Προς το περιεχόμενο

Περι ηχου στο αυτοκινητο.


ExTaCy1337

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, εχω ενα Renault Clio 1.2i 1996 μοντελο.

Η Πηγη ειναι η εργοστασιακη απο οτι εχω καταλαβει που ειναι κασετα/ραδιο, εχω ενα προβλημα ομως, η LCD Οθονη δεν δουλευει , φενονται τα μισα δεν μπορεις να ξεχωρισεις σε ποιον σταθμο εισαι η τι γραφει γενικα.

 

Καμια φορα αν πιεσεις την προσοψη φενονται αλλα τελος παντων, παιδεμα.

Θελω να παρω μια καινουργια πηγη αλλα δεν θελω να δωσω πολλα λευτα, βρηκα μια φτηνη και εχει οτι χρειαζομαι (USB και SD Card)

 

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10106742

 

Δεν εχει υποδοχη για CD αλλα δεν την χρειαζομαι ετσι και αλλιως.

Το θεμα ειναι οτι ειναι 4x20W ενω αλλα ειναι 4x50w κτλ, ακομα δεν εχω καταλαβει τι παιζει με αυτην την ισχυ οσο και αν εψαξα, δηλαδη αν τα ηχεια μου ειναι 4x100w θα περνουν μονο 20w to καθενα?

Εαν εχω 2 ηχεια αντι για 4 τι γινεται?

Δηλαδη αν παρω αυτην την πηγη θα χρειαστω ενισχυτη?

Δεν θελω να ξοδεψω πολλα λευτα ουτε θελω τελειο ηχο, απλα εδω ο ηχος ακουγεται χαλια γενικα και δεν ειναι καθολου δυνατος.

 

Εχει μπροστα 2 ηχεια και πισω που ειδα ειχε υποδοχες για ηχεια μονο (Λειπαν τα ηχεια) πρεπει να ειναι 10cm που ειδα με το ματι αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Μπροστα τα δυο που εχει δεν ξερω τι μεγεθος εχουνε γιατι ειναι καλυμενα απο πλαστικο.

 

Θα ηθελα σε πολυ οικονομικη τιμη, να κανω κατι ωστε να εχω καλο ηχο.

Οτι πιο φθηνο..

Μπορω να αγορασω και απο εξωτερικο ebay κτλ

Μπορει τα ηχεια αυτα να μην δουλευουν σωστα και απο τον καιρο (16 χρονων αμαξι).

Περιμενω συμβουλες και προτασεις! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αμα παρεις αυτο που ειδες σε βλεπω να εισαι συνεχεια στο συνεργειο για να στο φτιαχνουνε..

παρε 1 και καλη ενα καλο..

σου προτεινω αυτο http://www.ihosynthesi.gr/index.php?act=viewProd&productId=657

εαν πας στο συγκεκριμενο μαγαζι πες οτι σε στελνει το παλικαρι με το Mitsubishi lancer 99 (evo 6) και θα καταλαβει.. θα σουκανει καλη τιμουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα παρεις αυτο που ειδες σε βλεπω να εισαι συνεχεια στο συνεργειο για να στο φτιαχνουνε..

παρε 1 και καλη ενα καλο..

σου προτεινω αυτο http://www.ihosynthe...d&productId=657

εαν πας στο συγκεκριμενο μαγαζι πες οτι σε στελνει το παλικαρι με το Mitsubishi lancer 99 (evo 6) και θα καταλαβει.. θα σουκανει καλη τιμουλα.

Φιλε δεν πιστευω να αξιζει να δωσω λευτα για το συγκεκριμενο αμαξι, να πω οτι ειχα κανα αλλο αμαξι ναι, αλλα το συγκεκριμενο ειναι ισα ισα να κανει την δουλεια του :Ρ Γι'αυτο θελω να ξοδεψω λιγα, ουτως η αλλως η πηγη που εδειξα εχει και 2 χρονια εγγυηση..

(Επισης ειμαι απο Θεσσαλονικη το μαγαζι ειναι απο Αθηνα :Ρ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να βρεις και με λιγοτερα λεφτα

κε με κανα 80ρι

δε ξερω αν ειναι μουφα αυτο.εγγυηση δε θα χει?

