Προς το περιεχόμενο

Aνενεργος Λογαριασμος;


Stark17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας.Εχω εναν τραπεζικο λογαριασμο eurobank τον οποιο δεν χρησιμοποιω εδω και 4 χρονια.Θεωρειται ανενεργος;Και αν ναι υπαρχει η δυνατοτητα να μου μεταφερει καποιος λεφτα σε αυτον τον λογαριασμο και να τα κανω αναληψη χωρις προβλημα;

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα λογαριασμό στην εθνική από παιδάκι, είχα να τον χρησιμοποιήσω 15 χρόνια,

τον είχα διακόψει μάλιστα και είχα παραδώσει το βιβλιάριο τότε,

και όταν ξανασυνεργάστηκα με την εθνική σε επαγγελματικό επίπεδο,

μου είπαν ότι ήδη είχα προσωπικό λογαριασμό και χρησιμοποίησαν τον ίδιο !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα λογαριασμό στην εθνική από παιδάκι, είχα να τον χρησιμοποιήσω 15 χρόνια,

τον είχα διακόψει μάλιστα και είχα παραδώσει το βιβλιάριο τότε,

και όταν ξανασυνεργάστηκα με την εθνική σε επαγγελματικό επίπεδο,

μου είπαν ότι ήδη είχα προσωπικό λογαριασμό και χρησιμοποίησαν τον ίδιο !!!!

Το ίδιο ακριβώς μου έτυχε με την Eurobank!

(άρα δεν θα έχεις πρόβλημα, έχεις κάρτα atm? αν ναι τσέκαρε ότι δουλεύει!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ παιδια σας ευχαριστω πολυ.Το βιβλιαριο το ενημερωνα πριν κατι μηνες για τους τοκους απλα εχω να κανω καταθεση ή αναληψη 4 χρονια και ενας γνωστος μου θελει να μου βαλει λεφτα τωρα σε αυτον τον λογαριασμο,για αυτο ρωταω.Αλλα αφου λετε οτι δεν ειχατε και εσεις προβλημα δεν νομιζω να υπαρχει θεμα.Σας ευχαριστω πολυ και παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι το μονο προβλημα που προκυπτει ειναι οτι απενεργοποιειται η καρτα αναληψης απο ΑΤΜ μετα το περας των 6μηνων χωρις να εχει γινει αναληψη. Κι αυτο φανταζομαι για λογους ασφαλειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα λογαριασμό στην εθνική από παιδάκι, είχα να τον χρησιμοποιήσω 15 χρόνια,

τον είχα διακόψει μάλιστα και είχα παραδώσει το βιβλιάριο τότε,

και όταν ξανασυνεργάστηκα με την εθνική σε επαγγελματικό επίπεδο,

μου είπαν ότι ήδη είχα προσωπικό λογαριασμό και χρησιμοποίησαν τον ίδιο !!!!

Πότε έγινε αυτό; γιατί ξέρω ότι έχει μόνο μερικά χρόνια που έχει βγει νόμος για τους ανενεργούς λογαριασμούς. Θυμάμαι μάλιστα που είχε γίνει και ντόρος λόγω του τι θα γινόταν σε λογαριασμούς που είχαν χρήματα μέσα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ενα μικρο ποσο μεσα οποτε δεν νομιζω να υπαρχει θεμα.Αν ειναι ανενεργος ενας λογαριασμος και παει καποιος να στειλει χρηματα σε αυτον μεσω e-banking απλα δεν θα μπορει να τα στειλει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα λογαριασμό στην εθνική από παιδάκι, είχα να τον χρησιμοποιήσω 15 χρόνια,

τον είχα διακόψει μάλιστα και είχα παραδώσει το βιβλιάριο τότε,

και όταν ξανασυνεργάστηκα με την εθνική σε επαγγελματικό επίπεδο,

μου είπαν ότι ήδη είχα προσωπικό λογαριασμό και χρησιμοποίησαν τον ίδιο !!!!

Εμενα ομως με εθνικη πηγαν να μου φανε τα λεφτα ειχε μεσα σχεδον 3000 ευρω που τα μαζευε η γιαγια μου για οταν γερασει και ειχαμε να το χρησιμοποιησουμε μια 15ετια μας ελεγαν πως δεν υπαρχει τετοιος λογαριασμος οταν τελικα το βρηκαμε το βιβλιαριο μας την ειπαν (μαλλον τους χαλασε που πηραμε τα λεφτα) λεει γιατι ηταν παλιο το βιβλιαριο και δεν ηταν στην μηχανογραφηση και επρεπε να ειχαμε παει εδω και χρονια να βγαλουμε νεο βιβλιαριο!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πασίγνωστη τράπεζα μου έκανε ανενεργό ένα λογαριασμό επειδή είχα να τον κινήσω, λέει, 6 μήνες! Το πήρα χαμπάρι ένα πρωί βάζοντας την κάρτα αναλήψεων και τρώγοντας άκυρο. Μπήκα στο κατάστημα για να δω τί συμβαίνει, και όταν μου το είπαν αυτό τα πήρα τόσο πολύ στο κρανίο που την ίδια ακριβώς στιγμη σήκωσα ΟΛΑ τα χρήματα από εκείνο το βιβλιάριο και τα πήγα σε άλλη τράπεζα. Ευτυχώς που ήταν πρωί, θα μπορούσε να ήταν βράδυ, να χρειάζομαι επειγόντως τα χρήματα και να τρέχω και να μη φτάνω επειδή δεν χρησιμοποίησα την κάρτα 6 μήνες. Λες και ήταν 20 χρόνια. Και από τότε δεν έξω ξαναπατήσει εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Εθνική τράπεζα συγκεκριμένα βαφτίζει ανενεργό έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου όταν περάσουν 6 μήνες χωρίς να γίνει καμία κίνηση. Η τράπεζα Πειραιώς αντίστοιχα τον βαφτίζει ανενεργό αφού περάσουν 2 χρόνια χωρίς κίνηση, Για την eurobank δεν γνωρίζω.

 

Τώρα όταν ο λογαριασμός βαφτιστεί ανενεργός στην ουσία:

* Δεν τοκίζονται τα χρήματα που έχει μέσα, αντίθετα όμως σου χρεώνουν έξοδα συντήρησης λογαριασμού. Το έχω πάθει στην Εθνική, είχα για χρόνια ξεχασμένο ένα λογαριασμό με 15€ μέσα, ζήτησα ενεργοποίηση και κατέθεσα 100€. Μόλις πήρα το βιβλιάριο στα χέρια μου έγραφε 97€... τα υπόλοιπα τα είχε πάρει η Εθνική για "συντήρηση ανενεργού λογαριασμού".

* Δεν λειτουργεί η κάρτα ανάληψης μετρητών. Χρειάζεται να ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός πρώτα.

 

Όσο για την ερώτηση του TS μάλλον δεν μπορεί να γίνει κατάθεση σε ανενεργό λογαριασμό πρέπει πρώτα να ενεργοποιηθεί ξανά, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ακουω πολλα προβληματα για την εθνικη και εγω δεν ειμαι ικανοποιημενος αλλα ρε γαμοτο ειναι η πιο κοντινη εχει υποκαταστημα 6 λεπτα απο το σπιτι μου με τα ποδια και 2 λεπτα απο εμενα εχει ΑΤΜ λογω Μετρο,

 

Ολες οι αλλες ειναι ενα 15 στη καλυτερη αλλιως λεωφορειο :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...