο κραξιμο με εμαιλ ξανα ανοιξανε τον λογαριασμο απλα με διορθωμενο το ονομα (χωρις να στειλει τιποτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι καταλαβαίνω δεν έχεις ασχοληθεί με παιχνίδια στο facebook ίσως και καθόλου με αυτό.Οπότε θα σου εξηγήσω τη λογική που ακολουθώ:

Όταν παίζεις ένα παιχνίδι στο facebook ... ... οπότε και δεν ζαλίζω τους πραγματικούς μου φίλους.

Σίγουρα το facebook έχει βελτιώσει κάπως τον τρόπο δημοσιεύσεων σχετικά με τα παιχνίδια όμως το να κρατώ ένα καθαρό προφίλ(μιλάω για το πραγματικό) είναι καλύτερο για μένα όσο και για τους πραγματικούς μου φίλους.

Κοίτα, η αλήθεια είναι πως δεν είμαι και φανατικός με παιχνίδια γενικότερα αν και περνώ φάσεις που κολλάω άσχημα με ορισμένα. Και με του ΦΒ τα παιχνίδια έχω ασχοληθεί, σχεδόν με παρόμοιους ρυθμούς. Κάπως λιγότερο μάλιστα ακριβώς επειδή με κουράζει όλη αυτή η προσέγγισή τους.

Ωστόσο, επιμένω γιατί το έχω κάνει και προσωπικά δηλαδή, πως από τη στιγμή που μπορείς να φτιάξεις ότι και όσες ομάδες θες, που να περιέχουν η κάθε μία όποιους από τους φίλους σου θες, νομίζω πως δεν είναι απαραίτητο να συντηρείς πολλαπλούς λογαριασμούς ΜΟΝΟ για λόγους σαν αυτούς που μου εξηγείς. Μπορείς δηλαδή πολύ απλά, όταν πατάς στην Χ πρόταση δημοσίευσης του ΦΒ παιχνιδιού σου, να επιλέγεις να γίνεται ΜΟΝΟ σε όσους θες εκεί κάθε φορά. Δεν είναι έτσι;;;!!!

 

Ευχαριστώ για την τόσο λεπτομερή σου απάντηση πάντως!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, η αλήθεια είναι πως δεν είμαι και φανατικός με παιχνίδια γενικότερα αν και περνώ φάσεις που κολλάω άσχημα με ορισμένα. Και με του ΦΒ τα παιχνίδια έχω ασχοληθεί, σχεδόν με παρόμοιους ρυθμούς. Κάπως λιγότερο μάλιστα ακριβώς επειδή με κουράζει όλη αυτή η προσέγγισή τους.

Ωστόσο, επιμένω γιατί το έχω κάνει και προσωπικά δηλαδή, πως από τη στιγμή που μπορείς να φτιάξεις ότι και όσες ομάδες θες, που να περιέχουν η κάθε μία όποιους από τους φίλους σου θες, νομίζω πως δεν είναι απαραίτητο να συντηρείς πολλαπλούς λογαριασμούς ΜΟΝΟ για λόγους σαν αυτούς που μου εξηγείς. Μπορείς δηλαδή πολύ απλά, όταν πατάς στην Χ πρόταση δημοσίευσης του ΦΒ παιχνιδιού σου, να επιλέγεις να γίνεται ΜΟΝΟ σε όσους θες εκεί κάθε φορά. Δεν είναι έτσι;;;!!!

 

Ευχαριστώ για την τόσο λεπτομερή σου απάντηση πάντως!

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες σχετικά με τις δημοσιεύσεις και τα settings που μπορείς να κάνεις.Όμως μην ξεχνάς ότι αυτές νέες δυνατότητες και νέες ρυθμίσεις έχουν εισαχθεί στο fb εδώ και λίγους μήνες.Εγώ παίζω χρόνια farmville και στην αρχή δεν είχαμε αυτή τη δυνατότητα,οπότε το δεύτερο προφίλ ήταν μονόδρομος.Φυσικά ένας που ανοίγει τώρα ένα νέο προφίλ δεν χρειάζεται να κάνει κάτι τέτοιο.

Όταν βέβαια το fb δεν είχε αυτές τις επιλογές και όταν κυνηγούσε χρήστες με το <<τουφέκι>> δεν είχε κανένα πρόβλημα.Τώρα όμως που ένας στους επτά στον πλανήτη έχει fb άρχισε τα <<νούμερα>>.

Τέλος πάντων,αυτά ότι αφορά το fb-gaming και ψεύτικα προφίλ.Η ουσία πάντα είναι να προσέχουμε τι ανεβάζουμε σε κάθε κοινωνικό δίκτυο,ποτέ τα παιδιά μέσα χωρίς την επίβλεψη γονέα και φυσικά ΌΛΑ ΜΕ ΜΈΤΡΟ. :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φακελωμα το κανουν. Θα ζητανε επαληθευση του ονοματος με φωτογραφια καποιου επισημου εγγραφου. Ειχε τυχει σε μια φιλη και μετα απο τρελο κραξιμο με εμαιλ ξανα ανοιξανε τον λογαριασμο απλα με διορθωμενο το ονομα (χωρις να στειλει τιποτα)

 

Ρε παιδια απο τη στιγμη γραφεσαι στο facebook η σε οποιο site θελετε μπορει να βρεθει ανετα η ip σας.Τι σημαινει αυτο;

μπορουν να μαθουν σε ποια χωρα και σε ποια πολη/χωριο αυτης της χωρας ειστε, μπουρουν να μαθουν ονομα επωνυμο...μπορουν να μαθουν σχεδον τα παντα.Μη νομιζετε οτι αν δε βαλετε το κανονικο σας ονομα η τον αριθμο σας δε μπορουν να σας βρουν

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ας μας ορίσει το facebook τι είναι ο fake λογαριασμός. Π.χ κάποιος με πραγματικό ονοματεπώνυμο αλλά χωρίς φωτογραφία είναι fake? Κάποιος χωρίς πραγματικό επίθετο και με real photo είναι ψεύτικος? Υπάρχουν και ένα σωρό άλλες κατηγορίες. Αν δεν υπάρξουν κάποια κριτήρια από το fb για το πότε η κατά πιθανότητα πότε είναι ψεύτικος ο λογαριασμός τότε δεν μπορεί να ξέρει το fb αν κάποιος είναι ψεύτικος ή όχι, μιλάμε πολύ γενικά και θα διαγράφουν οτι να ναι profiles και κανονικά και μη κανονικά.

 

Ας κάνουν οτι τους γουστάρει πάντως, μετά όταν θα δούν πόσο λίγοι χρήστες θα του μείνουν θα κοιτάνε να καλύψουν τα πραγματικά νούμερα, για αυτό και τώρα είπαν οτι δεν είναι γνωστό πόσοι είναι οι ψεύτικοι λογαριασμοί.

 

Για την αναφορά που είπε κάποιος οτι αν θέλουν μπορούν να τσιμπίσουν διάφορα προσωπικά στοιχεία που λές μέσω του chat, αντικειμενικά μπορούν αλλά δεν πιστεύω οτι μπροστά σε τόσα εκατομμύρια χρήστες και άλλους τόσους fake θα κοιτάξουν εμένα. Αν μιλάμε για κανέναν mister president η lady gaga που να ήταν και επίσημα profiles, πολύ πιθανόν να προσπαθούσαν να υποκλέψουν τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...