για τα ηχεια που λες μη σε νοιαζει,ετσι κι αλλιως ονομαστικες ειναι αυτες οι τιμες.

απλα μη το βαλεις τερμα γιατι θα καουν τα ηχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αμα θελεις το βγαζεις και το βαζεις σε αλλο αμαξι π.χ του πατερα σ η φιλου σου ειναι επενδυση την οποια την κανεις οτι θες.

Επισης ειναι καλη επενδυση για τους κλεφτες που τριγυρνανε, αν δουνε ενα F&U θα πουνε κλαιν μαιν , ενω αν δουνε κανα kenwood pioneer κτλ μετα οχι μονο πηγη αλλα και τζαμια θα ψαχνω να αλλαξω ;ρ χαχα. Και γενικα δεν θελω να δεινω πολλα λευτα γι'αυτο το αμαξι (να πω οτι ξερω εαν και ποτε θα παρω αλλο για να κανω την επενδυση ναι , αλλα δεν ξερω με ποσο καιρο θα κατσω με το σαραβαλο, εχει κανα μηνα π βγαλα το διπλωμα, οποτε με βλεπω για καιρο μαζι του.)

 

Φιλε Ντιναρας εχει εγγυηση 2 χρονια. Εαν δεν ειχε ουτε εγω θα σκεφτομουν να το παρω, αλλα για να εχει την εγγυηση αρα θα εχει περασει καποια τεστ κτλ , δεν θα χαλαει μερα παρα μερα , ουτε αυτοι θα θελουν να φτιαχνουν τετοια καθε μερα ;p

 

Δηλαδη τι ηχο θα εχω? σαν ηχο απο Laptop? :P Γιατι καπως ετσι ειναι περιπου τωρα χαχαχα , σαν 2 ηχεια απο PC Βασικα αυτα τα απλα , ετσι ακουγεται. κ Τ μπασο δεν ειναι Μπασο ειναι κατι που δεν ξερω πως να το εξηγησω , δεν εχει κ εταζιερα το αυτοκινητο να εβαζα κανα οβαλ κανα sub οποτε με βλεπω να βαλω καμια 4αδα ηχεια, αλλα δεν ξερω τι και πως με την πηγη και εαν θα χρειαστω ενισχυτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη τσιγκουνευεσαι να δωσεις λεφτα για πηγη και θα τα δωσεις για ηχεια και σαμπ?

Αμα δεν τσιγκουνευτω καπου τοτε δεν θα μου βγει και οικονομικο το πακετο, δεν ειπα να παρω τα καλυτερα ηχεια και σαμπ, οτι πιο φθηνο υπαρχει! κατι π να ειναι νορμαλ ουτε Club ουτε να τρεμει το αμαξι ουτε τπτ, ακομα κ να ειναι κινεζικο δεν με πειραζει ετσι μονο κ μονο να ακουγεται η μουσικη.

 

Γιατι καλυτερα θα ειναι να παρω ηχεια τον 10 ευρο και πηγη με 100 αντι να δωσω για πηγη 30 και για ηχεια 20 π.χ.?

 

Γιατι π.χ. με ενα budget 100 ευρο παιρνω μια πηγη και καθολου ηχεια, ενω αμα παρω αυτο με το 30αρι με 70 ευρο περνω κ κανα ηχειακη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν τσιγκουνευτω καπου τοτε δεν θα μου βγει και οικονομικο το πακετο, δεν ειπα να παρω τα καλυτερα ηχεια και σαμπ, οτι πιο φθηνο υπαρχει! κατι π να ειναι νορμαλ ουτε Club ουτε να τρεμει το αμαξι ουτε τπτ, ακομα κ να ειναι κινεζικο δεν με πειραζει ετσι μονο κ μονο να ακουγεται η μουσικη.

 

Γιατι καλυτερα θα ειναι να παρω ηχεια τον 10 ευρο και πηγη με 100 αντι να δωσω για πηγη 30 και για ηχεια 20 π.χ.?

