Προς το περιεχόμενο

Τι σύστημα ψύξης έχετε στο pc σας?


veteranos123

Τι σύστημα ψύξης έχετε στο pc σας?  

308 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Τι σύστημα ψύξης έχετε στο pc σας?

    • Αέρα
      224
    • Νεράκι
      84
    • Sub-zero,tec(peltier)
      4


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Noctua NHU9B , κρατάει τον 6100 στους 15-18 βαθμούς τώρα ... το καλοκαίρι θα δούμε...

Ευχαριστημένος 100%

μου φαινεται λιγο δυσκολο να κραταει τον επεξεργαστη τοσο χαμηλα,με την εννοια οτι το δωματιο σου πρεπει να εχει θερμοκρασια τουλαχιστον 12-15 βαθμους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: αυτή εδώ

Έλα μου ντε,

 

 

 

Link.png Site: http://www.plaisio.g....htm''>Αυτήν έχεις έχεις.Και λέγεται xigmatek και όχι Akasa χαζέ :P

 

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων είναι αδερφός μου γι'αυτό και το χαζός.

 

 

 

 

Λοιπόν bro, ο ανεμιστήρας ΜΟΙΆΖΕΙ με αυτόν της xigmatec αλλά δεν είναι ίδιος!

Η ψύκτρα που έχω είναι της akasa, αυτή http://www.akasa.co.uk/update.php?tpl=product/cpu.product.tpl&no=181&type=CPU%20coolers&type_sub=Retail%20cooler&model=AK-967

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Όχι, απλά ρώτησα ποιος ψήφισε και δεν το ανέφερε.

 

Ουπς! Τώρα το είδα. Καλά θα ήταν να ποστάρει οποίος έχει τέτοια ψύξη . Να μας λύσει και καμιά απορία :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noctua NHU9B , κρατάει τον 6100 στους 15-18 βαθμούς τώρα ... το καλοκαίρι θα δούμε...

Ευχαριστημένος 100%

Οι θερμοκρασίες αυτές φυσικά δεν είναι πραγματικές. Δεν γίνεται κανένα εξάρτημα στον υπολογιστή και κανένα αντικείμενο σε ένα δωμάτιο, να έχει χαμηλότερη θερμοκρασία από τη θερμοκρασία του χώρου.

Το ξύλινο πάτωμα έχει ίδια θερμοκρασία με το σιδερένιο τραπέζι. Το σιδερένιο τραπέζι σε παγώνει, όχι επειδή έχει χαμηλότερη θερμοκρασία από το ξύλινο πάτωμα, σε παγώνει επειδή σου μεταφέρει τη θερμοκρασία των 22C που πιθανόν να έχεις στο χώρο καλύτερα απ' ότι το ξύλο.

Το σίδερο, κάνει καλύτερα απαγωγή της θερμότητας το ξύλο.

 

 

Απλά αυτοί οι AMD δεν διαβάζουν σωστά σε IDLE. Διαβάζουν μετά τους 40C, γι' αυτοός βλέπεις άλλα αντί άλλων στις θερμοκρασίες σου.

http://www.overclock...ation-and-guide

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ούτως ή άλλως δεν έχει ιδιαίτερο νόημα η μέτρηση σε κατάσταση ηρεμίας.

 

Βεβαίως και έχει! Είναι απο τις καλύτερες ενδείξεις για το πότε θες καθάρισμα/αλλαγή πάστας κτλ. Αν έχεις 65 βαθμούς idle δεν πας πουθενά. :-)

 

Στο θέμα μας, έχω μια coolermaster vortex plus και για stock που παίζω είμαι πολύ ευχαριστημένος τόσο από θερμοκρασίες όσο και από θόρυβο.

Επεξ/σία από Δεινόσαυρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεται να βλέπεις και IDLE. Δεν είναι αναγκαίο, αλλά γιατί όχι;

 

Καθάρισμα υποτίθεται ότι κάνεις τουλάχιστον μία φορά το δίμηνο, ώστε να συντηρείς το σύστημα σου. Αλλαγή πάστας, εντάξει, δεν χρειάζεται. Και χρόνια να είναι η πάστα ουσιαστικές διαφορές δεν υπάρχουν.

 

Πάντως με το νέο Block της Swiftech, φαίνεται να πηγαίνουν καλά τα πράγματα. :)

IMG_2386.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θερμοκρασίες αυτές φυσικά δεν είναι πραγματικές. Δεν γίνεται κανένα εξάρτημα στον υπολογιστή και κανένα αντικείμενο σε ένα δωμάτιο, να έχει χαμηλότερη θερμοκρασία από τη θερμοκρασία του χώρου.

Το ξύλινο πάτωμα έχει ίδια θερμοκρασία με το σιδερένιο τραπέζι. Το σιδερένιο τραπέζι σε παγώνει, όχι επειδή έχει χαμηλότερη θερμοκρασία από το ξύλινο πάτωμα, σε παγώνει επειδή σου μεταφέρει τη θερμοκρασία των 22C που πιθανόν να έχεις στο χώρο καλύτερα απ' ότι το ξύλο.

Το σίδερο, κάνει καλύτερα απαγωγή της θερμότητας το ξύλο.

 

 

Απλά αυτοί οι AMD δεν διαβάζουν σωστά σε IDLE. Διαβάζουν μετά τους 40C, γι' αυτοός βλέπεις άλλα αντί άλλων στις θερμοκρασίες σου.

http://www.overclock...ation-and-guide

Σωστά με τους amd & τις πλασματικές ενδείξεις, αλλά γιατί δεν είναι δυνατόν εξάρτημα του υπολογιστή να μην είναι ψυχρότερο από το δωμάτιο;

Αν το ψύξεις με τεχνητά μέσα όπως άζωτο θα μείνει στη θερμοκρασία δωματίου; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...