Προς το περιεχόμενο

Αστεία για Προγραμματιστές


ipduh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνε αστεία με το λιοντάρι..και πλησίασε κοντά να δεις πώς θα σε φάει!

παλιά κινέζικη παροιμία από την δυνΑστεία των Μ2000πχ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 362
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι δεν τα έγραψα με κακία, ε ?  :)

Απλά είπα να πούμε και κάτι αστείο να γελάσουμε. 

 

Και εγω πιστευω πως ο Αληθινος πρεπει να ειναι καλο παιδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ποτέ στη ζωή μου δεν πίστευα ότι θα έκανα τέτοιο λάθος, μέχρι που το έκανα στο home. Πάλι καλά πάτησα μόνο rm -f * και δεν είδα τα directories να γίνονται καπνός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε...

 

Τώρα τελευταία όλο σβήνω με rm ένα dir που φτιάχνει το theano και όλο νιώθω πως καμία μέρα θα πάω να το σβήσω, δεν θα προσέξω και πάει το file structure μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την έπαθα κάπως έτσι:

 

Είχα κάνει ls από το home στο dir που ήθελα να διαγράψω. Εμφάνισε τα περιεχόμενα. Σηκώθηκα από το pc και όταν επανήλθα πίστεψα πως ήμουν ήδη στο dir που με ενδιέφερε (ασυναίσθητα πάντα μετά από ένα cd πατάω κι ένα ls). Πατάω rm -f * και βλέπω να μου λέει πως τα dirs του home δε μπορούσε να τα σβήσει. Έβγαλα άσπρα μαλλιά και μούσια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάνει ls από το home στο dir που ήθελα να διαγράψω. Εμφάνισε τα περιεχόμενα. Σηκώθηκα από το pc και όταν επανήλθα πίστεψα πως ήμουν ήδη στο dir που με ενδιέφερε (ασυναίσθητα πάντα μετά από ένα cd πατάω κι ένα ls). Πατάω rm -f * και βλέπω να μου λέει πως τα dirs του home δε μπορούσε να τα σβήσει. Έβγαλα άσπρα μαλλιά και μούσια.

Ένας από τους λόγους που πάντα συνιστώ σε όποιον έχει 2+ δίσκους και ρωτάει για RAID1 να μην χρησιμοποιεί RAID1 αλλά χρονοπρογραμματισμένο mount -> backup -> umount είναι ότι σε σώζει από τέτοιες χαζομάρες ενώ με το RAID1 τον ήπιες. Επίσης βάλετε ένα σοβαρό shell :)

 

% rm -f *
zsh: sure you want to delete all the files in /tmp [yn]? n
Αν πατήσεις tab στον αστερίσκο και γίνουν expand τα περιεχόμενα, τότε δεν σε ρωτάει και τα σβήνει κατευθείαν. Οπουδήποτε όμως έχεις αυτούσιο τον αστερίσκο, παίρνεις αυτή την ερώτηση. Με έχει σώσει πολλές φορές που αντί να γράψω πχ "a*" έχω γράψει "a *".
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...