 

Γιατι π.χ. με ενα budget 100 ευρο παιρνω μια πηγη και καθολου ηχεια, ενω αμα παρω αυτο με το 30αρι με 70 ευρο περνω κ κανα ηχειακη :)

Πηγη χαλια με καλα ηχεια δεν θα παιξει..το αντιθετο θα παιξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγη χαλια με καλα ηχεια δεν θα παιξει..το αντιθετο θα παιξει.

Βασικα ρε φιλε μπορεις να μου πεις τι το κακο εχει? :P Επειδη ειναι 4x20W ? αυτο δεν εχω καταλαβει και προσπαθω να βρω :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες να κανεις δουλεια παρε μια αξιοπρεπη πηγη και ενα ζευγαρι καλα ηχεια διαιρουμενα μπροστα

υπολογισε κανα 200-250ρι ολα μαζι.

αν δε θες να δωσεις τοσα αστο και παρε μονο τη πηγη

δεν εχει νοημα να κανεις γυφτοδουλειες με τα ηχεια.

θα ακους ενα βουητο με τιγκα παραμορφωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα βατ ουσιαστικα καθοριζουν τη δυναμη που εχει ενας ενισχυτης να "κουνησει" ενα ηχειο. και η πηγη εχει εναν ενισχυτη μεσα της. απλα απο αποψη κατασκευης, ποιοτητας και δυνατοτητων δεν εχει καμμια σχεση με καποιον καλο εξωτερικο ενισχυτη. τροφοδοτικο, πλακετα, κυκλωματα, πυκωτες κλπ.

 

τα βατ λοιπον καθοριζουν ως καποιο βαθμο ποσο σωστα θα ενισχυθει η αλλιως θα οδηγηθει ενα ηχειο. απο μονο του το ηχειο δεν παιζει μουσικη. χρειαζεται ρευμα, κατι που θα προσφερει ο ενισχυτης. οταν ασχολιομουν περισσοτερο με το ICE παλιοτερα ακολουθουσα μια αρχη. ο ενισχυτης να εχει τουλαχιστον τη διπλη ισχυ απο το ηχειο. και αυτο για να οδηγει το ηχειο ξεκουραστα ακομη και με 40 βαθμους το καλοκαιρι. να το οδηγει με σωστη ρυθμιση στο gain και χωρις να ζοριζεται. και παροτι μεχρι στιγμη ισως εχει συμπερανει απο τα λεγομενα μου οτι τα βατ ειναι το Α και το Ω, δεν ισχυει κατι τετοιο. τα βατ ειναι μια ονομαστικη τιμη, της οποιας το μεγεθος εξαρταται απο πολλες παραμετρους. συνηθως οι εταιριες δεν ανακοινωνουν τις παραμετρους κατω απο τις οποιες προεκυψε αυτο το νουμερο. συνηθως απλα δινουν ενα ξερο νουμερο. anyway, για να μην μακρυγορω, φαντασου (στο περιπου παντα) εναν ενισχυτη με 20 βατ, να προσπαθει να ενισχυσει ενα ηχειο με 100 βατ. βαλε αυτον τον ενισχυτη ενσωμετωμενο σε μια πηγη, χωμενο κατω απο το ταμπλο. πως σου φαινεται το κονσεπτ; ποσο ευκολα θα ζεσταθει και θα αρχισει να ψαλιδιζει το σημα με συνεπεια να ακους παραμορφωσει κι αν το παρακανεις να παρεις στο χερι το ηχειο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Ντιναρας εχει εγγυηση 2 χρονια. Εαν δεν ειχε ουτε εγω θα σκεφτομουν να το παρω, αλλα για να εχει την εγγυηση αρα θα εχει περασει καποια τεστ κτλ , δεν θα χαλαει μερα παρα μερα , ουτε αυτοι θα θελουν να φτιαχνουν τετοια καθε μερα ;p

δεν έχει κανένα πρόβλημα μωρέ και silvercrest από Lidl να πάρεις για την δουλειά που το θες γαμεί και δέρνει. Απλά δεν έχει τόση ποιότητα κατασκευαστικά όσο μια καλής μάρκας, δεν έχει επιλογές για να ρυθμίσεις φίλτρα, ισοσταθμιστές κλπ κλπ, ανέσεις και έτσι... όχι ότι θα τα χρειαζόσουν, όλα default τα βάζεις και παίζει...

