Προς το περιεχόμενο

Ένας χρόνος από το θάνατο του Steve Jobs


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομιζω ότι ισχυριστηκε κανενας το αντιθετο? Αλλα δεν βλέπω κανενα νυν , πρωην, εκλειποντα η μη CEO αυτων των εταιρειων να έχει καθε τρεις και λίγο την τιμητική του στο news section οποιουδήποτε φορουμ....

 

Γτ δεν θελετε να καταλαβετε καποιοι ότι δεν προσπαθω/ουμε να μειώσουμε το έργο του jobs. Καλα έκανε ο ανθρωπος και έκανε την δουλειά του με τον καλυτερο δυνατο τροπο, εβαλε μπολικο χρήμα στην τσέπη και έζησε μια ζωή, περα των τελευταίων ημερων του, που θα την ζηλευε ο οποιοσδήποτε... το θέμα μας είναι αλλο... αν αξίζει αυτός ο ανθρώπος να μνημονευεται για να μην πω λατρεύεται κατα αυτο τον τρόπο... λες και ήταν κανενας σωτηρας του έθνους ή της ανθρωποτητας... ?

Υπαρχουν παρα πολλοι αλλοι ανθρωποι που έχουν κανει πολυ σημαντικότερα πραγματα απο τον Jobs και εγώ προσωπικα δεν έχω δει κανενα τετοιυο είδους μνημόσυνο ουτε σε αυτο το φορουμ ουτε σε κανενα αλλο....

 

Και για να μην ξεφεύγουμε απο τα στενα ορια της τεχνολογιας , δεν έχω δει πουθενα κανενα μνημοσυνο για τον Εντισον, για τον Alexander Bell, για τον Paul Lauterbut για... για... για... που προσέφεραν πολλά περισσοτερα απο ένα επιτυχημένο CEO μιας οποιαδήποτε εταιρεια...

Αλλα ναι σορυ ξεχασα αυτοι δεν ήταν τοσο επικοινωνιακοι όσο ο Jobs!

 

Κοίταξε ούτε εγώ είμαι υπέρ του μνημόσυνου.

Αλλά μερικές φορές η κριτική είναι λίγο μονόπλευρη και κάνει όλους τους υπόλοιπους CEO και λοιπές εταιρίες να μη φέρουν καμιά ευθήνη για όλα αυτά.

Γιατί? Επειδή πχ ο Lee Kun-hee είναι λιγότερο γνωστός και δημοφiλής από τον Jobs αυτόματα δεν μας ενδιαφέρει για το πως μεταχειρίζεται η Samsung τους υπαλλήλους εργοστασίων που δουλεύουν για λογαριασμό της?

 

Δηλαδή για να καταλάβω, όσο περισσότερο διάσημος είναι κάποιος τόσο περισσότερες "ευθήνες " του καταλλογίζονται? Οι υπόλοιποι?

 

Δεν υποστηρίζω κανέναν Jobs, στο κάτω κάτω στα...δια μου κιόλας, απλά όση εντύπωση μου κάνει το "μνημόσυνο" που στήνουν μερικοί, άλλο τόσο εντύπωση μου κάνουν και αυτοί που σπεύδουν να κοτσάρουν και από ένα άρθρο για τη Foxconn λες και ξαφνικά έγιναν οι πολέμιοι του εγκλήματος και της εκμετάλλευσης και τους πήρε ο πόνος για τους εργάτες μιας ξένης χώρας.

 

Δηλαδή όλοι εσείς οι ευαίσθητοι άνθρωποι με συνείδηση αγοράζετε προιόντα τα οποία δεν έχουν κατασκευαστεί από την εκμετάλλευση και τον ιδρώτα κάποιου ανθρώπου που ζει σε άθλιες συνθήκες κάπου σε μια τριτοκοσμική χώρα?

Τηλεφωνείτε στην Sony για να ρωτήσετε εαν ο εργαζόμενος που συναρμολόγησε την ψηφιακή βιντεοκάμερά που θέλετε, έλαβε υψηλά στάνταρ εργασιακών συνθηκών?

 

Αν ναι τότε ειλικρινά μπράβο σας και σας βγάζω το καπέλο!

Αν όχι όμως, αυτό μήπως λέγεται υποκρισία?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Δεν νομιζω ότι ισχυριστηκε κανενας το αντιθετο? Αλλα δεν βλέπω κανενα νυν ' date=' πρωην, εκλειποντα η μη CEO αυτων των εταιρειων να έχει καθε τρεις και λίγο την τιμητική του στο news section οποιουδήποτε φορουμ....

 

Γτ δεν θελετε να καταλαβετε καποιοι ότι δεν προσπαθω/ουμε να μειώσουμε το έργο του jobs. Καλα έκανε ο ανθρωπος και έκανε την δουλειά του με τον καλυτερο δυνατο τροπο, εβαλε μπολικο χρήμα στην τσέπη και έζησε μια ζωή, περα των τελευταίων ημερων του, που θα την ζηλευε ο οποιοσδήποτε... το θέμα μας είναι αλλο... αν αξίζει αυτός ο ανθρώπος να μνημονευεται για να μην πω λατρεύεται κατα αυτο τον τρόπο... λες και ήταν κανενας σωτηρας του έθνους ή της ανθρωποτητας... ?

Υπαρχουν παρα πολλοι αλλοι ανθρωποι που έχουν κανει πολυ σημαντικότερα πραγματα απο τον Jobs και εγώ προσωπικα δεν έχω δει κανενα τετοιυο είδους μνημόσυνο ουτε σε αυτο το φορουμ ουτε σε κανενα αλλο....

 

Και για να μην ξεφεύγουμε απο τα στενα ορια της τεχνολογιας , δεν έχω δει πουθενα κανενα μνημοσυνο για τον Εντισον, για τον Alexander Bell, για τον Paul Lauterbut για... για... για... που προσέφεραν πολλά περισσοτερα απο ένα επιτυχημένο CEO μιας οποιαδήποτε εταιρεια...

Αλλα ναι σορυ ξεχασα αυτοι δεν ήταν τοσο επικοινωνιακοι όσο ο Jobs!

[/quote']

 

Φίλε θελω να καταλάβω αλλα δε μπορώ... Σου έσβησαν οι moderators αυτού του forum θέμα με τα ποσά χρόνια πριν, πέθανε κάποιο απο τα μεγάλα ονόματα που προαναφερες? Εκανε καποιος μνημοσυνο σε καποιο σημαντικο ανθρωπο και του το διαγραψαν? Αν το έκαναν αυτο τότε σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατι εξοργιζεσαι. Μάλιστα θα σε υποστήριξω με το παραπάνω.

Αλλα αν δεν το έκαναν αυτο μη ξανά ρωτήσεις γιατι δεν σε καταλαβαίνουμε ή γιατι δεν θελουμε να σε καταλάβουμε.

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...