Προς το περιεχόμενο

Πρώτη επαφή με το iPad 4ης γενιάς της Apple


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ ο μεγκα φαν της apple ξενερωσα που εσκασα τόσα λεφτα για το 3 και έβγαλε σε 6 μήνες το 4 ντροπή τους

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Ρε φίλε αν ήσουν μεγκα φαν τότε θα ήξερες ότι έπρεπε να περιμένεις και να έχεις υπομονή για κάτι ακόμη καλύτερο. Π.χ. Εγω πριν πολύ καιρό ήθελα να πάρω το iPhone 4 αλλα έκανα υπομονή και τελικά έχω προπαραγγειλει το iPhone 5

 

Sent from my iPod touch using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε αν ήσουν μεγκα φαν τότε θα ήξερες ότι έπρεπε να περιμένεις και να έχεις υπομονή για κάτι ακόμη καλύτερο. Π.χ. Εγω πριν πολύ καιρό ήθελα να πάρω το iPhone 4 αλλα έκανα υπομονή και τελικά έχω προπαραγγειλει το iPhone 5

 

Sent from my iPod touch using Insomnia

Με αυτην την λογικη επρεπε να περιμενεις για το Ip6,μετα για το 7 το 8 κτλ.Αν σε αυτα τα προιοντα κανουμε υπομονη μεχρι να βγει κατι καλυτερο τοτε δεν θα παρουμε ποτε τιποτα.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τα παλιά iPad που θα μείνουν στοκ στα καταστήματα τι θα γίνουν αφού δεν θα πωλούνται πια;!!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Πισω στο εργοστασιο να τους αλλαξουν επεξεργαστη και βισμα!

Τους επεξεργαστες θα τους φυλαξουν για το iPad mini 2 και τα βισματα για ανταλακτικα στις πιο παλιες συσκευες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα win 8 tablets/ultrabooks,δεν ανηκουν στη κατηγορια των gadgets!

Το γεγονος οτι εκτελουν αψογα κ χρεοι tablet,δε σημαινει οτι θα πρεπει να καθομαστε να τα συγκρινουμε με τα απλα tablet τυπου RT,iOS,android!

Απευθυνεται αποκλειστικα για επαγγελματιες που χρειαζονται ultra books,αλλα να μπορουν να τα χρησιμοποιουν και σαν tablets,απλα για να μη ξανα μπουν στα εξωδα για αλλη συσκευη για τον ελευθερο τους χρονο,για απλη χρηση!Ετσι για να γουσταρουν την ανεση κ ευχαριστη touch εμπειρια!

Ετσι λοιπων δε θα ανταγωνιστει ουτε τα iPad,ουτε τα android tablets!Γι'αυτο και η πολυ πιο ακριβη τιμη τους,σε σχεση με τα αλλα tablets!

 

Σύμφωνοι, αλλά βέβαια στα windows 8 tabs συμπεριέλαβα και αυτά που τρέχουν RT τα οποία θεωρώ σοβαρό ανταγωνιστή των ipad στην κατηγορία των 10" όπως και τα tabs με atom που τρέχουν πλήρη windows 8 αλλά χωρίς τις επιδόσεις ενός core i.

 

Επίσης ektor7 αυτά που γράφεις να τα πάρεις μόνο σαν τωρινά, προσωρινά δεδομένα.. Οι τιμές, το βάρος, η αυτονομία, οι επιδόσεις, η πληρότητα των λειτουργικών δε θα μείνουν ως έχουν. H κυκλοφορία της πρώτης γενιάς windows 8 και 8 RT tablet/ultrabook είναι μόνο το πρώτο κομμάτι του ντόμινο που θα συμπαρασύρει τη βιομηχανία μαζί και με τς εξελίξεις του hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σύμφωνοι' date=' αλλά βέβαια στα windows 8 tabs συμπεριέλαβα και αυτά που τρέχουν RT τα οποία θεωρώ σοβαρό ανταγωνιστή των ipad στην κατηγορία των 10".

