Προς το περιεχόμενο

Προσφορές εκτός τεχνολογίας


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ακομα και με 50% οι τιμες τους ειναι απο αλλο πλανητη...

μη ψαρωνετε παιδια, τα στρωματα της μιντια και της καθε επωνυμης φτιαχνονται υπεργολαβία σε μικρες βιοτεχνίες διασπαρμενες σε ολη την ελλαδα βασει των προδιαγραφών του.

Στο σκρουτζ και γενικα στην αγορά κυκλοφορουν πολυ φθηνότερα ΙΔΙΑ στρώματα... απλα με άλλο ονομα ωστε να μπορει η μαμα εταιρεία να πει το δικο μου ειναι διαφορετικό...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχεις κάποια αντιστοιχία μοντέλων να μας δείξεις για να κρίνουμε; Δεν αμφισβητώ αυτό που λες, απλά να γίνουμε πρακτικοί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Έχεις κάποια αντιστοιχία μοντέλων να μας δείξεις για να κρίνουμε; Δεν αμφισβητώ αυτό που λες, απλά να γίνουμε πρακτικοί.

Δεν την εχω, εχω ωστόσο το καταστημα που τα πουλαει και μου τα ειχε εξηγησει εαν θελεις ελα ΠΜ να στο πω... Ειχα ασχοληθεί πολυ προ εξαμηνου που ηταν να αγοράσω, ειχα μπερδευτει ανελεητα και μονο εκει καταφερα να καταλαβω τι παιζει...

 

τα περι βιοτεχνιών και "ειδικων σειρών" τα ειχε παραδεχτει και πωλητης σε επισημο καταστημα της μιντια οταν τον ψιλοπιεσα

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, paylidis είπε

Δεν την εχω, εχω ωστόσο το καταστημα που τα πουλαει και μου τα ειχε εξηγησει εαν θελεις ελα ΠΜ να στο πω... Ειχα ασχοληθεί πολυ προ εξαμηνου που ηταν να αγοράσω, ειχα μπερδευτει ανελεητα και μονο εκει καταφερα να καταλαβω τι παιζει...

τα περι βιοτεχνιών και "ειδικων σειρών" τα ειχε παραδεχτει και πωλητης σε επισημο καταστημα της μιντια οταν τον ψιλοπιεσα

Aν δε θες να το πεις δημόσια, πες μου κι εμένα το όνομα του καταστήματος που έχει τα ίδια φθηνότερα να το έχω υπόψιν μου, σ'ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Πώς ξέρουμε ότι είναι πραγματικές και όχι πλασματικές εκπτώσεις; Δε βλέπω και στο skroutz στρώματα entos για να έχουμε αναφορά.

Έχει κανείς άποψη για την ποιότητα;
https://www.entos.gr/el/component/content/article/20-home/84-nέα-συνεργασία-με-την-candia?Itemid=101

 

2 ώρες πριν, sxbruno είπε

Σχεδόν πάντα τα έχουν στην μισή τιμή.το -70 μπορούμε να το θεωρήσουμε προσφορά. Ποιοτικά δεν είναι αντίστοιχα με τα κανονικά candia strom τα οποία όμως είναι και αρκετά ακριβότερα.

Συμφωνώ με τον συμφορουμήτη sxbruno, σχεδόν πάντα έχουν -50% οπότε με το -70% αξίζει εαν ψάχνεσαι τώρα για στρώμα και για κάτι σχετικά οικονομικό,σε σχέση με τα άλλα επώνυμα. 

Εγώ έχω το SENCE(1,60 Χ 2,00)πάνω από 1,5 χρόνο, το είχα πάρει 350 με -50% (έχουν ανεβάσει λίγο τις τιμές σχετικά με τότε, ακόμα και στα μεταφορικά), ήμουν μεταξύ του SENCE & του SPIRIT (και τα 2 με 10 χρόνια εγγυήση, τα πιο φθηνά έχουν λιγοτερα) αλλά λόγω τιμής πήρα το SENCE το SPIRIT εβγαινε 150 με 200 ευρω πάνω. Τώρα σχετικά με το στρώμα είμαι αρκέτα ευχαριστημένος, θα του έβαζα 4 στα 5 , και αυτό γιατί για τα δικά μου γούστα θα ήθελα να είναι ένα κλικ πιο σκληρό τελικά(που το SPIRIT, εαν θυμάμαι καλά είναι λιγο πιο σκληρό), γενικά είναι μαλακα και τα 2.

