Προς το περιεχόμενο

Νόμιμο παρκάρισμα και σήκωμα/σπάσιμο υαλοκαθαριστήρων


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To κακό είναι ότι δεν ξέρει στα σίγουρα ποιός του έχει κάνει την ζημιά!

φαντάσου να κάνεις λάθος και να κάνεις σε κάποιον που δεν φταίει αυτά που σου κάνανε και σένα....

Κατ' εμέ αν σιγουρευτείς ποιός κάνει τις ζημιές, πάς μετά και τον πιάνεις και του λές ότι ξέρεις - αυτό μόνο φτάνει, να ζεί κάθε μέρα με τον φόβο του τί θα βρεί μόλις πάει στο αμάξι, στο σπίτι, οπουδήποτε.

Και αν θες να τον εκδικηθείς, το πιο απλό είναι να του σκίσεις τα λάστιχα απο τα πλάγια - 400€ ζημιά σήμερα δεν είναι και λίγα και έτσι δεν πάει τ'αμάξι ενώ αν χαλάσει το χρώμα, πάλι μπορεί να πάει στην δουλειά!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να προβώ σε «αντίποινα» χωρίς να είμαι 100% σίγουρος δεν παίζει ;)

 

Αυτό που ανέφερες πάντως για ψυχολογικό πόλεμο είναι και γαμώ τις ιδέες  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου κάνει ότι κάνει σημαίνει πως είναι αναίσθητος εντελώς οπότε δεν έχει νόημα...και εξάλλου το να φανερώσεις πως ξέρεις πιος είναι δεν είναι και τόσο καλή ιδέα...μετά αν τα πάρεις και κάνεις καμιά ζημιά μπορεί να σε κατηγορήσει...ενώ αλλιώς δεν έχει στοιχεία αφού ούτε καν θα είχατε μιλήσει στο παρελθόν ούτε που θα τον "ήξερες" και θα σε "ήξερε" + ότι θα περιμένει να του κάνεις μετά ζημιά!!! Ενώ τώρα δεν έχει ιδέα..αυτός νομίζει πως "σε κανόνισε" (που να ήξερε τι δόλια και σκοτεινά μυαλά κυκλοφορούν στο insomnia και ετοιμάζουν το σχέδιο εκδίκησης) :lol:

 

Τα λάστιχα πάει πολύ χοντρό...δεν θα του βγάλεις το αμάξι εκτώς να μην μπορεί να φύγει...γιατί μακριά απο εδώ μπορεί να το χρειαστεί για άλλους λόγους...(κακούργοι δεν είμαστε, μπορεί να συμβεί μακριά απο εδώ να πρέπει να πάει κανένα νοσοκομείο) ή σπάσε και εσύ κανένα καθρέφτη ή "ζωγράφισε" :-D

 

Μόλις το "ζωγραφίσεις" μετά απο κάτω στη πόρτα υπέγραψε "Picasso"

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν είναι ένας είναι χιλιάδες!

 

Έχω αντίστοιχο τύπο στην απέναντι πολυκατοικία που θεωρεί μια συγκεκριμένη θέση δική του (η οποία είναι και ακριβώς απέναντι από την έξοδο της πιλοτής από όπου βγάζω το αυτοκίνητο και φυσικά κάνω 5 λεπτά για να βγω μιας και ο δρόμος είναι στενός). Δεν χρειάστηκε να παρκάρω για την ώρα εκεί μιας και έχω θέση μέσα στην πολυκατοικία που μένω, αλλά την έχουν πατήσει άλλοι που "τόλμησαν" να παρκάρουν. Τελευταίο θύμα ένας φίλος που πάρκαρε εκεί για μια ώρα το δικό του (του κουτιού ενός μήνα αυτοκίνητο) και πηγαίνοντας να το πάρει βρήκε μια χαρακιά στο πλάι από το μπροστινό φανάρι μέχρι το πίσω (απο την πλευρά του πεζοδρομίου).

