Προς το περιεχόμενο

Τι σύστημα ψύξης έχετε στο pc σας?


veteranos123

Τι σύστημα ψύξης έχετε στο pc σας?  

308 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Τι σύστημα ψύξης έχετε στο pc σας?

    • Αέρα
      224
    • Νεράκι
      84
    • Sub-zero,tec(peltier)
      4


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν γίνεται κανένα εξάρτημα στον υπολογιστή και κανένα αντικείμενο σε ένα δωμάτιο, να έχει χαμηλότερη θερμοκρασία από τη θερμοκρασία του χώρου.

Τίποτα δε παραλείπεται σε μια τόσο απόλυτη πρόταση... :P

 

 

 

Ειδικά σε ένα topic/poll που περιλαμβάνει & την περίπτωση που ανέφερα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημερα! Εγω είχα nighthawk υδροψυξη και σήμερα πήγα να το ανοίξω και είναι νεκρό! Πεστε καμία πρόταση για να πάρω γιατι ξέμεινα απο υπολογιστη!!! Έχω ένα i7 950!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα δε παραλείπεται σε μια τόσο απόλυτη πρόταση... :P

 

 

 

Ειδικά σε ένα topic/poll που περιλαμβάνει & την περίπτωση που ανέφερα.

 

 

Χαχαχα, ναι!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος ένας ευχαριστημένος κάτοχος της h80, με μόνο έναν corsair af120 high air flow, σε push. Για κλειστό loop..ότι καλύτερο.

Σε 2600κ@4ghz, 47 βαθμούς (σε παιχνίδι), είδα μόνο ένα Αυγουστιάτικο μεσημέρι, που στην κυριολεξία..έβραζε ο τόπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θερμοκρασίες σε παιχνίδια, κλπ, δεν λένε κάτι.

Υπάρχει το IDLE και το Full Load που μάλιστα στο τελευταίο διευκρινίζουμε αν πρόκειται για Linpack.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά λένε οι θερμοκρασίες κατά το gaming και σε πραγματική χρήση γενικότερα.

 

Δε στήνουμε συστήματα για να τρέχουμε όλη μέρα Linpack.

 

To 'χω πει πολλάκις: ουδόλως μ' απασχολεί άμα μου πετάει errors το IntelBurnTest, αν σε πραγματική χρήση το σύστημα είναι σταθερότατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πάρεις και ένα ποδήλατο και να κάνεις Downhill χωρίς φρένα. Δικό σου πακέτο. Πάντως ασφαλής δεν είσαι. :)

 

Όταν αναφέρουμε θερμοκρασίες πρέπει να αναφέρουμε και θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Όταν αναφέρουμε επίσης θερμοκρασίες για το σύστημα μας, το κάνουμε για να συγκρίνουμε το σύστημα μας με άλλους, ώστε να γνωρίζουμε αν υπάρχει κάπου πρόβλημα και αν θα πρέπει αν διορθώσουμε κάτι, να δούμε πως αποδίδουν οι ψύκτρες, κλπ.

 

Όταν λοιπόν πετάμε, ένα 40C σε παιχνίδι, δεν έχει καμία πληροφορία που μπορεί να φανεί χρήσιμη.

 

Έτσι, μετράμε με ειδικό πρόγραμμα τις θερμοκρασίες και στρεσάρουμε πάλι με ειδικό πρόγραμμα ώστε να μπορούμε να κάνουμε σύγκριση.

 

Το να είσαι Stable είναι ένα πράγμα. Να μην κρασάρει ποτέ το σύστημα ότι και να γίνει. Το να είσαι unstable, αλλά εσένα να μην σε ενοχλεί επειδή συνήθως δεν σου κρασάρει, είναι άλλο θέμα όπως είπα και πιο πάνω και είναι στη διακριτική ευχέρεια του καθενός.

 

Τα σύνθετα προγράμματα που στρεσάρουν τα υποσυστήματα τα βάζουμε αφενός για να έχουμε όλοι το ίδιο μέτρο σύγκρισης, αφετέρου για να γλιτώσουμε χρόνο στο να καταλάβουμε αν είναι σταθερό το σύστημα μας, μέσα σε λίγες ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά λένε οι θερμοκρασίες κατά το gaming και σε πραγματική χρήση γενικότερα.