Πάντως εάν πας για αγορά, σίγουρα να πας να ξαπλωσετε από κοντά και οι 2 ταυτόχρονα(εαν πας για διπλό), αργότερα τα κλασικά γύρισμα συχνά & προστατευτικό στρώματος για προστασία για να πλένονται στο πλυντήριο ρούχων, γιατι δεν έχουν αφαιρούμενα καλυματα όπως τα ακριβά.

ΥΓ Παντως τα ελατήρια είναι όντως ανεξάρτητα, έκανα το πείραμα που παίζει στο youtube με το ποτήρι που δεν πέφτει, όταν κουνιεσαι στην άλλη πλευρα του στρώματος.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για να αναπτύξουμε κι άλλο το θέμα "στρώμα" αλλά προσωπικά διαφωνώ με το φίλο paylidis. Το ότι σε ένα ποσοστό όταν αγοράζεις ένα προϊόν πληρώνεις και τη μάρκα είναι δεδομένο. Από εκεί και πέρα επειδή τον τελευταίο χρόνο με διαφορά 8 μηνών αγόρασα ένα διπλό και ένα ημίδιπλο στρώμα (και τα 2 για μένα :P) από τις coco-mat και media strom αντίστοιχα και επειδή και στις 2 περιπτώσεις πήγα σε περίπου 15 εταιρείες στρωμάτων, και όχι μια φορά, το μόνο σίγουρο είναι πως ΔΕΝ είναι όλα τα στρώματα ίδια. Και όταν όλα τα στρώματα, εννοώ αυτά που θεωρούνται του ίδιου βεληνεκούς χρημάτων. Σε κάθε περίπτωση, όποιος ενδιαφέρεται για αγορά στρώματος, να μη βασιστεί σε γνώμες, αλλά να πάει στα καταστήματα 2-3 και 4 φορές, να ξαπλώσει 5-10 λεπτά και να αποφασίσει ο ίδιος. Δυστυχώς ΚΑΙ στον ύπνο, τα κριτήρια είναι πολυσύνθετα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στρώματα ΜΟΝΟ μετά από δοκιμή πολλών! Δύο φορές πήρα από μικρές βιοτεχνίες λόγω κόστους και ιδεολογίας (στηρίζουμε τους μικρούς, έλα μωρε όλα ίδια είναι...), και τις δύο έφαγα φόλα.

Από τότε που μου χάρισε μια θεία το παλιό της στρώμα ΙΚΕΑ, κοιμάμαι επιτέλους σαν άνθρωπος, και δεν το περίμενα με τίποτα...

Επεξ/σία από hpdra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, chriskourou είπε

Μάλλον δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για να αναπτύξουμε κι άλλο το θέμα "στρώμα" αλλά προσωπικά διαφωνώ με το φίλο paylidis. Το ότι σε ένα ποσοστό όταν αγοράζεις ένα προϊόν πληρώνεις και τη μάρκα είναι δεδομένο. Από εκεί και πέρα επειδή τον τελευταίο χρόνο με διαφορά 8 μηνών αγόρασα ένα διπλό και ένα ημίδιπλο στρώμα (και τα 2 για μένα :P) από τις coco-mat και media strom αντίστοιχα και επειδή και στις 2 περιπτώσεις πήγα σε περίπου 15 εταιρείες στρωμάτων, και όχι μια φορά, το μόνο σίγουρο είναι πως ΔΕΝ είναι όλα τα στρώματα ίδια. Και όταν όλα τα στρώματα, εννοώ αυτά που θεωρούνται του ίδιου βεληνεκούς χρημάτων. Σε κάθε περίπτωση, όποιος ενδιαφέρεται για αγορά στρώματος, να μη βασιστεί σε γνώμες, αλλά να πάει στα καταστήματα 2-3 και 4 φορές, να ξαπλώσει 5-10 λεπτά και να αποφασίσει ο ίδιος. Δυστυχώς ΚΑΙ στον ύπνο, τα κριτήρια είναι πολυσύνθετα 

δεν ειπα οτι ειναι όλα ιδια, ειπα οτι τα media εχουν τη δικη τους σειρά στα καταστηματα τους και στην υπολοιπη αγορά παιζουν με άλλο όνομα τα ίδια στρώματα και πάλι την ταμπέλα Media...

