Προς το περιεχόμενο

Ένας χρόνος από το θάνατο του Steve Jobs


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προϋπήρχαν smartphones πριν το iPhone; Τα Qtek και τα Eten, ας πούμε; Και η διαφορά τους από τα μετά-iPhone-smartphones είναι μόνο το design; Ο μι τζι, δηλαδή!!!

 

Όλοι οι καλοί χωράνε, και οι μηχανικοί και οι προγραμματιστές και οι designers και εκείνοι που οργανώνουν όλους τους παραπάνω και βάζουν στόχους.

 

ότι νάναι παραπληροφόρηση.

 

p800a.jpg

 

 

nokia-9000i.jpg

 

 

 

Η 2η παράγραφος είναι γεγονός όντως.

 

 

 

Μην ξεκινήσετε τα multitouch/capacitive screen, accelerometer κτλ, δεν τα ανακάλυψε η apple, απλά το concept για ένα μικρό διαδικτυωμένο smartphone με εφαρμογές (thank microsoft, όσο ανάπηρο λειτουργικό και αν ήταν ήταν η 1η υλοποίηση του concpet που πολύ σωστά ραφίναρε η apple, αλλά δεν έχει την καινοτομία η apple) προϋπήρχε της apple.

 

Δε θα μας αλλαξάτε και την ιστορία τώρα, είπαμε ξεκολλάτε με τα ψέματα. Κανείς δε κατηγορεί του Apple users ή τον Jobs, αλλά ΦΤΑΝΕΙ με τα ψέματα διαβάζουν και πιτσιρικάδες το φόρουμ και τους μαθαίνετε ανακρίβειες.

 

Κρατήστε τη ψύχωσή σας για τον "δημιουργό" των πάντων Jobs για εσάς, για τον υπόλοιπο κόσμο ήταν ο καλύτερος manger/CEO μέχρι στιγμής (μετά ίσως τον Ford - βλ. 2η βιομηχανική επανάσταση και γραμμή μαζικής παραγωγής).

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Είστε απίστευτοι! Ξεπεράσατε ακόμη και τον δικό μου "φαν μποϋσμό" από την ανάποδη όμως! Η βιογραφία αναξιόπιστη, ο ίδιος επίσης αναξιόπιστος! Οκ δέχομαι ο,τι λέτε εσείς...

 

Κακώς συνεργάστηκαν με ταλαντουχους μηχανικούς κλπ και προώθησαν τη δουλειά τους! Έπρεπε να τους αφήσουν να τα πάρουν μαζί τους στον τάφο!

 

Lomar: Οι συσκευές που "προσκυνάς" σαν super smartphones, ήταν μια ανωμαλία της φύσης ως προς τη χρηστικότητα και τη φιλικότητα προς το χρήστη (παρόλο που θεωρητικά "έκαναν τα πάντα"). Επίσης μερικά από αυτά έκαναν τότε 1.000 ευρώ (ακόμη δεν ξεπέρασα τα ευρουλάκια που έσκασα για το qtek9000 και το βρισίδι στη συνέχεια...) Αν δεν ήταν ο jobs με το iphone θα είχες ακόμη καλέμι και σφυρί για να κάνεις κλικ στις οθόνες σου... :P

 

Μερικές φορές με τρομάζετε! B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είστε απίστευτοι! Ξεπεράσατε ακόμη και τον δικό μου "φαν μποϋσμό" από την ανάποδη όμως! Η βιογραφία αναξιόπιστη, ο ίδιος επίσης αναξιόπιστος! Οκ δέχομαι ο,τι λέτε εσείς...

 

Κακώς συνεργάστηκαν με ταλαντουχους μηχανικούς κλπ και προώθησαν τη δουλειά τους! Έπρεπε να τους αφήσουν να τα πάρουν μαζί τους στον τάφο!

 

Lomar: Οι συσκευές που "προσκυνάς" σαν super smartphones, ήταν μια ανωμαλία της φύσης ως προς τη χρηστικότητα και τη φιλικότητα προς το χρήστη (παρόλο που θεωρητικά "έκαναν τα πάντα"). Επίσης μερικά από αυτά έκαναν τότε 1.000 ευρώ (ακόμη δεν ξεπέρασα τα ευρουλάκια που έσκασα για το qtek9000 και το βρισίδι στη συνέχεια...) Αν δεν ήταν ο jobs με το iphone θα είχες ακόμη καλέμι και σφυρί για να κάνεις κλικ στις οθόνες σου... :P

 

Μερικές φορές με τρομάζετε! B)

 

δηλαδή ο Jobs ανακάλυψε τις capacitive οθόνες; ουτέ καν η apple δεν ήτανε. και αυτά τα κινητά βγήκαν το 2000. Η τεχνολογία εξελίσεται. όχι απο την apple, απλά η apple έκανε το 1ο πετυχημένο πάντρεμα, αυτό που κατα πολλούς έπρεπε να το είχε κάνει η sony, αν το Keiretsu της δεν είχε εσωτερικές διαμάχες.

