Προς το περιεχόμενο

Νόμιμο παρκάρισμα και σήκωμα/σπάσιμο υαλοκαθαριστήρων


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν κανένα τρίμηνο, είχα παρκάρει έξω ακριβώς από την είσοδο μιας πολυκατοικίας κοντά στο σπίτι μου, κανονικά, δεν είχα καβαλήσει. Το άλλο πρωί είχα βρει τον πίσω υαλοκαθαριστήρα σπασμένο.

 

Αρχικά δεν έδωσα σημασία, σκέφτηκα θα το έσπασε κανένας καραγκιόζης για πλάκα ή κανένας ψευτοαναρχικός για το σηματάκι CTU που έχω κολλημένο στο πίσω μέρος.

 

Προχτές όμως μου άναψαν τα λαμπάκια. Το βράδυ είχα παρκάρει στο ίδιο -ακριβώς- μέρος (λίγα μέτρα πιο μπροστά) και το πρωί βρήκα τους μπροστινούς υαλοκαθαριστήρες σηκωμένους, τους δυο καθρέπτες γυρισμένους προς τα έξω και μια ολοκαίνουργια γρατζουνιά στην δεξιά πόρτα (που έβλεπε στο πεζοδρόμιο και την είσοδο της πολυκατοικίας).

 

Γνωρίζω ότι κάτι τέτοια αποτελούν πάγια τακτική ορισμένων για παράνομο παρκάρισμα. Μετά από απανωτά τσεκαρίσματα, το συγκεκριμένο σημείο δεν έχει ούτε πινακίδα απαγόρευσης, ούτε κίτρινη γραμμή, ούτε πινακίδα αναπήρων, ούτε ράμπα, τίποτα που να υποδηλώνει απαγόρευση του παρκαρίσματος.

 

Απλά προφανώς κάποιος παπάρας θύμωσε που του πήρα τη θέση. Νηπιαγωγείο.

 

Σκέφτηκα για λίγο να το γυρίσω και εγώ σε νηπιαγωγείο και αρχίσω τις ταρζανιές, κάμερα για να τραβήξω τη μάπα του, προειδοποιητικά σημειώματα του τύπου "την επόμενη φορά αντίποινα στα τυφλά και όποιο διαμέρισμα το βρει", σύνδεση των υαλοκαθαριστήρων με την μπαταρία κ.λπ.

 

Πριν από αυτά όμως θα ήθελα να ζητήσω την άποψη σας για το πως μπορώ νόμιμα και σχετικά ήρεμα (για αρχή) να αντιμετωπίσω την κατάσταση.

 

Σε μελλοντική ζημιά η αστυνομία ας πούμε με άμεση κλήση θα μπορεί να κάνει τίποτε;

 

ΥΓ: Το να μην ξαναπαρκάρω εκεί" δεν παίζει. Από τη στιγμή που είμαι νόμιμος, δεν θα υποχωρήσω για τον κάθε ασυνείδητο παπάρα. Αν ήθελε ας ερχόταν να μου ζητήσει ευγενικά να το βάζω αλλού, μπορεί και να το έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις παρατηρησει ολον αυτον τον καιρο,κανεναν που να εχει ψιλοστανταρακι την θεση που το βαζεις;Τουλαχιστον για να εχεις μια εικονα των ατομων που μπορουν να στο κανουν.

 

Εμενα παντως αν μου ειχε κανει ζημια στο αμαξι για αυτον τον λογο δεν θα εψαχνα ηρεμο τροπο να βρω την λυση.Τον τσακωνεις οταν κανει την ζημια και τον σαπιζεις στα μπουνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιμα; αστυνομια; που νομιζεις οτι ζεις; σε καποια ευρωπαικη χωρα;

 

βαλε μια καμερα, χωρις να φαινεται, μεσα στο αμαξι και αστην να γραφει.

η αν μπορεις παρακολουθησε το αμαξι σου απο καπου που να μην φαινεσαι. αλλα αυτο θα παρει ωρες.

 

παντως απο την στιγμη που στο εκανε 2 φορες, ειναι βεβαιο οτι θα στο κανει και τριτη φορα. οποτε εχεις μια ευκαιρεια να τον παισεις. και αν θες να τον ξεσχισεις, πρεπει να τον πιασεις στα πρασα ενω το κανει

ειτε μεσω καμερας, ειτε μεσω παρακολουθησης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αστυνομια δεν θα σου κανει τπτ..

εαν βαλεις καμερες μην το πας στην αστυνομια εσενα θα σε πανε μεσα το εχω ψαξει εγω..

μου εχουνε κανει το αμαξι μπ@@ρδελο απο γρατζουνιες..

εχω βαλει 3 καμερες στο μπαλκονι η οποιες δεν φαινονται καθολου..

τον τυπα τον επιασα μετα απο 2 μηνες πηγε να μου κανει αλλη γρατζουνια και τον εγραψε η καμερα..

