Προς το περιεχόμενο

Μειωμένο το ποσοστό του iPad στις αποστολές tablet κατά τρίτο τρίμηνο του 2012


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι εννοεις σαν "τυπικη διασταση βιβλιου" και ποσο σχετιζεται αυτο με το μεγεθος ενα ebook reader απο την στιγμη που τα ebook reader δεν προοριζονται τοσο για να διαβαζει ο κοσμος "βιβλια τυπικων διαστασεων" οπως τα εχεις στο μυαλο σου(εσυ το ειπες αυτο), αλλα αλλου ειδους βιβλια που συνηθως δεν κυκλοφορουν σε 14x21?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι εννοεις σαν "τυπικη διασταση βιβλιου" και ποσο σχετιζεται αυτο με το μεγεθος ενα ebook reader απο την στιγμη που τα ebook reader δεν προοριζονται τοσο για να διαβαζει ο κοσμος "βιβλια τυπικων διαστασεων" οπως τα εχεις στο μυαλο σου(εσυ το ειπες αυτο), αλλα αλλου ειδους βιβλια που συνηθως δεν κυκλοφορουν σε 14x21?

 

Απαντησα σε αυτο το ποστ και μην παιζετε με τη νοημοσυνη μας:

Για αυτό π.χ. το Kindle έβγαινε και βγαίνει στις διαστάσεις που βγαίνει για λόγους κόστους, όχι για να έχει μέγεθος αντίστοιχο με αυτό ενός βιβλίου (μια και είναι το κατ' εξοχήν ebook reader)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ απαντας στο ερωτημα μου. Υπεκφευγεις. Η διασταση ενος τυπικου σχολικου βιβλιου ειναι ή δεν ειναι νορμαλ διασταση για καθε βιβλιο?

 

Το 14 χ 21 επιμενεις οτι δεν ειναι η νορμαλ καθιερωμενη διασταση τυπικου βιβλιου?

 

Ρε με τη νοημοσυνη μας παιζετε για μας περασατε για αγραματους που δεν πιασαμε ποτε βιβλιο στη ζωη μας?

 

Ηρεμησε πρωτα απ ολα γιατι κανουμε συζητηση και ουτε παιζω με τη νοημοσυνη σου. Απλα και ομορφα μιλαω.

 

Σου εξηγησα πως e-readers 7" και 6" ιντσων για παραδειγμα οπως το kindle στην αρχη ειναι φτιαγμενα πανω σε προτυπα βιβλιων paperback μικρων διαστασεων και οχι σχολικων για παραδειγμα βιβλιων. Δε μιλαω για βιβλια μιλαω για μεγεθη βιβλιων σε σχεση με το μεγεθος των e-reader. Για σχολικα βιβλια ή για αλλου τυπου βιβλια θελεις περισσοτερες ιντσες. Ξεχνα την εκφραση τυπικο βιβλιο γενικα αν διαβασεις για παραδειγμα λεω παραπανω τυπικο βιβλιο σε αυτην την περιπτωση. Εγω δεν γνωριζω καποιο νορμαλ καθιερωμενο μεγεθος. Υπαρχουν μεγεθη γενικοτερα και ισως καποια συνηθη μεγεθη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλα. Συνεπως επειδη εγω απαντησα στο ποστ που κουοταρω παραπανω (του butters) πιστευω πλεον οτι καταλαβαινομαστε. Για αλλο πραγμα μιλας εσυ και για αλλο εγω με τον butters. Εκτος αν θεωρειτε οτι οταν λεμε την λεξη βιβλιο, πρεπει στο μυαλο μας να ερχεται η διασταση των e-readers...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. Σημασια εχει το περιοχομενο του βιβλιου (αν ειναι λογοτεχνια/ποιηση/σχολικο/προγραματισμος/τσοντες) ή σε ποια διασταση συναντωνται ως επι το πλειστον? Θα βλεπουμε για πολυ ακομη το ροζ δεντρο μεσα στο πρασινο δασος?

Φυσικα κ αυτο που εχει σημασια ειναι το μεγεθος.