 

και ακόμα δε μας εξήγησες τι είπε στα βίντεο, που αποδεικνύετε οτι αυτός αναγέννησε την πληροφορική. Ναι το 3ο βίντεο δείχνει αυτό το πάντρεμα που ανέφερα παραπάνω και ναι είναι άξιο λόγου, αλλά πραγματικά το οπαδικό τρολλάρισμά σου "Αν δεν ήταν ο jobs με το iphone θα είχες ακόμη καλέμι και σφυρί για να κάνεις κλικ στις οθόνες σου" χωρίς η apple να έχει ανακαλύψει τις capacitive οθόνες είναι άνω ποταμών.

 

δλδ ήταν ο μόνος πετυχημένος drop-out entrepreneur; o Gates τι ήταν; ποιό ήταν το point με τα βίντεο που πόσταρες;

 

Υ.Γ. -> που ακριβώς (και άλλα ψέματα απο μέρους σου) έγραψα οτι προσκυνάω ως super smartphones τα πρώτα πριν το iphone smartphones;

 

Υ.Γ.#2 -> απλά για να μη διαστρεβλωθούν αυτά που πραγματικά έγραψα με τα ψέματά σου, ΕΙΠΑ πως το concept του iphone δεν ήταν καινοτομία της apple, απλά το iphone ήταν το 1ο πετυχημένο πάντρεμα όταν είχαν ωριμάσει πολλές τεχνολογίες. Μπράβο στην apple για το πάντρεμα, δεν ήταν το iphone που τις ανακάλυψε, η "καινοτομία" ήταν στην υπομονή της apple να ωριμάσουν πρώτα οι τεχνολογίες, στο gui (αυτό τώρα το γράφω και το έχω αναφέρει σε άλλα θρεντ αρκετές φορές -> ) και φυσικά στο App Store, το οποίο ήταν πραγματικά σωτηρία για τον indy developer!

 

Υ.Γ.#3 Μαρέσει που τα πραγματικά μεγάλα κατορθώματα της apple δεν τα ανέφερες ούτε εσύ, ούτε ο kirileman, απλά μείνατε στο ελιτιστικό, μινιμαλιστικό, σνομπάρισμα των υπολοίπων που δεν αναγνωρίζουν τον jobs ως ΘΕΟ! πάρε και το reference για τη sony να μαθαίνεις τι πραγματικά γίνεται σε διεθνές επίπεδο και όχι ότι σου πλασάρει έναν άνθρωπος για τον εαυτο ΤΟΥ (εγωκεντρισμός κάργα - είσαι ότι δηλώσεις ένα πράμμα!): http://www.wired.com...ney-apple-sony/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δηλαδή ο Jobs ανακάλυψε τις capacitive οθόνες; ουτέ καν η apple δεν ήτανε. και αυτά τα κινητά βγήκαν το 2000. Η τεχνολογία εξελίσεται. όχι απο την apple, απλά η apple έκανε το 1ο πετυχημένο πάντρεμα, αυτό που κατα πολλούς έπρεπε να το είχε κάνει η sony, αν το Keiretsu της δεν είχε εσωτερικές διαμάχες.

 

και ακόμα δε μας εξήγησες τι είπε στα βίντεο, που αποδεικνύετε οτι αυτός αναγέννησε την πληροφορική. Ναι το 3ο βίντεο δείχνει αυτό το πάντρεμα που ανέφερα παραπάνω και ναι είναι άξιο λόγου, αλλά πραγματικά το οπαδικό τρολλάρισμά σου "Αν δεν ήταν ο jobs με το iphone θα είχες ακόμη καλέμι και σφυρί για να κάνεις κλικ στις οθόνες σου" χωρίς η apple να έχει ανακαλύψει τις capacitive οθόνες είναι άνω ποταμών.