 

αρκετά παντως με τη στρωματολογία, υπαρχει ειδικο θεμα στο μπλα μπλα... το σιγουρο για εμενα προσωπικά ειναι οτι δεν ειναι προσφορες αυτα που δειχνουν 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

δεν ειπα οτι ειναι όλα ιδια, ειπα οτι τα media εχουν τη δικη τους σειρά στα καταστηματα τους και στην υπολοιπη αγορά παιζουν με άλλο όνομα τα ίδια στρώματα και πάλι την ταμπέλα Media...

Όχι δεν είπες μόνο αυτό. Είπες και πως 1."ακομα και με 50% οι τιμες τους ειναι απο αλλο πλανητη"... 2."μη ψαρωνετε παιδια, τα στρωματα της μιντια και της καθε επωνυμης φτιαχνονται υπεργολαβία σε μικρες βιοτεχνίες διασπαρμενες σε ολη την ελλαδα βασει των προδιαγραφών του." και 3. "Στο σκρουτζ και γενικα στην αγορά κυκλοφορουν πολυ φθηνότερα ΙΔΙΑ στρώματα... απλα με άλλο ονομα ωστε να μπορει η μαμα εταιρεία να πει το δικο μου ειναι διαφορετικό.."

1. Σε σχέση με ποιες εταιρείες ακόμα και με 50% είναι οι τιμές της media από άλλο πλανήτη; 50% κάνουν οι περισσότερες εταιρείες γνωστές εταιρείες στρωμάτων πλην της coco mat που κάνει 10% το πολύ 15%. Να πεις ότι έχουν μεγάλο περιθώριο κέρδους ΌΛΕΣ οι εταιρείες γι αυτό και κάνουν τέτοια έκπτωση να το καταλάβω, αλλά ότι η συγκεκριμένη έχει τιμές από άλλο πλανήτη θα διαφωνήσω. Και στη θεωρία και στο πρακτικό κομμάτι για τους λόγους που ανέφερα στο πρώτο μήνυμα. 

2. Άρα τι προτείνεις; Να πάρουν στρώμα από τις μικρές εταιρίες ή να πάνε κατευθείαν στις ίδιες τις βιομηχανίες και να αγοράσουν στρώμα (κάτι που δε γίνεται); 

3. Ότι κυκλοφορούν στρώματα με ένα μεγάλο ποσοστό ίδιων χαρακτηριστικών ισχύει. Το ότι θα είναι ΙΔΙΑ και πολύ φθηνότερα δεν ισχύει καθόλου. Και αυτό είναι κάτι που συμβαίνει στο ευρύτερο φάσμα της αγοράς, είτε μιλάμε για τεχνολογία, είτε για ένδυση, είτε για αυτοκινητοβιομηχανίες κτλ. Πάντα ένα ποσοστό το πληρώνεις για το όνομα. 

Καλώς ή κακώς ΣΥΝΗΘΩΣ οι μεγάλες  εταιρείες έχουν καλύτερο sales, δίνουν μεγαλύτερη εγγύηση, περισσότερες ευκολίες πληρωμής, καλύτερη ποιότητα κατασκευής, προσδόκιμο ζωής κτλ. Δεν ισχύει το ίδιο φυσικά όσο αφορά τα "φτηνά" στρώματα των μεγάλων εταιριών που υπάρχουν για ευνόητους λόγους. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, chriskourou είπε

Όχι δεν είπες μόνο αυτό. Είπες και πως 1."ακομα και με 50% οι τιμες τους ειναι απο αλλο πλανητη"... 2."μη ψαρωνετε παιδια, τα στρωματα της μιντια και της καθε επωνυμης φτιαχνονται υπεργολαβία σε μικρες βιοτεχνίες διασπαρμενες σε ολη την ελλαδα βασει των προδιαγραφών του." και 3. "Στο σκρουτζ και γενικα στην αγορά κυκλοφορουν πολυ φθηνότερα ΙΔΙΑ στρώματα... απλα με άλλο ονομα ωστε να μπορει η μαμα εταιρεία να πει το δικο μου ειναι διαφορετικό.."