Γιατι δεν πας απο το amazon best sellers να δεις ποιο ειναι το συνηθες μεγεθος των βιβλιων που διαβαζει ο κοσμος..

 

Hint: το iPad 10" εχει πλατος 7,3" ,ενω το ipad mini εχει πλατος 5.3".

Δες λοιπον τα 40 πρωτα best sellers σε ποιο μεγεθος ειναι πιο κοντα...

 

Θα το κανω κ εγω σε λιγο, αλλα νομιζω πως θα πρεπει να ειμαστε ετοιμοι για κ@λοτουμπες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα κ αυτο που εχει σημασια ειναι το μεγεθος.

Γιατι δεν πας απο το amazon best sellers να δεις ποιο ειναι το συνηθες μεγεθος των βιβλιων που διαβαζει ο κοσμος..

 

Hint: το iPad 10" εχει πλατος 7,3" ,ενω το ipad mini εχει πλατος 5.3".

Δες λοιπον τα 20 πρωτα best sellers σε ποιο μεγεθος ειναι πιο κοντα...

 

Θα το κανω κ εγω σε λιγο, αλλα νομιζω πως θα πρεπει να ειμαστε ετοιμοι για κ@λοτουμπες...

Post #47 & #49.

 

Να το ζωγραφισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις σαν "τυπικη διασταση βιβλιου" και ποσο σχετιζεται αυτο με το μεγεθος ενα ebook reader απο την στιγμη που τα ebook reader δεν προοριζονται τοσο για να διαβαζει ο κοσμος "βιβλια τυπικων διαστασεων" οπως τα εχεις στο μυαλο σου(εσυ το ειπες αυτο), αλλα αλλου ειδους βιβλια που συνηθως δεν κυκλοφορουν σε 14x21?

 

Να σημειωσω τα αλλου τυπου βιβλια που εννοεις συνηθως στην ελληνικη αγορα εμφανιζονται με αυτες τις διαστασεις 14 Χ 21. Ασχετο με το θεμα αλλα γιατι δεν τα βγαζουν σε paperbacks οπως στις αγγλικες εκδοσεις; Ειναι πολυ πιο βολικα για μενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα θες σε διασταση paperback σε χαρτι η σε pdf? Επαναλαμβανω εχω καμποσα ραφια με αγγλικες εκδοσεις βιβλιων (τεχνικου περιεχομενου οντα, αποφευγω τις ελληνικες μεταφρασεις-εκδοσεις σαν το διαολο με το λιβανι) και ουτε ενα δεν ειναι μικροτερο απο την 14χ21.

Κανω κατι λαθος με τις παραγγελιες μου ?!

 

(Ασχετα οτι ενα βιβλιο πχ τεχνικου περιεχομενου, 900 σελιδων με καμποσα διαγραμματα και πινακες, σε καμια περιπτωση δε θα ηθελα να το φανταστω σε μικροτερη εκδοση απο 14χ21).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλα. Συνεπως επειδη εγω απαντησα στο ποστ που κουοταρω παραπανω (του butters) πιστευω πλεον οτι καταλαβαινομαστε. Για αλλο πραγμα μιλας εσυ και για αλλο εγω με τον butters. Εκτος αν θεωρειτε οτι οταν λεμε την λεξη βιβλιο, πρεπει στο μυαλο μας να ερχεται η διασταση των e-readers...

Οχι, σε αυτους που ενδιαφερονται για διαβασμα βιβλιων, οταν λεμε βιβλιο στο μυαλο τους ερχεται η συνηθισμενη διασταση που τα αγοραζουν.

Ας δουμε λοιπον στο top40 των amazon best sellers ποια ειναι η συνηθισμενη διασταση βιβλιων που πωλουνται.

 

Θα ερθει αραγε και αλλη κ@λοτουμπα?

 

 

Υ.Γ.: Τα βιβλια μαλιστα εχουν και αρκετο χαμενο πλατος σε σχεση με ενα ebook reader/tablet, γιατι το δεσιμο των σελιδων πιανει πλατος. Οποτε ενα μερος του πλατους τους , ειναι αφιερωμενο στο δεσιμο και ετσι μενει λιγοτερος χωρος για το κειμενο..