 

δλδ ήταν ο μόνος πετυχημένος drop-out entrepreneur; o Gates τι ήταν; ποιό ήταν το point με τα βίντεο που πόσταρες;

 

Υ.Γ. -> που ακριβώς (και άλλα ψέματα απο μέρους σου) έγραψα οτι προσκυνάω ως super smartphones τα πρώτα πριν το iphone smartphones;

 

Υ.Γ.#2 -> απλά για να μη διαστρεβλωθούν αυτά που πραγματικά έγραψα με τα ψέματά σου, ΕΙΠΑ πως το concept του iphone δεν ήταν καινοτομία της apple, απλά το iphone ήταν το 1ο πετυχημένο πάντρεμα όταν είχαν ωριμάσει πολλές τεχνολογίες. Μπράβο στην apple για το πάντρεμα, δεν ήταν το iphone που τις ανακάλυψε, η "καινοτομία" ήταν στην υπομονή της apple να ωριμάσουν πρώτα οι τεχνολογίες, στο gui (αυτό τώρα το γράφω και το έχω αναφέρει σε άλλα θρεντ αρκετές φορές -> ) και φυσικά στο App Store, το οποίο ήταν πραγματικά σωτηρία για τον indy developer!

 

Υ.Γ.#3 Μαρέσει που τα πραγματικά μεγάλα κατορθώματα της apple δεν τα ανέφερες ούτε εσύ, ούτε ο kirileman, απλά μείνατε στο ελιτιστικό, μινιμαλιστικό, σνομπάρισμα των υπολοίπων που δεν αναγνωρίζουν τον jobs ως ΘΕΟ! πάρε και το reference για τη sony να μαθαίνεις τι πραγματικά γίνεται σε διεθνές επίπεδο και όχι ότι σου πλασάρει έναν άνθρωπος για τον εαυτο ΤΟΥ (εγωκεντρισμός κάργα - είσαι ότι δηλώσεις ένα πράμμα!): http://www.wired.com...ney-apple-sony/

 

Μην βάζεις λόγια στο στόμα μου που ποτέ δεν είπα για να τα φέρεις όλα στα μέτρα σου! Και προφανώς λες ψέμματα με τη σειρά σου παρουσιάζοντας πως σου είπαμε πως η Apple ανακάλυψε τις οθόνες κλπ κλπ!

 

Πόσταρα τα videos όχι για να σου αποδείξω ότι αναγέννησε την πληροφορική (μα καλά δηλαδή έλεος, πως το σκέφτηκες αυτό?) αλλά γιατί ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θαυμάζω το λόγο του, το στυλ του, το μυαλό του! Τα υπόλοιπα είναι δικά σου δημιουργήματα και επειδή το ξέρω το παιχνιδάκι αυτό και το βαριέμαι, δεν θα κάτσω πάλι να εξηγώ τα αυτονόητα! Αν σε ενοχλει οποιαδήποτε εικόνα ή βίντεο με τον Jobs δεν με ενδιαφέρει γιατί ειμαστε σε ενα τοπικ για τον ένα χρόνο απο το θάνατό του!

 

B)

 

Ps: ειναι πολύ αστείο πως μερικοί πιστεύουν πως για να δημιουργήσεις τη μεγαλύτερη εταιρια στον κόσμο, αρκεί λίγη τύχη και μερικές "αντιγραφές"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βάζεις λόγια στο στόμα μου που ποτέ δεν είπα για να τα φέρεις όλα στα μέτρα σου! Και προφανώς λες ψέμματα με τη σειρά σου παρουσιάζοντας πως σου είπαμε πως η Apple ανακάλυψε τις οθόνες κλπ κλπ!

 

Πόσταρα τα videos όχι για να σου αποδείξω ότι αναγέννησε την πληροφορική (μα καλά δηλαδή έλεος, πως το σκέφτηκες αυτό?) αλλά γιατί ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θαυμάζω το λόγο του, το στυλ του, το μυαλό του! Τα υπόλοιπα είναι δικά σου δημιουργήματα και επειδή το ξέρω το παιχνιδάκι αυτό και το βαριέμαι, δεν θα κάτσω πάλι να εξηγώ τα αυτονόητα! Αν σε ενοχλει οποιαδήποτε εικόνα ή βίντεο με τον Jobs δεν με ενδιαφέρει γιατί ειμαστε σε ενα τοπικ για τον ένα χρόνο απο το θάνατό του!

