Προς το περιεχόμενο

seedboxes?


kourentaradiocom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χρησιμοποιούνται για εικονικά ψηφιακά χρηματα τα bitcoinς

Ε;

 

Χρησιμοποιούνται για να κάνεις seed/leech torrents σε κάποιον server που χει μεγάλο upload/download speed ώστε να φτιάξεις ένα ratio της προκοπής σ απαιτητικούς private trackers και για να μην έχεις αναγκαστικά ένα pc ανοιχτό σπίτι σου 24/7. Ουσιαστικά νοικιάζεις κάποιο πακέτο με το μήνα συνήθως. Από κει τα κατεβάζεις μετά στο δικό σου pc. Δεν έχω δοκιμάσει κάποια τέτοια υπηρεσία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε;

 

Χρησιμοποιούνται για να κάνεις seed/leech torrents σε κάποιον server που χει μεγάλο upload/download speed ώστε να φτιάξεις ένα ratio της προκοπής σ απαιτητικούς private trackers και για να μην έχεις αναγκαστικά ένα pc ανοιχτό σπίτι σου 24/7. Ουσιαστικά νοικιάζεις κάποιο πακέτο με το μήνα συνήθως. Από κει τα κατεβάζεις μετά στο δικό σου pc. Δεν έχω δοκιμάσει κάποια τέτοια υπηρεσία.

 

ναι όντως, ακολούθησα τον σύνδεσμο του και πάτησα το 'details' ... έχεις δίκιο ... νόμιζα seedboxes για bitcoin mining και δεν είχα κοιτάξει καν το link που έδωσε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να θες να φτιάξεις ένα δυνατό ratio για 1-2 μήνες με seedbox και μετά να το κόψεις συνεχίζοντας να σαι άνετος στον tracker.

 

και εγώ εγώ αυτό ακριβώς έκανα και μπορώ να πω με άνεση ότι άξιζε τον κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και ένα VPS ... έχω δει μερικά με 3-5 ευρώ

ή ακόμα και ένα shell account ...

Έχουν αυτά στημένο torrent client (ή έστω επιτρέπουν να στήσεις) και δίνουν bandwidth ~100Mbps και quota 50GB+ για κάτω από 10$; Δεν το χω ψάξει αλλά μου φαίνεται λίγο δύσκολο μιας και φαντάζομαι άλλος είναι ο σκοπός τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας αυτό το θέμα, αν είμουν κανένας άσχετος θα νόμιζα ότι τα seedboxes είναι αποκλειστικά για torrents και seedάρισμα. Φίλε μου ουσιαστικά "νοικιάζεις" έναν υπολογιστή με σκληρό δίσκο ανάλογης χωρητικότητας με την συνδρομή που θα πληρώσεις, και αυτοί οι υπολογιστές συνδέονται στο διαδίκτυο με ταχύτητες 10mbps, 100mbps ή και παραπάνω (ο καθένας). Ουσιαστικά αντί να κατεβάζεις ή να ανεβάζεις κάτι στον προσωπικό σου υπολογιστή (όχι μόνο torrents, αλλά οτιδήποτε) μπορείς να το κάνεις στο seedbox, και αφού κάνεις την δουλειά σου τότες μπορείς να κατεβάσεις τα δεδομένα σου από το seedbox στον υπολογιστή σου. Απλώς έχει επικρατήσει να χρησιμοποιούν τα seedboxes για torrents. Τα πλεονεκτήματα είναι ότι δεν χρειάζεται να έχεις μόνιμα ανοιχτό τον δικό σου υπολογιστή καθώς και οι μεγάλες ταχύτητες που προσφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνεις και το αναφέρεις. Απλά για τα torrents έχει μεγαλύτερη αξία μια τέτοια υπηρεσία λόγω του ratio. Κατεβάζεις γρήγορα και κυρίως seedάρεις γρήγορα (εξού και τ όνομα).

 

Αν το χρησιμοποιείς σαν κατεβαστήρι ουσιαστικά δε γλυώνεις το να χεις ανοιχτό το pc σου μιας και για να το κατεβάσεις απ το seddbox, πάλι τον ίδιο χρόνο θα χρειαστείς, εκτός βέβαια κι αν οι ταχύτητες απ το αρχικό download site είναι πολύ χαμηλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε vps ή shell account ...

ναι, ίσως χρειάζεται να ξέρεις πως να τρέχεις bittorrent, transmission ή κάτι ανάλογο απο την γραμμή εντολών ...

 

νομίζω, γλυτώνεις πολύ απο τον χρόνο σου -- κατεβάζεις στον υπολογιστη του σπιτιου σου μόνο το τελικό αρχειο

και επίσης νομίζω ( δεν ξέρω - δεν χρησιμοποιώ κάποιον ) επιτυγχάνεις καλύτερα download rates απο private trackers ...

 

φυσικά εαν μπείς σε όλον αυτόν το κόπο και έξοδα σκέψου και το usenet όπως ανέφερε ο indiko_xoiridio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κανένας απο σας χρήστης του usenet η ήταν;Να μας πει εντυπώσεις;Ποιό είναι το πλήθος των αρχείων,ταχύτητες και φυσικά ποιότητα. πχ.Κάτι ξεχασμένα cd σε ποιότητα flac θα τα βρίσκω η θα πρέπει να πηγαίνω σε private trackers?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...