τον επιασα την επομενη ημερα απο τον γιακα και τον παω στο αυτοκινητο μου τις βλεπεις αυτες του λεω? την επομενη φορα που θα δω αλλες θα σε παρει ο διαολος. μου λεει που το ειδες οτι τις εκανα εγω μας δουλευεις?

του λεω εχω βαλει καμερες και θα σε παρει ο δι@λ@ς....

την επομενη φορα δεν θα φωναξω αστυνομια θα παρω τον νομο στα χερια μου και θα στα κοψω..

απο τοτε οχι περναει απο διπλα. αλλα 5 μετρα μακρια..

 

και εγω σηκωνω γυαλοκαθαριστηρες οταν παρκαρουν ακριβως εξω απο την πορτα της πολυκατοικιας ενω το εχουμε πει επανελλημενα διοτι υπαρχουνε και ηλικιωμενοι και τους παιρνει το ασθενοφορο αλλα δεν καταλαβαινουν.αλλα οχι να κανω και ζημια στου αλλου την περιουσια.. αυτο ειναι αισχος.. αμα δεις τι γρατζουνιες μου εχουνε κανει εχει φτασει λαμαρινα μεσα και δεν ειναι μικρες ειναι απο μπροστα μεχρι πισω..

 

πιαστον την ωρα που το κανει η βαλε καμερα και παρε τον νομο στα χερια σου φιλε αυτο σου προτεινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω σηκωνω γυαλοκαθαριστηρες οταν παρκαρουν ακριβως εξω απο την πορτα της πολυκατοικιας ενω το εχουμε πει επανελλημενα διοτι υπαρχουνε και ηλικιωμενοι και τους παιρνει το ασθενοφορο αλλα δεν καταλαβαινουν.αλλα οχι να κανω και ζημια στου αλλου την περιουσια..

 

Όπα,στάκα.Κανένας δέν είναι υποχρεωμένος a priori να γνωρίζει τι παίζει μέσα στην πολυκατοικία.Αν θές ντέ και καλά "διάδρομο" για περίπτωση ανάγκης,κάνε όλες τις απαραίτητες νόμιμες ενέργειες (όποιες και αν είναι,αν υπάρχουν).Βρίσκει κάποιος χώρο;Παρκάρει όμορφα και πολιτισμένα.

Επίσης,στα γιαλαντζί parking με αυτοσχέδιες γλάστρες-πινακίδες "Παρακαλώ μην παρκάρετε" έξω απο την πόρτα, αράζουμε επιδεικτικά απαντώντας "ΑΝ θέλω".Ο κρεοπώλης-τυπογραφος-ψιλικατζης-μαλακαςπουθελειναβαλειτοGLXμεσαμητουτοκλεψουνε,ας κόψει το κεφάλι του.Άλλο θέλω να έχω και άλλο μπορώ να έχω.

 

Απο εκεί και πέρα,η καταστροφή περιουσιακών στοιχείων ως μορφή αντιποίνων είναι κατακριτέα,άσχετα αν το όχημα βρίσκεται εκεί παράνομα ή όχι.Αν κάποιος έχει πρόβλημα ας χρησιμοποιήσει έννομα μέσα, αλλιώς ας κάνει βόλτα κατα Μογγολία μεριά (και να μείνει εκεί)

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω σηκωνω γυαλοκαθαριστηρες οταν παρκαρουν ακριβως εξω απο την πορτα της πολυκατοικιας ενω το εχουμε πει επανελλημενα διοτι υπαρχουνε και ηλικιωμενοι

 

lol what; απο την στιγμη που υπαρχει νομιμος χωρος σταθμευσης ο καθενας μπορει να παρκαρει ελευθερα χωρις να ειναι υποχρεωμενος να ξερει η να ενδιαφερεται οτι υπαρχει καποιος ηλικιωμενος στην πολυκατοικια που μπορει να χρειαστει ασθενοφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει λογικα εννοει αυτους που μενουν στην πολυκατοικια και γνωριζουν οτι υπαρχουν ηλικιωμενοι με προβληματα.Αυτοι οντως θα μπορουσαν να το αφησουν καπου αλλου αφου γνωριζουν το προβλημα.

 

Σε αυτην την περιπτωση ειναι και λιγο θεμα ανθρωπιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν κανω λαθος, το ασθενοφορ δεν μπορει να παρκαρει στην μεση ενος δρομου και να τον κλεισει για καποιο διαστημα μεχρι να παραλαβει τον αρρωστο εφοσων δεν βρισκει παρκιν μπροστα απο την πολυκατοικια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει ανάγκη,φυσικά και το ασθενοφόρο θα κάνει στάση στην μέση του δρόμου.Όπως επίσης θα του παραχωρηθεί προτεραιότητα στην διαδρομή,ακόμα και αυτό σημαίνει οτι οι υπόλοιποι οδηγοί θα πρέπει να ασελγήσουν σε καμια 10ρια παραγράφους του ΚΟΚ.

