Προς το περιεχόμενο

ποιον επεξεργαστή της AMD να πάρω?


nikossamos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ναυαρχίδα όμως θα σου πέρνει και αυτή το κεφάλι σε τιμή.

Το καλύτερο φίλε μου έτσι είναι. Πληρώνεις δυσανάλογα παραπάνω. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι θυμάμαι (τον νίνο να λεει :devil: ) ή 990 σειρά δεν ήτανε καλές μητρικές για o/c? (της gigabyte ενοοώ).

 

Είμαι παθών ο ίδιος, μιας και είμαι κάτοχος 990FX μητρικής από gigabyte. Ενώ η gigabyte, χρησιμοποιεί ποιοτικότατα chokes, πυκνωτές και VRM, μας τα χαλάει με το bios η με το LLC... Πολλές από τις μητρικές που έχουν 990FX, 990X, 970 Chipsets, πάσχουν από εξαιρετικά μεγάλο vdroop. Εξαιρετικά μεγάλο όμως. Πχ, σε εμένα και στην GA-990FX-UD5 rev1.0, το vdroop είναι ας πούμε 1,51v στο bios, θα πέσει στο 1,42-43v ---> λάθος, σε 1,44 με 1,45v πέφτει, με συγχωρείτε

 

H gigabyte είναι καιροσκοπική σκ$$$@$@#$έταιρεία. Τι έκανε για να το λύσει...; Βγάζει νέα revision στις μητρικές σαν τα σώβρακα ( με LLC support). Υποστηρίζει τα νέα revision *το τελευταίο ΠΑΝΤΑ, και οι κάτοχοι παλιότερων revision, είναι σαν να βρίσκονται σε κατάσταση EOL. Σου λέει η gigabyte: Την ΠΑΤΗΣΕΣ... Its just business. Nothing Personal!

 

E... f^%^$#$^#$%#@ off gigabyte! :) ( Και αν γίνει πονηρός κάποιος, με κακία θα σκεφτεί: Μπας και το κάνει εξεπίτηδες; )

 

To πρόβλημα λύνεται, και τουλάχιστον για την δική μου μητρική θα το λύσω, όταν βρώ κάποιον ηλεκτρονικό όπου ξέρει πολύ καλά τι κάνει και πιάνουν τα χέρια του. Η λύση στο πρόβλημα στην ουσία είναι πολύ απλή. Χρειάζεται volt mod, και συγκεκριμένα η αλλαγή κάποιου resistor. Το έχουν κάνει ήδη ξένοι, και πέτυχαν την λύση. Ε θα το κάνω και εγώ (μην αγοράζοντας ποτέ ξανά gigabyte. Αυτή η εταιρεία τι να πω.... :X )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vdroop σημαίνει ότι η τάση του CPU πέφτει, όταν αυτός είναι σε Load.

Το να ρυθμίζεις κάτι στο BIOS και μετά να βλέπεις άλλο στα Windows δεν είναι Vdroop.

 

Δηλαδή φίλε DaveMurray, έχει βάλει LOAD LINE CALIBRATION και συνεχίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μ μν ασχοληθεις καθολου μ AMD.ειναι σαπιλα τα cpu τους.Εγω ειχα τον phenom x6 1100Τ και τον πεταξα.Σερνονται κανονικοτατα.Πηγαινε σε Intel/

 

¨ Όντως είναι σαπίλα οι AMD, εκτός βέβαια αν τους βάζεις στο ψυγείο δίπλα στα μήλα.Με τον τροπο αυτο δεν θα σαπίσει!

Πήγαινε σε intel που είναι future proof (τουλάχιστον για έξη μήνες δεν θα βγάλει η intel νεο socket)

 

Ρε μια χαρα είναι ένας FX8320. Kai value for money κατ εμε και αν χρειαστει μελλοντικα να τον αλλαξεις το πιθανοτερο να μην χρειαζεσαι και νεο mobo.

