Προς το περιεχόμενο

Περι ηχου στο αυτοκινητο.


ExTaCy1337

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπας και τα χεις συνδεει λαθος και βραχυκυκλωνει τιποτα?

η μηπως ειναι καμμενα?

 

Μα ναι μάλλον καμμένα είναι (τα μπροστά) αυτό έλεγα. γιαυτό θέλω να αλλάξω μόνο τα 2, τα πίσω είναι οκ.

 

Τώρα το τηγάνισμα ήταν υπερβολή, αλλά αν τα πίσω έχουν ποιότητα "7/10" , στην ίδια, μέτρια ένταση πηγής τα μπροστά έχουν ας πούμε 3/10 ποιότητα. Και ένταση χαμηλότερη.

σχεδόν σίγουρα καμμένα είναι, έχουν 20 χρόνια πτη πλάτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι λοιπόν. Αγόρασα μόλις σήμερα το ίδιο F&U που λέει ο ExTaCy γιατί ήμουν απο σχεδόν χρόνο χωρίς πηγή..

Σε αμάξι 20ετίας ready to die σε λίγα ακόμη χρόνια.

 

Έκανα τις συνδέσεις κτλ (μου πήρε ώρα γιατί το έκανα πρώτη φορά, ένα ένα τα καλώδια), αλλά τελικά δουλεύει σωστά. (αν και κουνάει λίγο :P ).

 

Το πρόβλημα είναι οτί ο ήχος, είναι ικανοποιητικός στα πίσω ηχεία, αλλά χάλια² στα μπροστά.

Είναι λες και έχεις βάλει ηχεία πίσω και τηγάνια μπροστά.

 

Πρέπει να είναι μαμίσια και τα 4, μέτρια γενικώς, αλλά μη πολυλογώ τα μπροστά είναι ζόμπι και πρέπει αφού θαφθούν να πάρω άλλα.

 

Θέλω μια άπειρα φτηνή λύση, ηχειάκια του π****ου που λένε, πχ 20W ωστέ να ακούω απλά ραδιόφωνο πχ σαν τον άνθρωπο.

 

έχετε προτάσεις??

 

(τώρα αυτα με διπλή-μονή διαδρομή τί διαφορετικό έχουν?? «+» «-» ? αν ναι θέλω διπλής διαδρομής, αλλά κατα τ'άλλα δεν ξέρω τίποτα για τα πίσω ηχεία. μόνο πως δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο)

εαν ακους ηχεια να παραμορφωνουν η να μπουκωνουν να στο πω και ετσι εχουνε καρβουνιαστη πεταμα επιτοπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ntinaras εννοείς μέτρια ηχεία, μέτρια πηγή, μέτριο ενισχυτή ή καλή πηγή και καλά ηχεία;

ο ενισχυτής ότι και να είναι ρε συ θα κάνει το ηχείο να "κελαηδήσει", ενώ με πηγή και ηχεία δεν γίνεται.

 

έχω ακούσει περίπτωση που πηγή των 700ων ευρώ και ηχεία μαμά παίζουν καλά, αλλά ντάξει η πηγή αυτή επιδέχεται ένα σωρό ρυθμίσεις που τις έκανε κάποιος πολύ γνώστης και μετά από μερικές ώρες δοκιμών κατέληξε σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο.

αλλά αυτό δεν γίνεται από εμάς που ούτε ξέρουμε τόσα ούτε έχουμε εύκαιρη αυτή την πηγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν ακους ηχεια να παραμορφωνουν η να μπουκωνουν να στο πω και ετσι εχουνε καρβουνιαστη πεταμα επιτοπου.

Μα ναι, γιαυτό ρωτάω! ξέρετε τίποτα φτηνά που να ταιρίάζουν σε αυτή τη πηγή (4x20W) χωρίς άλλο ενισχυτή?

 

έτσι η δουλειά να γίνεται μόνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ναι, γιαυτό ρωτάω! ξέρετε τίποτα φτηνά που να ταιρίάζουν σε αυτή τη πηγή (4x20W) χωρίς άλλο ενισχυτή?

 

έτσι η δουλειά να γίνεται μόνο!