 

Δέν ξερω αν τίθεται θέμα κυρώσεων (και κατα πόσο ευσταθούν σε μια τετοια περίπτωση),άλλα όσες φορές έχω πετύχει περιστατικό... και πεζοδρόμια καβάλησαν και με κόκκινο περάσανε και την ροη της κυκλοφορίας σε διασταύρωση μπλόκαραν (στεγνά) οι υπόλοιποι οδηγοί για να κάνει διέλευση το ασθενοφόρο.

Αυτά περι ανθρωπιάς, έτσι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα,στάκα.Κανένας δέν είναι υποχρεωμένος a priori να γνωρίζει τι παίζει μέσα στην πολυκατοικία.Αν θές ντέ και καλά "διάδρομο" για περίπτωση ανάγκης,κάνε όλες τις απαραίτητες νόμιμες ενέργειες (όποιες και αν είναι,αν υπάρχουν).Βρίσκει κάποιος χώρο;Παρκάρει όμορφα και πολιτισμένα.

Επίσης,στα γιαλαντζί parking με αυτοσχέδιες γλάστρες-πινακίδες "Παρακαλώ μην παρκάρετε" έξω απο την πόρτα, αράζουμε επιδεικτικά απαντώντας "ΑΝ θέλω".Ο κρεοπώλης-τυπογραφος-ψιλικατζης-μαλακαςπουθελειναβαλειτοGLXμεσαμητουτοκλεψουνε,ας κόψει το κεφάλι του.Άλλο θέλω να έχω και άλλο μπορώ να έχω.

 

Απο εκεί και πέρα,η καταστροφή περιουσιακών στοιχείων ως μορφή αντιποίνων είναι κατακριτέα,άσχετα αν το όχημα βρίσκεται εκεί παράνομα ή όχι.Αν κάποιος έχει πρόβλημα ας χρησιμοποιήσει έννομα μέσα, αλλιώς ας κάνει βόλτα κατα Μογγολία μεριά (και να μείνει εκεί)

Μιλαω για αυτους στην πολυκατοικια..

και επισης..

εαν δεν κανω λαθος καπου ειχα ακουσει οτι απαγορευεται μπροστα σε εισοδους πολυκατοικιων να παρκαρεις απο τον νομο..

θα το ψαξω και θα σας πω.

καπου το ειχε παρει το αυτι μου.

 

αν δεν κανω λαθος, το ασθενοφορ δεν μπορει να παρκαρει στην μεση ενος δρομου και να τον κλεισει για καποιο διαστημα μεχρι να παραλαβει τον αρρωστο εφοσων δεν βρισκει παρκιν μπροστα απο την πολυκατοικια;

εαν παιρνει καποιον με φορειο τι θα κανει? θα σταματησει 1-2 τετραγωνα ποιο πανω και θα τον παει τσουλωντας μεχρι το ασθενοφορο?

φυσικα και μπορει να σταματησει και να κοψει την κυκλοφορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν παιρνει καποιον με φορειο τι θα κανει? θα σταματησει 1-2 τετραγωνα ποιο πανω και θα τον παει τσουλωντας μεχρι το ασθενοφορο?

φυσικα και μπορει να σταματησει και να κοψει την κυκλοφορια.

 

εμ οχι, να σταματησει το ασθενοφορο στην μεση του δρομου μπροστα απο την εισοδο της πολυκατοικιας.

 

εγω παντως στην δικια μας πολυκατοικια που εχουμε ενα παππου γειτονα με προβλημα, οποτε ερχεται το ασθενοφορο να τον παρει αυτο κανει.

που ακριβως ειναι το προβλημα με εσας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν απαγορευεται το παρκαρισμα μπροστα σε εισοδο για κανενα λογο,εκτος κι αν δεν εχει πεζοδρομιο εκει,τοτε γενικα πρεπει να παρκαρεις 1 μετρο πιο εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Κατεβαίνω πριν λίγες ώρες να πάρω το αμάξι να φύγω και βλέπω αυτό:

 

IMAG0018.jpg

 

Αφού ηρέμησα κάπως και σταμάτησα να καντηλιάζω προς κάθε ενδιαφερόμενο στις 12 το βράδυ, κάλεσα την αστυνομία. Απλά και μόνο για καταγραφή του συμβάντος, μήνυση δεν πρόκειται να κάνω αφού είναι αδύνατο να βρεθεί ποιός είναι (χρησιμοποιώντας νόμιμα μέσα τουλάχιστον).
 

Αύριο θα καλέσω την ασφαλιστική μου για να μάθω αν τέτοιου είδους ζημιές καλύπτονται και, αναλόγως της απάντησης, το αμάξι θα μείνει εκεί τουλάχιστον ένα μήνα. Εκεί, μπάστακας. Με κάμερες μέσα.


Συνέχεια όταν μου περάσουν τα νεύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...