Προς το περιεχόμενο

LG Nexus 4 smartphone και Nexus 10 tablet επίσημα από τη Google


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε μην τα θέλουμε και όλα από μια συσκευή των 350ευρώ!

 

Και όμως τα έχει όλα και κοστίζει 390 ευρώ λιγότερο από το iphone 5! Απλά ουάου :-)

 

http://www.engadget.com/2012/10/29/google-nexus-4-hands-on

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 294
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μέχρι τις 13 Νοεμβρίου έχουμε ακόμα 2 βδομάδες για review...

 

και μένα πάντως με χαλάει που είναι LG, απλά δεν μου αρέσει η εταιρεία :P

 

Από προσωπική εμπειρία, η LG έχει τέλεια hardware κομμάτια και σε πολύ λογικές τιμές. Σε αυτό που είναι άθλια είναι στο software. Αν ξέρω καλά και ισχύει ότι στα nexus μοντέλα για το λογισμικό είναι υπεύθυνη η Google, τότε θα είναι ότι καλύτερο ο συνδυασμός!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν το τηλέφωνο είναι ΕΡΩΤΑΣ. Προσωπικά το πιο όμορφο τηλέφωνο που έχει κυκλοφορήσει (και χωρίς να είναι όλο πλαστικό για αυτούς θέλουν "πολυτέλεια"). Χαρακτηριστικά ΤΟΥΜΠΑΝΟ. Και η τιμή του απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Δεν έχει ξαναγίνει τέτοια τιμολόγηση, συσκευή ναυαρχίδα να κυκλοφορεί με τιμή mid-range.

 

Και ας το φέρουν στην Ελλάδα και 1000€, να'ναι καλά η ΕΕ (για κάτι τέτοιες περιπτώσεις πρέπει ακόμη να είμαστε ευγνώμονες), όπως πόσταρε ένας φίλος, απο Ισπανία 349€, απίστευτο πραγματικά!

 

Αυτά για να βλέπετε τι τρελό και αεριτζίδικο χρήμα βγάζουν 1ον) οι εταιρείες που πουλάνε τηλέφωνα που είναι ξεφτισμένα απο την κούτα τους για 739€ και 2ον) οι μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων που περνάνε 6 μήνες και ακόμη έχουν καρφωμένο στα 669€ το S3.

 

Εχουμε φάει τέτοια πλύση εγκεφάλου σαν καταναλωτές που βλέπουμε μια τετοια πρωτοφανή τιμή και τα μισά σχόλια είναι "κάποιο λάκκο έχει η φάβα", θα είναι φτηνιάρικο, θα θα....translate από όλους αυτούς: "δεν μπορεί να είμαι τόσο μαλάκας να σκάω ένα μισθό για το ίδιο προιόν".

 

 

ΥΓ: το S3 μην το ξεγράφετε πάντως γιατί και είναι τέρας και έχει πολλά χαρακτηριστικά που δεν τα έχει κανένα άλλο τηλέφωνο και πέφτει και πολύ διαφήμιση/προώθηση. Η LG δεν θα το πολυσπρώξει το Ν4.

 

ΥΓ2: +100 στο φίλο moxalis. Η LG σαν κατασκευαστής βγάζει ποιοτικά τηλέφωνα, στο software μια ζωή τα κάνει π*****α. Και αφού δεν έχει βάλει το χεράκι της εκεί, οι δικές μου επιφυλάξεις κάμφθηκαν ήδη :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η μπαταρία, που απ'ότι διαβάζω στα site τον πίνει άσχημα... Παρόλο που είναι στα 2100mAh, ίδια με το SIII αν δεν κάνω λάθος, έχει το 1/2 της διάρκειας... Πολύ σκατά αυτονομία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H LG δηλώνει 15.3 ώρες ομιλίας και 390 ώρες αναμονή, ενώ οι αντίστοιχες, θεωρητικές πάντα, της samsung για το SIII είναι 22.5 και 830(!!!), με 2G δίκτυο πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με το επίσημο site της Google (Γερμανική έκδοση), οι τιμές για την Γερμανία έχουν ως εξής:

 

nexus4-8gb: 299€

 

nexus4-16gb: 349€

 

ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ από 13 Νοεμβρίου 2012.

 

Και επειδή δεν είδα να έχει αναφερθεί....

 

SCREEN

4.7" diagonal

1280 x 768 pixel resolution (320 ppi)

WXGA IPS

Corning® Gorilla® Glass 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Google δίνει ισχυρό ράπισμα στην apple και καθιστά την αγορά του iPhone 5 περίπου ανόητη κίνηση, ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με τα windows smarts που χρυσοπουλάνε mid range hardware το οποίο μεν πάει σφαίρα αλλά προφανώς κοστίζει λιγότερο και παρομοίως με τους συνεργάτες του android. Δεν υπάρχει λόγος να δώσει κανείς €250 παραπάνω για το SGS III το οποίο έχει κατώτερα specs, παλαιότερη έκδοση του android και να τυραννιέται με τις καθυστερημένες αναβαθμίσεις.

 

Γενικά η Google εξαπέλυσε κεραυνό σε όλη την αγορά των smartphone με ανυπολόγιστες συνέπειες :-)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές είναι σούπερ.

 

Με χαλάει αφάνταστα που είναι LG. Οτι έχω αγοράσει απο αυτή την εταιρία μου έχει βγεί μούφα, φοβάμαι οτι θα χάσει την αίγλη κ κύρος του το Nexus απο την LG. Μακάρι να με διάψευση η LG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο κινητά μέχρι και ψυγεία εμένα μου έχει βγει άψογη ρε παιδιά εταιρεία.Μη κοιτάται το software.Δεν θα έρχεται απο LG αυτό.

 

Οθόνη Pc,Τηλεόραση και ψυγείο.Όλα τέλεια.Και παλιότερα(όχι επι εποχή smartphone)κινητά.Γιατί τέτοιο μένος για τα υλικά;

 

Εγώ πιστεύω ότι η Google απλά αποφάσησε να ρήξει τα hits στο xda:Ποιος ο λόγος να πάρεις άλλο κινητό και να μπλέκεις με root(οκ αυτό θα χρειάζεται :P)και booloader και tweaks κτλ όταν βγαίνει αυτό το κόσμημα?

 

(εξαιρούνται έξυπνες κινήσεις honor2,mi2 zte u950 etc).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...