 

Δε στήνουμε συστήματα για να τρέχουμε όλη μέρα Linpack.

 

To 'χω πει πολλάκις: ουδόλως μ' απασχολεί άμα μου πετάει errors το IntelBurnTest, αν σε πραγματική χρήση το σύστημα είναι σταθερότατο.

 

ναι αλλα δε ξερεις ποτε και απο τι θα σου ερθει η bsod , καποτε (σε παλιοτερο συστημα) ειχα bsod στο μtorrent αν εβαζα 3+ torrent μαζι μετα απο καποια ωρα ή στο fallout 3 στο τελειως ασχετο και σε κλειστους χωρους

τα παραπανω προβληματα παντως μαλλον προεκυπταν απο υπερχρονισμο των μνημων παρα του επεξεργαστη

 

αμα τη παλευει παντως με αρκετες ωρες με καποιο σχετικο benchoπρογραμμα προγραμμα οι πιθανοτητες να κρασσαρει στη πραγματικη χρηση μειωνονται στο ελαχιστο

 

στο θεμα μας..

ειμαι με αερα (το καλοκαιρι εχω το πολυ 66 βαθμους και σε πραγματικη χρηση 52-53) , αλλα θα ηθελα καποια στιγμη στο μελλον να δοκιμαζα καποια απο τις ετοιμες υδροψυξεις σαν αυτες τις corsair

σε επομενο συστημα μαλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πάρεις και ένα ποδήλατο και να κάνεις Downhill χωρίς φρένα. Δικό σου πακέτο. Πάντως ασφαλής δεν είσαι. :)

 

Όταν αναφέρουμε θερμοκρασίες πρέπει να αναφέρουμε και θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Όταν αναφέρουμε επίσης θερμοκρασίες για το σύστημα μας, το κάνουμε για να συγκρίνουμε το σύστημα μας με άλλους, ώστε να γνωρίζουμε αν υπάρχει κάπου πρόβλημα και αν θα πρέπει αν διορθώσουμε κάτι, να δούμε πως αποδίδουν οι ψύκτρες, κλπ.

 

Όταν λοιπόν πετάμε, ένα 40C σε παιχνίδι, δεν έχει καμία πληροφορία που μπορεί να φανεί χρήσιμη.

 

Έτσι, μετράμε με ειδικό πρόγραμμα τις θερμοκρασίες και στρεσάρουμε πάλι με ειδικό πρόγραμμα ώστε να μπορούμε να κάνουμε σύγκριση.

 

Το να είσαι Stable είναι ένα πράγμα. Να μην κρασάρει ποτέ το σύστημα ότι και να γίνει. Το να είσαι unstable, αλλά εσένα να μην σε ενοχλεί επειδή συνήθως δεν σου κρασάρει, είναι άλλο θέμα όπως είπα και πιο πάνω και είναι στη διακριτική ευχέρεια του καθενός.

 

Τα σύνθετα προγράμματα που στρεσάρουν τα υποσυστήματα τα βάζουμε αφενός για να έχουμε όλοι το ίδιο μέτρο σύγκρισης, αφετέρου για να γλιτώσουμε χρόνο στο να καταλάβουμε αν είναι σταθερό το σύστημα μας, μέσα σε λίγες ώρες.

 

Μάλιστα.

 

Και αν υποθέσουμε ότι με τα έως τώρα stress utilities που κυκλοφορούν είσαι βραχόσταυλος και χαίρεσαι, και μεθαύριο βγει ένα νέο utility που θα τον γονατίζει σε μεγαλύτερο βαθμό (έχει γίνει κάμποσες φορές) και σου πετάει errors, τι θα συμβαίνει;

 

Τσάμπα όλη η χαρά και η ασφάλεια που ένιωθες και έτρεχες benchmarks με τις ώρες;

 

ναι αλλα δε ξερεις ποτε και απο τι θα σου ερθει η bsod , καποτε (σε παλιοτερο συστημα) ειχα bsod στο μtorrent αν εβαζα 3+ torrent μαζι μετα απο καποια ωρα ή στο fallout 3 στο τελειως ασχετο και σε κλειστους χωρους

τα παραπανω προβληματα παντως μαλλον προεκυπταν απο υπερχρονισμο των μνημων παρα του επεξεργαστη

 

αμα τη παλευει παντως με αρκετες ωρες με καποιο σχετικο benchoπρογραμμα προγραμμα οι πιθανοτητες να κρασσαρει στη πραγματικη χρηση μειωνονται στο ελαχιστο

 

Όταν είπα παραπάνω ότι δε μ' απασχολεί αν πετάνε errors τα tests αν το σύστημα είναι σταθερότατο, εννοώ να μη δω ούτε BSOD, ούτε το παραμικρό που να παραπέμπει σε αστάθεια λόγω υπερχρονισμού.