Αυτα στα λέει κάποιος που έχει πέσει πολλες φορες θυμα του marketing και της πολιτικης της intel(καθε έξη μηνες νεα socket )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Heatspreader Το Load Line Calibration δεν υπάρχει παντελώς. Τα βάζει εξεπίτηδες σε νεότερα revision, με σκοπό να εξαπατά τον κόσμο, να τον κλέβει και να του ζητάει περισσότερα χρήματα μετέπειτα....

 

 

μας τα χαλάει με το bios η με το LLC... Πολλές από τις μητρικές που έχουν 990FX, 990X, 970 Chipsets, πάσχουν από εξαιρετικά μεγάλο vdroop. Εξαιρετικά μεγάλο όμως. Πχ, σε εμένα και στην GA-990FX-UD5 rev1.0, το vdroop είναι ας πούμε 1,51v στο bios, θα πέσει στο 1,42-43v ---> λάθος, σε 1,44 με 1,45v πέφτει, με συγχωρείτε

 

H gigabyte είναι καιροσκοπική σκ$$$@$@#$έταιρεία. Τι έκανε για να το λύσει...; Βγάζει νέα revision στις μητρικές σαν τα σώβρακα ( με LLC support).

 

Η λύση στο πρόβλημα στην ουσία είναι πολύ απλή. Χρειάζεται volt mod, και συγκεκριμένα η αλλαγή κάποιου resistor. Το έχουν κάνει ήδη ξένοι, και πέτυχαν την λύση.

 

 

 

 

Αυτό που λες Heatspreader θα έστεκε λογικής αν η ρύθμιση από το bios και το reading στα windows θα είχε.... ελάχιστη, έως μηδαμινή απόκλιση. Εδώ μιλάω και αναφέρω μεγάλες αποκλίσεις που είναι χαρακτηριστικά παραδείγματα που αφορούν το vdroop. Για να χρειάζεται επίσης volt mod η μητρική για να διορθωθεί ένα πρόβλημα που η gigabyte δεν φρόντισε από μόνη της να φτιάξει (επίτηδες), εσύ τι λες, έχει σχέση αυτό που λες με την διαφορετικότητα μιας ρύθμισης στο bios, που στα windows είναι ελάχιστη/μηδαμινή;

 

edit: αν το έγκλημα είναι που ξέχασα να γράφω την λέξη: load τι να πω, το θεώρησα αυτονόητο και δεν το έγραψα, μιας και οι αποκλίσεις αυτές εμφανίζονται μόνο με την εμφάνιση του εν λόγω φαινομένου συνήθως

post-239603-0-89030800-1352316882_thumb.jpeg

post-239603-0-95419300-1352316889_thumb.jpg

Επεξ/σία από DaveMurray
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι καλά κατάλαβα.

 

Λες ότι δίνεις μία τιμή τάσης στο BIOS και όταν μπεις στα Windows, αυτή η τιμή είναι αρκετά χαμηλότερη.

Σωστά;

Αν ναι, αυτό δεν είναι Vroop και δεν δημιουργεί ιδιαίτερο πρόβλημα.

 

Vdroop είναι η τάση που έχει το σύστημα σε Idle να πέφτει όταν υπάρχει φόρτος στο CPU.

 

Μπορεί για παράδειγμα να δίνω από το BIOS 1.45V και να βλέπω μετά στα Windows 1.35V.

Αν την ώρα που στρεσάρω το CPU έχω 1.35V, κανένα πρόβλημα, δεν θα τα χαλάσουμε αν είναι σταθερό. Αν δεν είναι δίνω μεγαλύτερη τιμή στο BIOS μέχρι να πιάσω αυτό που θέλω. Αρκεί το τελικό αποτέλεσμα να μην μεταβάλετε όταν το CPU είναι σε LOAD.

 

Αυτό θέλω να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η απόκλιση που λέω στα προηγούμενα μηνύματα αφορά σε κατάσταση ΦΟΡΤΟΥ, σε load....