 

Δηλαδη τι ηχο θα εχω? σαν ηχο απο Laptop? :P Γιατι καπως ετσι ειναι περιπου τωρα χαχαχα , σαν 2 ηχεια απο PC Βασικα αυτα τα απλα , ετσι ακουγεται. κ Τ μπασο δεν ειναι Μπασο ειναι κατι που δεν ξερω πως να το εξηγησω , δεν εχει κ εταζιερα το αυτοκινητο να εβαζα κανα οβαλ κανα sub οποτε με βλεπω να βαλω καμια 4αδα ηχεια, αλλα δεν ξερω τι και πως με την πηγη και εαν θα χρειαστω ενισχυτη...

λοιπόν εδώ έχουμε πρόβλημα, ενώ θα άλλαζες πηγή επειδή σου χάλασε και απλά θες να έχει ήχο το αμάξι και να μην είσαι στην μούγκα το πας αλλού.

Επειδή έχω ασχοληθεί από το 0 και το έχω ψάξει το πράγμα μέχρι ένα σημείο να σου πω δύο πράγματα.

Καταρχήν οι ονομαστικές τιμές watt που αναγράφουν είμαι μούφα, είχαν κάνει μέτρηση και η πιο ακριβή βγάζει 5-10βατ, οπότε άστο αδιάφορο.

 

Πάμε λοιπόν τώρα να πάρουμε μια πηγή. Ωραία αναλόγως τις απαιτήσεις μας (αν θέλουμε να έχει 1-2-3 εξόδους rca αγοράζουμε την αντίστοιχη) + ανεβαίνουμε τιμές (φτάνουμε και στα 700) αν θέλουμε να γίνεται τις πουτάνας με το εύρος ρυθμίσεων ώστε να φτάσουμε σε κάτι σχεδόν τέλειο.

Δεν θέλουμε όμως, οπότε πάμε σε απλή πηγή. Τι είναι οι έξοδοι rca? Είναι έξοδοι που συνδέονται με τον ενισχυτή. Οπότε εδώ θα πρέπει να αποφασίσεις αν θα βάλεις ενισχυτή.

Ωραία, γιατί να βάλεις ενισχυτή;

Επειδή όσα ηχεία και να βάλεις, ότι μάρκα και τιμή να είναι μόνο με την πηγή (είτε των 20ευρώ είτε των 100) αυτό που θα καταφέρεις είναι να μην ακούγεται ο ήχος σαν ήχος από λαπτοπ αλλά σαν ήχος από 5-10 λάπτοπ μαζί, δλδ θα γίνεται ένας χαμός, ίδια "λάπτοπ" ποιότητα να γεμίζει άτσαλα τον χώρο...

Σε χαμηλή ένταση πες παλεύεται αλλά από κάποια ένταση και μετά παραμορφώνει τελείως γιατί δεν έχει δύναμη η πηγή.

 

Συνήθως όταν φτιάχνει μια εταιρία ένα αμάξι και έχει ένα δικό του εργοστασιακό ραδιο-σιντι + ηχεία είναι πολύ αξιοπρεπές για την χρήση που το θες. Όταν όμως πας εσύ και αλλάξεις πηγή ή ηχεία την γάμησες. Επειδή παρόλο των χαμηλών χαρακτηριστικών τους οι εταιρίες βάζουν κάτι που το ένα "δένει" καλά με το άλλο.

 

Τώρα αν τα ηχεία έχουν χαλάσει με τον καιρό (αν είναι 8-10+ χρόνων ηχεία) και πας σε αλλαγή θα το καταλάβω αλλά ίσως την πατήσεις.

 

Σε αμάξι με εργοστασιακή πηγή και ηχεία, άλλαξα πηγή, ο ήχος χάλασε, άλλαξα ηχεία, (ηχεία των 70ευρώ διαιρούμε (δλδ 2 γοοφερ (όχι σαμπ γοοφερ) και 2 τουητεράκια) και χάλασε ακόμα περισσότερο.

