Προς το περιεχόμενο

ρόφημα σοκολάτας


stroumfita1995

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδή η σοκολάτα είναι το αγαπημένο μου ρόφημα θέλω να μάθω πως μπορώ να κάνω μια σοκολάτα που να είναι λίγο πηχτή.

εγώ παίρνω τη γνωστή σοκολάτα CADBURYS αλλά μου βγαίνει σαν σοκολατούχο γάλα.

σε μερικές καφετέριες που πίνω την κάνουν αρκετά πηχτή. (βασικά σε λίγες είναι πολύ πηχτή.)

με λίγα λόγια πως μπορώ να την κάνω κι εγώ στο σπίτι μου τόσο πηχτή και όχι γάλα;

αναμένω τη μυστική συνταγή.... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή η σοκολάτα είναι το αγαπημένο μου ρόφημα θέλω να μάθω πως μπορώ να κάνω μια σοκολάτα που να είναι λίγο πηχτή.

εγώ παίρνω τη γνωστή σοκολάτα CADBURYS αλλά μου βγαίνει σαν σοκολατούχο γάλα.

σε μερικές καφετέριες που πίνω την κάνουν αρκετά πηχτή. (βασικά σε λίγες είναι πολύ πηχτή.)

με λίγα λόγια πως μπορώ να την κάνω κι εγώ στο σπίτι μου τόσο πηχτή και όχι γάλα;

αναμένω τη μυστική συνταγή....

  1. Ζεσταίνετε στο μπρικάκι σας ένα φλυτζανάκι του καφέ νερό για κάθε 85 γρ σοκολάτας (αν την θέλετε πιο αραιή) ή για κάθε 100 γρ. (αν την θέλετε πιο πηκτή).
  2. Μόλις ζεσταθεί συνεχίζοντας να έχετε το μπρίκι στη φωτιά ρίχνετε μέσα την αγαπημένη σας σοκολάτα σε κομματάκια μέχρι να λειώσει ανακατεύοντας με ένα κουταλάκι.
  3. Σερβίρετε σε φλυτζάνι με κουταλάκι γιατί είναι πηκτή! Καλή απόλαυση!

 

γενικα το εβαπορε την κανει πιο πηχτη και πιο παχυντικη.

επισης πολυ ωραια αμα δεν εχεις δοκιμασει ειναι ζεστη σοκολατα αλλα λευκη σοκολατα αν και λιγο δυσκολο να βρεις.με λιγο σιροπι φραουλα γινεται ακομα πιο ωραια.

 

επισης για την παγωμενη σοκολατα υπαρχει μυστικο αντι για γαλα να βαλεις παγωτο.πιο πηχτη πιο ωραια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

κακαο + γαλα + hydrocolloid = αυτο που θες.

 

Απλα καθημερινά πράγματα... :P

 

Γάλα, κρέμα γάλακτος, κουβερτουρα και ...έμφραγμα μυοκαρδίου! :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια ωραια συνταγή αφου ξεφυγαμε απο το αρχικο ερώτημα ειναι αυτη που βραζεις γαλα, βαζεις μεσα κουβερτουρα, μέλι, κανέλα σε ξυλάκι και λίγο καγιεν. Κολαση. Δεν θυμαμαι ομως δοσολογία, αλλά υπάρχει σιγουρα η συνταγη στο γοογλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όταν θέλω πηχτή σοκολάτα λιώνω κουβερτούρα σε μπεν μαρί και μετά την "ανακατεύω" με γάλα μέσα σε σουρωτήρι για να μη περάσει κάνα άλλιωτο κομμάτι. Γαμάτη βγαίνει. Αλλά βαριά. Γίνεται και με λευκή.

 

:)

 

Όταν θέλω "στα γρήγορα" σοκολάτα παίρνω ένα moka pot, το γεμίζω Cadbury αντί για καφέ, το αφήνω να γίνει και μετά ρίχνω στην κούπα σε αναλογία 1:1 με συμπυκνωμένο γάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει οσα εχει στην λιστα να τα εχετε φαει τουλαχιστον μια φορα την προηγουμενη βδομαδα.

Επισης σταματηστε την ακυρολογια με τις καρδιακες παθησεις και το τι παχαινει. Ειστε λαθος.

  • Dietary cholesterol does not correlate with blood cholesterol
  • High LDL cholesterol does not cause heart disease
  • Inflammation is what causes heart disease, LDL is what it acts upon. Inflamed arteries and LDLs is what causes plaque buildup, not the presence of a lot of LDLs

 

Μπορω να βαλω λινκ για να διαβασετε καμια βδομαδα, ας πουμε οτι εχω ψαξει το θεμα αρκετα και ας αρκεστουμε σε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παιζει οσα εχει στην λιστα να τα εχετε φαει τουλαχιστον μια φορα την προηγουμενη βδομαδα.

Επισης σταματηστε την ακυρολογια με τις καρδιακες παθησεις και το τι παχαινει. Ειστε λαθος.

  • Dietary cholesterol does not correlate with blood cholesterol
  • High LDL cholesterol does not cause heart disease
  • Inflammation is what causes heart disease, LDL is what it acts upon. Inflamed arteries and LDLs is what causes plaque buildup, not the presence of a lot of LDLs

 

Μπορω να βαλω λινκ για να διαβασετε καμια βδομαδα, ας πουμε οτι εχω ψαξει το θεμα αρκετα και ας αρκεστουμε σε αυτο.

 

Μην τρελαίνεσαι, πλάκα κάνουμε. Τρώμε και πίνουμε ο,τι βρεθεί μπροστά μας!

 

Σοβαρά τώρα, αν πιεις ομως μια κούπα με γάλα, κρέμα γάλακτος και κουβερτουρα, μετα είσαι σα να έφαγες ενα γουρουνόπουλο! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το θεμα θερμιδες ναι η σοκολατα ειναι απο τα πραγματα με τις περισσοτερες θερμιδες σχεδον.περιπου 500 ανα 100 γραμμαρια σοκολατας.επισης ειναι απο τα πραγματα με τις περισσοτερες "ουσιες" μεσα και επισης κανει καλο βεβαια με το παν μετρο αριστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά φάε ένα γουρουνόπουλο πρώτα και άμα δεν είναι λυτρωτική η κούπα με το γάλα την κρέμα γάλακτος και την κουβερτούρα, φτύσε με. :D

 

Θα πει κανένας πως φτιάχνεται(συνταγή) γιατί ψήθηκα και εγώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ΡΟΦΗΜΑ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΜΕ ΚΑΓΙΕΝ

 

 

ΥΛΙΚΑ:

 

1 κιλό γάλα πλήρες

1 κλωναράκι βανίλιας κομμένο κάθετα στα 2

2 ξυλάκια κανέλας

100 γρ. μέλι

¼ κουτ. του γλυκού πιπέρι καγιέν

400 γρ. κουβερτούρα 66% κακάο, λιωμμένη σε μπεν μαρί

 

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:

[Από την ταινία «Chocolat»]

 

Σε μία κατσαρόλα βάζουμε το γάλα, το μέλι, τα μυρωδικά και το πιπέρι. Μόλις αρχίσει να βράζει, αποσύρουμε από τη φωτιά και ρίχνουμε τη λιωμένη κουβερτούρα. Αφήνουμε να μείνει για 10 λεπτά, ανακατεύουμε πολύ καλά, αφαιρούμε την κανέλα και τη βανίλια, ζεσταίνουμε ελαφρά και σερβίρουμε σε 6-7 κούπες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...