 

Αν κάποια στιγμή δω αστάθεια, προφανώς δεν είμαι σταθερός σε πραγματική χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει τετοια προβληματα πιστευω οτι θα εχεις αμα παιζεις σε εξωφρενικες συχνοτητες , οχι σε κατι σχετικα χαλαρο και πιο καθημερινο

 

επισης ακομα και ενας στοκ επεξεργαστης μπορει να σου πεταξει bsod , οποτε αυτα τα πραγματα δε λενε και ολη την αληθεια απλα ειναι ενδεικτικα

 

προσωπικα παντως bsod δεν ειδα ποτε σε κανονικη χρηση , οποτε αυτο κραταω τουλαχιστον απο την εμπειρια μου με το τωρινο μου συστημα

 

τα linpack κτλ τα χρησιμοποιησα μονο για να καταληξω στις συγκεκριμενες ρυθμισεις (απλα το αφησα και ενα 8ωρο στο 100% για να ειμαι οσο πιο βεβαιος γινεται και για καλη μου τυχη δεν ειχα προβλημα) , δε καθομαι να τα τρεχω ολη μερα και μαλλον δε θα παρω χαμπαρι μεχρι την επομενη αγορα αν βγει κατι που στρεσσαρει ακομα περισσοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα.

 

Και αν υποθέσουμε ότι με τα έως τώρα stress utilities που κυκλοφορούν είσαι βραχόσταυλος και χαίρεσαι, και μεθαύριο βγει ένα νέο utility που θα τον γονατίζει σε μεγαλύτερο βαθμό (έχει γίνει κάμποσες φορές) και σου πετάει errors, τι θα συμβαίνει;

 

Τσάμπα όλη η χαρά και η ασφάλεια που ένιωθες και έτρεχες benchmarks με τις ώρες;

 

 

 

Όταν είπα παραπάνω ότι δε μ' απασχολεί αν πετάνε errors τα tests αν το σύστημα είναι σταθερότατο, εννοώ να μη δω ούτε BSOD, ούτε το παραμικρό που να παραπέμπει σε αστάθεια λόγω υπερχρονισμού.

 

Αν κάποια στιγμή δω αστάθεια, προφανώς δεν είμαι σταθερός σε πραγματική χρήση.

Όταν είσαι Linpack stable είσαι στα πάντα. Ότι και να βγει στο μέλλον.

Εκτός αν μετά αγοράσεις άλλο CPU το οποίο θα έχει άλλες εντολές, όπου θα βγουν και άλλα προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κρίμα να παίζει μόνο στα 4GHz ο 2600Κ btw..

 

 

Ίσως στο μέλλον, να τον ανεβάσω λίγο ακόμα. Για τα πράγματα που κάνω προς το παρόν,μου είναι υπέραρκετός (περιττός θα έλεγα).

 

Οι θερμοκρασίες σε παιχνίδια, κλπ, δεν λένε κάτι.

Υπάρχει το IDLE και το Full Load που μάλιστα στο τελευταίο διευκρινίζουμε αν πρόκειται για Linpack.

 

Λίγο ξενερουά να το λέω σε τέτοιο thread, αλλά όταν τον βλέπω να βασανίζεται με bench, με πιάνει κόμπος :fear:

Σήμερα, σε intel burn test με 2g ram, σταθεροποιήθηκε κάπου στους 50-51 max. Idle στους 28-29

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ δεν πολυγουστάρω να τρέχω Linpack, αλλά το κάνω αναγκαστικά ώστε να ξέρω που είμαι σταθερός. Από εκεί και πέρα δεν το πειράζω.

Μόλις θυμήθηκα ότι πρέπει να αποθηκεύσω και το OC σε κάποιο Profile.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...