 

Επίσης ektor7 αυτά που γράφεις να τα πάρεις μόνο σαν τωρινά, προσωρινά δεδομένα.. Οι τιμές, το βάρος, η αυτονομία, οι επιδόσεις, η πληρότητα των λειτουργικών δε θα μείνουν ως έχουν.[/quote']

 

Αν προσεξες εγω δεν εβαλα την RT,μεσα στα windows 8!Ειναι και αυτα gadget,εστω κι αν εχει τα office!

Ως γνωστο ενα επαγγελματικο μηχανημα δε πρεπει να τρεχει μονο office,αλλα και πολλα συμαντικα εξειδηκευμενα προγραμματα που χρησιμοποιει η καθε εταιρια ή το καθε επαγγελμα!

 

Ναι,συμφωνω οτι τα δεδομενα ειναι σιγουρα προσωρινα,οπως προσωρινη ηταν πριν καποια χρονια η χρηση των λαπτοπς,μονο απο τους επαγγελματιες που χρειαζοντουσαν αναγκαστικα τη φορητοτητα!

Τωρα ολοι εχουμε απο ενα τουλαχιστων λαπτοπ στο σπιτι,απλα για να μπορουμε να κανουμε τις δουλειες μας στο σαλονι,μπαλκονι,εξοχικο κ.α.! ;)

Επεξ/σία από ektor7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ώρα το καθήκον μου επιβάλλει να τονίσω πως το ipad είναι η καλύτερη επιλογή tablet! Εκτός αν σου αρκεί μια καλή οθόνη για να την κοιτάς μόνο! :P

Δηλαδη kindle fire και nexus 7 σε χαλανε ?

Να μην αναφερφω στα Windows 8...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαίνουν Win 8 tablets Και το μόνο καλύτερο είναι ο επεξεργαστής και το lighting?

 

Αστείο.

 

Δυστυχως δε μπορει να κανει τιποτα αλλο!

Βλεπεις το λογισμικο που διαλεξε για τα ταπλετ της,δεν...τραβαει,πλεων!!!

 

Sent from my HTC HD2 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε αλλαγή τηλεόρασης-παιχνιδομηχανής-ηχείων,φωτογραφικών μηχανών κτλ, θα έχουν βγει 10 γενεές tablet.

Ακόμα και στον ταχύ χώρο την πληροφορικής, η Microsoft βγάζει νέα έκδοση κάθε 3 χρόνια, ή αντίστοιχα η intel νέες γενεές επεξεργαστών μία στο τόσο. Τί διάολο είναι αυτό που αναγκάζει τις εταιρείες να βγάζουν τόσο συχνά tablet; Είπαμε κέρδος και πωλήσεις, αλλά όχι και έτσι.

 

 

Έχω θυμώσει με τον εαυτό μου, που αγόρασα IPAD 3. Το πούλησα και δεν ξαναμπαίνω σε αυτό το ετήσιο τριπάκι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δε μπορει να κανει τιποτα αλλο!

Βλεπεις το λογισμικο που διαλεξε για τα ταπλετ της' date='δεν...τραβαει,πλεων!!![/quote']

 

Αυτό εννοώ όταν γράφω ότι η Microsoft θα φέρει εξελίξεις στο χώρο των tablet, δεν πιστεύω Apple και Google να μείνουν με σταυρωμένα χέρια. Το επόμενης/μεθεπόμενης γενιάς hardware από Intel, ARM και AMD θα βοήθησει επίσης τα μέγιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Apple ουσιαστικά ανταγωνίζετε τον εαυτό της υπό το πρίσμα ότι έχουν δικό τους λειτουργικό και σχεδιάζουν δημιουργούν πλέον όχι μόνο τους δικούς τους επεξεργαστές (σε βάση ARM instruction sets) αλλά και ολόκληρο το SoC. Mόνο η κατασκευή των τελευταίων είναι υπόθεση Samsung foundry. Aυτό δεν σημαίνει φυσικά ότι η Apple λειτουργεί στο κενό και δεν παίρνει αποφάσεις καθοδηγούμενες εν μέρη με το τι σχεδιάζει ο εκάστοτε έμμεσος ανταγωνισμός. ΄Ενας πιθανός στόχος τους ήταν να μην αφήσουν τον οποιοδήποτε ανταγωνισμό να κερδίσει τις εντυπώσεις σε σχέση με αποτελέσματα σε δημοφιλή δημόσια μετροπρογράμματα. Mε το iPad4 επανήρθαν στην κορυφή του GLBenchmark2.5 και με τόση διαφορά που ίσως να είναι και δύσκολο για τον ανταγωνισμό να τους φτάσει, για την φετινή χρονιά τουλάχιστον: http://www.glbenchmark.com/result.jsp

