Προς το περιεχόμενο

ποιον επεξεργαστή της AMD να πάρω?


nikossamos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο ενα σημειο και υστερα οι συγκρισεις μεταξυ καρτων/επεξεργαστων και τα νουμερα των fps στα παιχνιδια γινονται περισσοτερο για το e-penis.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγγνώμη για την σφήνα, αλλά δεν έχει νόημα να ανοίγω νέο νήμα.

Ενώ είχα αποφασίσει να περιμένω τους haswell με άγνωστη τιμή, το πιθανότερο στα ύψη, η κυκλοφορία του 8350 άλλαξε τα δεδομένα.

Με δεδομένο ότι , 1) τοτε θα αναγκαστώ να ξηλώσω τα πάντα, 2) η μητρική μου αγοράστηκε πολύ πρόσφατα και χωρίς πολλή ταλαιπωρία βάζω απλώς τον 8350 που έχει και ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστή με δυνατότητα εύκολου o/c και 3) αφού μου έκατσε μια πολύ καλή ευκαιρία και ενώ πήγαινα για gtx 670, τελικά πήγα σε gtx 690 , ποιά γνώμη έχετε ; Να προχωρήσω άμεσα σε αντικατάσταση του Χ6 1055Τ με τον 8350 και να τελειώνω με το θέμα επεξεργαστής ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλα τα review sites λένε για χαμηλές επιδόσεις στο gaming με τους FX, υπάρχει όμως κανένας που παίζει σε 800x600 πλέον και τον ενδιαφέρει ; Εϊναι σα να κάνεις bench super-computer των 124.000 core με το superPi ! FX8320/FX6300 ts, bulldozer πλέον δεν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 90% των παιχνιδιών που εξαρτώνται κυρίως από την gpu, έτσι είναι. Σε λίγα παιχνίδια που ρίχνουν το βαρος στον επεξεργαστή (το FSX είναι ένα παράδειγμα), αν υπάρχει και η οικονομική δυνατότητα, έχει κάποιο νόημα να κινηθείς σε intel σε όποια ανάλυση και να παίζεις. Νόημα έχει επίσης αν είσαι εξαιρετικά πορωμένος και μετράς το κάθε frame -άσχετα αν το βλεπεις- και μια τελευταία περίπτωση που σκέφτομαι είναι αυτή του ultra high end συστήματος: Αν έχεις μια gtx 690 δεν βάζεις κατά τη γνώμη μου τίποτα λιγότερο απο i7 3770K. Δεν κολλάει βρε παιδί μου..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ο 3770 με τον 8350 έχουν100 ευρώ διαφορά.

2) Ο 3770 μπαίνει σε σόκετ με άγνωστο μέλλον. Το πιθανότερο είναι ότι θα διατηρηθεί μερικούς μήνες και η Intel ς συνήθως θα το παρατήσει, όταν βγάλει τους Haswell.

3)) Βάζοντας οποιονδήποτε Intel χρειάζεται αλλαγή μητρικής, δηλ. τζάμπα η αγορά της Gigabyte μόλις πριν 15 μέρες + το γενικό ξήλωμα.

4) Με τον 1055 έχω GPU max.load 94% τρώω μπουκάλι δηλ. αλλά με τον 8350 (που κλοκάρεται και εύκολα λόγω ξεκελίδωτου πολλαπλασιαστή), πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.

5) Με την 690 αμάρτησα, αλλά ήταν τέτοια η ευκαιρία που δεν γινόταν να την αγνοήσω. ( Στα 700 δολλάρια από συγγενή στην αμερική).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά όλα αυτά που λες, αλλά στη δικιά μου λογική όποιος δίνει 700 δολλάρια για κάρτα δεν κάνει εκπτώσεις στον επεξεργαστή για 100 ευρώ. Αυτό δε σημαίνει κάτι, ούτε διεκδικώ δάφνες απόλυτης αλήθειας. Απλά εμένα δε μου ταιριάζει. Δεν θα κοιμόμουνα καλά, θα το θεωρούσα ανισσοροπία.

 

Αλλά πέρα από τα δικά μου ψυχολογικά, δεν ξέρω πόσο κατάλληλη είναι η μητρική σου για να κλοκάρει τον 8350. Αυτό ας το πουνε οι ειδικοί που ασχολούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ο 3770 με τον 8350 έχουν100 ευρώ διαφορά.

2) Ο 3770 μπαίνει σε σόκετ με άγνωστο μέλλον. Το πιθανότερο είναι ότι θα διατηρηθεί μερικούς μήνες και η Intel ς συνήθως θα το παρατήσει, όταν βγάλει τους Haswell.

3)) Βάζοντας οποιονδήποτε Intel χρειάζεται αλλαγή μητρικής, δηλ. τζάμπα η αγορά της Gigabyte μόλις πριν 15 μέρες + το γενικό ξήλωμα.

4) Με τον 1055 έχω GPU max.load 94% τρώω μπουκάλι δηλ. αλλά με τον 8350 (που κλοκάρεται και εύκολα λόγω ξεκελίδωτου πολλαπλασιαστή), πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.