πηγαινε Media markt και παρε οτι θες.. η practiker.. φθηνα βεβαια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες ωραια λοιπον αφου και το παιδι λεει ο F&U ειναι μια χαρα και αφου εχω την δυνατοτητα να αγορασω απο εξωτερικο λεω να παρω και εναν ενισχυτη αφου λετε οτι χωρις αυτον δεν γινεται τιποτα (δεν μπορω να κανω κατι σε στυλ εργοστασιακο χωρις ενισχυτη π.χ.)? Δυσκολα ε?

 

http://www.ebay.com/itm/500W-Car-2-Channel-Mini-Amplifier-AMP-for-mp3-MP4-iPod-/160752188495?pt=Car_Audio_Video&hash=item256d93bc4f&vxp=mtr

 

http://www.ebay.com/itm/3-Channel-super-bass-Hi-Fi-2-1-CD-MP3-MP4-Stereo-Amplifier-/150919139718?pt=Car_Amplifiers&hash=item23237b5186

 

 

http://www.ebay.com/itm/Brand-New-Mini-4x100w-4-Channel-Power-Amplifier-Amp-Car-Boat-Van-/320943295297?pt=Car_Amplifiers&hash=item4ab9b60b41

 

Ο Πρωτος ειναι 2καναλος , ο δευτερος 3καναλος και ο 3ος τετρακαναλος, για πειτε μου αποψεις, ειναι φτηνοι και ελπιζω να κανουν δουλεια! Βασικα κοιταξτε στο ebay σε χαμηλες τιμες εως 40$ με μεταφορικα και δειτε ειχε κ κατι αλλα.

Βασικα δεν μπορω να καταλαβω τ ειναι τα καναλια και ποσα χρειαζομαι?

Σκεφτομαι να παρω κανα 2 οβαλ ηχεια 6χ9 που ειδα στο σκρουτζ με 10 ευρο. και να αλλαξω τα δυο τα μπροστινα 10cm ηχεια που εχει με παρομοια φθηνα.

Τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε, ΕxTaCy ναι μια χαρά δουλεύει. Αλλά οι δικές μου απαιτήσεις είναι καμία σχέση με τις δικές σου, μη σε πάρω στον λαιμό μου.

Εγώ ίσα θέλω να ακούω ραδιόφωνο χωρίς πολλά πολλά να σπάει η βαρεμάρα.

 

Εσύ που λες για ηχεία και ενισχυτες, θα έλεγε δώσε έστω 15-20 ακόμα να πάρεις 4*50W να μη στο χαλάσει η πηγή δε λέει. Ακόμα και F&U υπάρχουν, αλλά 30€ δεν είναι κανένα άλλο σίγουρα ότι πληρώνεις παίρνεις σ'αυτά. Εγώ είμαι ικανοποιημένος, αλλά σου ξαναλέω μάλλον εσύ θες κάτι παραπάνω, ένα κλικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε, ΕxTaCy ναι μια χαρά δουλεύει. Αλλά οι δικές μου απαιτήσεις είναι καμία σχέση με τις δικές σου, μη σε πάρω στον λαιμό μου.

Εγώ ίσα θέλω να ακούω ραδιόφωνο χωρίς πολλά πολλά να σπάει η βαρεμάρα.

 

Εσύ που λες για ηχεία και ενισχυτες, θα έλεγε δώσε έστω 15-20 ακόμα να πάρεις 4*50W να μη στο χαλάσει η πηγή δε λέει. Ακόμα και F&U υπάρχουν, αλλά 30€ δεν είναι κανένα άλλο σίγουρα ότι πληρώνεις παίρνεις σ'αυτά. Εγώ είμαι ικανοποιημένος, αλλά σου ξαναλέω μάλλον εσύ θες κάτι παραπάνω, ένα κλικ.

Και εγω απο οσο εχω πει δεν θελω τιποτα ιδιατερο απλα επειδη εδω λενε οτι αν βαλω σκετα ηχεια θα χρειαστω ενισχυτη οποτε αν χρειαστω ενισχυτη γιατι αντι για ηχεια απλα να μην βαλω 2 οβαλ πισω κ 2 απλα μπροστα? αυτο , 4 ηχεια θελω και χωρις ενισχυτη αν γινεται αλλα τα παιδια λενε οτι θα παιζει χαλια οποτε εδειξα κ πιο πανω ενισχυτη φτηνο για να μπορεσω να κανω την δουλεια μου.