 

Το θέμα είναι πως δεν έχει κανείς χειροπιαστές αποδείξεις και ο τύπος έχει αυτοκίνητο που αν του το βάλεις φωτιά θα του κάνεις και ...χάρη! :P

 

Βέβαια μιας και η θέση αυτή είναι ακριβώς από κάτω μου και μένω στον 4ο, κάθε φορά που παρκάρει άλλος εκεί και έχω όρεξη, κάνω τον κατάσκοπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο απλό, εφόσον υπάρχει βίντεο, είναι να του δείξεις το video και να του πεις «φιλαράκι, έχω αλλάξει 10 υαλοκαθαριστήρες εξαιτίας σου... είτε τους πληρώνεις και δε ξαναπλησιάζεις 'δω πέρα, ή θα δεις το αμάξι σου scrap».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, είχα κάποιες συζητήσεις με γείτονες, long story short έχει «χτυπήσει» σε δυο ακόμα αυτοκίνητα και ένας εξ αυτών τον έχει δει φατσικά (ένας γέρος είναι).

 

Προτού αρχίσω να ψάχνω τρόπους για να προσαρμόσω την mini dv στο αμάξι και να συνδέσω τους καθρέπτες και τους υαλοκαθαριστήρες με την μπαταρία, γνωρίζει κανείς με βάση τα νέα αυτά δεδομένα αν μπορεί να γίνει κάτι με το γράμμα του νόμου; Την επόμενη φορά π.χ. να φέρω αστυνομία, να φέρω και αυτόν που τον είδε, να χτυπάμε κουδούνια και μόλις βγεί αυτός να τον υποδείξουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, είχα κάποιες συζητήσεις με γείτονες, long story short έχει «χτυπήσει» σε δυο ακόμα αυτοκίνητα και ένας εξ αυτών τον έχει δει φατσικά (ένας γέρος είναι).

 

Προτού αρχίσω να ψάχνω τρόπους για να προσαρμόσω την mini dv στο αμάξι και να συνδέσω τους καθρέπτες και τους υαλοκαθαριστήρες με την μπαταρία, γνωρίζει κανείς με βάση τα νέα αυτά δεδομένα αν μπορεί να γίνει κάτι με το γράμμα του νόμου; Την επόμενη φορά π.χ. να φέρω αστυνομία, να φέρω και αυτόν που τον είδε, να χτυπάμε κουδούνια και μόλις βγεί αυτός να τον υποδείξουν;

 

 

Καταγγελεις τη ζημια, μαζι με μαρτυρες. Δεν υπαρχει αλλος τροπος, περα της βιντεοσκοπησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, είχα κάποιες συζητήσεις με γείτονες, long story short έχει «χτυπήσει» σε δυο ακόμα αυτοκίνητα και ένας εξ αυτών τον έχει δει φατσικά (ένας γέρος είναι).

 

Προτού αρχίσω να ψάχνω τρόπους για να προσαρμόσω την mini dv στο αμάξι και να συνδέσω τους καθρέπτες και τους υαλοκαθαριστήρες με την μπαταρία, γνωρίζει κανείς με βάση τα νέα αυτά δεδομένα αν μπορεί να γίνει κάτι με το γράμμα του νόμου; Την επόμενη φορά π.χ. να φέρω αστυνομία, να φέρω και αυτόν που τον είδε, να χτυπάμε κουδούνια και μόλις βγεί αυτός να τον υποδείξουν;

ακπε, πολυ λυπαμαι με αυτα που τραβας αλλα παρακολουθω το νημα σου με μεγαλο ενδιαφερον καθως ο θειος μου αντιμετωπιζει ενα παρομοιο προβλημα. Ελπιζω να μας κρατας ενημερους και επισης να διαλεξεις την νομιμη οδο (οποια και αν ειναι αυτη) για να το λυσεις ετσι ωστε να γινει best practise η λυση που εφαρμοσες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακπε, πολυ λυπαμαι με αυτα που τραβας αλλα παρακολουθω το νημα σου με μεγαλο ενδιαφερον καθως ο θειος μου αντιμετωπιζει ενα παρομοιο προβλημα. Ελπιζω να μας κρατας ενημερους και επισης να διαλεξεις την νομιμη οδο (οποια και αν ειναι αυτη) για να το λυσεις ετσι ωστε να γινει best practise η λυση που εφαρμοσες.