Τα ebook reader/tablet δεν εχουν χαμενο χωρο για δεσιμο και χρησιμοποιεται ολο σχεδον το πλατος του για προβολη περιεχομενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Midi_Miliz δε συνεννοούμαστε. Εγω μιλαω για λογοτεχνικα βιβλια. Δεν καταλαβαινω γιατι το παιρνεις ως προσωπικη επιθεση και απαντας με ειρωνικο τροπο. Δε μιλαω για βιβλια τεχνικου περιεχομενου ή εκπαιδευτικα βιβλια. Δε διαφωνω για τις διαστασεις αυτων των βιβλιων. Αυτα πολυ σωστα εκδιδονται σε μεγαλυτερο μεγεθος και χρειαζεσαι λοιπον μεγαλυτερο σε μεγεθος e-reader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, σε αυτους που ενδιαφερονται για διαβασμα βιβλιων, οταν λεμε βιβλιο στο μυαλο τους ερχεται η συνηθισμενη διασταση βιβλιων που αγοραζουν τα βιβλια.

Ας δουμε λοιπον στο top40 των amazon best sellers ποια ειναι η συνηθισμενη διασταση βιβλιων που πωλουνται.

 

Θα ερθει αραγε και αλλη κ@λοτουμπα?

Πες μας, ποια ειναι η πιο συνηθισμενη διασταση?

 

Πριν απαντησεις κανε μετατροπη τις ιντσες σε cm και καλες κωλοτουμπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας, ποια ειναι η πιο συνηθισμενη διασταση?

 

Πριν απαντησεις κανε μετατροπη τις ιντσες σε cm και καλες κωλοτουμπες.

 

Το συνηθισμενο πλατος των βιβλιων που αγοραζει ο ΚΟΣΜΟΣ (βλεπεις δεν λεω τι διαβαζω εγω ή τι διαβαζεις εσυ, αλλα τι διαβαζει ο ΚΟΣΜΟΣ) για να διαβασει ειναι περι τις 5.8". οπως βλεπω πολυ προχειρα.

Θα κανω ομως και πιο αναλυτικη μετρηση τον top40 για εσενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συνηθισμενο πλατος των βιβλιων που αγοραζει ο ΚΟΣΜΟΣ (βλεπεις δεν λεω τι διαβαζω εγω ή τι διαβαζεις εσυ, αλλα τι διαβαζει ο ΚΟΣΜΟΣ) για να διαβασει ειναι περι τις 5.8".

Σε cm θα μας το πεις ποσο ειναι οι 5.8'' ή θα μας κουρασεις πολυ ακομα?

Οριστε κανω τον κοπο να σου βρω και online converter http://eslus.com/Gizmos/inchcm.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελανε και τα τσιμεντα. Το kindle fire εχει διαστασεις αναλογες με βιβλιο?!?!?!?!

[...]

Η σύγκριση με τα κινητά ήταν λάθος αλλά στα tablets δεν είναι... ok... τα "ΠΑΝΤΑ" τα ανέφερες εσύ πρώτος και είπα να σου κλέψω τη δόξα. Και πάλι δεν είναι όλα τα βιβλία σε διαστάσεις ξέρεις. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι το τι βολεύει / είναι καλύτερο για σένα δεν ισχύει και για όλον τον κόσμο, αλλά αν είναι να συζητάμε για "νορμάλ μεγέθη", πάω πάσο.

 

Εδώ είμαστε και θα δούμε τι πωλήσεις θα κάνει το iPad mini και τα άλλα 7άρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ipad mini για μενα ειναι καταδικασμενο και λαθος κινηση απτην apple.

 

ΥΓ. Ο αλλος εχει αρχισει να κανει edits στα post του απτην ωρα που του εδωσα converter να μας πει σε cm ποσο ειναι οι 5.8 :devil:

Μια κωλοτουμπα ειναι αυτη, καντην κι ας πεσει χαμω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...