 

B)

 

Ps: ειναι πολύ αστείο πως μερικοί πιστεύουν πως για να δημιουργήσεις τη μεγαλύτερη εταιρια στον κόσμο, αρκεί λίγη τύχη και μερικές "αντιγραφές"...

 

 

Συγνώμη να ζητήσω και σε εσένα τότε γιατί δε κατάλαβα τι θαύμαζες τελικά στο Jobs. Και εγώ τα θαυμάζω αυτά, αλλά δε μπορώ την αδικεία εις βάρος άλλων λιγότερο cool μηχανικών/επιστημόνων. Τελικά δεν το πήγενες εκεί, λυπάμαι για τη παρεξήγηση και τους χαρακτηρισμούς, δε διαφωνούμε κάπου, αν θες διέγραψε τα μηνύματα μου, γιατί είναι ταλαιπωρία να τα κάνω edit :P

 

τα περι οθονών ήταν απάντηση στο προκλητικό σου σχόλιο "Αν δεν ήταν ο jobs με το iphone θα είχες ακόμη καλέμι και σφυρί για να κάνεις κλικ στις οθόνες σου". Γιατί μόνο αν είχε εφεύρει τις capacitive οθόνες η apple θα έστεκε, για αυτό και το ανέφερα, ρωτόντας σε αν αυτό πιστεύεις, δεν ήμουν καταφατικός στο σχόλιο αυτό, ερώτηση έκανα (και όχι σε ρητορικό ύφος, ειλικρινά περίμενα την απάντησή σου στο συγκεκριμένο).

 

ps: δεν ισχυρίστικα κάτι τέτοιο (περι αντιγραφών), είπα για υπομονή και σωστό πάντρεμα που άλλοι κολοσοί (sony) δεν το κατάφεραν. Άρα αναγνώρισα την αξία της apple και τη συνεισφορά της.

 

ps#2: το σχόλιό μου περί app store πιστεύω πως αποδεικνύει οτι δεν είμαι hater, ούτε πορωμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το 3ο βίντεο δείχνει αυτό το πάντρεμα που ανέφερα παραπάνω και ναι είναι άξιο λόγου, αλλά πραγματικά το οπαδικό τρολλάρισμά σου "Αν δεν ήταν ο jobs με το iphone θα είχες ακόμη καλέμι και σφυρί για να κάνεις κλικ στις οθόνες σου" χωρίς η apple να έχει ανακαλύψει τις capacitive οθόνες είναι άνω ποταμών.

 

Κάπου εδώ το χάνεις. Τις capacitive οθόνες φυσικά και δε τις έφτιαξε η Apple. Ακόμα και σήμερα δε κατασκευάζει οθόνες. Διαπίστωσε όμως την ανωτερότητά τους έναντι των resistive σε smartphones.

 

Τρανή απόδειξη γι αυτό;

 

Μέχρι και 2 χρόνια μετά το iPhone, οι ανταγωνιστές έβγαζαν smartphones με resistive οθόνες. Και οι Apple-haters εδώ μέσα, μάχονταν υπέρ της ανωτερότητάς τους, λέγοντας πόσο "δύσχρηστο" είναι ένα smartphone χωρίς stylus και ότι δε βολεύει ο χειρισμός με τα δάχτυλα. Lawl. Φυσικά, όταν μετά από χρόνια κατάλαβαν και οι άλλοι κατασκευαστές ότι το stylus είναι άχρηστο στις περισσότερες περιπτώσεις, όλα αυτά... "τα ξεχάσαμε".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

 

Συγνώμη να ζητήσω και σε εσένα τότε γιατί δε κατάλαβα τι θαύμαζες τελικά στο Jobs. Και εγώ τα θαυμάζω αυτά, αλλά δε μπορώ την αδικεία εις βάρος άλλων λιγότερο cool μηχανικών/επιστημόνων. Τελικά δεν το πήγενες εκεί, λυπάμαι για τη παρεξήγηση και τους χαρακτηρισμούς, δε διαφωνούμε κάπου, αν θες διέγραψε τα μηνύματα μου, γιατί είναι ταλαιπωρία να τα κάνω edit :P

 

τα περι οθονών ήταν απάντηση στο προκλητικό σου σχόλιο "Αν δεν ήταν ο jobs με το iphone θα είχες ακόμη καλέμι και σφυρί για να κάνεις κλικ στις οθόνες σου". Γιατί μόνο αν είχε εφεύρει τις capacitive οθόνες η apple θα έστεκε, για αυτό και το ανέφερα, ρωτόντας σε αν αυτό πιστεύεις, δεν ήμουν καταφατικός στο σχόλιο αυτό, ερώτηση έκανα (και όχι σε ρητορικό ύφος, ειλικρινά περίμενα την απάντησή σου στο συγκεκριμένο).