Με το F&U 4x20w & ενα απο αυτους τους ενισχυτες που δειχνω ρε παιδια δεν θα δουλευουν καλα 2 οβαλ 6x9 και 2 ηχεια 10cm (κατι φτηνα ηχεια , τα οβαλ ειχανε 10 ευρο και τα απλα τα 10αρια καπου τοσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ntinaras εννοείς μέτρια ηχεία, μέτρια πηγή, μέτριο ενισχυτή ή καλή πηγή και καλά ηχεία;

ο ενισχυτής ότι και να είναι ρε συ θα κάνει το ηχείο να "κελαηδήσει", ενώ με πηγή και ηχεία δεν γίνεται.

 

έχω ακούσει περίπτωση που πηγή των 700ων ευρώ και ηχεία μαμά παίζουν καλά, αλλά ντάξει η πηγή αυτή επιδέχεται ένα σωρό ρυθμίσεις που τις έκανε κάποιος πολύ γνώστης και μετά από μερικές ώρες δοκιμών κατέληξε σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο.

αλλά αυτό δεν γίνεται από εμάς που ούτε ξέρουμε τόσα ούτε έχουμε εύκαιρη αυτή την πηγή

 

με 250 ευρω τι παιρνει?

εγω ελεγα να παρει μια πηγη των 100 ευρω και αυτα τα ηχεια http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0028QHLBU/ref=ox_sc_sfl_title_1?ie=UTF8&smid=AAG9N02EI863B

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 250 ευρω τι παιρνει?

εγω ελεγα να παρει μια πηγη των 100 ευρω και αυτα τα ηχεια http://www.amazon.co...d=AAG9N02EI863B

 

τέλος πάντων δεν ξέρω τι παίρνει, δεν ξέρω τις μάρκες, υπάρχουν πολλές επιλογές, καλύτερα να ρωτήσεις κάπου πιο εξειδικευμένα.

πολύ καλά τα ηχεία*, όμως δεν είναι σίγουρο ότι θα του χωρέσουν, πρέπει να το ψάξει και αυτό. Εγώ αυτά που πήρα ίσα ίσα μου χώρεσαν και ήθελα να έβαζα και ακριβότερα που ήταν πιο μεγάλα εκεί είναι που δεν θα κατέβαινε το παράθυρο ποτέ!

*εννοείται όμως μόνο με ενισχυτή έτσι, αλλιώς είναι σαν να αγοράζεις μια μητρική που να παίρνει και σοκετ 478 και 775 κλπ και agp και pci και ddr1/2/3 και να βάλεις κάρτα γραφικών των 500ων ευρώ, μνήμες 200ευρώ, και επεξεργαστή p4 socket 478 2,4ghz 512mb cache... και να θες να παίξεις και καινούργιο παιχνίδι...δεν γίνεται

Βασικά είναι σαν να ακούς ασπρόμαυρα άμα βαλεις αυτά τα ηχεία σε οποιαδήποτε πηγή...

 

 

Μαγκες ωραια λοιπον αφου και το παιδι λεει ο F&U ειναι μια χαρα και αφου εχω την δυνατοτητα να αγορασω απο εξωτερικο λεω να παρω και εναν ενισχυτη αφου λετε οτι χωρις αυτον δεν γινεται τιποτα (δεν μπορω να κανω κατι σε στυλ εργοστασιακο χωρις ενισχυτη π.χ.)? Δυσκολα ε?

 

http://www.ebay.com/...d93bc4f&vxp=mtr

 

http://www.ebay.com/...=item23237b5186

 

 

http://www.ebay.com/...=item4ab9b60b41

 

Ο Πρωτος ειναι 2καναλος , ο δευτερος 3καναλος και ο 3ος τετρακαναλος, για πειτε μου αποψεις, ειναι φτηνοι και ελπιζω να κανουν δουλεια! Βασικα κοιταξτε στο ebay σε χαμηλες τιμες εως 40$ με μεταφορικα και δειτε ειχε κ κατι αλλα.

Βασικα δεν μπορω να καταλαβω τ ειναι τα καναλια και ποσα χρειαζομαι?

