Προς το περιεχόμενο

Δεν σου κόβουν απόδειξη; Φεύγεις από το μαγαζί χωρίς να πληρώσεις!


Panos.Powers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θελω ρε φιλε να ασχολουμαι με αυτα πριν ερθει η ωρα να την κανω. Μια και εξω θελω να πληρωσω για ολα. Οχι να μου σπας τα @@ καθε φορα που παραγγελνω κατι να περιμενεις να σε πληρωσω κιολας. 

 

ikaruga μπορείς να μας πεις το όνομα του μαγαζιού σου...για να μην ξαναπατήσω ποτέ με τις παλιές πονηρές πρακτικές που συνεχίζεις να υποστηρίζεις!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 436
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 11 μήνες μετά...

αμα φύγεις και σου κάνουν ελεγχο και δεν έχεις απόδειξη την πληρώνεις κ εσύ μαζι με τον καταστηματάρχη που δεν έκοψε γιαυτό πρέπει να την απαιτήσεις. Ξέρω συγκεκριμένη περίπτωση ζαχαροπλάστισσας που έδωσε στην βαφτιστήρα της ενα γλυκό κέρασμα και βγαίνοντας το πιτσιρίκι απο το κατάστημα το σταμάτησαν για έλεγχο. Πλήρωσε πρόστιμο και αυτή κ το παιδί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ορισμένα επαγγέλματα (όνομα και μη χωριό) που αν φιλοτιμηθείς και ζητήσεις απόδειξη το ποσό γίνεται τόσο αστρονομικό που μεταμορφώνεσαι σε πάπια :ph34r: .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νόμος λέει ότι δεν υποχρεούσαι να πληρώσεις αν δεν πάρεις απόδειξη.

Με μεγάααααλα γράμματα σε κάθε επιχείρηση.

Στα ελληνικά και στα αγγλικά. Την απόδειξη οφείλουν να στη φέρουν με το που έρχονται τα πράγματα κι όχι στο τέλος, ούτε να τη ζητήσεις. Άπαξ και κάθεσαι σε τραπέζι και δεν υπάρχουν χαρτάκια, τρώει το κουστουμάκι το μαγαζί.

 

Σε bar στη βόρεια ελλάδα κάποιος το έκανε είχα διαβάσει κι έφυγε απ' το bar. Ακόμα τρώει ξύλο.

 

Βέβαια έγινε της πουτ.... μετά και ιδιοκτήτης και μπράβοι θα πληρώσουν τα μαλιοκέφαλα τους σε αποζημιώσεις και θα έχουν και πολύ γερό ποινικό (μπορεί να είναι και μη εξαγοράσιμο). Δεν το παρακολούθησα από εκεί και πέρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νόμος λέει ότι δεν υποχρεούσαι να πληρώσεις αν δεν πάρεις απόδειξη.

Με μεγάααααλα γράμματα σε κάθε επιχείρηση.

Στα ελληνικά και στα αγγλικά. Την απόδειξη οφείλουν να στη φέρουν με το που έρχονται τα πράγματα κι όχι στο τέλος, ούτε να τη ζητήσεις. Άπαξ και κάθεσαι σε τραπέζι και δεν υπάρχουν χαρτάκια, τρώει το κουστουμάκι το μαγαζί.

 

Σε bar στη βόρεια ελλάδα κάποιος το έκανε είχα διαβάσει κι έφυγε απ' το bar. Ακόμα τρώει ξύλο.

 

Βέβαια έγινε της πουτ.... μετά και ιδιοκτήτης και μπράβοι θα πληρώσουν τα μαλιοκέφαλα τους σε αποζημιώσεις και θα έχουν και πολύ γερό ποινικό (μπορεί να είναι και μη εξαγοράσιμο). Δεν το παρακολούθησα από εκεί και πέρα.

