Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα : Alienware X51 ή customιά


majnun

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά κατέληξα στην αγορά Desktop. Επειδή όπως έγραψα είμαι λίγο λόξας με το θέμα εμφάνιση δε θέλω τη κλασική γκουμούτσα tower αλλα λίγο πιο εξευγενισμένο.

 

Οι δύο επιλογές μου συνοψίζονται στο εξής:

 

A)παίρνω το Alienware X51 με τα εξής χαρακτηριστικα

 

Core i3-2120

GeForce GT 545 (1GB)

6 Gb DDR3 1333Mhz

1 Tb 7200rpm

Windows 7

 

Αν αγοραστεί θα είναι καινούργιο περίπου στα 550

 

Β) Φτιάχνω ένα Custom μηχανηματάκι ει δυνατόν σε στυλ Alienware

 

 

 

Ποσό που διαθέτουμε : 550

 

Χρήση υπολογιστή : Βrowsing, Moυσικη, λίγος προγραμματισμός, λίγα παιχνίδια. Σχεδόν 24ωρη χρήση

 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:Ματlab

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. OXI. Yπάρχουσα 19αρα στα 1440χ900

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκια:Εχω Magic Mouse και Keyb. Σκεφτομαι μήπως τα κρατήσω σε περίπτωση που το στήσω ως hackintosh compatible. Διαφορετικά ένα illuminated keyb αρκεί.

 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Πατρα

 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Δεν έχω θέμα, με ένα όμως είναι πιο εύκολη υπόθεση

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Μπορω και να το στήσω μονος μου. Υπάρχει εμπειρία.

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο: ΟΧΙ

 

Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής:

 

Α) Αν το πάω κομμάτι κομμάτι θα βγεί κάτι πιο εμφανώς πιο δυνατό από το Χ51;

Β) Μπορώ να το στήσω και να το κανω και hackintosh χωρίς σοβαρούς συμβιβασμούς σε hardware ;

C) Μπορώ να το στήσω σε λογική μικρού πύργου (αλα Χ51) χωρίς συμβιβασμούς σε hardware ;

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Οχι ιδιαιτερα, απλα το hardware του ειναι πολυ συμμαζεμενο. Το Χ51 δε μου γεμιζει το ματι απο θεμα αερισμου, επισης για την αναλυση της οθονης σου δεν χρειαζεσαι τοσο δυνατη καρτα γραφικων.

Αργοτερα θα σου ποσταρω ενα link με μια συνθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας μινάρας ! (Same city !) Λοιπόν όχι στο x51. Αντικειμενικά με τα ίδια λεφτά φτιάχνεις καλύτερο σύστημα. Και βάζεις ότι κουτί θες και ξέχασες κάτι σε περίπτωση που χαλάσει κάτι εκτός εγγύησης τι γίνετε? Θα μου απαντήσεις , ε εντάξει θα έχω πάρει άλλο μέχρι τώρα.

 

Σε ενδιαφέρει σε amd? Η μόνο intel?

 

http://www.videocard...h_end_gpus.html

 

Δες που βρίσκεται η Gt545 του alienware και που ας πούμε μια 7770 (γύρω στα 120 ευρώ , που θα παίζει τα πάντα στην οθόνη σου από medium μέχρι ultra settings με 50+ fps)

 

Αυτό από εμένα (Το κουτι το αφήνω σε εσένα , είναι προσωπική επιλογή του καθένα, αν θες προτείνω και κουτάκι).

post-239469-0-43262500-1350850224_thumb.jpg

 

Υ.Γ. Η σαύρα θα με βρίσει είναι η πρώτη σύνθεση που κάνω με amd.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συντοπίτης ε ;

 

Δεν έχω κόλλημα με τη μαρκα του επεξεργαστη. Για την ακριβεια εχω κοντά στα 10 χρόνια να ασχοληθώ με desktop. Τελευταια φορά που είχα ασχοληθεί ήταν με Athlon XP 2400. Τα παρακαλουθώ λίγο (αλλά από μακρυά) και από όσο έχω καταλάβει οι AMD είναι εναλλακτικές μέχρι τα 150 ( ; ) και μετά όλοι σχεδόν πάνε γραμμή για την Intel. To μονο hint που θυμάμαι είναι το : στα παιχνιδια παίζε με υψηλότερους χρονισμούς παρά με πυρήνες. Ισχύει ακόμα ;

 

Θα βγάλω και τη dvdιερα γιατι πραγματικα δε μου χρειάζεται ! Σε ευχαριστώ για τη συνθεση, θα της ρίξω προσεκτική μελέτη.