 

Σαφώς και τον αγοραστή δεν τον ενδιαφέρουν πάντα λεπτομέρειες σαν αυτές, αλλά ένα halo effect έχει όπως και να το κάνεις. Και όχι δεν θεωρώ ότι ήταν οποιαδήποτε απόφαση της τελευταίας στιγμής. Ο επεξεργαστής γραφικών στο iPad4 (SGX554MP4) ανακοινώθηκε ως διαθέσιμος προς αδειοδότηση τον Δεκέμβριο του 2010: http://www.imgtec.co....asp?NewsID=601 και δεν νομίζω να τον χρησιμοποιήσει άλλος συνεργάτης της Imagination.

 

΄Οσον αφορά τις διαμαρτυρίες των κατόχων iPad3, ναι μεν τις καταλαβαίνω μέχρι ένα σημείο αλλά σε οποιαδήποτε αγορά που έχει να κάνει με πληροφορική πάντα όταν αγόραζες κάτι υπήρχε κάτι καλύτερο πίσω απ΄την επόμενη γωνία. ΄Οσο πιο ανταγωνιστική μια αγορά τόσο πιο επιθετικές οι στρατηγικές από κάποιους κατασκευαστές. Για τους κατόχους του 3 δεν θα έλεγα ότι συντρέχει απόλυτος λόγος αλλαγής στο 4. Αν μη τι άλλο το επόμενο iPad μετά το 4 πιθανότατα να έχει τις πραγματικά μεγάλες εκπλήξεις του χρόνου, όπου αν ισχύουν οι υποψίες μου η διαφορά τουλάχιστον στον τομέα των γραφικών πιθανότατα να είναι κατά πολύ μεγαλύτερες από ότι μέχρι τώρα. ΄Οχι πριν όμως τις αρχές του καλοκαιριού του 13' IMHO.

 

Αυτό εννοώ όταν γράφω ότι η Microsoft θα φέρει εξελίξεις στο χώρο των tablet, δεν πιστεύω Apple και Google να μείνουν με σταυρωμένα χέρια. Το επόμενης/μεθεπόμενης γενιάς hardware από Intel, ARM και AMD θα βοήθησει επίσης τα μέγιστα.

 

H επόμενη γενιά γραφικών της ARM υπό την μορφή του Mali T604 ήδη κυκλοφόρησε με το Nexus 10. Για τον ακόλουθο του σημερινού Intel Clovertrail μπορώ να σου πω ήδη ότι ο επεξεργαστής γραφικών είναι μόλις στα επίπεδα iPad3 και αν θέλεις στον ονομάζω κιόλας με συχνότητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη kindle fire και nexus 7 σε χαλανε ?

Να μην αναφερφω στα Windows 8...

Ξεχνάτε και το Note 10.1, που έχει πολύ καλό πενάκι και αξιόλογο multitasking και υποκαθιστά το σημειωματάριο.

 

Καλό είναι που βγήκε νέο iPad, δείχνει ότι ο ανταγωνισμός αυξάνεται. Από κει και μετά, οι κάτοχοι του προηγούμενου που δεν είναι φανατικοί θα είναι μια χαρά και σε θέματα updates και σε εμπειρία χρήσης. Αν τώρα είναι hardcore χρήστες, δε νομίζω να είχαν tablet εξ' αρχής + έχουν χρόνο να το πουλήσουν πριν έρθει το νέο iPad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Galaxy Note 10.1 ούτε smartphone το λές ούτε tablet. Γι'αυτό και υπάρχει η ανάλγητη περιγραφή "phablet" για αυτού του τύπου τις συσκευές. ΄Ισως να ήταν χρήσιμο να ξέραμε όταν βγαίνουν σταστιστικά για μερίδια αγοράς smartphones ή tablets σε ποιά από τις 2 κατηγορίες συμπεριλαμβάνουν τις συσκευές αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...