5) Με την 690 αμάρτησα, αλλά ήταν τέτοια η ευκαιρία που δεν γινόταν να την αγνοήσω. ( Στα 700 δολλάρια από συγγενή στην αμερική).

 

Κοίτα. Την 690 θα την κρατήσεις για τα επόμενα 5-6 χρόνια σίγουρα χωρίς να τρως κρασαρίσματα και shutter σε οποιαδήποτε παιχνίδι(Γενικά η κάρτα παίζει μόνη της στην κατηγορία κάρτες γραφικών και είναι πραγματικά εξωγήινη κάρτα). Τώρα όπως είπε και η σαύρα όταν έχεις την 690 δεν πας σε κάτι λιγότερο από i7 για Ultimate Gaming experience.

 

Γνώμη μου είναι να περιμένεις τους Haswell να βγούν και να δεις τι κάνεις(Δεν πιστεύω ότι θα είναι ακριβοί γιατί θα είναι 2πύρηνοι/4πυρηνοι δηλαδή καινούριοι i3/i5/i7). Μείνε όπως έχεις με το σύστημα σου και βλέπεις.

Υ.Γ. Αυτή την στιγμή την κάρτα σου σε επιδόσεις την περνάει μόνο triple 680(quad) και διπλό 690(που όμως έχει χειρότερες επιδόσεις από τριπλό 680 ή τετραπλό).

 

Αυτά από εμένα. 2 cents !

 

Σωστά όλα αυτά που λες, αλλά στη δικιά μου λογική όποιος δίνει 700 δολλάρια για κάρτα δεν κάνει εκπτώσεις στον επεξεργαστή για 100 ευρώ. Αυτό δε σημαίνει κάτι, ούτε διεκδικώ δάφνες απόλυτης αλήθειας. Απλά εμένα δε μου ταιριάζει. Δεν θα κοιμόμουνα καλά, θα το θεωρούσα ανισσοροπία.

 

Αλλά πέρα από τα δικά μου ψυχολογικά, δεν ξέρω πόσο κατάλληλη είναι η μητρική σου για να κλοκάρει τον 8350. Αυτό ας το πουνε οι ειδικοί που ασχολούνται.

 

Από ότι θυμάμαι (τον νίνο να λεει :devil: ) ή 990 σειρά δεν ήτανε καλές μητρικές για o/c? (της gigabyte ενοοώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπαρχουν αρκετα συγκριτικα και με ελαχιστο.Εκτος και αν πιστευεις πως με 100-200 fps θα χεις 25 minimum :-)

στα περισσοτερα παιχνιδια που παιζω τα fps παιζουν απο 10 μεχρι 60.οπως καταλαβαινεις το πανω απο 60 δε με αφορα,αλλα με ενοχλει το κατω απο 60...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά όλα αυτά που λες, αλλά στη δικιά μου λογική όποιος δίνει 700 δολλάρια για κάρτα δεν κάνει εκπτώσεις στον επεξεργαστή για 100 ευρώ. Αυτό δε σημαίνει κάτι, ούτε διεκδικώ δάφνες απόλυτης αλήθειας. Απλά εμένα δε μου ταιριάζει. Δεν θα κοιμόμουνα καλά, θα το θεωρούσα ανισσοροπία.

 

Αλλά πέρα από τα δικά μου ψυχολογικά, δεν ξέρω πόσο κατάλληλη είναι η μητρική σου για να κλοκάρει τον 8350. Αυτό ας το πουνε οι ειδικοί που ασχολούνται.

 

Για το 2) και το 3) όμως τι λές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα ίδια που είπα και παραπάνω. Συν ότι όταν έχεις μια 690 τότε θες και pci-express 3.0. Όχι ότι θα έχει την τρελή διαοφρά, αλλά θα έχει διαφορά. Το pci-express 2.0 μπουκώνει την 690. Και το 3 μπορείς να το έχεις μόνο με ivy επεξεργαστή.

 

Δε γνωρίζω τις οικονομικές σου δυνατότητες προφανώς, αλλά όταν μπλέκεις με κάτι high end πρέπει να το στηρίζεις 100%. Ξαναλέω ότι αυτή είναι μόνο η προσωπική μου γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 2) και το 3) όμως τι λές;

 

Μείνε όπως έχεις (σε μητρική μπορούσες να πάς σε 990 που είναι top για o/c από ότι ξέρω).

 

Όπως σου είπα περίμενε για Haswell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα ίδια που είπα και παραπάνω. Συν ότι όταν έχεις μια 690 τότε θες και pci-express 3.0. Όχι ότι θα έχει την τρελή διαοφρά, αλλά θα έχει διαφορά. Το pci-express 2.0 μπουκώνει την 690. Και το 3 μπορείς να το έχεις μόνο με ivy επεξεργαστή.

 

Δε γνωρίζω τις οικονομικές σου δυνατότητες προφανώς, αλλά όταν μπλέκεις με κάτι high end πρέπει να το στηρίζεις 100%. Ξαναλέω ότι αυτή είναι μόνο η προσωπική μου γνώμη.

