Προς το περιεχόμενο

Αστεία για Προγραμματιστές


ipduh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω σπαταλήσει 3 ώρες προσπαθώντας να δω γιατί δεν δουλεύει κάτι (SSO implementation) μέχρι που ανακάλυψα πως έκανα edit λάθος αρχείο - τι μου λες τώρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 362
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω σπαταλήσει 3 ώρες προσπαθώντας να δω γιατί δεν δουλεύει κάτι (SSO implementation) μέχρι που ανακάλυψα πως έκανα edit λάθος αρχείο - τι μου λες τώρα.

έχω πάθει το άλλο: Έτοιμο template για makefile σε υπάρχον project με output "run". παίζει και να φαγα 2 ώρες να παλεύω με "gdb ./a.out" που καλούσα πιο πριν... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εμένα μου έχει τύχει το εξής. Εξετάσεις εξαμήνου σε εργαστήριο Προγραμματισμός ΙΙ σε C++, στο ΤΕΙ που σπούδασα. Στο τέλος του κώδικα έπρεπε να γράψουμε μια απλή εντολή cout που θα τύπωνε το ονοματεπωνυμό μας και τον αριθμό μητρώου, θα αποθηκεύαμε το αρχείο στην επιφάνεια εργασίας και θα πέρναγε ο καθηγητής από όλους τους υπολογιστές με ένα φλασάκι για να τα συλλέξει. Εγώ λύνω σωστά την άσκηση και γράφω στο τέλος ένα cout<<"Spyros Papadopoulos, AM 06"; είχε πέσει φουλ αντιγραφή από 2 άτομα που κάθονταν δίπλα μου, και οι 2 ήταν τόσο βλάκες που έγραψαν το δικό μου όνομα στο cout, ούτε εκεί δεν ήξεραν τι να γράψουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου έχει τύχει το εξής. Εξετάσεις εξαμήνου σε εργαστήριο Προγραμματισμός ΙΙ σε C++, στο ΤΕΙ που σπούδασα. Στο τέλος του κώδικα έπρεπε να γράψουμε μια απλή εντολή cout που θα τύπωνε το ονοματεπωνυμό μας και τον αριθμό μητρώου, θα αποθηκεύαμε το αρχείο στην επιφάνεια εργασίας και θα πέρναγε ο καθηγητής από όλους τους υπολογιστές με ένα φλασάκι για να τα συλλέξει. Εγώ λύνω σωστά την άσκηση και γράφω στο τέλος ένα cout<<"Spyros Papadopoulos, AM 06"; είχε πέσει φουλ αντιγραφή από 2 άτομα που κάθονταν δίπλα μου, και οι 2 ήταν τόσο βλάκες που έγραψαν το δικό μου όνομα στο cout, ούτε εκεί δεν ήξεραν τι να γράψουν.

 

Πλάκα κάνεις. ;/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα κάνεις. ;/

Ξέρω ότι είναι πρωταπριλιά αλλά δεν κάνω πλάκα, είναι πραγματικό γεγονός. Ένας καθόταν δεξιά μου και ένας αριστερά μου (οι υπολογιστές ήταν σε σειρά και όχι ο ένας πίσω από τον άλλο), και οι 2 αντέγραφαν από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι χρειάζεται ως προαπαίτηση για να μάθεις τη πρώτη σου γλώσσα προγραμματισμού ?

-Να έχεις μάθει τη Μ2000.

 

Πως θα αναγνωρίζεις τα kewords της Μ2000 χωρίς να τα έχεις μάθει ?  

-Επειδή είναι μπλε!

 

Τι είναι μια λίστα ?

-Πάντως στη Μ2000 οι λίστες είναι αντικείμενα.

 

Τι είναι μια δομή δεδομένων ?

-Πάντως στη Μ2000 είναι ένα αντικείμενο που παίρνει μεθόδους.

 

Πως θα κάνω compile σε 64bit ?

-Πάντως η Μ2000 μπορεί να δει αρκετά gigabytes.

 

Πως θα εμφανίσω κάτι στη κονσόλα στη C++ ?

-Πάντως στη Μ2000 γράφεις 'Τύπωσε'.

 

Πως θα δημιουργήσω ένα αντικείμενο στη C#

-Πάντως στη Μ2000 και οι συναρτήσεις αντικείμενα είναι.

 

Πως θα φτιάξω ένα παιχνίδι με το D3D ?

-Πάντως η Μ2000 έχει ειδίκευση στα γραφικά.

 

Ποιο framework να δουλέψω με τη Javascript ?

-Πάντως η Μ2000 έχει ενσωματωμένα εργαλεία και δεν χρειάζονται frameworks.

 

Πως θα φτιάξω το GUI σε WinForms ?

-Να ένα video tutorial για GUI στη Μ2000.

 

Γιατί η Microsoft σταμάτησε στη VB 6.0 ? 

Γιατί 1 χρόνο μετά βγήκε η Μ2000.

 

Τι είπε η Java πριν πεθάνει ? 

Θα μου το πληρώσεις Μ2000!!!!

 

 

:lol:

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...