1. Σε σχέση με ποιες εταιρείες ακόμα και με 50% είναι οι τιμές της media από άλλο πλανήτη; 50% κάνουν οι περισσότερες εταιρείες γνωστές εταιρείες στρωμάτων πλην της coco mat που κάνει 10% το πολύ 15%. Να πεις ότι έχουν μεγάλο περιθώριο κέρδους ΌΛΕΣ οι εταιρείες γι αυτό και κάνουν τέτοια έκπτωση να το καταλάβω, αλλά ότι η συγκεκριμένη έχει τιμές από άλλο πλανήτη θα διαφωνήσω. Και στη θεωρία και στο πρακτικό κομμάτι για τους λόγους που ανέφερα στο πρώτο μήνυμα. 

2. Άρα τι προτείνεις; Να πάρουν στρώμα από τις μικρές εταιρίες ή να πάνε κατευθείαν στις ίδιες τις βιομηχανίες και να αγοράσουν στρώμα (κάτι που δε γίνεται); 

3. Ότι κυκλοφορούν στρώματα με ένα μεγάλο ποσοστό ίδιων χαρακτηριστικών ισχύει. Το ότι θα είναι ΙΔΙΑ και πολύ φθηνότερα δεν ισχύει καθόλου. Και αυτό είναι κάτι που συμβαίνει στο ευρύτερο φάσμα της αγοράς, είτε μιλάμε για τεχνολογία, είτε για ένδυση, είτε για αυτοκινητοβιομηχανίες κτλ. Πάντα ένα ποσοστό το πληρώνεις για το όνομα. 

Καλώς ή κακώς ΣΥΝΗΘΩΣ οι μεγάλες  εταιρείες έχουν καλύτερο sales, δίνουν μεγαλύτερη εγγύηση, περισσότερες ευκολίες πληρωμής, καλύτερη ποιότητα κατασκευής, προσδόκιμο ζωής κτλ. Δεν ισχύει το ίδιο φυσικά όσο αφορά τα "φτηνά" στρώματα των μεγάλων εταιριών που υπάρχουν για ευνόητους λόγους. 

 

1. σε σχέση με το ιδιο τεχνικα στρώμα που πουλιεται στο σκρουτζ με άλλο ονομα. Και ω ναι η τιμή του ειναι απο άλλο πλανήτη, μου πεσαν τα μαλλια οταν μπηκα στο "επισημο" καταστημα για να δοκιμασω τα στρώματα τους εχοντας ήδη κανει ερευνα αγοράς στο σκρουτζ...

2. να παρουν το ιδιο στρωμα με την ιδια φιρμα απο μαγαζι του σκρουτζ που προερχεται απο τη βιοτεχνία (και ναι καποιες βιοτεχνίες πουλανε απευθείας και ξερω και 2-3 συγκεκριμένες στο παγκράτι και το περιστέρι). Και μαντεψε, πολλοι εχουν και εκθετηριο για να τα δοκιμασεις κανονικά (βλ. σχολιο 3)...

3. δε μπορώ να συμφωνήσω, δε θεωρω οτι θα εχουν καποια διαφορά... τουλαχιστον εγω που πηγα δοκιμασα στη μιντια και την επομενη μερα πηγα το δοκιμασα στο μικρο μαγαζακι στο κουκακι που τα πουλαει διεκρινα οτι ειναι ολοιδια.

 

Τωρα, εαν η μιντια σου κανει δοσεις μου ειναι αδιαφορο, δε βαζω δόσεις ούτε για αυτοκίνητο. Το μονο που μπορώ να συμφωνήσω ειναι η εγγυηση που η επισημη εταιρεία δινει σαφώς περισσότερη, χωρις ομως να μπορώ να πιστεψω οτι θα εχουν καλύτερα υλικά, ούτε θα αντεξει στην πραξη περισσότερο απλα με δεδομένο οτι πουλανε διπλο-τριπλή τιμή εχουν την αβαντα να σου δωσουν μια παραπανω εγγυηση σε περιπτωση που κάτι δεν παει καλα...

Επισης για μενα η αλλαγη στρώματος θεωρείται δεδομενη στην 7ετία περα απο το τεχνικό κομματι (σουστες κλπ) για λόγους υγιεινής οπότε δε βρίσκω νόημα να δωσω 1000€+ για ενα στρωμα που στην πράξη θα ειναι το ίδιο με ενα των 350-400€ με ιδια φιρμα και άλλο ονομα μοντελου...

