Προς το περιεχόμενο

HTC J Butterfly: Smartphone με Full HD ανάλυση


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας παρακαλώ...χρησιμοποιείστε πρώτα κάτι και μετά πείτε την γνώμη σας...θα είναι πιο ολοκληρωμένη πιστεύω...

1ον για την είδηση:

Ας κάνει ότι θέλει η εταιρία η αγορά θα κρίνει και δεν νομίζω αν κοιτάξει κανείς την συνολική αγορά τώρα ότι έχουν τεράστια απήχηση τέτοια κινητά...

2ον κάποιοι το θέλουν πρώτα για όλα τα υπόλοιπα και μετά για τηλέφωνο...Πάλι ελάχιστοι...

3ον Βγαίνουν και για το image τέτοια κινητά

 

Off topic

Το android δεν κάνει κακή διαχείρηση μνήμης...Που το είδατε αυτό?? Τώρα αν η htc βάζει μέσα αυτό το sense και όντως χρειάζεται φταίει η htc ΚΑΙ ΟΧΙ το Android...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια οθόνη μου κάνει τελείως ανούσια..

Μου φαίνεται τραγική υπερβολή η 1920x1080 κ θα βαραίνει το σύστημα χωρίς λόγο κατά τη γνώμη μου.. Διαφορά αν δεν κολλήσεις το κινητό στο μάτι σου στα 3 εκατοστά δύσκολα θα φανεί.

Τώρα αν κάποιος που είναι ενήλικας βρίσκεται ακόμα σε φάση να αγοράζει smartphone για λόγους "μούρης" και νιώθει super cool επειδή μπορεί να λέει ότι το κινητό του είναι full hd είναι άξιος της μοίρας του.

 

Ps. Όσον αφορά τη ραμ, στο O3D που έχω με 512 ραμ και 180+ εφαρμογές, το κινητό πετάει. Με μόνη σημείωση ότι είναι rooted, αλλά δε θέλει και ιδιαίτερο μυαλό για να το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι άλλο κάρβουνο...

Μας έχουν πήξει στα μοντέλα, ειδικά στην κατηγορία των high end. Γιατί δεν κοιτάνε να στρώσουνε λίγο την κατηγορία mid και low range και για μας τους κοινούς θνητούς;

 

Εκεί είναι τα λεφτά ντε...Ποσοστό κέρδους μεγαλύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Φοβερή η HTC για άλλη μία φορά. Λογικά είναι η πυκνότερη οθόνη της αγοράς! Αν δεν κάνω λάθος το πρώτο Smartphone που ξεπερνάει τη Retina.

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν δεν κάνω λάθος το πρώτο Smartphone που ξεπερνάει τη Retina.

 

κάνεις λάθος, υπάρχουν εδώ και μήνες άλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια οθόνη μου κάνει τελείως ανούσια..

Μου φαίνεται τραγική υπερβολή η 1920x1080 κ θα βαραίνει το σύστημα χωρίς λόγο κατά τη γνώμη μου..

 

Εχμ, δεν νομίζω να ισχύει και τόσο...

 

Οι σημερινοί επεξεργαστές στα κινητά, μόνο αδύναμοι δεν είναι... Ο συγκεκριμένος επεξεργαστής της HTC, αλλά και οι τελευταίοι από samsung, είναι επαρκώς δυνατοί για HD αναλύσεις. Οι gpu που έχουν στο SoC, είναι hardware accelerated για HD ποιότητα και ανάλυση, καθώς και η μνήμη είναι αρκετή (lpddr2 η lddr3 με 1, 2GB μνήμης.) Αν βέβαια έρθουν και οι πολυπόθητοι ARM 64bit και MIPS 64bit στην αγορά, θα αυξηθεί και η RAM, λογικά υποθέτω.

 

Καμιά καθυστέρηση δεν υπάρχει με τα σημερινά SoC, τα οποία είναι δυνατά σε αρκετούς τομείς. Φανταστείτε ένα board σαν το raspberry pi να έπαιρνε ένα τέτοιο SoC σαν και αυτά που έχουν τα σημερινά smartphone... Ω παναγιά μου... (δειλά δειλά υπάρχουν κάποια boards με δυνατά SoC)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ, δεν νομίζω να ισχύει και τόσο...

 

Οι σημερινοί επεξεργαστές στα κινητά, μόνο αδύναμοι δεν είναι... Ο συγκεκριμένος επεξεργαστής της HTC, αλλά και οι τελευταίοι από samsung, είναι επαρκώς δυνατοί για HD αναλύσεις.

 

Εννοείται ότι οι επεξεργαστές είναι αρκετά δυνατοί ώστε να υποστηρίζουν HD αναλύσεις αλλιώς δε νομίζω καμία σοβαρή εταιρία να έμπαινε καν στον κόπο να την ενσωματώσει σε συσκευή με ανεπαρκή τεχνικά χαρακτηριστικά.

Αυτό που είπα είναι ότι θεωρώ ανούσιο να θυσιάζεται επεξεργαστική ισχύς για τόσο υψηλή ανάλυση, ενώ θα μπορούσε να διατεθεί κάπου αλλού, για κάτι που (για μένα προσωπικά) δεν έχει καμία αξία στην βελτίωση της εμπειρίας του χρήστη με τη συσκευή.

Θα προτιμούσα να έχω χαμηλότερη ανάλυση και περισσότερη διαθέσιμη επεξεργαστική ισχύ με χαμηλότερη τιμή. Όλα αυτά είναι προσωπικές προτιμήσεις εννοείται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κάνεις λάθος, υπάρχουν εδώ και μήνες άλλα...

 

Οχι απλα μηνες, αλλα εδω και ενα χρονο σιγουρα, πχ HTC Rezound απο το 2011 με 342ppi .

Επεξ/σία από billdanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εννοείται ότι οι επεξεργαστές είναι αρκετά δυνατοί ώστε να υποστηρίζουν HD αναλύσεις αλλιώς δε νομίζω καμία σοβαρή εταιρία να έμπαινε καν στον κόπο να την ενσωματώσει σε συσκευή με ανεπαρκή τεχνικά χαρακτηριστικά.

Αυτό που είπα είναι ότι θεωρώ ανούσιο να θυσιάζεται επεξεργαστική ισχύς για τόσο υψηλή ανάλυση, ενώ θα μπορούσε να διατεθεί κάπου αλλού, για κάτι που (για μένα προσωπικά) δεν έχει καμία αξία στην βελτίωση της εμπειρίας του χρήστη με τη συσκευή.

Θα προτιμούσα να έχω χαμηλότερη ανάλυση και περισσότερη διαθέσιμη επεξεργαστική ισχύ με χαμηλότερη τιμή. Όλα αυτά είναι προσωπικές προτιμήσεις εννοείται.

Αν στο iPhone είναι σαν χαρτί illustration, σε αυτό θα είναι και εγώ δεν ξέρω πως.

Ίσως κάποιος πει ότι δεν βλέπεις τη διαφορά. Ναι, ίσως. Δεν πιστεύω όμως ότι έχουν παλέψει να βάλουν τόσο πυκνή οθόνη για Marketing μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οχι απλα μηνες, αλλα εδω και ενα χρονο σιγουρα, πχ HTC Rezound απο το 2011 με 342ppi .

 

νομίζω ότι το LG Optimus LTE είναι λίγο πιο παλιό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...