 

Σαυρα εννοείς το Δεινόσαυρο ; Πως και δεν έχει περάσει από εδώ αλήθεια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συντοπίτης ε ;

 

Δεν έχω κόλλημα με τη μαρκα του επεξεργαστη. Για την ακριβεια εχω κοντά στα 10 χρόνια να ασχοληθώ με desktop. Τελευταια φορά που είχα ασχοληθεί ήταν με Athlon XP 2400. Τα παρακαλουθώ λίγο (αλλά από μακρυά) και από όσο έχω καταλάβει οι AMD είναι εναλλακτικές μέχρι τα 150 ( ; ) και μετά όλοι σχεδόν πάνε γραμμή για την Intel. To μονο hint που θυμάμαι είναι το : στα παιχνιδια παίζε με υψηλότερους χρονισμούς παρά με πυρήνες. Ισχύει ακόμα ;

 

Θα βγάλω και τη dvdιερα γιατι πραγματικα δε μου χρειάζεται ! Σε ευχαριστώ για τη συνθεση, θα της ρίξω προσεκτική μελέτη.

 

Σαυρα εννοείς το Δεινόσαυρο ; Πως και δεν έχει περάσει από εδώ αλήθεια ;

 

Συντοπίτης ναι και με το κόλλημα των πιτσί :P

 

Κοίτα γενικά αν έχεις λίγα λεφτά να δώσεις καλύτερα πας σε amd αλλιώς μετά τα 600-700 καρφωτός σε Intel. Τα σημερινά παιχνίδια απαιτούν πυρήνες (μερικά ναι μερικά όχι) και σε μερικά θα δεις διπήρυνους intel να περφομάρουνε καλύτερα από 4 πύρηνους amd.

 

Αλλά όπως σου είπα σε συνθέσεις χαμηλού budget πας σε amd , μιας και θες all around σύστημα. Βγάλε την dvdίερα και πήγαινε σε

 

http://visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=30501&cat=1&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=3&step=2

ή

http://visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=2251&cat=1&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=3&step=3.

(κουτιά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To βλέπω να τα βάζω σε κανά κουτί παπουτσιών μέχρι να μαζέψω λεφτά για κουτί στα γούστα μου :P. Αν δεν μπορώ να έχω πιο κομψό να έχω κάτι πιο καγκούρικο με κανά φωτειζΟΥμενο μέρος :P. Aυτα τα δυο παντως που μου πρότεινες είναι ο ορισμός του τι δε θέλω :P

 

 

1000 ευχαριστώ για τον κόπο σου έως ώρας ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε κανα link για να "πιάσουμε" το γούστο σου. Κάτι θα βρούμε.

 

Το Χ51 απ' ότι είδα φοράει mini-ITX. Σου δίνω μια επιλογή:

BitFenix Prodigy

 

Κάνε μια γύρα στο ΝΕΤ και δες την φρενίτιδα που επικρατεί για αυτό το case. Όλοι βαθμολογούν με 10. Ένα θα σου πω, παίρνει μέχρι και υδρόψυξη και σχεδόν ότι VGA θέλεις :) Κάνε τον κόπο και δες το παρακάτω video-review (είναι από σοβαρό site):

 

http://www.youtube.com/watch?v=mOi_vbyKLik&feature=player_embedded

 

Μια άλλη πρόταση/αισθητική προσέγγιση θα ήταν κάτι τέτοιο:

http://www.skroutz.g...olo-TC-380.html

(το ξέρω, το έχω δουλέψει παίρνει κανονικό PSU και VGA)

 

Επίσης μια άλλη προσέγγιση θα ήταν κάτι τέτοιο:

http://www.skroutz.g...ith-window.html

 

Αν καταλήξεις φυσικά σε κάτι ανάλογο, πρέπει να βρούμε και κατάλληλη σύνθεση (mini-ITX)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νινο το κουτί φαίνεται τέλειο. Σα μικρογραφία του Mac Pro είναι !

Αν επιλέξω κάτι τέτοιο το hardware θα ακριβύνει και θα πέσει σε επιδόσεις όπως γίνεται συνήθως όταν επιλέγουμε μικρότερο μέγεθος σε υπολογιστές ;

 

Σε κουτί κάτι τέτοιο είναι κοντά στο νου μου, αν και όχι αναγκαστικά σε mini, και το midi το καλογουστο το δεχομαι

http://visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=25184&cat=1&sub=362&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΟPE. Απλά πρέπει να μπει ITX ΜΒ. Όλα τα άλλα είναι τα ίδια. Και παίρνει καλύτερες VGA από το Χ51.

 

Το case (prodigy) πράγματι τα σπάει. Αν το δεις και από κοντά θα πάθεις την πλάκα σου ;) Αφού βγήκαμε το γούστο σου μην το σκέφτεσαι καν σε σχέση με το άλλο που έβαλες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν επιλέξω κάτι τέτοιο το hardware θα ακριβύνει και θα πέσει σε επιδόσεις όπως γίνεται συνήθως όταν επιλέγουμε μικρότερο μέγεθος σε υπολογιστές ;

 

 

 

Φίλε μουν δεν έχει σχέση αυτό που λές. Το πόσο ακριβό ή φτηνό hardware θα βάλεις μέσα στο κουτί σου είναι δικό σου θέμα. Αν ψαξεις λίγο θα δείς ότι το συγκεκριμένο παίρνει πραγματικά σχεδόν τα πάντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...