 

συμφωνώ με όσα είπες εκτός από το σημείου "νόμιμη οδό". άσε τον άνθρωπο να πράξει όπως του βγαίνει...!!!

:P

περιμένουμε ενημερώσεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μοναδική πρόταση που είχα, από τους ασφαλίτες που κατέγραψαν το περιστατικό με τον καθρέπτη, ήταν η χρήση κρυφής κάμερας μόνο και μόνο για να βρω ποιός είναι. Από τη στιγμή που γείτονας μου τον γνωρίζει φατσικά αυτό είναι δώρο-άδωρο αφού δεν μπορώ να κάνω είναι παράνομο και σε περίπτωση μύνησης δεν θα μπορώ να χρησιμοποιήσω το υλικό.

 

Αν τελικά πιαστεί στα πράσα από εμένα ή από την κάμερα (ώστε να είμαστε σίγουροι 100%) συζητάω με τους υπολοίπους και προχωράμε σε καταγγελία.

 

Μέχρι τότε σκέφτομαι με κάποιο τρόπο να ψάξω να βρω τα στοιχεία του, ώστε το χαρτάκι «κόψε τις μαλακίες, ξέρω ποιός είσαι» να έχει κάποια βάση. Εν τέλει, ψυχολογικός πόλεμος όπως ανέφερε κάποιος παραπάνω (να είναι συνέχεια με τον φόβο χωρίς να προβώ σε ανάλογες ζημιές) πιστεύω πως είναι η καλύτερη λύση, με το ρίσκο βέβαια να γυρίσει μπούμερανγκ.

 

hexenlord ο θείος σου γνωρίζει το άτομο που προκαλεί ζημιές;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hexenlord ο θείος σου γνωρίζει το άτομο που προκαλεί ζημιές;

Eχει βασιμες (αλλα οχι αποδεδειγμενες) υποψιες πως ειναι μια τρελη, σορρυ θεομουρλη ηθελα να πω, στη γειτονια. Και λεω βασιμες γιατι την εχει παρει το ματι πολλων να σουλατσαρει γυρω απο το αυτοκινητο του. Τι κανει η τυπισσα?

 

1) Ριχνει καποιο υγρο (ψηφιζω νεφτη) στα δενδρα του πεζοδρομιου και πεθαινουν-μαραινονται

2)Μπηγει βελονες κεντηματος σε γατες (ναι,αυτες τις χοντρες-δηλαδη για ονομα!)

3)τα Χριστουγεννα πηγε και αφησε σε καθε αμαξι της γειτονιας ενα κουραμπιε στο παρπριζ. Μετα ειχε βρεξει και το μαμημενο δεν ξεκολλαγε με τιποτα.

4)Πηγε στου θειου μου το αμαξι και του γεμισε το πισω τζαμι με μπογια ευτυχως λαδομπογια, εφυγε ανελπιστα γρηγορα.

 

Μια φορα που την ειχα πιασει να διαπληκτιζεται με εναν αλλο γειτονα, αυτος της μιλουσε με επιχειρηματα, εμφανως αρπαγμενος βεβαια, αλλα τουλαχιστον ο λογος του εβγαζε νοημα, ομως η θειτσα απαντουσε μονολεκτικα:

 

Το κινητακι σας ειναι καλα??

Το κινητακι σας ειναι καλα?

 

δλδ τελειως φ@κ μι κατασταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς πιτσιρικάδες στουμπώναμε 3-4 πατάτες στις εξατμίσεις όσων δεν μας δίναν τις μπάλες μας όταν πέφταν στις αυλές τους.

 

 

παλιομοδιτικο... Οι τάσεις της δεκαετίας του 2000 προσταζαν αφρο πολυουρεθάνης στο φουστη που επεσε η μπαλα στην αυλή του (για την ακριβεια στο κοτετσι του) και μας την εσκισε με μαχαιρι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...