Γιατί γίνεται αυτό λοιπόν;

Διότι τα πιο ακριβά ηχεία (από αυτά που είχε το αμάξι) δίναν ένα μεγαλύτερο εύρος και χαμηλών και υψηλών συχνοτήτων και η πηγή χωρίς να έχω κάνει ρύθμιση για το που να κλείνει το κάθε φίλτρο της έκανε τα ηχεία να ακούγονται χάλια γιατί προσπαθούσαν να παίξουν όλες τις συχνότητες...

 

Από την στιγμή που φεύγεις από το μαμα λοιπόν πρέπει να ξέρεις τι πας να πειράξεις.

 

Οπότε εδώ έρχεται το θέμα των πόσων χρημάτων διαθέτεις...

Θες απλά να κάνεις την δουλειά σου τελικά ή όχι;

Αν όχι πρέπει να αγοράσεις πηγή + ενισχυτή 4κάναλο + ηχεία + σαμπ.

Άντε το λιγότερο πηγή + ενισχυτή 2κάναλο/4κάναλο + ηχεία. Και μην ξεχνάμε τα καλώδια ήχου/ρεύματος που μόνα τους (με ασφάλειες - ιστορίες) θα σου βγούν ένα 50€ στην καλύτερη. + περαστικά εκτός αν το εγκαταστήσεις μόνος σου, εγώ μόνος μου το έκανα αλλά πιάνουν τα χέρια μου και δεν κολάω κάπου γενικά...

 

Και ουσιαστικά αυτό που κάνεις είναι να συνδέσεις την πηγή με τον ενισχυτή και τον ενισχυτή με τα ηχεία. Οπότε το σήμα (δλδ το τραγούδι που έχεις βάλει να παίξεις) πάει από την πηγή στον ενισχυτή και από εκεί ο ενισχυτής κάνει τα "μαγικά" του και στέλνει τις σωστές συχνότητες σε κάθε ηχείο και παίζει πιο ωραιά.

Και τον χειρότερο ενισχυτή να πάρεις και το χειρότερο ηχείο θα παίζει καλύτερα από ότι τώρα δεν μπορώ να πω απλά θέλει φράγκα.

 

Διαφωνώ με τον ντινάρας που λέει 200-250 για καλή πηγή και καλά ηχεία χωρίς ενισχυτή! Το ίδιο "σκατά" θα παίζουν όπως και να έπερνε πηγή + ηχεια με 50-100 ευρώ...

 

Ένα φορουμ που μπορείς να μάθεις πολλά αλλά θέλει πολύ διάβασμα είναι αυτό www.streetbassclub.gr, ότι ερωτήσεις έχεις ρώτα εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι λοιπόν. Αγόρασα μόλις σήμερα το ίδιο F&U που λέει ο ExTaCy γιατί ήμουν απο σχεδόν χρόνο χωρίς πηγή..

Σε αμάξι 20ετίας ready to die σε λίγα ακόμη χρόνια.

 

Έκανα τις συνδέσεις κτλ (μου πήρε ώρα γιατί το έκανα πρώτη φορά, ένα ένα τα καλώδια), αλλά τελικά δουλεύει σωστά. (αν και κουνάει λίγο :P ).

 

Το πρόβλημα είναι οτί ο ήχος, είναι ικανοποιητικός στα πίσω ηχεία, αλλά χάλια² στα μπροστά.

Είναι λες και έχεις βάλει ηχεία πίσω και τηγάνια μπροστά.

 

Πρέπει να είναι μαμίσια και τα 4, μέτρια γενικώς, αλλά μη πολυλογώ τα μπροστά είναι ζόμπι και πρέπει αφού θαφθούν να πάρω άλλα.

 

Θέλω μια άπειρα φτηνή λύση, ηχειάκια του π****ου που λένε, πχ 20W ωστέ να ακούω απλά ραδιόφωνο πχ σαν τον άνθρωπο.

 

έχετε προτάσεις??

 

(τώρα αυτα με διπλή-μονή διαδρομή τί διαφορετικό έχουν?? «+» «-» ? αν ναι θέλω διπλής διαδρομής, αλλά κατα τ'άλλα δεν ξέρω τίποτα για τα πίσω ηχεία. μόνο πως δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...