Προς το περιεχόμενο

Αστεία για Προγραμματιστές


ipduh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 362
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θα μοιραστώ μια αληθινή ιστορία δική μου, η οποία όμως με έκανε και γέλασα τόσο πολύ, που πιστεύω αξίζει και να τη μοιραστώ σαν ανέκδοτο. :)

 

 

Εκεί που διάβαζα λοιπόν ένα βιβλίο για την εκμάθηση της C#, φτάνω στο σημείο που το βιβλίο μου βάζει άσκηση.

Η άσκηση λέει να φτιάξω ένα πρόγραμμα που να τυπώνει ένα πίνακα με τιμές θερμοκρασίας Φαρενάϊτ από το 0 έως το 99, και από δίπλα την αντίστοιχη θερμοκρασία σε Κελσίου.

 

Ξεκινάω ανακοινώνοντας 2 μεταβλητές, αρχικοποιόντας την F στο 0, και από κάτω αφήνω 2 κενά και πληκτρολογώ 'for', και ύστερα πατάω tab δύο φορές για να χρησιμοποιήσω το χαρακτηριστικό του Visual Studio για γρήγορη πληκτρολόγηση, και έτσι αυτόματα εμφανίζεται η φόρμα της λούπας for. Αντικαθιστώ το i με την F, και εντός του code block θέτω στη C το μαθηματικό τύπο για τη μετατροπή, γράφω την εντολή για να βγάλει με σωστό formatting τα strings του πίνακα στην οθόνη, βάζω και Console.ReadLine; στο τέλος για να μη σβήσει η κονσόλα χωρίς να προλάβω να κάνω τίποτα, αλλά το Visual Studio μου βρίσκει λάθος στο κώδικα!

 

Ένα αόριστο μήνυμα το οποίο αναφέρει πως δεν μπορώ να έχω μεταβλητή με το όνομα F εκτός του τύπου της for, γιατί χρησιμοποιείται από τη for. Δοκιμάζω να αλλάξω ονόματα, να κάνω την ανακοίνωση της F σε άλλο σημείο, τίποτα. Μετά από διάφορες προσπάθειες αναγνωρίζω πως ακόμα είμαι αρχάριος και αποφασίζω να κοιτάξω τη λύση του βιβλίου γεμμάτος περιέργεια, να δω τι μαγικά έκανε ο συγγραφέας. Και κοιτώντας τη λύση του βιβλίου, βλέπω ο συγγραφέας να ανακοινώνει την F εκτός της λούπας for! "Αποκλείεται.." Κοιτάω ξανά το κώδικα μου, κοιτάω ξανά το βιβλίο... Τα ίδια είχαμε γράψει. Συμπεραίνω πως το βιβλίο κάπου έχει κάνει λάθος. "Ίσως επειδή το βιβλίο είναι για παλιότερη έκδοση της γλώσσας, και εγώ τρέχω τη νεότερη, και να έχουν αλλάξει πράγματα από τότε" σκέφτομαι.

Γκουγκλάρω το όνομα του βιβλίου και την άσκηση μπας και βρω να αναφέρεται ότι η άσκηση είναι λάθος, και δε βρίσκω πουθενά τίποτα. Απεγνωσμένος αποφασίζω να ζητήσω βοήθεια από ένα φόρουμ, και για αυτό αρχίζω να κάνω πιστή αντιγραφή απ' το βιβλίο το κώδικα στη φόρμα δημιουργίας απάντησης του φόρουμ, για να δείξω το κώδικα του βιβλίου. Αφού τον έγραψα όλο σκέφτομαι "Για κάτσε... Έτσι από περιέργεια, να κάνω copy + paste τον κώδικα στο Visual Studio να δω τι θα κάνει..." Και προς μεγάλη μου έκπληξη, το VS δεν διαμαρτυρήθηκε καθόλου!  :confused:  Έτρεξα τον κώδικα και το πρόγραμμα εκτελέστηκε κανονικά!  :shock:  "Τι στο καλό γίνεται εδώ πέρα ? Πως είναι δυνατόν ?"

 

Ξανατσεκάρω το κώδικα, και σε δευτερόλεπτα διαπιστώνω πως...  

 

 

Στο δικό μου κώδικα έκανα αρχικοποίηση της F δύο φορές!  :P   Τη μια επειδή το ήθελα και το πληκτρολόγησα ο ίδιος, έξω από τη λούπα for, και την άλλη χωρίς να το πάρω χαμπάρι, επειδή κάθε φορά που χρησιμοποιείς το tab-tab του Visual Studio, αυτό ανακοινώνει και αρχικοποιεί ξανά νέα μεταβλητή!  :-(  Η μοναδική διαφορά μεταξύ του κώδικα του βιβλίου και του δικού μου ήταν στο (int F = 0; F<100; F++) με (F= 0; F<100; F++)

 

 

Είδες τι σου είναι η παρατηρητικότητα ?

 

Υ.Γ. Προσοχή με το tab-tab.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...