 

ps: δεν ισχυρίστικα κάτι τέτοιο (περι αντιγραφών), είπα για υπομονή και σωστό πάντρεμα που άλλοι κολοσοί (sony) δεν το κατάφεραν. Άρα αναγνώρισα την αξία της apple και τη συνεισφορά της.

 

ps#2: το σχόλιό μου περί app store πιστεύω πως αποδεικνύει οτι δεν είμαι hater, ούτε πορωμένος.

 

Το πηρα "προσωπικα" γιατί φάνηκε πως θεώρησες δικες μου τις ακραίες απόψεις για τον Jobs και την Apple και απο τη στι,η που συννενοηθήκαμε no problem. Δεν υπαρχει λόγος να σβηστει τιποτα, σβήστηκαν "σαχλά" και άσχετα posts και τίποτα αλλο. Και γω στο "παντρεμα" των τεχνολογιών αναφέρθηκα σχετικα με τις οθόνες κλπ, δεν ειπα ποτε πως είναι δημιούργημά του. Αν δεν γινοταν τοτε αυτο με το iphone, πιθανων να ειχαμε ακομη τις παλιές οθόνες ή οι capacitive θα κόστιζαν μια περιουσια!

 

Δεν θαυμάζω τον Jobs σαν μηχανικό, developer κλπ αλλά σαν εναν χαρισματικό άνθρωπο που κατάφερε οτι κατάφερε. Παράλληλα η "φιλοσοφία" του που φρόντιζε να ενσωματώνει στα προϊόντα της εταιριας, ήταν πολύ κοντά στα δικά μου γούστα και γι'αυτο και τα επέλεξα (και δεν σου κρύβω πως ανησυχώ για το μέλλον, γιατί βλέπω ήδη σημάδια που με ενοχλούν).

 

Τέλος δεν έχω τίποτα ούτε με τους haters ούτε και με τους φανς, με ενδιαφέρει εξίσου η κουβέντα με όλους.

 

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου εδώ το χάνεις. Τις capacitive οθόνες φυσικά και δε τις έφτιαξε η Apple. Ακόμα και σήμερα δε κατασκευάζει οθόνες. Διαπίστωσε όμως την ανωτερότητά τους έναντι των resistive σε smartphones.

 

Τρανή απόδειξη γι αυτό;

 

Μέχρι και 2 χρόνια μετά το iPhone, οι ανταγωνιστές έβγαζαν smartphones με resistive οθόνες. Και οι Apple-haters εδώ μέσα, μάχονταν υπέρ της ανωτερότητάς τους, λέγοντας πόσο "δύσχρηστο" είναι ένα smartphone χωρίς stylus και ότι δε βολεύει ο χειρισμός με τα δάχτυλα. Lawl. Φυσικά, όταν μετά από χρόνια κατάλαβαν και οι άλλοι κατασκευαστές ότι το stylus είναι άχρηστο στις περισσότερες περιπτώσεις, όλα αυτά... "τα ξεχάσαμε".

 

Ομολογώ οτι αυτό δε το ήξερα. Ο λόγος που δε γινόταν η υιοθέτηση ήταν μόνο αυτό με τη "δυσχρηστία"; Γιατί 2 χρόνια μετά τη κυκλοφορία του απλά δεν ήταν ακόμα αρκετά (ούτε τώρα είναι 100% βέβαια) ώριμο το Android για να υποστηρίξει ανταγωνισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O λόγος που δε γινόταν ήταν γιατί αυτοί που είχαν στα χέρια τους τις τύχες των symbian και windows δεν τα εξέλιξαν εγκαίρως και έτσι έμειναν πολύ πίσω

(Ειδικά η νοκια άργησε πολύ να αντιδράσει και είχε επαναπαυθεί στη πρωτιά της )

 

Μόνο όταν βγήκε το android υπήρξε κάποιος που ήξερε από ότι φαίνεται το πώς και σκόπευε να ανταγωνιστεί σοβαρά την apple , όμως είχαν κι αυτοί ειδικά τότε αρκετό δρόμο μπροστά τους μέχρι να φτάσουν σε ένα καλό επίπεδο και να είναι πραγματικά ανταγωνιστικοί

 

Sent from my Galaxy Nexus using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

για τον <<ανθρωπιστη>>

 

http://www.technewz....-5-foxconn.html

 

Και για πες τι σχέση έχει ο Jobs με την ιδιοκτησία της Foxconn? Η Apple καθορίζει τις συνθήκες εργασίας, τους μισθούς κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για πες τι σχέση έχει ο Jobs με την ιδιοκτησία της Foxconn? Η Apple καθορίζει τις συνθήκες εργασίας, τους μισθούς κλπ?