 

Ευχαριστώ.

Αν και είμαι μπερδεμένος. Ο 8350 δεν θεωρείται high end;

Οι γνώμες πάντως τείνουν στην μη αλλαγή τώρα αλλά στην αναμονή. Δεν ξέρω αλλά κάτι με κρατάει να δώσω πάλι για μητρική + ivy αφού το σόκετ θα αλλάξει.

 

Μείνε όπως έχεις (σε μητρική μπορούσες να πάς σε 990 που είναι top για o/c από ότι ξέρω).

 

Όπως σου είπα περίμενε για Haswell.

 

Ευχαριστώ. Εσύ είσαι πιό κατασταλαγμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ.

Αν και είμαι μπερδεμένος. Ο 8350 δεν θεωρείται high end;

Οι γνώμες πάντως τείνουν στην μη αλλαγή τώρα αλλά στην αναμονή. Δεν ξέρω αλλά κάτι με κρατάει να δώσω πάλι για μητρική + ivy αφού το σόκετ θα αλλάξει.

 

Θεωρείται High end αλλά δεν είναι και i7(μην αρχίσει κάποιος το flame για αυτό που είπα).

 

Όπως είπα... κράτα τα λεφτά σου γιατί όπως και αγόρασες τη μητρική τώρα πρόσφατα.

 

Περίμενε μέχρι μάρτη για αλλαγή συστήματος(μητρική /επεξεργαστή). Εκτός αν μαζέψεις λεφτά για socket 2011 που είναι πιο futureproof(Δεν θα αλλάξει στην Haswell εποχή , αλλά θα έρθουν οι ivybridge-e επεξεργαστές να αντικαταστήσουν τους τωρινούς για 2011). Αλλά εκεί πρέπει να σκάσεις κανά 700+ για μητρική επεξεργαστή και να είσαι άρχοντας(ίσως και triple channel Μνήμη).

 

Να το πω αλλιώς είναι σαν να έχεις τώρα μια ferrari με όλες τις δυνατότητες αλλά να έχεις μηχανή από audi TT. Δεν πάει. Ενώ αν βάλεις μηχανή ferrari θα δεις πώς θα πηγαίνει το μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά ούτε ο i7 3770K θεωρείται high end πόσο μάλλον ο 8350. Κι αυτό γιατί υπάρχει η σειρά της intel για socket 2011. Επεδή, όμως, στο gaming δεν θα σου κάνει διαφορά μπορείς να πεις ότι ο i7 3770K είναι το high end για gaming. Αν μιλάγαμε για καμιά 660ti ή 7950 αυτή η συζήτηση δεν θα είχε νόημα. Στην 690, όμως, προσωπικά θα επιζητούσα και την μικρή διαφορά μεταξύ i5 3570K και i7 3770K.

 

Γνώμη μου είναι να μείνεις ως έχεις και να περιμένεις τους haswell.Έτσι κι αλλιώς η κάρτα θα είναι και τότε κορυφή οπότε δεν θα χάσεις από την αναμονή.

 

Θεωρείται High end αλλά δεν είναι και i7(μην αρχίσει κάποιος το flame για αυτό που είπα).

 

Not. Δεν μπορεί επεξεργαστής με παρόμοιες επιδόσεις συνολικά με τον i5 να θεωρείται high end. Να πούμε mid-high για να αποφύγουμε το flame να το καταλάβω, αλλά high end δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά ούτε ο i7 3770K θεωρείται high end πόσο μάλλον ο 8350. Κι αυτό γιατί υπάρχει η σειρά της intel για socket 2011. Επεδή, όμως, στο gaming δεν θα σου κάνει διαφορά μπορείς να πεις ότι ο i7 3770K είναι το high end για gaming. Αν μιλάγαμε για καμιά 660ti ή 7950 αυτή η συζήτηση δεν θα είχε νόημα. Στην 690, όμως, προσωπικά θα επιζητούσα και την μικρή διαφορά μεταξύ i5 3570K και i7 3770K.

 

Γνώμη μου είναι να μείνεις ως έχεις και να περιμένεις τους haswell.Έτσι κι αλλιώς η κάρτα θα είναι και τότε κορυφή οπότε δεν θα χάσεις από την αναμονή.

 

 

 

Not. Δεν μπορεί επεξεργαστής με παρόμοιες επιδόσεις συνολικά με τον i5 να θεωρείται high end. Να πούμε mid-high για να αποφύγουμε το flame να το καταλάβω, αλλά high end δεν είναι.

 

Ναι . Σε κάποια πράγματα μπορεί να συγκριθεί με i7(μην παρεξηγηθώ σε αυτό που είπα) αλλά συνολικά(και ειδικά στο gaming section) έχει παρόμοιες επιδόσεις με i5.

 

Όπως είπα και παραπάνω έχεις μια 690 και την βάζεις σε amd είναι κρίμα.... η κάρτα είναι από άλλο πλανήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...