Σκεφτομαι να παρω κανα 2 οβαλ ηχεια 6χ9 που ειδα στο σκρουτζ με 10 ευρο. και να αλλαξω τα δυο τα μπροστινα 10cm ηχεια που εχει με παρομοια φθηνα.

Τι λετε?

 

κοίτα δεν είπα ότι είναι χάλια, για εμένα ήταν χαλιά, εγώ όμως δεν είμαι εσύ...

εν τέλη αν σου άρεσε ο ήχος που είχες πριν δεν χρειάζεται να πας σε ενισχυτές και ιστορίες...

πολλοί έχουν βάλει οβαλ πίσω με μαμά και είναι ευχαριστημένοι επειδή το πορτπαγκάζ λειτουργεί σαν "ηχείο", πρέπει να μπεις σε αμάξια να ακούσεις, εδώ ότι και να πούμε είναι αερολογία...

 

η λογική του ενισχυτή είναι η εξής: αγοράζεις 4κάναλο και ένα σετ διαιρούμενα ηχεια και σαμπγουφερ. αυτά τίποτα άλλο, ούτε οβαλ ούτε ξοβάλ.

στα 2 κανάλια συνδέεις τα 2 διαιρούμενα μπροστινά και τα άλλα 2 κανάλια τα γεφυρώνεις για να δώσει πιο πολύ δύναμη και τα συνδέεις με το γουφερ.

τώρα τίθεται 1 θέμα με την πηγή.

ότι επειδή άλλο το φροντ και άλλο το σαμπ και καλά η πηγή πρέπει να έχει 2 rca εξόδους, όμως με ένα Υ μπορείς να τα δώσεις στον ενισχυτή απλά μετά για να ρυθμίσεις τα lpf kai hpf (low pass filter kai high pass filter) (και πρέπει να τα ρυθμίσεις οποσδήποτε!) θα μπορέσεις να τα ρυθμίσεις μόνο από τον ενισχυτή και όχι από την πηγή μιας και όλα θα τα βγάζεις από την 1 rca από το φροντ. και αν είσαι πειραχτήρι και θες να τα αλλάζεις όλη την ώρα τότε θα σε δυσκολέψει το μπρος πίσω...

 

από τις μάρκες που έβαλες δεν ξέρω χριστό. δεν μπορώ να σου πω άποψη.

 

"εμπειρικά" από τιμές που έχω δει σε κάτι που δεν είναι κινέζικο πάει περίπου η δουλειά που θες να κάνεις

290ευρώ + καλώδια (50ευρώ) = 340... (το ελάχιστο σαν πακέτο έτσι) ναι καλά κατάλαβες δεν είναι τσάμπα.

 

ΠΡΟΤΕΙΝΩ το εξής. να μπεις σε έναν φίλο/γνωστό που έχει βάλει ηχεία στην εταζέρα και τα οδηγεί με την πηγή, να ακούσεις πως είναι και αν σαρεσει να βάλεις και εσύ.

Τώρα αυτά από το ebay ειναι αυτό που λέει ο φίλος Kezar ότι θα σου χαλάει κάθε 2 μέρες.

Καλύτερα να πας σε ένα media markt που έχει κάμποσα και να πάρεις από εκεί ενισχυτή, πηγή, ηχεία, γουφερ και ίσως καλώδια. Τώρα τι και πως θα παρεις, ή πήγαινε με κάποιον γνώστη η μελέτα το φορουμ που σου δωσα να βγάλεις άκρη...

Τα καλώδια τώρα έχουν και αυτά ποιότητες εγώ πήρα ότι πιο φτηνό και απλό βρήκα με 50ευρώ από ένα μαγαζί, τώρα αν δώσεις πχ 2-3 χιλιαρικα για σύστημα δν δίνεις 50ευρώ, δίνεις ένα 100άρι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχα μάλιστα, τωρα ενα κολληταρι θα βαλει ηχεια στο αμαξι του και πηγη (χωρις ενισχυτη) και θα τσεκαρω τον ηχο και ισως κανω κατι παρομοιο :) .