 

Η apple και ο εκαστοτε ceo της επιλέγει τους συνεργατες της όμως... ο οποίος αν είχε έστω και ένα ίχνος ανθρωπιας πανω του ωστε να του αξίζει και τόση μνημόνευση, δεν θα επέλεγε μια εταιρεια σαν την foxconn για την κατασκευή των προιόντων του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον <<ανθρωπιστη>>

 

http://www.technewz....-5-foxconn.html

 

Λες και στα υπόλοιπα εργοστάσια στην Κίνα, ο μέσος εργαζόμενος έχει tea brakes κάθε δέκα λεπτά, γυμναστήριο με θερμαινόμενη πισίνα, προσωπικό μασέρ και γυμνές χορεύτριες στη γραμμή παραγωγής για να χαλαρώνει. Όλα ευγενική χορηγία των φιλανθρωπικών ιδρυμάτων-εταιριών Samsung, HTC, Sony, Nokia κ.ά.

 

Μόνο η κακιά Apple εκμεταλλεύεται τον φτωχό Κινέζο βιοπαλεστή. Ο Jobs μάλιστα επισκεπτόταν συχνά το εργοστάσιο της Foxconn για να χτυπάει ο ίδιος το μαστίγιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες και στα υπόλοιπα εργοστάσια στην Κίνα, ο μέσος εργαζόμενος έχει tea brakes κάθε δέκα λεπτά, γυμναστήριο με θερμαινόμενη πισίνα, προσωπικό μασέρ και γυμνές χορεύτριες στη γραμμή παραγωγής για να χαλαρώνει. Όλα ευγενική χορηγία των φιλανθρωπικών ιδρυμάτων-εταιριών Samsung, HTC, Sony, Nokia κ.ά.

 

Μόνο η κακιά Apple εκμεταλλεύεται τον φτωχό Κινέζο εργαζόμενο. Ο Jobs μάλιστα επισκεπτόταν συχνά το εργοστάσιο της Foxconn για να χτυπάει ο ίδιος το μαστίγιο...

 

Δεν νομιζω ότι ισχυριστηκε κανενας το αντιθετο? Αλλα δεν βλέπω κανενα νυν , πρωην, εκλειποντα η μη CEO αυτων των εταιρειων να έχει καθε τρεις και λίγο την τιμητική του στο news section οποιουδήποτε φορουμ....

 

Γτ δεν θελετε να καταλαβετε καποιοι ότι δεν προσπαθω/ουμε να μειώσουμε το έργο του jobs. Καλα έκανε ο ανθρωπος και έκανε την δουλειά του με τον καλυτερο δυνατο τροπο, εβαλε μπολικο χρήμα στην τσέπη και έζησε μια ζωή, περα των τελευταίων ημερων του, που θα την ζηλευε ο οποιοσδήποτε... το θέμα μας είναι αλλο... αν αξίζει αυτός ο ανθρώπος να μνημονευεται για να μην πω λατρεύεται κατα αυτο τον τρόπο... λες και ήταν κανενας σωτηρας του έθνους ή της ανθρωποτητας... ?

Υπαρχουν παρα πολλοι αλλοι ανθρωποι που έχουν κανει πολυ σημαντικότερα πραγματα απο τον Jobs και εγώ προσωπικα δεν έχω δει κανενα τετοιυο είδους μνημόσυνο ουτε σε αυτο το φορουμ ουτε σε κανενα αλλο....

 

Και για να μην ξεφεύγουμε απο τα στενα ορια της τεχνολογιας , δεν έχω δει πουθενα κανενα μνημοσυνο για τον Εντισον, για τον Alexander Bell, για τον Paul Lauterbut για... για... για... που προσέφεραν πολλά περισσοτερα απο ένα επιτυχημένο CEO μιας οποιαδήποτε εταιρεια...

Αλλα ναι σορυ ξεχασα αυτοι δεν ήταν τοσο επικοινωνιακοι όσο ο Jobs!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...