Εγω πάντως είχα δει να έχουν τυπώσει οι υπάλληλοι αυτο το "αν δε παρεις αποδειξη δεν υποχρεουσε να πληρώσεις" και μολις το ειδε το αφεντικό τους είπε να το πετάξουν. Μεχρι σημερα δε το έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως είχα δει να έχουν τυπώσει οι υπάλληλοι αυτο το "αν δε παρεις αποδειξη δεν υποχρεουσε να πληρώσεις" και μολις το ειδε το αφεντικό τους είπε να το πετάξουν. Μεχρι σημερα δε το έχει

αν περάσει έλεγχος, τρώει πρόστιμο και για τη μη ανάρτηση πινακίδας..

γκαραντί.

 

γενικά θέλει θράσσος και κυβικά για να σηκωθείς να φύγεις χωρίς να πληρώσεις.

για αυτό αναφέρομαι στο πότε πρέπει να έρχεται η απόδειξη, και ότι δεν τη ζητάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεις να φυγεις ετσι απλα. Αν εχεις προιον στα χερια σου χωρις αποδειξη την πληρωνεις και εσυ και οχι μονο ο μαγαζατορας. Η επιγραφη που υπαρχει ειναι και λιγο παγιδα αν σκεφτεις οτι προκειται να τη φατε και οι δυο σας σε περιπτωση ελεγχου. Επειδη το εχουμε ξανασυζητησει αυτο εγω απλα θα (ξανα)πω οτι απλα καποιοι θα εκμεταλευτουν καταστασεις, καποιοι για να φανε τζαμπα και καποιοι για να κατηγορησουν κλεψιμο. Ναι ναι ξερω οτι οι τζαμπατζηδες ειναι αρκετα περισσοτεροι αλλα οι δευτερες περιπτωσεις ειναι και αρκετα σκληροτερες οποτε συμβουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως επινα ουζα με την παρεα μου σε ενα μαγαζι σε ενα πεζοδρομο και δεν ειχαν φερει ξηροκαρπια.

Βρε φερε κανενα μπολακι

Αμεσως μου λεγε

Ξανα εγω σε αλλο σερβιτόρο

Ναι αμεσως

Ειχε περασει μιση ωρα + και σηκωνομαι και φωναζω μα καλα, ξηροκαρπια ζηταω εδω και ενα μισαωρο και δεν μου φερνει κανεις, δεν εχετε κοψει και αποδειξη, τι πραγματα ειναι αυτα παμε να φυγουμε.

Μολις το πα και κοιταξε το αφεντικο σκανε 2 σερβιτοροι με ξυλοκαρπια, μετα ο ενας γυρναει με παξημαδακι και φετουλα κατι σαν ντακος και κατι αλλα σαν νατσος γαριδακια φαση.

Βεβαια εγω λεω μαγκες καντε ελεγχο παιζει να χει χλεπα κατω απο την φετα!

Μετα απο κανα 5λεπτο σκαει και η αποδειξη!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο νόμος που λέει αν δεν σου κόψει απόδειξη ο άλλος τότες δεν πληρώνεις είναι αρκετά καλός, αλλά ρωτάω το εξής σενάριο. Ο επιχειρηματίας φωνάζει την αστυνομία και μέχρι να έρθει χτυπάει την απόδειξη και τους λέει ότι έφυγες χωρίς να πληρώσεις και χωρίς να πάρεις την απόδειξη. Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο νόμος που λέει αν δεν σου κόψει απόδειξη ο άλλος τότες δεν πληρώνεις είναι αρκετά καλός, αλλά ρωτάω το εξής σενάριο. Ο επιχειρηματίας φωνάζει την αστυνομία και μέχρι να έρθει χτυπάει την απόδειξη και τους λέει ότι έφυγες χωρίς να πληρώσεις και χωρίς να πάρεις την απόδειξη. Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται;

Βλεπουν ποτε εγινε το τηλεφωνημα στην αστυνομια και ποτε τυπωθηκε η αποδειξη και πραττουν αναλογως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...