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλες οι μεγάλες εταιρείες που παράγουν στρώματα στην Ελλάδα χρησιμοποιούν τα ίδια πάνω κάτω υλικά και έχουν μάλιστα ακριβώς τους ίδιους προμηθευτές σε κάποια υλικά. τα στρώματα στην Ελλάδα γενικότερα είναι υπερκοστολογημένα και πωλούνται πανάκριβα στην λιανική. στην χονδρική όχι καθώς οι περισσότερες από τις εταιρείες αυτές (τουλάχιστον οι 2-3 μεγάλες) κάνουν και πολλές εξαγωγές ενώ έχουν και ιδιόκτητα εργοστάσια και δεν δίνουν την παραγωγή τους έξω. τώρα ο καθένας κάνει κουμάντο αλλά δεν υπάρχουν πολλοί που μπορούν να δώσουν 500 και 1000 ευρώ για στρώμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Υπάρχει και topic στο Μπλα Μπλα για αναζήτηση στρωμάτων, καλύτερα θα ήταν να τα λέγατε εκεί από το να χαθούν εδώ μέσα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, lmag said:

Συμφωνώ με τον συμφορουμήτη sxbruno, σχεδόν πάντα έχουν -50% οπότε με το -70% αξίζει εαν ψάχνεσαι τώρα για στρώμα και για κάτι σχετικά οικονομικό,σε σχέση με τα άλλα επώνυμα. 

Εγώ έχω το SENCE(1,60 Χ 2,00)πάνω από 1,5 χρόνο, το είχα πάρει 350 με -50% (έχουν ανεβάσει λίγο τις τιμές σχετικά με τότε, ακόμα και στα μεταφορικά), ήμουν μεταξύ του SENCE & του SPIRIT (και τα 2 με 10 χρόνια εγγυήση, τα πιο φθηνά έχουν λιγοτερα) αλλά λόγω τιμής πήρα το SENCE το SPIRIT εβγαινε 150 με 200 ευρω πάνω. Τώρα σχετικά με το στρώμα είμαι αρκέτα ευχαριστημένος, θα του έβαζα 4 στα 5 , και αυτό γιατί για τα δικά μου γούστα θα ήθελα να είναι ένα κλικ πιο σκληρό τελικά(που το SPIRIT, εαν θυμάμαι καλά είναι λιγο πιο σκληρό), γενικά είναι μαλακα και τα 2.

Πάντως εάν πας για αγορά, σίγουρα να πας να ξαπλωσετε από κοντά και οι 2 ταυτόχρονα(εαν πας για διπλό), αργότερα τα κλασικά γύρισμα συχνά & προστατευτικό στρώματος για προστασία για να πλένονται στο πλυντήριο ρούχων, γιατι δεν έχουν αφαιρούμενα καλυματα όπως τα ακριβά.

ΥΓ Παντως τα ελατήρια είναι όντως ανεξάρτητα, έκανα το πείραμα που παίζει στο youtube με το ποτήρι που δεν πέφτει, όταν κουνιεσαι στην άλλη πλευρα του στρώματος.

Ευχαριστώ για τις σκέψεις/εμπειρίες σου....

Πραγματικά και εγώ το SPIRIT γλυκοκοιτάω... και νομίζω με 366 ευρώ ειναι καλή τιμή... αυτό που τσούζει είναι τα μεταφορικά 40ευρώ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, akisthegreat είπε

Καλημέρα, 

Σύμφωνα με το φυλλάδιο του ΑΒ, αν κάνεις αγορές 20 ευρώ στα παραπάνω προϊόντα που έχει προσφορά 1+1 δώρο, σου δίνει 100 πόντους στην κάρτα ΑΒ. Αν πάω σήμερα να ψωνίσω, θα μου δώσει 200 πόντους = 6ευρη επιταγή? 

Το δοκίμασε κάποιος? 

IMG_20180312_095616.jpg

Επιβεβαιώνω ότι ισχύει ο διπλασιασμός πόντων. Πήγα πριν λίγο και ψώνισα 20 ευρώ πράγματα και πήρα 6ευρη επιταγή! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...