 

Το λάθος που εγώ προσωπικά το θεώρησα αυτονόητο να μην αναφέρω ήταν στην φράση:

 

Πχ, σε εμένα και στην GA-990FX-UD5 rev1.0, το vdroop είναι ας πούμε 1,51v στο bios, θα πέσει στο 1,42-43v ---> λάθος, σε 1,44 με 1,45v πέφτει κατά το load, με συγχωρείτε.

 

το bold τελικά θα έπρεπε να το βάλω εξ αρχής, για να αποφευχθεί η παρανόησις...(έσβησα μερικά σημεία που ήταν αχρείαστα από τα προηγούμενα μηνύματα λόγω μπερδέματος)

 

Για την συγκεκριμένη, όπως επίσης για παλιότερα revision για am3+ της gigabyte που δεν έχουν LLC, είναι εξαιρετικά μεγάλο.

 

Πχ σε εμένα: 1,51v στο bios. Σε load στα windows, μετά από prime95 64bit, θα πέσει στο 1,44,45v. To αποτέλεσμα ποιο είναι...; Αχρηστευμένες δυνατότητες overclocking... Αναγκάζεσαι να βάζεις τρελά νούμερα σε τάση, έτσι ώστε όταν είσαι σε load να πέφτει σε "αποδεκτή τάση" για το o/c που έχεις κάνει. Πχ όταν θέλεις να πας σε 5.0GHZ με τον bulldozer, θα πρέπει να πας σε 1,51v. Για να το πετύχεις αυτό με vdroop, θα πρέπει να βάλεις στο bios 1,57v ίσως και παραπάνω... 1,60v ; Τρελό νούμερο.... Σου αχρηστεύει όλες τις κινήσεις, και η gigabyte, αν δείτε στο site της, έχει βγάλει ένα σωρό νέα revision για να κλέψει/αρμέξει τον κόσμο παραπάνω... ( με το μόνο νέο χαρακτηριστικό, η μόνη νέα αλλαγή να είναι το LLC. Κάτσε ρε gigabyte, οι ιδιοκτήτες των άλλων παλιότερων revision, είναι μακάκες, η τρώνε κουτόχορτο...; )

Επεξ/σία από DaveMurray
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εγινε συγκριση 8150-3770 πριν? Επειδη αναφερθηκε ο 8150? Και επειδη ειναι κατοχος ο Heatspreader? :-)

 

Και το pci express 3.0 που αναφερθηκε δεν αξιοποιειται ακομα με την καμμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει "τόσο", "πολύ" ή "λίγο". Όταν κάποιος παίρνει 690 δεν έχει "σοβαρά κριτήρια αγοράς" με την έννοια του vfm. Θέλει το 0.5 του frame. Aλλιώς θα έπαιρνε 7950 με το 1/3 των χρημάτων. Τουλάχιστον έτσι σκέφτομαι εγώ και το θεωρώ λογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει "τόσο", "πολύ" ή "λίγο". Όταν κάποιος παίρνει 690 δεν έχει "σοβαρά κριτήρια αγοράς" με την έννοια του vfm. Θέλει το 0.5 του frame. Aλλιώς θα έπαιρνε 7950 με το 1/3 των χρημάτων. Τουλάχιστον έτσι σκέφτομαι εγώ και το θεωρώ λογικό.

 

Μην τρελαινεσαι, μιλουσα για το κριτηριο επιλογης pci 3.0,οχι της καρτας.Και ναι υπαρχει "τοσο" "πολυ" ή "λιγο" οταν μιλαμε για αξιοποιηση bandwidth γιατι ακομα και το pci 2 μετα βιας το τερματιζουν ακομα και high end καρτες σε μονη διαταξη.Στη παρουσα φαση το pci ex 3.0 το κοιτας μονο με 2-3 καρτες μαζι για 2-5fps διαφορα σε καποια παιχνιδια.Ουσιαστικα δεν αξιοποιειται ακομα .Υπαρχουν συγκρισεις στο νετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...