Να σου πω, τα καλωδια που λες εχει κανα λινκ στο ιντερνετ να δω ? Βασικα το αμαξι απο μονο του δεν εχει καλωδια για την συνδεση τον ηχειων? Wireless ειναι? :P Δεν βαζω τα ιδια τα οποια ειναι ηδη συνδεμενα? Σορρυ απλα δεν εχω ανοιξει τιποτα απο το αμαξι για να τσεκαρω και προσφατα αρχισα να ασχολουμαι με τα αυτοκινητα και δεν ξερω τιποτα απο τον ηχο τους ;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες καλώδιο ρεύματος (το πάχος του εξαρτάται από τα watt του ενισχυτή, έχει πολλά πάχη αναλόγως την δύναμη, γιατί αν βάλεις πχ ένα λεπτό σε ένα τέρας ενισχυτή τότε το καλώδιο κυριολεκτικά θα λιώσει, άσε που δεν θα μπορεί να μεταφέρει όλη την δύναμη οπότε ποιος ο λόγος να το βάλεις; ).

υπολογίζεις περίπου 5 μέτρα τέτοιο καλώδιο και το κόβεις σε 2 κομμάτια, ένα κομμάτι από την μπαταρία του αυτοκινήτου μέχρι τον ενισχυτή και ένα κομμάτι από την μπαταρία του αυτοκινήτου μέχρι το σασί για γείωση, και ανάμεσα στην σύνδεση μπαταρία-ενισχυτής βάζεις και μια ασφάλεια (μέσα σε ασφαλιοθήκη που θα αγοράσεις) της οποίας πάλι τα Αμπερ εξαρτώνται από τον ενισχυτή (βαττ). νομίζω η γείωση που είπα είναι έξτρα, η κύρια είναι να γειώσεις τον ενισχυτή στο σασί, οπότε κανα 6αρι μέτρα σύνολο...

 

Τα μόνα καλώδια ήχου που έχει το αμάξι είναι για να συνδέουν την πηγή με τα ηχεία, πάνε πίσω από την κονσόλα, μέσα στις πόρτες. Συνήθως είναι λεπτά καλωδιάκια (βέβαια και στα περισσότερα car audio είναι τσαπατσούληδες δεν βάζουν κάτι της προκοπής για να βγει και φτηνότερο, λένε "δεν χρειάζεται" αλλά δεν στέκει μιας και αν έχεις από κάποια ισχύ και πάνω ανεβαίνεις στην κατηγορία πάχους καλωδίου.)

Οπότε και εδώ έχουμε διάφορα πάχη, και θες γύρω στα 10 μέτρα, 4 μέτρα από τον ενισχυτή ως το δεξί ηχείο και άλλα 4 από τον ενισχυτή ως το αριστερό, και άλλα 1-2 μέτρα από τον ενισχυτή μέχρι το γοοφερ.

 

Μετά θες καλώδια rca διπλό, και εδώ έχει ποιότητες (όχι πάχη). Δλδ δεν θα πάρεις ένα απλό από κατάστημα ήχου, αλλά ένα από car audio για να έχει και προστασία από ηλεκτρομαγνητικό ήχο που θα χαλάει το σήμα και επίσης να έχει και άλλο ένα μικρό καλωδιάκι ενωμένο (δν θυμάμαι πως λέγεται, νομίζω "σήμα") για όταν ανοίγεις την πηγή να ανοίγει αυτόματα και ο ενισχυτής και όταν την κλείνεις να κλείνει. Αυτό το καλώδιο πρέπει να έιναι ένα 5μετρο. (οι αποστάσεις είναι σχετικές, δεν ξέρω το αμάξι σου μπορεί με τα πέρα δώθε να θες 8-10 μέτρα). Το καλώδιο rca το περνάς από την δεξιά/αριστερή μεριά του αμαξιού και το καλώδιο ρεύματος για τον ενισχυτή το περνάς από αυτή που περίσσεψε για να μην σου χαλάει το σήμα.

 

Αυτά πολύ πρόχειρα, δεν θυμάμαι κιόλας ακριβώς τα πάχη, τα τιπς την διαδικασία, καλύτερα να δεις στο φορουμ που σουπα ή να στα κάνει κάποιος επαγγελματίας.

 

site δεν θυμάμαι τώρα, άμα ψάξεις στο γοογλε θα σου βγάλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα μετα απο καιρο, θα ηθελα μια βοηθεια!

Ακουσα στου φιλου μου το αμαξι τα οβαλ που εβαλε πισω κατι 3καναλα Clarion και μου αρεσε ο ηχος! δεν εχει ενισχυτη μονο μια JVC πηγη τον 80 ευρο περιπου. Εγω πηρα μια πηγη απλη απο τον πατερα μου η οποια ανοιγει τον ηχο πολυ περισσοτερο απ'οτι η πρωην πηγη μου!!! Τα ηχεια που εχει το αμαξι τωρα ειναι PIONEER TS-G1030 (DUAL-CONE) 50W λεει αλλα δεν ξερω αν ειναι 50W RMS.

 

Παραγγειλα 2 ηχεια οβαλ 5χ7 190W (75W RMS) (ΚΙΝΑ) (2 δρομων) :P . Οτι πιο φθηνο ειπαμε χαχαχα :P , και τωρα ψηνομαι να παρω εναν ενισχυτη, θελω να μου πειτε ποσα καναλια θα χρειαστω στον ενισχυτη και με τα ηχεια που σας ειπα τι RMS να εχει ο ενισχυτης κτλ.

H Πηγη μου ειναι 4x45w απ'οτι λεει, μηπως να ενισχυσω με εναν δικαναλο μονο τα οβαλ, ή και τα μπροστα στην τελικη?

 

Δεν θα παρω τελικα Sub-woofer, θα τα δωσω ετσι απλα για να εχω καθαροτερο ηχο λεω να τσιμπισω ενισχυτη απο Γερμανια που τους ειδα φθηνους. Θα χρειαστω 4καναλο επειδη εχω 4 ηχεια? Η 2καναλο γιατι τα οβαλ ειναι 2 δρομων και τα μπροστα τα pioneer ειναι απλα δεν ξερω αν ειναι και αυτα 2 δρομων. Τεσπα ελπιζω να καταλαβετε :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν παίρνεις κινα τα watt και η ακρίβεια είναι λίγο υποκειμενική...

Πιστεύω με έναν 4Χ60watt (4 κάναλο δλδ θα είσαι καλυμμένος) βέβαια ρώτα και αλλού μπορεί να λέω βλακείες. Επίσης αν η μπαταρία του αυτοκινήτου σου είναι 45-50αρα τότε μέχρι τέτοιο ενισχυτή πας, αλλιώς θες έξτρα μπαταρία...η οποία δεν ξέρω αν και πως φορτίζει αν χρειάζεσαι δυναμό κλπ...

Και εννοείται συνδέεις στον ενισχυτή όλα τα ηχεία... αλλιώς θα ακούγεται που θα ακούγεται ένα συνονθύλευμα τώρα ας ακούγεται λίγο πιο "μαζεμένο". Ακόμα δεν ξέρω τι αποτέλεσμα παίζει αν τα ηχεία μέσα στο αμάξι παίρνουν από διαφορετικές πηγές ενίσχυση κλπ... Όταν λοιπόν τον βάλεις τον ενισχυτή όλα τα φίλτρα (μόνο hpf) θα τα ρυθμίσεις μάλλον στον ενισχυτή μιας και η πηγή θα έχει μόνο 1 έξοδο rca και θα παίξεις με Υ.

 

Τώρα βέβαια εκτός από τα έξοδα ενισχυτή υπολόγισε +50 για τα καλώδια +50 περαστικά (εκτός αν τα βάλεις μόνος σου).

 

Βέβαια να σου πω την αλήθεια ποια θα ήταν η καλύτερη λύση τώρα;

Με την πηγή που έχεις, να πουλήσεις τα μπροστινά και τα πίσω ηχεία. Να αγοράσεις για μπροστά μια γνωστή μάρκα και ας είναι λιγα watt διαιρούμενο, να βρεις και κανένα 2καναλο ή 4καναλο (αναλόγως την τιμή, γτ πολλές φορές ο 4καναλός βγαίνει φτηνότερος μιας και είναι πιο all arround λύση, ίσως και μεταχείρα) να τον καρφώσεις πάνω και θα είσαι κομπλέ. Δεν θα έχεις χαμηλές, που έτσι και αλλιώς δεν θα έχεις και τώρα απλά τα οβάλ δίνουν αυτή την ψευδαίσθηση λόγο του πορτπαγκάζ, αλλά αν ακούσεις και χαμηλές θα καταλάβεις την διαφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...